Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asus X50GL

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

 hosu, on Dec 30 2008, 05:09, said:

poti sa fii mai detaliat?
am si eu problema asta de ceva vreme si ma enerveaza.......




Am reinstalat de vreo 10 ori.....degeaba, acelasi rezultat. Apropo, am Win XP cu SP3 integrat. posibil sa fie de la windows?


unde tii laptop-ul?

#20
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
am si eu un x50gl-ap041 si cand il solicit mai mult(jocuri gen gta IV crysis dar si mai usoare fifa 09) sacadeaza...exact cum se misca limba ceasului...treptat asa...(ma gandesc ca daca uneori merge bine ar trebui sa mearga mereu bine nu? la fifa sa zic daca dau gol si da reluare se petrece fenomenul) doar in anumite momente...parca procesorul ar gandi in rate....repet nu mereu..are momentele lui.... se poate sa fie de la vista? am inteles ca vista "mananca" mai multe resurse.... la voi face la fel? ma gandesc sa nu fie ceva hardware :confuzzled: e luat de la ultra pro am garantie dar sper sa nu fie cazul
P.S. oricum sapt. aceasta ii fac un upgrade RAM de inca 2 gb sper sa se simta diferenta de la 2 gb la 4 gb:P app driverele pentru XP le poate pune cineva din nou ca de pe acel site din prima pagina nu pot sa le iau. [Va rog sa-mi scuzati exprimarea nu ma prea pricep ...]

#21
Parazitul66

Parazitul66

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.02.2009
Azi mi-am cumparat si eu unul...si nu are sistem de operare si am incercat sa ii bag windows xp sp3 cu interfata de vista si imi da o eroare...cand incepe sa instaleze....cel de unde l-am cumparat zicea ca cu un sp3 imi merge pe el . Ce pot sa fac ? Astept propuneri ! Va multmesc !

#22
mynameisionut

mynameisionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.12.2007

 Parazitul66, on Feb 17 2009, 23:38, said:

Azi mi-am cumparat si eu unul...si nu are sistem de operare si am incercat sa ii bag windows xp sp3 cu interfata de vista si imi da o eroare...cand incepe sa instaleze....cel de unde l-am cumparat zicea ca cu un sp3 imi merge pe el . Ce pot sa fac ? Astept propuneri ! Va multmesc !


bai fratilor mi am luat si eu de 2 zile acest laptop
e super nu am ce zice. aproape ca e mai bun decat desktopul. il recomand oricui
mi s a facut mila de cei care nu au reusit sa instaleze xp sau nu au gasit driverele
eu am gasit si driverele oficiale si am instalat si xp
pt inceput...ca sa poti sa instalezi xp trebuie sa setezi ceva in bios...la hard disk pt ca cel din laptop este sata, iar cand a fost facut xp nu exista aceasta tehnologie
asa ca prima data cand il aprinzi apesi F2 si intri in Bios
apoi te duci la advanced si dai enter unde scrie IDE configuration (el e pus pe achi) si dai compatible
apoi salvezi si iesi din bios apoi poti instala xp fara probleme

driverele le am gasit pe siteul asus (sper sa mearga linkul) drivere
daca nu merge intrati pe support.asus.com apoi alegeti download
apoi ai sus trei campuri : in primul alegeti notebook, in al doilea x50series, si in al treilea x50gl
apoi o sa trebiasca sa alegeti sitemul de operare si gata\

sunt toate.....si pt xp si pt vista... merg toate (eu acum scriu de pe laptop....deci a merge)
sper sa va fie de folos si  RECOMAND ACEST LAPTOP TUTUROR

#23
Thanatos625

Thanatos625

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.05.2007

 mynameisionut, on Feb 19 2009, 09:36, said:

bai fratilor mi am luat si eu de 2 zile acest laptop
e super nu am ce zice. aproape ca e mai bun decat desktopul. il recomand oricui
mi s a facut mila de cei care nu au reusit sa instaleze xp sau nu au gasit driverele
eu am gasit si driverele oficiale si am instalat si xp
pt inceput...ca sa poti sa instalezi xp trebuie sa setezi ceva in bios...la hard disk pt ca cel din laptop este sata, iar cand a fost facut xp nu exista aceasta tehnologie
asa ca prima data cand il aprinzi apesi F2 si intri in Bios
apoi te duci la advanced si dai enter unde scrie IDE configuration (el e pus pe achi) si dai compatible
apoi salvezi si iesi din bios apoi poti instala xp fara probleme

driverele le am gasit pe siteul asus (sper sa mearga linkul) drivere
daca nu merge intrati pe support.asus.com apoi alegeti download
apoi ai sus trei campuri : in primul alegeti notebook, in al doilea x50series, si in al treilea x50gl
apoi o sa trebiasca sa alegeti sitemul de operare si gata\

sunt toate.....si pt xp si pt vista... merg toate (eu acum scriu de pe laptop....deci a merge)
sper sa va fie de folos si  RECOMAND ACEST LAPTOP TUTUROR

Salutare

As vrea si eu sa-mi iau modelul X50GL - AP042, fiindca raportul calitate pret cred ca este destul de bun.
Din cate am vazut acum au scos pe site drivere pentru xp si ma gandesc ca nu mai sunt probleme.

As avea doua intrebari
Cam cat tine bateria si daca mai apare problema aceea cu intreruperea sunetului, descrisa mai mai demult in acest topic. Ma gandesc ca acum au facut update la drivere.

10x

#24
juvel

juvel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.04.2009
salut ..am si eu un asus x50gl si nu stiu de unde sa setez camera web ...pot doar sa o deschid din my computer ..dar nu are nici o setare nimik...ma puteti ajuta careva?..ms mult...bafta

#25
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
Pentru setari webcam cauta aceste 2 programele amcap.exe si vidcap.exe , le gasesti sigur pe dc++ , functioneaza pe orice camera web , poti seta rezolutie , luminozitate, contrast , frame uri pe secunda si multe altele

#26
LOLMAN

LOLMAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2004
Driver pentru placa de retea , care sa mearga pe XP ati gasit?

#27
mynameisionut

mynameisionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.12.2007

 LOLMAN, on Apr 8 2009, 13:18, said:

Driver pentru placa de retea , care sa mearga pe XP ati gasit?

intri aici (drivere) si selectezi la product notebook, la series x50 series, si la model x50gl apoi search.
iti va aparea o fereastra pe fundal negru si selectezi winXP si gata

 Thanatos625, on Feb 27 2009, 20:38, said:

Salutare

As vrea si eu sa-mi iau modelul X50GL - AP042, fiindca raportul calitate pret cred ca este destul de bun.
Din cate am vazut acum au scos pe site drivere pentru xp si ma gandesc ca nu mai sunt probleme.

As avea doua intrebari
Cam cat tine bateria si daca mai apare problema aceea cu intreruperea sunetului, descrisa mai mai demult in acest topic. Ma gandesc ca acum au facut update la drivere.

10x


bateria tine 2 ore

#28
tataia

tataia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.05.2008
Salutare !!!
Am cumparat si eu alaltaieri laptop-ul Asus X50GL-AP042 si sunt foarte multumit de el .
Am instalat windows xp fara probleme, am luat driver-ele de pe asus.com, dar mai am doua nelamuriri :
1 : Vreau sa stiu daca are bluetooth in el, deoarece am luat driver-ul pentru el de pe asus.com, dar imi zice ca nu gaseste device-ul.
2 : Mai am o problema cu modem-ul (modem device on high definition audio bus) ! NU ii gasesc driver-ul pt acesta.
In rest functineaza totul perfect .
Atasez 2 poze cu laptop-ul Asus X50GL-AP042  :           :D
http://i42.tinypic.com/29qmplt.jpg
http://i42.tinypic.com/2zgymmo.jpg

Edited by tataia, 17 April 2009 - 16:10.


#29
tataia

tataia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.05.2008

 tataia, on Apr 17 2009, 17:06, said:

Salutare !!!
Am cumparat si eu alaltaieri laptop-ul Asus X50GL-AP042 si sunt foarte multumit de el .
Am instalat windows xp fara probleme, am luat driver-ele de pe asus.com, dar mai am doua nelamuriri :
1 : Vreau sa stiu daca are bluetooth in el, deoarece am luat driver-ul pentru el de pe asus.com, dar imi zice ca nu gaseste device-ul.
2 : Mai am o problema cu modem-ul (modem device on high definition audio bus) ! NU ii gasesc driver-ul pt acesta.
In rest functineaza totul perfect .
Atasez 2 poze cu laptop-ul Asus X50GL-AP042  :           :D
http://i42.tinypic.com/29qmplt.jpg
http://i42.tinypic.com/2zgymmo.jpg
Imi raspunde si mie cineva ?

#30
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
1.nu are,trebuie cumparat
2.eu nu am probleme,folosesc automatic update si totul e ok

Dupa cum stiti are iesire VGA si vreau sa stiu ce tip de cablu trebuie sa cumpar pentru a vedea pe un alt monitor (in speta un TV)?
Am 2 lucruri care-mi displac 9inainte am avut un FS Amilo 2510Pa:pozitia tastei DEL in capatul dreapta sus si mai proasta vizibilitate a tastelor Caps,Num si Scroll

Edited by danghetau, 19 June 2009 - 13:27.


#31
mynameisionut

mynameisionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.12.2007
am si eu o intrebare: nu mai stiu cum era la inceput cand l am cumparat dar acum mi se pare ca s a slabit balamaua. puteti sa mi spuneti daca il lasi ecranul aplecat cam la 40grade cade singur ? si la fel si pe spate cam pe la 160grade. asa e si la voi sau doar la mine?

#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
La mine nu face asa si e normal sa nu faca.
Cind am cumparat laptopul am primit un CD cu drivere pentru Vista iar acum am o versiune de evaluare de la Windows7.Cind puneam CDul in unitatea optica aveam o interfata si bifam sau debifam ce era de instalat (recomandare) precum si optionalele.
Din pacate,la inserarea CDului in Win7 nu apare decit un mesaj care spune ca ruleaza doar pe Vista.
Cum fac sa aflu care sint softurile ce trebuie neaparat instalate daca nu mai am Vista?Sa instalez tot ce e pe CD imi ia citeva ore,nu mai e nimic automat...
Astept provincia.
In device manager totul e ok,nu-mi lipseste nici un driver insa camera integrata nu a mers pina nu am instalat-o.

Cine ma ajuta cu un print screen cu ce apare la introducerea acestui CD cu soft/drivere in unitate?
Acolo unde e interfata ce apare automat,sa vad si eu care sint softurile necesare si care sint optionale.

Edited by danghetau, 09 September 2009 - 19:34.


#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Pentru cultura mea,am incercat sa gasesc cu programele implicite din Windows informatii despre memoria instalata si nu am gasit decit ca este DDR2 800MHz insa nu stiu producatorul.
Suporta 4Gb si am instalat stock 3Gb;nu stiu cum sint dispuse sloturile,daca sint 2 sloturi si atunci am un modul de 2Gb si unul de 1Gb sau sint 4 sloturi...
Stie cineva aceste informatii sau incerc cu SiSoft Sandra?

#34
adicted69

adicted69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 19.03.2008

 danghetau, on 23rd September 2009, 09:42, said:

Pentru cultura mea,am incercat sa gasesc cu programele implicite din Windows informatii despre memoria instalata si nu am gasit decit ca este DDR2 800MHz insa nu stiu producatorul.
Suporta 4Gb si am instalat stock 3Gb;nu stiu cum sint dispuse sloturile,daca sint 2 sloturi si atunci am un modul de 2Gb si unul de 1Gb sau sint 4 sloturi...
Stie cineva aceste informatii sau incerc cu SiSoft Sandra?

La un laptop de obicei sunt doar 2 sloturi pentru memorie(fizic nu cred ca au loc mai multe).Pentru a afla producatorul memorilor pe care le ai in laptop ti-as recomanda Everest.

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
asa este,sint 2 sloturi si ca atare am un slot cu 2Gb si unul cu 1Gb.
am instalat pe PC sisoft sandra free si mi-a aparut Kingmax.
voi instala si pe laptop programul.

#36
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
N-am mai prins edit si iata ce zice Sandra ca am in laptop.Ce chestie,2 producatori diferiti,module cu timinguri putin diferite...ma gindesc sa iau 2 module identice de 2Gb dar ce imi recomandati?
Attached File  sandra.jpg   71K   28 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate