Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

MitNet

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Vad ca ipocrizia infloreste  :nonobad: . Sa nu mi zici ca CHIAR ai nevoie de 20 mega pentru browsing si comunicare . Am stat 2 ani pe romtelecom dial up inainte sa apara retelele de cartier , browsingul ... dura mai mult dar mergea  , pe messenger mai vorbeam cu amicii , dar na , acum e nevoie de broadband pentru asta . Deci cine face pe prostul ?  :thumbup:

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ai nevoie de 20 de mega pentru browsing, un up to  1-2 mega sunt ultra suficienti pentru orice chestie business.  Dialup-ul e rezonabil cand folosesti netul din cand in cand, pentru browsing sau chat (alea-s business? :lol:) dar nu e suficient pentru un business, mai ales pentru unul axat pe vanzari. Ai idee cam cate mailuri se invart...si ce dimensiuni au unele atasamente? Nu ma refer la tampenii, ci la atasamente serioase...caiete de sarcini, documentatii tehnice...etc. Stai pe dialup de uiti de tine sa descarci un mail cu un attach de 1 mega, ca sa citesti pe urma o chestie de genul " Am nevoie in maxim o ora de o oferta pentru produsele din atasament".
Oi fi stat tu 2 ani pe dialup, dar cand a fost asta? Acum cati ani?
Sa nu mai vorbim ca, dialup-ul utilizat non stop, devine si foarte scump si mai si tii ocupata o linie telefonica.
Te-am convins? :D

Edited by richelieu, 13 March 2009 - 12:17.


#39
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca iti trebuie net pt bizniz , sa nu zici sa o sa folosesti solutiile astea de "viteza pentru acasa" de la rds upc sau mitnet , sa fim seriosi . Iti iei un abonament cu banda garantata si uptime serios . Cand nu merge trebuie sa rezolve instant , nu dupa 2 saptamani ca aici  :D . Eu am rds acasa , dar daca as avea firma ... nici nu m as gindi sa aleg asa ceva , vb din propria experienta cu cei de la rds  :cursing: . Desi am mai vazut cum inteba cineva cum poata sa faca vpn intre firma si acasa pt ca la firma are banda mai mare  :notangel: , e clar ca are abonament de p2p nu de biznis acolo .

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde, La sediu, am 14mega, 10+4, garantati, din 2 furnizori si un router linux setat in bgp. Am o clasa proprie de ip-uri. Acasa, am un adsl de 12 Mb cu  2 garantati, pentreu care platesc 30 euro. Nu e adsl de la romtelecom, dar tot adsl e. Si e ultra suficient pentru nevoile de business. Pentru p2p si alte alea, am o conexiune in ilink, indirecta (e a unui reseller de-al lor reteaua) gratis, pt ca le gazduiesc un MC si-un switch la mine. In metropolitan merge  foarte ine, dar in extern e varza...desi imi arata viteze mari in teste merge prost.
Dar hai ca divagam de la subiect

Edited by richelieu, 13 March 2009 - 21:15.


#41
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Sper sa crape mitnet cu tot cu neamurile proaste din el. Detalii cand voi putea posta si d pe calc, nu numai de pe telefon.

#42
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
s-a rezolvat?
am inteles bine ca nu poti folosi router(wirelles)?

#43
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
E cam dificila treaba cu routeru, ca e ip alocat pe mac, deci te complici destul de mult asa.
Dar care este problema lui nile de este asa de suparat, omul? :D

#44
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
ori gresesc eu ceva, ori sunt indus in eroare..

am intrebat la serviciul clientii (si apoi iainte de instalare) daca pot folosi netul lor cu un router wirelles (din motive evidente de confort+ ca la multe telefoane prinde chiar bine conexiunea wirelles decat planul de date al operatorului) si mi s-a raspuns afirmativ..
la instalare nu am fost prezent si acum cand am "infipt" cablul in router nu am conexiune la net......
direct in calculator da, prin router nu... (si doar am mai folosit combinatia asta de router calculator foarte bine cu alti provideri)

exista vreo setare ce imi scapa? trebuie sa le-o cer lor? pentru ca asa le zic mersi frumos si pa..

#45
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
In principiu, ar trebui sa suni la ei si sa-i rogi sa:

1. iti permita din sistem sa ai router
2. sa schimbe MAC-ul pe care ti-au alocat IP (care acum e MAC-ul PC-ului) cu cel al router-ului.

Sa ai cablul de la ei conectat la router cand faci treaba asta.

#46
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostAbaddon, on 2nd January 2010, 00:05, said:

Dar care este problema lui nile de este asa de suparat, omul? :D
Wow, am uitat de topicul asta.

Ce s-a intamplat?
Intr-o zi in care imi era fantastic de rau am decis sa lucrez remote. No internet. Sun la serviciul clienti - a crapat ceva echipament probabil prin bloc, vreo 98% din pachete se pierdeau. Cica venise cineva in ziua precedenta sa il inlocuiasca dar nu l-au gasit pe nenea cu cheia de la coperis. Si tot asa O SAPTAMANA. O saptamana in care ei nu au trimis pe nimeni ca vezi doamne nu il gasesc pe nenea respectiv. Aia din call  center - cand ii sunam si le spuneam ca sint niste nesimtiti pe banii mei si timpul meu (trebuia sa lucrez in rastimpul asta) - miriiau "da, stim, ne pare rau, o sa vina cineva".

Va urez un faliment dureros dragilor, daca cititi pe aici, sunteti nesimtiti cu obrazul gros. Am trait o experienta similara cu ILink - care cumparase reteaua de cartier la care eram abonata si mergea brici, deci au achizitionat o infrastructura misto, dar servicii clienti p&$a.

#47
paunet andrei

paunet andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2005
Si eu foolosesc un router wirless la abonamnetul Mitnet. Mi-am instalat singur fara probleme.  Pe cablu fac down cu 10MB/s iar pe wirless cu max 2MB/s.

#48
davidedmond0622

davidedmond0622

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.06.2009
Acum fiecare cu problemele lor. Eu unul n-am ce sa la reprosez. La inceput mai aveau probleme pe care insa le rezolvau rapid. Eu n-am sa renunt la serviciile lor daca se mentin la nivelul actual. Nu mi-a mai picat netul de peste 1 an, viteze de download in medie 5-6 mega, maxim 10. Vin oamenii la usa si incaseaza abonamentul, valoarea abonamentului nu s-a marit de cand am incheiat contractul cu ei si sunt vreo 3 ani.

#49
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
A mai intampinat cineva probleme in ultimul timp cu latentele crescute si faptul ca pica pe extern din cand in cand?

#50
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
mai deschid un episod mitnet.
foarte multumit de serviciu pana acum ...insa:

1. de cateva zile am mesaje de "The website is not available", page cannot load, etc. , youtube nu poate sa incarce un video si da eroare... desi cam tot ce tine de google (mail, cautari) merge. pana cand dai click pe rezultat si imi da eroare de pagina.
2. viteza mica de download de oriunde (intern, extern, torrent, microsoft, etc) exceptie speednet care imi da niste viteze de vis... <_<

initial am dat vina pe router. (dlink 615 draft n) l-am resetat...nimic.
am trecut la calculatoare (windows, mac, linux, telefon wi fi) aceleasi simptome.

am mai citit putin si am schimbat DNS-urile in router. (am luat pe cele de la google, opendns)
acum nu mai am probleme de incarcare pagini insa viteza ramane foarte mica (cca 250kB/s) fata de 6-7 mega pana acum.

ce sa mai fac?

PS: cand las DNS-ul sa il ia automat (77.81.122.1 194.102.255.2) apar iar problemele....

Edited by sly_d, 23 June 2010 - 18:40.


#51
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
nimic? :confuzzled:

#52
gazduirewebs

gazduirewebs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2010
Eu am o parere foarte proasta despre Mitnet. Sunt clienta lor de vreo 1 an. Netul pica foarte des. Asistenta telefonica este doar ceva teoretic pentru ca cele care raspund la telefon sunt centraliste, nu, help desk. Daca le ceri anumite servicii si setari speciale, te lasa balta si nu iti raspund nici macar la sesizarile telefonice sau trimise prin email sau siteul lor nici daca te duci la sediul lor si vb personal cu cei de acolo.  Singurul lucru care il vor sunt banii iar serviciile sunt aproape egale cu 0. De la 1 la 10 le-as da nota 3. Asta pentru ca se intampla sa mai ai internet . Concluzionand, Mitnet si echipa sunt varza.

View PostAbaddon, on 29th October 2008, 19:28, said:

Ce parere aveti despre acest provider? Stau de vro luna pe el si merge binisor, download de 11MB/s in tara, extern 1MB/s, latente cat de cat stabile, mai sunt mici probleme rareori la orele de varf si uptime 24/7 si ip static.
Avand in vedere ca abonamentul este 35-40ron, pot sa spun ca e gg.


#53
Boogy83

Boogy83

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2006
eu am net de la mitnet de peste 4 ani si sunt multumit de ei. am 2 ip-uri, unul pentru un router wi-fi pentru laptop si celalalt pentru desktop :). au fost ceva probleme la inceputul toamnei, cand au schimbat IP-urile, dar acum merge bine si nu sunt intreruperi. am vazut ca au lansat o divizie de business si ma gandeam sa-mi pun si la firma, dar nu sunt foarte hotarat. pana la urma, clientii rezidentiali sunt una, clientii business alta. a apelat cineva la ei, pe partea de business?

#54
balasoiurares

balasoiurares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 17.08.2005
Sunt si eu abonat la ei de vreo 2-3 ani in zona Rahova.

Partea de servicii merge bine (daca apuci sa le folosesti) in schimb managementul este la pamant. Eu am 2 abonamente de internet si norocul meu este ca am numarul de telefon al unuia dintre baieti cu suportul si de fiecare data cand pica netul rezova baiatul in 30 minute, chiar si in week-end.

Acum, DEZAMAGIREA este ca din APRILIE 2010 am facut cerere pt televiziune, dupa ce mi-au dat un pliant cu oferta, si inca mai astept sa ma bage in seama careva. De fiecare data cand sun mi se spune ca este in lucru, ca nu vrea un administrator din blocul vecin sa treaca cablu pe acolo, dar ca o iau pe o ruta ocolitoare, si aceeasi placa o primesc in fiecare luna. Se fac deja 7 luni de cand am renuntat la RDS bucuros ca voi primi o televiziune mai bogata in canale de muzica si toate discovery la 20 lei, iar de atunci ma uit la Realitatea TV cu purici, fiind singurul post care il prind.

Mai cunoaste cineva o alta firma "de cartier" care ofera internet si televiziune in zona Rahova-Sebastian? In caz contrar, o sa revin la RDS

Edited by balasoiurares, 13 November 2010 - 12:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate