Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Asus X50GL

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#91
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008
Exista vreun program care sa limiteze turatia de la ventilatorul procesorului?
Acum 3 ani am facut upgrade inlocuind CPU de la 2.0GHz (T5800) cu 2.4GHz (T7700) pastrand solutia originala de racire. In anumite momente ventilatorul ruleaza la turatie foarte ridicata.
Cu SpeedFan nu merge. Nu vreau interventie in laptop ci doar program (daca exista).

Edited by danghetau, 24 March 2015 - 16:58.


#92
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008
Oare pot pune 8Gb RAM pe acest laptop? Am schimbat procesorul original T5800 cu un T7700 acum cativa ani, am pus si un SSD, am inlocuit un HDD 5400rpm cu unul de 7200rpm. Ce limiteaza cantitatea de RAM ce poate fi pusa pe un sistem: placa de baza, procesorul sau altceva?
Original a venit cu 3Gb, am pus un kit de 2x2Gb si as fi pus unul 2x4Gb daca suporta. Poate a incercat cineva, informatia de acum 10 ani de cand a fost cumparat e ca suporta maxim 4Gb.

#93
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008
Hai ca am facut o nefacuta.
Mi-a venit sa schimb pasta termoconductoare si la acest laptop dupa ce am realizat pe desktop operatiunea cu succes deplin.
Ce am facut, ce n-am facut, desi am pus in nenumarate moduri, imediat dupa restart turatia ventilatorului este la maxim pentru ca peste putin timp sa se inchida, bara de cupru frige in draci. Intra in protectie.
Daca acea bara este indoita foarte putin cu 1-2 mm, e vreo problema? Laptopul a venit cu un pad la GPU pe care l-am eliminat dar a mers cativa ani ok.
Mi se pare ca este cam mozolita acea bara fara a fi cutata (suruburile se potrivesc la fix) si ma gandeam daca din cauza asta se opreste sau pur si simplu a picat altceva de-mi genereaza acest comportament.

#94
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008
Am găsit pe ebay in Spania acel cooler si cu 40 de lei a ajuns acasă in câteva zile. Turatia nu mai urca asa de mult, ventilatorul lucrează la maxim 3500rpm desi înainte aveam la temperaturi mai reduse o turatie mai mare, semn ca nu se elimina caldura din cooler.
Concluzia: Aca este cutat/indoit e bine sa fie schimbat.
I-am dat o noua viată.

#95
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 29 septembrie 2018 - 08:55, said:

Oare pot pune 8Gb RAM pe acest laptop? Am schimbat procesorul original T5800 cu un T7700 acum cativa ani, am pus si un SSD, am inlocuit un HDD 5400rpm cu unul de 7200rpm. Ce limiteaza cantitatea de RAM ce poate fi pusa pe un sistem: placa de baza, procesorul sau altceva?
Original a venit cu 3Gb, am pus un kit de 2x2Gb si as fi pus unul 2x4Gb daca suporta. Poate a incercat cineva, informatia de acum 10 ani de cand a fost cumparat e ca suporta maxim 4Gb.
Am tot cautat informatii despre cantitatea de RAM pe care o poate suporta si nu am mai gasit.
Merge sa pun 2x4Gb de RAM sau nu?
Procesorul este acesta: https://ark.intel.co...kw=t7300?ui=BIG

Edited by danghetau, 21 October 2021 - 09:26.


#96
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,659
  • Înscris: 21.08.2008
Am ochii ca de melc de atata cautat.
Folosind AIDA am gasit singura mentiune ca ar suporta 16Gb.
Modulele sunt cele din atasament.
Attached File  2021-10-21.png   72.79K   4 downloadsAttached File  2021-10-21 (1).png   61.49K   4 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate