Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

mare suparare cu Canon A75

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Buna !
Nu stiu ce are aparatul asta, Canon A75, dar noaptea imi face de cele mai multe ori pozele,cu picaturi albe transparente in diverse locuri. Folosesc modul automat.
Ati patit asa ceva ? Care ar fi cauza ?

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
pune si tu o poza pt exemplu...  
poate fi mizerie pe prima lentila, poate fi praf ... vino cu o poza

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Sunt fire de praf care reflecta lumina blitzului. E normal sa se intample.

#4
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004

nighthawk, on Jan 20 2005, 21:41, said:

Buna !
Nu stiu ce are aparatul asta, Canon A75, dar noaptea imi face de cele mai multe ori pozele,cu picaturi albe transparente in diverse locuri. Folosesc modul automat.
Ati patit asa ceva ? Care ar fi cauza ?

<{POST_SNAPBACK}>


Se va intampla lucrul acesta mai ales daca e ceatza sau fum. Sau daca ninge (  :naughty: ). E normal sa se intample asta, e de la blitz. Nu te ingrijora.

#5
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Ok, sper sa fie de la praful de pe blitz. Ceata, fum nu exista in mediul in care am facut pozele. Dar mai bine sa va pun o foto.Attached File  picatele.jpg   48.34K   230 downloads

#6
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Cred ca vedeti in poza postata cele doua cerculete albe. Astfel de cerculete imi mai apar si in alte poze, chiat mai multe ca nr. sau mai mari ca dimensiuni. Tind sa cred ca poate fi de la praful care sa pus pe blitz sau poate am lasat vreo amprenta cu degetul pe blitz, alta explicatie nu am.

#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,063
  • Înscris: 28.04.2004

nighthawk, on Jan 20 2005, 22:59, said:

Tind sa cred ca poate fi de la praful care sa pus pe blitz sau poate am lasat vreo amprenta cu degetul pe blitz, alta explicatie nu am.

<{POST_SNAPBACK}>


nu ma pricep io la foto, da` de la prafu de pe blitz nu-ti ies puncte albe pe poza

#8
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Chiar acum am sters lentila si blitzul si parca nu se mai vad asa de multe cerculete albe. Pare mai logic ca problema sa fie de la lentila, adica sa fie murdara.
Apropo, cu ce curatati lentila ?

#9
zzz

zzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 03.08.2002
Atfel de probleme apar si daca este praf la interior.

#10
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
hai sa dam cu search si apoi sa postam: http://forum.softped...1&st=&p=

bai ce moralist am fost. nu ma regasesc....

#11
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Thanks "noname", sorry ca nu am cautat mai atent..

#12
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004

nighthawk, on Jan 20 2005, 22:56, said:

Ok, sper sa fie de la praful de pe blitz. Ceata, fum nu exista in mediul in care am facut pozele. Dar mai bine sa va pun o foto.Attachment attachment

<{POST_SNAPBACK}>

Sa vedeti aici a bad case of cerculetze: noaptea de revelion, ceatza+fum de la petarde. Taote pozele facut afara cu blitz au problema asta. Interesant este ca se poate observa cu ochiul liber fenomenul, adica daca atunci cand faci poza nu te uiti la lcd ci un pic in fata blitzului se vor vedea punctele astea cum apar. Evident in conditii de fum si ceatza din abundentza.

Attached Files



#13
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Ideea e urmatoarea: daca apar pete difuze, mereu in acelasi loc, foarte posibil e ceva pe lentila (dar asta e rar, de obicei poti sa ai si marmelada pe lentila ca nu o sa se vada - decat o sa fie o zona cu mai putin contrast in poza)... altfel, daca "se misca" de la o poza la alta e praf sau altceva din atmosfera.

#14
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
da la modul neautomat mai face asa?

#15
noname

noname

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 02.06.2003
nu .ral:cr. praful din atmosfera apare doar la setari automate. la cele manuale ai posibilitatea de a seta cantitatea de praf din atmosfera print-un mic accesoriu numit asipirator/vaccum.
cum poti sa pui asa intrebari?
ai citit macar ce se scria mai sus si in linkul care l-am pus inainte sa pui intrebarea sau ai intrebat si tu ca sa socializezi?

#16
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
nu vad de ce ar trebui sa  inteleg ca numai in automat face asa ceva.

#17
singlexyz

singlexyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 23.11.2004
O alta parere ... poate ca ai tinut camera in casa la cald si apoi ai scos-o in frig afara si astfel... s-a aburit lentila... sau invers ai tinut camera la rece afara si apoi cand ai vrut sa faci poze in interior la cald....

#18
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Eu am avut cameredigitale Genius, Canon A310 si mai nou Canon A75. La toate apareau acele pete daca existau particule de praf in aer. Mi s-a intamplat cateodata si cand ploua sau cand ningea.
Din cate mi-am dat seama, totul depinde la ce distanta de blitz se afla acele particole de praf. Cu cat este mai aproape cu atat este pata mai mare.

Am facut un test. Poza 1 a iesit cu o pata. M-am dat 2 pasi in spate si am facut poza2 care nu a avut nici o pata.
Poti chiar sa iti dai seama ca poza o sa iasa cu pete. Cand faci poza, uitate la subiect si ai sa vezi reflexia de la praf.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate