Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aveți o problemă de rezolvat, cum ar fi de exemplu un C.V.?

- - - - -
  • Please log in to reply
11331 replies to this topic

#1675
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreim77, on 2nd March 2011, 18:08, said:

sau randul minim, gol:

haha
ah
  // nimic :)
ah
haha
imi pare rau, dar nu vad util sa afisezi un rand gol
iar acel nimic este preprezentat prin "\n"

#1676
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Bun deci am inceput arenele si am ajuns la o reactie de care inca n-am vazut. Benzen (c6h6)+etena (c2h4) -> j + H+ . No si m-am gandit ca ar iesi etil benzen (dar am vazut ca e etena si nu etan si n-am habar ce iese). Ma poate ajuta cineva?

Edited by autoplayer, 02 March 2011 - 21:03.


#1677
Mona2Mona

Mona2Mona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2011
Te rog sa imi spui daca rezultatele sunt bune. Daca nu sunt mai fac o data problemele ca poate am gresit la calcule.
Succes !
[/quote]
Mersi mult ...astea erau raspunsurile

#1678
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010

View Postautoplayer, on 2nd March 2011, 21:03, said:

Bun deci am inceput arenele si am ajuns la o reactie de care inca n-am vazut. Benzen (c6h6)+etena (c2h4) -> j + H+ . No si m-am gandit ca ar iesi etil benzen (dar am vazut ca e etena si nu etan si n-am habar ce iese). Ma poate ajuta cineva?

C6H6+CH2=CH2(in prezenta de AlCl3)--->C6H5-CH2-CH3(in prezenta de oxizi metalici,500-600 grd C)--->C6H5-CH=CH2+H2

C6H5-CH2-CH3 etilbenzen
C6H5-CH=CH2 feniletena denumit si stiren

j + H+ ce reprezinta , mai exact acel "+" de la H ??? inseamna ca sunt doi produsi de reactie dintre care unul este Hidrogen(fara "+")

Edited by tery-cane, 02 March 2011 - 22:11.


#1679
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postautoplayer, on 2nd March 2011, 21:03, said:

Bun deci am inceput arenele si am ajuns la o reactie de care inca n-am vazut. Benzen (c6h6)+etena (c2h4) -> j + H+ . No si m-am gandit ca ar iesi etil benzen (dar am vazut ca e etena si nu etan si n-am habar ce iese). Ma poate ajuta cineva?

iese etilbenzen
C6H5-CH2-CH3
este ca un fel de aditie a benzenului la etena. La un atom de carbon se leaga C6H5 iar la celalalt atom de carbon H

#1680
Mona2Mona

Mona2Mona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2011

View Postaerdem, on 1st March 2011, 22:14, said:

Te rog sa imi spui daca rezultatele sunt bune. Daca nu sunt mai fac o data problemele ca poate am gresit la calcule.
Succes !
Mersi mult de tot....astea erau solutiile

#1681
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010

View Postaerdem, on 2nd March 2011, 22:00, said:

iese etilbenzen
C6H5-CH2-CH3
este ca un fel de aditie a benzenului la etena. La un atom de carbon se leaga C6H5 iar la celalalt atom de carbon H
Etena aditioneaza la benzen si nu invers.Molecula mai mica de etena  constituita din 2 atomi de C si 2 atomi de H aditioneaza la molecula (mai mare!) de C6H6 formata din 6 atomi de C si 6 atomi de H !      6>2

#1682
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Deci nu m-am uitat atent (e benzen +c2h4) si se obtine j. Si sub liniuta (--->) e H+ adica ion de hidrogen (cred ca asta e (cu toate c-am fost la olimpiada la chimie in a 8-a n-am stiut niciodata ce e cu ionii). Dar nu apare niciun catalizator pe acolo (nici clorura de aluminiu nici alte metale).
Totusi cred ca e asta C6H5-CH2-CH3 (etil benzen).

Edited by autoplayer, 02 March 2011 - 22:40.


#1683
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010

View Postautoplayer, on 2nd March 2011, 22:39, said:

Deci nu m-am uitat atent (e benzen +c2h4) si se obtine j. Si sub liniuta (--->) e H+ adica ion de hidrogen (cred ca asta e (cu toate c-am fost la olimpiada la chimie in a 8-a n-am stiut niciodata ce e cu ionii). Dar nu apare niciun catalizator pe acolo (nici clorura de aluminiu nici alte metale).
Totusi cred ca e asta C6H5-CH2-CH3 (etil benzen).
Hai ca m-am dumirit!
Dar ca sa-ti explic va trebui sa intru in mecanismul de reactie al C6H6+CH2=CH2 si cu siguranta nu ai primit notiuni de mecanism de reactie, in final intradevar rezulta H+ ! Daca  esti doar la inceputul invatarii arenelor cred ca o sa-ti fie cam dificil de inteles... daca te intereseaza am sa postez ..numai sa-ti exprimi dorinta!

#1684
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Posttery-cane, on 2nd March 2011, 22:35, said:

Etena aditioneaza la benzen si nu invers.Molecula mai mica de etena  constituita din 2 atomi de C si 2 atomi de H aditioneaza la molecula (mai mare!) de C6H6 formata din 6 atomi de C si 6 atomi de H !      6>2

Aditia este o reactie care are loc la dubla legatura. Si la benzen legaturile raman neschimbate, doar legatura dubla a etenei se desface. Si am spus ca un fel de reactie de aditie, ca sa inteleaga mai bine. De fapt este o reactie de substitutie. Etena aditioneaza HCl rezultat din reactiei clorurii de aluminiu cu apa, si derivatul halogenat cu benzenul formeaza etil benzenul si HCl (din cauza asta apare H+).

Dar am spus ca este ca un fel de reactie de aditie pentru a nu complica explicatiile, care oricum nu-i sunt necesare.
Scuze daca v-am indus in eroare.

#1685
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010
Ai dreptate: suntem la inceput si nici n-am facut mecanisme dar as vrea sa-mi explici daca nu-ti e f greu, iar daca voi fi foarte foarte in ceata atunci asta e.

View Postaerdem, on 2nd March 2011, 23:17, said:

Aditia este o reactie care are loc la dubla legatura. Si la benzen legaturile raman neschimbate, doar legatura dubla a etenei se desface. Si am spus ca un fel de reactie de aditie, ca sa inteleaga mai bine. De fapt este o reactie de substitutie. Etena aditioneaza HCl rezultat din reactiei clorurii de aluminiu cu apa, si derivatul halogenat cu benzenul formeaza etil benzenul si HCl (din cauza asta apare H+).

Dar am spus ca este ca un fel de reactie de aditie pentru a nu complica explicatiile, care oricum nu-i sunt necesare.
Scuze daca v-am indus in eroare.

Pe mine acum m-ai indus in eroare (defapt in ceata dar ma rog).

"reactiei clorurii de aluminiu cu apa" de unde apa? si care e derivatul halogenat? Eu ma culc acum dar voi vedea maine :D la scoala ce e cu astea. Mersi oricum pt ajutor!

Edited by autoplayer, 02 March 2011 - 23:24.


#1686
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Alchilarea se face in prezenta de AlCl3 umeda.
Au loc reactiile:

AlCl3 + 3H2O = Al(OH)3 + 3HCl

Acidul clorhidric format se aditioneaza la etena
CH2=CH2 + HCl = CH3-CH2Cl

Benzenul reactioneaza cu cloroetanul, unul din hirogenii benzenului este substituit de radicalul etil CH3-CH2- , si hidrogenul formeaza cu ionul clorura , Cl-, HCl.

C6H6 + CH3-CH2Cl = C6H5 - CH2 - CH3 + HCl

Cam asa.




Dar daca este o schema nu cred ca iti trebuie toate etapele astea. Cred ca iti trebuie doar reactia dintre benzen si etena cu formare de etilbenzen

#1687
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010
[quote name='autoplayer' post='9551396' date='2nd March 2011, 23:20']
Reactia dintre C6H6 si etena are loc in anumite conditii de reactie adica  in prezenta unui catalizator in cazul de fata AlCl3 (sunt si alti catalizatori dar acesta este cel mai cunoscut). Adica aceasta reactie nu este de maniera in care am intr-un pahar o cantitate de C6H6 care este lichid si barbotez etena (care este sub forma de gaz) si ...gata am obtinut etilbenzenul.Acel catalizator pe care l-am indicat in reactia respectiva are un rol deosebit de important pe care am sa-l redau mai jos .
Reactia a fost studiata si fundamentata in 1877 (am scris bine!) de Friedel si Crafts (reactia le poarta numele)
Reactia este de alchilare a nucleului aromatic \catalizata de AlCl3 care are proprietatea de cataliza reactiile hidrocarburile aromatice cu compusii halogenati.
Mecanismul este:
HCl+AlCl3--> H+[AlCl4]-

H+[AlCl4]-  + CH2=CH2 --> CH3-CH2Cl +AlCl3

C6H6+ CH3-CH2Cl -->C6H5-CH2-CH3 +HCl

HCl+AlCl3--->H + + [AlCl4]-

in aceste conditii intradevar rezulta H+ si poti intelege (poate) mai bine ce fel de reactie este...

Edited by tery-cane, 02 March 2011 - 23:43.


#1688
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,233
  • Înscris: 11.04.2006
posibil, totusi enuntul problemei nu specfica interdictia afisarii unui rand gol, mal ales ca se inscrie in "elipsa", adica se obtine prin eliminarea primului si ultimului caracter.

Edited by Lucian_M, 03 March 2011 - 15:14.


#1689
smiley_heart

smiley_heart

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.05.2010
problema de fizica, clasa a 11-a


Un circuit RLC serie , format dintr-o bobina de inductanta L, un rezistor de rezistenta R si un condensator de capacitate C, este legat lao sursa de c.a. de tensiune U si frecventa v.Aflati:
a) intensitatea efectiva a curentului, I;
B) Tensiunea UL la bornele bobinei;
c) Factorul de putere, cos ω
d) Puterea activa,P si reactiva Pr;
e) frecventa de rezonanta v0;
f) factorul de supratensiune, Q.

L=90/pi mHenry
R=30 ohmi
C=20/pi micro Faraday
U=2,2V
v=500Hz

#1690
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Intrebare. Ai incercat sa o rezolvi? Unde te-ai incurcat?

teoria  de exemplu aici:
http://www.eed.usv.r...0pdf/cap.03.pdf

O problema similara este rezolvata aici:
http://forum.softped...m...t&p=9491589

#1691
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 08.01.2010

View Posttery-cane, on 2nd March 2011, 23:39, said:

HCl+AlCl3--> H+[AlCl4]-

H+[AlCl4]-  + CH2=CH2 --> CH3-CH2Cl +AlCl3
Astea 2 nu le-am inteles dar daca combini reactiile atunci m-am prins (adica obtii direct CH3-CH2Cl +AlCl3).
Acum doar o intrebare: Cand o substanta e fenil si cand e benzen? La inceput credeam ca fenilul are vreo legatura dubla dar am vazut difenilmetan-ul si asta nu are asa ceva...

Edited by autoplayer, 04 March 2011 - 19:14.


#1692
tery-cane

tery-cane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 06.10.2010

View Postautoplayer, on 4th March 2011, 19:13, said:

Astea 2 nu le-am inteles dar daca combini reactiile atunci m-am prins (adica obtii direct CH3-CH2Cl +AlCl3).
Acum doar o intrebare: Cand o substanta e fenil si cand e benzen? La inceput credeam ca fenilul are vreo legatura dubla dar am vazut difenilmetan-ul si asta nu are asa ceva...

O recapitulare scurta pentru a puncta anumite aspecte care te vor feri de unele confuzii:
-in stanga voi scrie compusul organic de la care deriva radicalul organic (scris in dreapta dupa sageata) cu denumirea corespunzatoare:
CH4(metan)---> CH3-   (metil)
CH3-CH3 (etan)--> CH3-CH2- (etil)
CH3-CH2-CH3(propan) ---> CH3-CH2-CH2-  (propil)
C6H6(benzen) are ca radical organic corespunzator C6H5- denumit FENIL, deci radacina cuvantului  adica BENZ nu se mai aplica
Observatie! Sa NU faci confuzia intre BENZIL care are formula C6H5-CH2- cu  FENIL care are formula C6H5- , chiar daca denumirea de "benz-il" deriva din denumirea "benz-en" ! :D

Edited by tery-cane, 04 March 2011 - 19:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate