Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Vă place Springtime ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
Din ce tara e originar spring time?
Mie mi se pare c-ar fi din Guineea daca nu mai rau...

#38
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,086
  • Înscris: 09.01.2007
Totdeauna am avut impresia de slinos la astia, si la Bucuresti si la Timisoara.

View Postsaragosa69, on Nov 29 2008, 22:24, said:

Ultima mea experienta la Spring Time a pus capac... Nu mai faceau fata cu facutul shaormelor, iar fata de la casa a trecut la facut shaorme, sub ochii mei, fara manusi... Am intrebat-o: ce faci? pui mana pe bani si dupa aia pe lipie? N-a avut nici o replica, s-a uitat la mine cu niste ochi bovini, cateva secunde, dupa care am cerut banii inapoi de la casa si am plecat... De atunci, aleluia...

Aceste bovine cu aspect umanoid nu poseda organul bunului simt care sa le permita sa inteleaga ce anume te-a deranjat pe tine. NU sunt rau intentionati, pur si simplu le lipseste ceva din bibilica. Nu trebuie sa-i urasti, mi s-a intamplat de multe ori si am descoperit ca ei sunt alta specie pur si simplu...

#39
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006

View PostSPF, on Feb 21 2009, 15:22, said:

Cine a apucat sa umble un pic prin orient si a gustat bucataria otomana de exemplu nu mai pune gura pe mizeriile de la fast food-urile din romania.

Depinde si de gusturi aici... Eu de exemplu n-am suportat kebab(p)-ul ala original al lor cu carne de oaie. Pe langa faptul ca e iute ca dracu, are un miros si un gust incredibil de pregnant...

#40
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007

View PostUn-Baiat, on Feb 24 2009, 21:42, said:

Din ce tara e originar spring time?
Mie mi se pare c-ar fi din Guineea daca nu mai rau...
Din Turcia. Patronul Springtime este și proprietarul postului de televiziune Kanal D.

#41
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostMihai-Cosmin, on Feb 25 2009, 21:03, said:

Din Turcia. Patronul Springtime este și proprietarul postului de televiziune Kanal D.

Din Liban stiam eu:

Veniti in Romania inainte de 1989, fratii libanezi Ahmad si Mohammad Murad au reusit sa se capatuiasca dupa Revolutie cu ajutorul unor TIR-uri de tigari si cafea de contrabanda. In prezent, ei sint proprietarii lantului de restaurante Spring Time, ai hotelurilor Perla-Majestic din Mamaia, Olimp si Jupiter, precum si ai altor hoteluri. Potrivit ziarului "Romania libera", fratii Murad au fost monitorizati de antitero pentru ca provin din Libanul de Sud, zona cunoscuta ca loc de recrutare a gherilelor islamiste si pentru simpatizarea organizatiei "Amal", aripa politica a miscarii Hezbollah. Apropierea lor de PSD este dovedita si de prezenta fostului presedintele Ion Iliescu la inaugurarea Hotelului Majestic din Mamaia. Murad, cotat nu de mult ca fiind "cel mai tare investitor strain de pe litoral", era un apropiat al fostului ministru al turismului din guvernerea PSD, Dan Matei Agathon, care obisnuia sa-l prezinte in anumite cercuri ca fiind "fratele sau.

http://news.4romania...leta_42064.html

#42
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 17.06.2007

View PostThomas-, on Feb 25 2009, 23:59, said:

Din Liban stiam eu:

Veniti in Romania inainte de 1989, fratii libanezi Ahmad si Mohammad Murad au reusit sa se capatuiasca dupa Revolutie cu ajutorul unor TIR-uri de tigari si cafea de contrabanda. In prezent, ei sint proprietarii lantului de restaurante Spring Time, ai hotelurilor Perla-Majestic din Mamaia, Olimp si Jupiter, precum si ai altor hoteluri. Potrivit ziarului "Romania libera", fratii Murad au fost monitorizati de antitero pentru ca provin din Libanul de Sud, zona cunoscuta ca loc de recrutare a gherilelor islamiste si pentru simpatizarea organizatiei "Amal", aripa politica a miscarii Hezbollah. Apropierea lor de PSD este dovedita si de prezenta fostului presedintele Ion Iliescu la inaugurarea Hotelului Majestic din Mamaia. Murad, cotat nu de mult ca fiind "cel mai tare investitor strain de pe litoral", era un apropiat al fostului ministru al turismului din guvernerea PSD, Dan Matei Agathon, care obisnuia sa-l prezinte in anumite cercuri ca fiind "fratele sau.

http://news.4romania...leta_42064.html
Atunci o fi cum zici tu. :rolleyes:

Edited by Mihai-Cosmin, 26 February 2009 - 09:46.


#43
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Am mancat acum cateva zile la Springtime, dupa o pauza de vreun an. Mi se pare ca au mai imbunatatit la aspectul curatenie (vb de cel de la Universitate).

Eu iau intotdeauna salate si inghetata de la ei, de restul nu ma prea ating. Ca o idee, stiu ca folosesc mai putini stimulatori de gust, de-aia hamburgherii nu sunt la fel de 'placuti' ca cei de la Mc Donalds.

Salatele lor imi plac enorm, pur si simplu nu incape comparatie intre salatele lor si ce ofera concurenta.

Nu acelasi lucru il pot spune despre shaorma, care e mult sub ce ofera piata (si nu ma refer la cantitate, ci la gust). Curatenia e OK, insa ramane sub Mc sau KFC in majoritatea stabilimentelor.

Iar inghetata e undeva intre gelato si inghetata normala. Mai revin acolo fara nicio problema.

#44
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Aveau shaorma calumea, in sensul de "curata": simteai clar usturoiul, castraveciorii si carnea nitel condimentata. Si atit. N-am mai mincat de mult, nu stiu daca a ramas asa simpla, dar dupa gustul meu shaormele celebre din oras sint mizerii: 3 sosuri, 5 legume si iese un pom de Craciun.

La salate asa e: mereu au fost in top.

Mi s-a facut pofta citind mai sus. Cu prima ocazie imi iau o shaorma, o salata si un cheeseburger (imi aduce aminte de adolescenta, in 92 - 93 sacrificam din cind in cind din banii de bere sa mincam un hamburger sau un cheese-eggs-burger - or mai avea?).

#45
nitan83

nitan83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2009
eu am o prietena care lucreaza de 5 ani la spring.dupa ce mi-a povestit care e treaba cu springul nu am mai intrat in el.Daca de exemplu carnea se impute,o spala si o pun la rotisor pentru acele saorma fara gust.la fel fac cu tot felul de produse care au expirat;desi sunt obligati sa arunce produsele expirate,acestia nu o fac pentru ca atunci nu isi mai iau ei asa multi bani la salariu(ma refer la prima).In schimb am inteles ca salatele sunt facute in fiecare zi iar daca raman seara,sunt obligati sa le arunce.Asa ca mai bine facem saorma,pizza si salate acasa pentru ca nu stii ce mananci la fast-food.

#46
puty11

puty11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 14.03.2008
@nitan83 - ma asteptam sa zici ceva de rau si de salate. poate ca unde lucreaza prietena ta au cultul salatelor.
Eu m-am stricat la mate intr-o vara, acum 7 ani si de-atunci nu mai pun gura pe salatele lor. Probabil ca se alterase maioneaza. Am mai intrebat in stanga si-n dreapta si multi mi-au zis ca au patit-o cu salatele.

#47
pitycutz

pitycutz

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 210
  • Înscris: 04.11.2009

View Postnitan83, on 20th November 2009, 20:04, said:

eu am o prietena care lucreaza de 5 ani la spring.dupa ce mi-a povestit care e treaba cu springul nu am mai intrat in el.Daca de exemplu carnea se impute,o spala si o pun la rotisor pentru acele saorma fara gust.la fel fac cu tot felul de produse care au expirat;desi sunt obligati sa arunce produsele expirate,acestia nu o fac pentru ca atunci nu isi mai iau ei asa multi bani la salariu(ma refer la prima).In schimb am inteles ca salatele sunt facute in fiecare zi iar daca raman seara,sunt obligati sa le arunce.Asa ca mai bine facem saorma,pizza si salate acasa pentru ca nu stii ce mananci la fast-food.
Ori a facut prietena ta misto de tine  :lol: ori springtime-ul unde lucreaza ea e praf...am si eu prieteni care lucreaza  la spring time si sunt multi si nici unu nu mi-a zis sa faca asa ceva cu carnea...si am fost si eu de cateva ori prin bucataria aia  si am vazut cum sta treaba acolo si nu am vazut sa faca asa ceva ;)

#48
nitan83

nitan83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.11.2009
nu cred ca avea de ce sa faca misto de mine pentru ca ne cunoastem din copilarie si nu cred ca isi aveau loc glumele expirate.iar in legatura cu restaurantele lor nu stiu daca asa sunt toate ci doar ce mi-a povestit ea de carnea imputita era la universitate iar cu produsele expirate in restaurantul dintr-un mall de pe langa cimintirul bellu care nu stiu cum se cheama.oricum la urma urmei fiecare face ce vrea si mai ales mananca ce vrea.sanatate.

#49
adrianosmq

adrianosmq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.05.2009
vad multe pareri rautacioase si se face prea mult tam tam din vorbe umblate din gura-n gura, si cum suntem noi romanii ca ne place sa mai punem si de la noi putin se ajunge ca la telefonul fara fir unde joaca si cativa mai slabi d ureche :coolspeak: .....deci..... nui chiar asa. am lucrat in spring destul de mult  timp incat sa le inteleg politica. referitor la faza cu "punea carea stricata inapoi pe rotisor" sau ceva de genu` este total neadevarat. de doua ori pe saptamana vin asistenti de la sanipid in control pentru a verifica igiena si termenul de valabilitate de pe produse. se face rotatie de stoc asa ca e cam imposibil sa ramana cu produsele peste termen pentru ca se vinde. intradevar locatiile arata cam "invechite" pentru ca nu au acelasi buget ca MC sau KFC si nu se prea indura sa bage in renovare unitatile. vina pentru mancarea proasta o are atat conducerea cat si angajatii. conducerea pentru ca nu verifica comportamentul sefilor repartizati pe unitati, vis-a-vis de angajatii mai mici; iar angajatii pentru ca nu dau cu para la conducere despre ce se intampla si din cauza stresului acumulat nu gasesc alta modalitate de razbunare decat facand mancarea la misto ca sa fie mustrat sefu de unitate :thumbdown: . astai romanu`..... cand vede ca ii scrie in piept pe ecuson sef stie si el ca are o oarecare autoritate si profita de ea la maxim...

#50
Njke

Njke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2010
Am lucrat si eu la Spring Time timp de 6 ani.. [Victoriei ,Alba Iulia si Floreasca]
Este adevarat ca mancarea lasa de dorit dar nu chiar asa de rau pe cum prezinta unii dintre voi (din auzite)..
Carnea expirata ??..in primu' rand carnea (in special carnea de shaorma) nu se serveste imputita sau expirata..
Carnea ajunge dimineata asezata pe bat ,se aseaza pe aparat la prajit ,iar pana la orele 15-16:00(depinde de unitate) se termina ..se spala aparatul dupa care se pune alta teapa..
Ce ramane seara se arunca ! (de la carnea de shaorma pe teapa pana la salate ,cartofi ,legumele pentru preparare)..
Nu isi permite nimeni sa serveasca produse expirate  tinand cont ca sunt controale zilnice(asistenti igiena) cat si controale periodice(sanipid).. penalizate destul de aspru in caz ca se gasesc nereguli..
O neregula gasita la un raion de care raspunde angajatul este penalizata cu amenda sefului de unitate sau sefului de tura..
Seful la randu' lui o sa penalizeze angajatul ..
Si tinand cont ca salariile la spring time sunt din ce in ce mai mici (nu recomand ca viitor sau posibil loc de munca) ,angajatii sunt destul de atenti la ce servesc clientilor.
Au inceput sa se faca anumite diferente intre angajati din partea sefilor astfel incat sa isi aleaga personalul..
Intentia este sa injumatateasca numarul de angajati ..motiv? (criza)
Ceea ce cred ca nu ar trebui sa fie posibil la un magazin destul de vechi in domeniu si care se vrea cu o anumita imagine ..
Din afara se vad doar anumite probleme legate de calitatea produselor ,modul in care sunt servite si conduita angajatilor ..
Insa e nevoie doar de o saptamana in spatele barului de servire si atunci o sa va schimbati parerea..
Calitatea produselor in mare parte depinde de producator si conducerea magazinului care se ocupa de contracte cu producatorii , modul de servire si conduita depind de angajati intradevar ..
Dar aici intervin anumite lucruri care care uneori fac angajatii sa semne a "bovine cu aspect umanoid" ...dupa cum s'a exprimat Overseas intr'un post anterior ..
Prietene sa sti ca in primul rand atitudinea oamenilor ca tine fac anumite chestii sa para ca fiind ceva rau ..
Angajatii oricarui fast food nu sunt nicidecum niste bovine ,sunt oameni ca toata lumea ..
Conteaza enorm felul in care te adresezi angajatului daca vrei sa fi servit impecabil si ca la carte ...si de cele mai multe ori clientii te privesc de sus si iti vorbesc in sictir ..
D'aici pleaca si modul in care esti servit si tot de aici si impresiile cum ca angajatii sunt "Alta specie" sau "bovine" ..
Este adevarat ca regula este [Oricat de urat ti'ar vorbi clientul tu trebuie sa iti faci datoria si sa il servesti politicos ,rapid si cu zambetul pe fata!]
...dar cand oameni care gandesc gen Overseas isi fac aparitia plus stresul si oboseala celor 7-8 ore (poate chiar mai mult) acumualte + de multe ori ,chair de foarte multe ori tratamentul din partea sefilor (esti privit ca un robot ..practiv n'ai voie sa obosesti!!iar in mometul de fata tinand cont ca angajatii sunt injumatatiti sunt nevoiti sa faca munca in plus a 3-4 persoane lipsa pe unitate) aduc la toate aceste consecinte..
-mancare proasta
-servire intarziata
-atitudine lasatoare de dorit din partea angajatilor..

In principu toate aceste probleme pleaca din conducerea magazinelor si nu ma refer la patroni ..ma refer la sefii romani care isi fac de cap fara ca patronii sa stie in mare parte ce se intampla in si cu magazinele lor!

Si ca sa raspund si la intrebarea topicului [Va place spring time?] ...
Nu! nu imi place ..nici ca restaurant nici ca loc de munca ..pentru ca stiu destule lucruri care se petrec acolo si care imi intaresc convingerea cum ca Spring Time nu este o firma serioasa din nici un punct de vedere!
In schimb consider ca in tot timpu asta care am lucrat pentru ei am invata destule lucruri care acum imi folosesc !

#51
adomnicai

adomnicai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.05.2010
Spring time nu a reprezentat intotdeauna un loc ieftin unde poti servi masa...imi amintesc acum 8 ani mancam in Floreasca la Sprong-ul din parculet si nu era deloc ieftine...mai precis mergeam acolo odata pe saptamana. Mancarea nu era rea ! ...dar nici ieftina. Intre timp, odata cu ofertele la 10 lei lucrurile s-au schimbat ! Tuborg nu mai are vanzari si e disperat sa se alieze in astfel de oferte astfle berea probabil e achizitionata aproape gratis pentru spring, in plus libanezii au acum fabricile lor in care produc toata materia prima. Calitatea...asa cum spunea cineva mai sus e asigurata prin procesul HACCP.. o procedura de urmarit in orice restaurant de altfel, insa calitatea produselor este cea care lasa de dorit si nu faptul ca ar fi stricate. la fel ca la Mc, controlul e strict insa daca gusti o ciuperca la conserva, iti dai seama ca e printre cele mai ieftine pe care le poti gasi...si probabil o scuipi subtil in servetel atunci cand ii simti "savoarea"...:-( .. Miraculos este faptul ca toti mancam unde e mai prost posibil...de ce ? Romania=price sensitive market ... iar reclama ne ia fata. In loc sa gasim locuri in care sa platim un pret corect si o calitate bune, noi alegem un pret mic si o cantitate mare ! Bon appetit ! Concluzia: sunt multe alte restaurante unde merita sa incercati si altceva: spre ex va recomand bucataria italieneasca....dar nu pizza de la spring cu paine si putin cascaval....

#52
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009
Am mancat acum 3-4 saptamani ceva de la Mc. Nu mai intru pe acolo.
Acum 10 minute am consumat o shaorma de la Spring,in centru, Izvor, 8 lei dar cam goala. Am terminat-o si cu Spring ! Never again !
Daca vrei sa ai clienti nu-ti bati joc de ei ! Au scos si mesele de la parter, daca vrei trebuie sa iesi afara sau sa te cocoti la o mansarda joasa.

Edited by gmarinescu, 14 July 2011 - 13:02.


#53
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View PostThomas-, on 21st February 2009, 15:25, said:

Am mancat mult la Spring cand eram la facultate, ca de, era aproape. Shaorma imi placea mult, la fel si pizza si salatele.

De cativa ani, insa, s-au prostit de tot. Shaorma, dupa ce ca e mica, e si plina de "altele" (in speta varza murata si castraveti), cartofii si carnea de pui sunt ca inexistenti - ma simt de parca as manca lipie cu muraturi. Deci nu! Salatele au un gust de vechi, iar pizza e 95% blat si mult prea putin umplutura (sau cum i-o zice). Prefer sa ma duc la Actori, sa dau dublu dar sa-mi priiasca masa.

Concluzia: erau buni demult, acum nu!

*priasca

#54
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
De când mă știu există un trend anti-Springtime, presupun că e cool să fii anti, iar dacă o oaie sare celelalte o urmează. Ideea e că e un local cu atmosferă decentă, unde poți mânca ocazional ceva pe fugă, relativ sănătos dacă știi ce să alegi, și asta la prețuri acceptabile. Și fără clovni și alte fițe cretine de Mc.

Cazurile mai mult sau mai puțin izolate de măgării, mâini murdare, cărnuri expirate etc, sunt aspecte generale ale restaurantelor noastre și ale unei atitudini pur românești. Probabil că la lanțurile americane există un control mai strict, ceea ce nu e rău, dar nici nu mă dă pe spate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate