Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

MitNet

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postnclody, on 17 martie 2014 - 08:27, said:

Toata lumea vrea reduceri... oarecum normal. Dar reducere primesti in functie de bafta, noroc si.. soarta Posted Image
Am mai scris pe topicul asta ca am avut probeleme serioase cu MitNetu' si a fost o luna anul trecut cand ajunsesem sa ii am pe "speed dial" de cate reclamatii am facut. Si aici a intrat in actiune "norocul" dar nu al meu Posted Image Din toti cei care faceam reclamatii (un bloc intreg), un singur vecin a primit intr-o zi un telefon prin care a fost anuntat ca din acel moment primeste gratuitate la serviciul de Internet. M-am bucurat nespus... am zis.. uite domle.. firma serioasa...au vazut ca au avut probleme si ne ofera o reducere substantiala sau chiar gratuitate pe o perioada mare. Asta gandindu-ma ca telefoanele de genul vor urma si la restul reclamantilor. In afara de vecinul respectiv pt care gratuitatea a fost "fara limita", noi, restul am primt o reducere pe luna respectiva de 10 RON. I-am intrebat de ce doar 10RON si mi s-a spus ca asta e conform contractului... In mod evident (pentru unii) nu am invocat moartea caprei vecinului, si nu am de gand sa fac asta.
Asta e un simplu exemplu prin care astia "mici" ar trebui sa inteleaga ca nu e asa de simplu sa te duci sa ceri reducere si sa o si primesti. Cat despre chestii gen "nici macar efortul de a le scrie acel mesaj nu a merita".. ar trebui sa mergeti in tari civilizate sa vedeti ce fac firmele adevarate cand e vorba de clienti fideli.
Cine vrea reducere poate sa treaca la RDS Posted Image  In Romania, contractele (care conform legii sunt un acord intre parti) sunt standard si NU se negociaza. Nu iti convine contractul, ai "dreptul" sa nu semnezi.

Legat de abonamentul lor cu viteza de "pana la 1000Mbps".. sa ne dea cateva impresii cei care sunt abonati.. rezultatele unor teste, cateva detalii legate de infrastructura... Folosesc tot switch-uri Repotec? Posted Image Schimba si altceva inafara de sw de dinaintea "casei" beneficiarului? Mie imi vine destul de greu sa cred ca daca accept sa le dau banii in avans pe 3 luni schimba toata infrastructura pana la mine la usa... e un cost mult prea mare.. parerea mea.

Acu un fel de "bonus"... astia de la MitNet au mai schimbat cateceva la televiziunea digitala: frecventele Posted Image si au pus si pret pe acest multpreaminunat serviciu:) 30 RON... ca sa nu para mult, au crescut pretul si la analogic de la 20 la 25RON. Laser frate!
Cei cu TV-uri cu tunner digital care de curand (1luna-2) nu mai prind digitale, sa caute cu setarile astea:
Frecvente: 463, 471, 479, 487, 495, 503, 511, 519. QAM se pune pe 256 si se mai seteaza ceva pe 6875.. dar nu mai stiu exact ce Posted Image

PS:Mai mentionez pentru cei care ajung intamplator pe acest topic despre MitNet ca nu toata lumea e nemultumita.. si ca se poate si mai rau decat ce se scrie pe aici. Eu nu recomand sa ocoliti acest furnizor ci va indemn sa il incercati. Poate standardele mele (si ale altora) sunt "prea mari" si de aici si nemultumirea asa ca nu va luati dupa mine... plus ca pe forumuri probabilitatea sa posteze clinetii "foarte happy" e aproape egala cu 0. Spor!
in functie de tehnologia folosita ai ftth sau fftb.
la ftth vin cu fibra pana la tine in apartament + ont huawei sau zte (depinde de zona si olt).
la fttb vin cu fibra pana pe scara si cu cablu ethernet pana la client.  switchuri cu management folosite, si unele cazuri cu sfp: tplink,huawei sau zte

#110
v1rg1l

v1rg1l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Poate spune cineva cu abonament Gbit ce banda se ofera in extern ?

#111
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,813
  • Înscris: 21.03.2004

View Postv1rg1l, on 24 martie 2014 - 10:46, said:

Poate spune cineva cu abonament Gbit ce banda se ofera in extern ?
Cat duce...eu prindeam cu US 200 mbps iar prin europa peste 300-400 Mbps.

#112
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Astept instalare pentru Gbit. Zona Drumul Sarii. Cica 2-3 zile....Trebuie sa ma echipez cu un router mai rapid fata de Linksys WRT54GL actual si o placa de baza/retea mai civilizata. Procuri sunt quad-core-uri, ram destul. Poate si un SSD SLC totusi.

Edited by Wug, 27 March 2014 - 19:28.


#113
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Revin cu detalii. Rezultate de la Dial Telecom actualmente AKTA:

[ http://www.pingtest.net/result/95255472.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.speedtest.net/result/3401295600.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca are cineva Gbit de la Mitnet poate posteaza pentru comparatie.

#114
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
[ http://www.speedtest.net/result/3416990823.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#115
v1rg1l

v1rg1l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Testul e facut cu cablul de net in router sau direct in calculator ?

#116
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Fibra de pe stalp in convertor, din convertor in router (Linksys EA6500), din router in switch (TP-LINK TL-SG1016D, 16 x 10/100/1000Mbps), din switch in desktop (MB Gigabyte P43-ES3G, CPU Intel Q9400 2,66GHz, Memorie 4Gb RAM DDR2 OCZ PC-2 6400, Grafica Nvidia GeForce GTS 250. Nu sunt foarte multumit si voi incerca sa fac un upgrade mai ales la HDD cu un SSD SLC.

#117
v1rg1l

v1rg1l

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2011
Poate posta careva teste pe servere gen New York, Frankfurt.
Din ce stiu, ei ofera banda de 200-300 Mbits.

Edited by v1rg1l, 25 April 2014 - 20:02.


#118
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Cu mentiunea ca la mine trece prin switch ...

[ http://www.speedtest.net/result/3466852058.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/3466854510.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#119
Wug

Wug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 12.11.2006
Am facut zilele trecute o sesizare la suport clienti si maniera in care au "percutat" mi-a lasat o impresie placuta. Mentionez ca nu am nici o treaba cu aceasta firma si vorbesc strict in calitate de abonat. Sesizarea a fost facuta fictiv pentru a testa viteza de raspuns si promptitudine.

#120
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,460
  • Înscris: 09.03.2007
Unde se pot vedea programele de pe webtv? http://www.mitnet.ro...web-tv-tematic/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate