Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

In ce conditii lucreaza oamenii de radio...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
bogro

bogro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 28.04.2004

Masterboy, on Jan 20 2005, 02:31, said:

Nu stiu daca ambii operatori GSM au antenele montate exact pe acest releu pt ca soseaua de la
  Arieseni la Nucet are gauri destul de mari in acoperire desi releul este pozitionat f bine in raport cu soseaua. In schimb inainte pe NMT si acum pe CDMA receptia este f f buna in M-tii Bihorului.
In plus ai uitat sa precizezi ca releele de televiziune situatela mare inaltime sint locurile ideale unde au fost montatea antenele NMT si ulterior CDMA ale Telemobil.

<{POST_SNAPBACK}>


tot respectul pentru tine dar obsesia cu CDMA nu da bine din punct de vedere obiectivitate.

ce e in pozele alea e cutremurator!!!

#20
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

buzz77, on Jan 20 2005, 01:19, said:

Am lucrat si eu vreo 2 ani pentru RDS si am facut si din astea... De exemplu (nu e singurul, am o groaza...) asa am urcat eu pe jos in Decembrie 2002 de 2 ori intr-o noapte pe muntele Pietricica din Piatra Neamt (nu sunt din Piatra Neamt dar ofeream 'suport' si acolo - niste SDR232, cunoscatorii stie :) ), cu viscol,  zapada de 1 m si un sef care suna din 5 in 5 minute si urla ca un dement in telefon "Cind e gata???" - iar, de, a doua zi dimineata la servciu inapoi la ora 9, ca asa cerea firma - si asta dupa ce cu o zi inainte avusesem o alta interventie la Onesti in toiul noptii...

Toata stima si tot respectul pentru cei care fac acest job - stiu foarte bine ce inseamna. Dar nu faceti asa ceva mai mult de 1-2 ani, ca altfel o sa fie super tricky cu urmasii :) .

<{POST_SNAPBACK}>



Pe muntele Pietricica din Piatra Neamt se poate urca cu masina , de teren iarna ,si vara, dar drumul e prost .

#21
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004

buzz77, on Jan 20 2005, 01:19, said:

Am lucrat si eu vreo 2 ani pentru RDS si am facut si din astea... De exemplu (nu e singurul, am o groaza...) asa am urcat eu pe jos in Decembrie 2002 de 2 ori intr-o noapte pe muntele Pietricica din Piatra Neamt (nu sunt din Piatra Neamt dar ofeream 'suport' si acolo - niste SDR232, cunoscatorii stie :) ), cu viscol,  zapada de 1 m si un sef care suna din 5 in 5 minute si urla ca un dement in telefon "Cind e gata???" - iar, de, a doua zi dimineata la servciu inapoi la ora 9, ca asa cerea firma - si asta dupa ce cu o zi inainte avusesem o alta interventie la Onesti in toiul noptii...

Toata stima si tot respectul pentru cei care fac acest job - stiu foarte bine ce inseamna. Dar nu faceti asa ceva mai mult de 1-2 ani, ca altfel o sa fie super tricky cu urmasii :) .

<{POST_SNAPBACK}>





Sunt din Onesti,la ce releu ai lucrat acolo?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
---
R TV -TG Mures( nu stiu cat adevar si cat fabula e in chestia asta) ca de fiecare data cand mergea la medic sa faca o radiografie il punea cu talpile pe o placa de metal (pe colegii lui la fel) ca altfel ii iesea radiografia prea " luminoasa". Oricum ii recunosteai pe cei care lucreaza in statii pentru ca toti aveau dinti de portelan pt
---

O radiografie e mai periculoasa decat o expunere la energie de radiofrecventa. Prima e radioactiva si are efect ionizant direct, a doua are efect termic fara a fi ionizant deci mai usor de tolerat.
La faza cu placa e fabula 100%. Ce legatura are o placa la talpi... cu brightness-ul imaginii ? :lol: Aparatul oricum este metalic tot, iar astea moderne agreeate in UE au chiar nivel mic de radiatii, la limita, brightess-ul se face automat.

---
ca ai lor nu mai erau de mult...! Datorita radiatiilor apar o groaza de probleme in organism  printre care lipsa de calciu( organismul nu mai poate sa-l asimileze).
---

Asa este, lipsa calciului se manifesta la expuneri prelungite la radiatii mai cu seama nucreare, radiologie etc... dar acelasi fenomen se intampla si la oricine care bea cel putin 2 cafele pe zi, cofeina scoate calciul din organism instant. Coca-Cola la fel.

---
Adevarul e ca normele de protectia muncii interzic lucrul la antene cand sunt in  functiune dar nici dracu' nu tine cont de asta si nu pentru ca nu vor oamenii care lucreaza direct pe ele ci pentru ca din dorinta de a fi intreruperile cat mai mici si
---

Da, antenele in lucru oricum sunt oprite ca se afla in lucru dar celalalte nu, si asta pentru ca la noi conteaza banul nu siguranta, in occident poti sa-i dai in judecata, mai ales la nemti sunt reguli stricte, nu ai voie sa accepti.

Edited by Andrei Cioaca, 21 January 2005 - 23:17.


#23
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

Andrei Cioaca, on Jan 21 2005, 23:16, said:

---

O radiografie e mai periculoasa decat o expunere la energie de radiofrecventa. Prima e radioactiva si are efect ionizant direct, a doua are efect termic fara a fi ionizant deci mai usor de tolerat.

<{POST_SNAPBACK}>


Parca razele X sunt de origine electromagnetica si n-au treaba cu radioactivitatea, radiatiile ionizante sunt alea stil gamma... Cernobil, uraniu, plutoniu :huh:

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Conform graficului, spectrul ionizant incepe imediat dupa cel vizibil, odata cu ultravioletele. Ultraviolelte sunt de 2 feluri, apropiate care sunt exact la granita, sunt ok... si cele indepartate care sunt ionizante. Dupa aia evident spectrul X... de ce crezi ca ti se pune scut de plumb in fata organelor genitale cand esti explorat pe plamani ?

Edited by Andrei Cioaca, 22 January 2005 - 02:16.


#25
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
O antena de gsm emite cu ~500W, un telefon emite cu ~2W, deci daca stai langa o antena e ca si cum ai avea sute de telefoane la cap... si unii isi fac probleme ca unele telefoane radiaza mai rau... Cand m-am suit pe pilonul de la DRTV Bihor aveam langa mine Connex, Orange, Zapp, fiecare cu 3 sectoare + antenele DRTV... faceti si voi un calcul ;((((    Voi stiti ce conditii meteo sunt acolo? Viscolea zapada, nu vedeai la 5m si in acelasi timp traznea pilonu... asa ceva n-am mai vazut, sa ninga si sa trazneasca in acelasi timp... Pica energia la releu din jumatate in jumatate de ora. E o minune ca echipamentele GSM rezista asa bine.

Attached Files



#26
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
atasez mai jos un filmulet in zipul respectiv in care o sa vedeti conditiile de lucru in care mai ajung si eu uneori . toata treaba asta s-a petrecut pe o zapada de 2 metri , zapada inghetata si viscolita . pentru ce am mers pe acolo ? pentru o antena cazuta de la un repetor. in 24 ore condus 1000 km , urcat 4 ore pe jos in conditii de genul ala samd.

PS. am recodat filmuletul,poate acum va merge

Attached Files

  • Attached File  test.zip   634.64K   417 downloads

Edited by Speedo, 24 February 2005 - 09:09.


#27
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Frate ce salariu are un astfel de inginer sa lucreze in astfel de conditii?
Cred ca e foarte frumos vara, insa iarna cred ca mi-as lua medical.

#28
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 18.06.2003
un salariu bun :)

dar sa stii ca trebuie sa muncesti un pic ca sa ajungi sa poti lucra in conditiile astea :) ...

#29
zuzarel

zuzarel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 04.09.2004
am muncit si eu in urma cu cativa ani in acest domeniu.. doamne ce vremuri....Mogosa, Ignis, Varatec, Costilla.. zapezi, grupuri electorgene tractate cu bivolii ( Toyota nu razbea prin zapada) ....

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

sorente, on Jan 23 2005, 10:57, said:

O antena de gsm emite cu ~500W, un telefon emite cu ~2W,

<{POST_SNAPBACK}>


500w... cum ai calculat ?

#31
firasg

firasg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 23.01.2005
plus ca un telefon emite foarte rar cu 2W si pe linga asta emisia nu e continuous carrier ca sa zic asa.

#32
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004

firasg, on Mar 10 2005, 13:53, said:

plus ca un telefon emite foarte rar cu 2W si pe linga asta emisia nu e continuous carrier ca sa zic asa.

<{POST_SNAPBACK}>


Asa e, emisia este discontinua, insa tocmai discontinuitatea aceasta face radiatia mai nociva.  :deadtongue:

#33
andyned

andyned

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 13.06.2008
Buna seara ! Stiu ca este un topic vechi, imi asum hate-ul pe care o sa-l primesc pentru asta dar poate este cineva dispus sa ma ajute.

Lucrez la un proiect personal ce se va finaliza cu o macheta a turnului de televiziune din Piatra-Neamt dar sunt in impas datorita faptului ca nu gasesc mai multe informatii privind istoricul acestei cladiri, cat si detalii concrete privind cotele generale. Proiectul in stadiul actual este format dintr-un releveu si un 3D toate dupa masuratori din poze. Este cineva care a lucrat si lucreaza aici care ma poate ajuta cu cateva dimensiuni concrete pentru a verifica releveul meu ? Stiu ca este o cladire sensibila din punct de vedere al accesului la public dar deja exista pe internet planse complete cu turnul TV de la Bacau asa ca nu vad un motiv ca restul sa fie secrete. Personal nu sunt interesat de aparatele din interior ci de cateva cote generale si cum este compartimentat interiorul.

Stadiul proiectului la care lucrez este vizibil in fotografii.
Multumesc anticipat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate