Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Miniture la fotografiat in natura

- - - - -
  • Please log in to reply
1031 replies to this topic

DannyMC

DannyMC

Bug freak

• Grup: Senior Members

View PostStefanSC, on 30 septembrie 2012 - 20:20, said:

In rest, sa inteleg ca e un apropo legat de ideea mea cum ca am avea mai mult succes daca am organiza o iesire foto la ore mai normale cu tema "Fotografia de produs: Berea rece"? Posted Image
Intilnirea cu tema propusa de tine ar avea cu siguranta mare succes! Posted Image  Poate totusi reusim (de fapt voi ati reusit ) o iesire foto la care sa ajung si eu weekendul care vine! Dar sa nu anticipam!

Edited by DannyMC, 30 September 2012 - 20:47.

c6t9

c6t9

Senior Member

Sincer să fiu la ora aia dormeam dus. M-am gândit la voi când m-am trezit.

OCTAV31

OCTAV31

Member

• Grup: Members

View Postcalexe, on 30 septembrie 2012 - 20:05, said:

@DannyMC: E un D300 "de rezerva" (al lui Stefan), nu 7D. Cica trebuie udat, altfel am auzit ca acest tip de camera rugineste. Posted Image

Nu rugineste. Stiu eu !

katran

katran

Senior Member

Am vrut sa vin si eu, dar ora aia a fost crima. Eram prea obosit. Am bagat somn de voie.
Incerc data viitoare...

calexe

calexe

Senior Member

Stiu ca orele sunt criminale, poate de aceea si vin putini oameni. Dar n-ai ce face. Ultimile declansari de ieri le-am facut pe la 09:30, dupa care n-am mai gasit nimic de pozat (la atata cat ne-am priceput noi) si pe la 10:30 am plecat din locatie.
Imi pare rau ca nu am mai gasit insecte in roua ca la Calugareni saptamana trecuta. Noaptea precedenta fusese prea calda. Imi place subiectul acesta si la Calugareni am vazut prima data asa ceva pe viu. Din pacate m-am precipitat si nu a iesit tocmai ce voiam. Ieri luasem blenda cu mine dar n-am avut subiecte in roua... Poate alta data.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Oarecum off-topic, dar dupa iesirea asta cred ca am nevoie de asa ceva:

Are cineva un LensAlign sau un Spyder LensCal? Ca am vagul sentiment ca am ceva BF cu 180mm f2.8-ul (ma tot uit la pozele cu egreta si parca nu e ce trebuie) si as vrea sa mai testez si restul de obiective.

PS: Evident, inchiriere contra cost (pesin sau un numar de beri).

c6t9

c6t9

Senior Member

Dacă ai trepied, fă niște teste preliminare. Până la urmă nici nu-ți trebuie grila, merge pe orice ziar.

Eu am comparat rezultatele de la testul ăsta http://focustestchart.com/chart.html cu cele de la un Lens calibration și au fost similare.

Mai ai idee cam în ce condiții ai tras? Îți poți calcula și DOF-ul să vezi dacă poate fi asta o problemă.

A, mai ai alternativa unui drum până la F64 și să-i rogi să te lase să tragi câteva cadre pe dispozitivul lor. Se poate.

calexe

calexe

Senior Member

View PostStefanSC, on 01 octombrie 2012 - 11:00, said:

...
http://www.fpix.ro/h...331_CalibrareAF
Daca spuneai - te rezolvam la fata locului. Se face rapid, fara mire.
Dar BF poate proveni de la fundalul aglomerat. 180mm nu era cel mai adecvat obiectiv in situatia data, ar fi trebuit vreo 400mm ... 500m sau sa ne pitim pe insulita unde dormita gainusa de balta. Next time.

DannyMC

DannyMC

Bug freak

View Postcalexe, on 01 octombrie 2012 - 09:45, said:

Imi pare rau ca nu am mai gasit insecte in roua ca la Calugareni saptamana trecuta.
Deci... Calugareni reloaded weekendul care vine?!

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Pentru mine doar dupa-amiaza (fie ca e sambata fie ca e duminica).

calexe

calexe

Senior Member

Eu voi sti abea in ultimul moment daca pot veni sau nu, asa ca nu va bazati pe mine. Daca voi putea veni dau eu de voi.

OCTAV31

OCTAV31

Member

View PostStefanSC, on 01 octombrie 2012 - 11:00, said:

Are cineva un LensAlign sau un Spyder LensCal? Ca am vagul sentiment ca am ceva BF cu 180mm f2.8-ul (ma tot uit la pozele cu egreta si parca nu e ce trebuie) si as vrea sa mai testez si restul de obiective.

PS: Evident, inchiriere contra cost (pesin sau un numar de beri).

Incepand de duminica ce tocmai a trecut, AM.  Pregateste-te bine Posted Image, ca sa scapi de f/b focus la 300 mm ...

Edited by OCTAV31, 15 October 2012 - 16:41.

raldox

raldox

Active Member

Regret sa va informez ca toata berea a ajuns la mine de miercurea ce tocmai a trecut :)

DannyMC

DannyMC

Bug freak

Nu cred ca a ajuns toata! Trebuie sa mai fi pastrat  ceva si pentru udat D300-le!! Posted Image

Edited by DannyMC, 15 October 2012 - 17:09.

OCTAV31

OCTAV31

Member

View Postraldox, on 15 octombrie 2012 - 16:56, said:

Regret sa va informez ca toata berea a ajuns la mine de miercurea ce tocmai a trecut Posted Image

Aha, sa-nteleg ca mi-ai sutit clientul ... Bine. Dar cred ca oricum va avea de dat un hectolitru de bere sambata.
Prietenii stiu de ce ! Posted Image

View PostDannyMC, on 15 octombrie 2012 - 17:09, said:

Nu cred ca a ajuns toata! Trebuie sa mai fi pastrat  ceva si pentru udat D300-le!! Posted Image

Ti-am mai spus ca D300 nu se uda din principiu. Spre deosebire de alte aparate, e weather proof !

DannyMC

DannyMC

Bug freak

Pai tocmai de aia trebuie udat!! Ca sa dovedesti ca este wheater proof!  :D

raldox

raldox

Active Member

Saracu' cauciuc Nikon nu rezista la transpiratie, d-apai la ploi acide :)
Pina in weekend merita aprofundat - Mansurovs.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Confirm cele spuse de raldox cu privire la beri si ajunsul lor.
De asemenea, legat de udat D300, am o oarescare teama dupa ce am citit explicatia data de service-ul nikon cum ca anumite lichide (efervescente...bere/cola samd) pot trece prin izolarile impotriva elementelor si bloca butonul de on/off.

Momentan nu stiu daca stapanirea are planuri de a vizita zonele rurale in acest week-end...
Ca altfel, as uda 600-le (D300 +300f4), evident dupa o testare pe pasari de balta/stuf (a D300+300,  nu a berii).

PS:
Deja am testat combinatia de mai sus pe pasari de mall si merge incurajator de bine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate