Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asus X50GL

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
tsk766

tsk766

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2008
Am cumparat un laptop Asus X50GL si dupa indelungi chinuri am reusit sa instalez XP...bineinteles ca in mod normal producatorul spune ca trebuie Vista si de aceea din cele 2 CD-uri cu drivere originale de la Asus 1 este numai pt Vista si aici intervine problema...
Nu am drivere de sunet, video , bluetooth si inca fata de acestea..
Am cautat pe support.asus.com dar nu este niciun driver de XP pt X50GL al meu...
Poate cineva sa ma ajute??? Gasesc undeva drivere XP pt el ???  Pot folosi drivere de la alte modele pt problema mea ???
Am incercat de la un F5RL sa iau driverul de sunet si nu are niciun efect...Pe CD-ul de la Asus care e compatibil doar cu Vista scrie ca este pt F5GL dar nu sunt drivere pt niciun model GL...
Daca stie cineva ce este de facut va rog sa ma ajutati...Raman dator de cinste :)
Va Multumesc

#2
razvangsmm

razvangsmm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.05.2008
salut am si eu acceiasi problema numai ca eu nu pot sa instalez nici windosu ca nu vede hardul poti sami spui cum lai instalat

#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postrazvangsmm, on Nov 6 2008, 04:34, said:

salut am si eu acceiasi problema numai ca eu nu pot sa instalez nici windosu ca nu vede hardul poti sami spui cum lai instalat

@razvangsmm: ia kitul de windows si integreaza driverele sata in el. despre cum se face geme forumul,

@tsk766: ai putea incerca cu driveri de xp de la X51RL, F5N, F3M. pentru sunet, in dev manager o sa-ti apara PCI Device, instalezi mai intai kb888111 sau UAA Bus (se afla pe cdd-urile de la laptop-urile de mai sus). o sa-ti gaseasca " Audio Device...." nu spun ca o sa gasesti toti driver-ii dar, uita-te p esite la asus si vezi pentru ce tip de componente sunt facuti. ii notezi si dai cu gogu sa caute. cel mai indicat ar fi sa-i iei direct de la producator. mare parte s-ar putea sa-i gasesti si pe softpedia. succes

#4
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
si io m-am confruntat cu aceeasi problema, dar m-am hotarat sa instalez Vista . Cineva  mi-a zis ca-mi face rost de toate driverele ptr xp(cateva le-am gasit pe net) dar o sa aiba o eficaciate de 90%.

Am instalat vista , toate driverele & softurile originale si laptopul merge PERFECT. Mergeti direct pe vista ....mai putine batai de cap !

Edited by cosmin_miu, 07 December 2008 - 01:38.


#5
iLink

iLink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.12.2008

View Posttsk766, on Oct 29 2008, 02:49, said:

Am cumparat un laptop Asus X50GL si dupa indelungi chinuri am reusit sa instalez XP...bineinteles ca in mod normal producatorul spune ca trebuie Vista si de aceea din cele 2 CD-uri cu drivere originale de la Asus 1 este numai pt Vista si aici intervine problema...
Nu am drivere de sunet, video , bluetooth si inca fata de acestea..
Am cautat pe support.asus.com dar nu este niciun driver de XP pt X50GL al meu...
Poate cineva sa ma ajute??? Gasesc undeva drivere XP pt el ???  Pot folosi drivere de la alte modele pt problema mea ???
Am incercat de la un F5RL sa iau driverul de sunet si nu are niciun efect...Pe CD-ul de la Asus care e compatibil doar cu Vista scrie ca este pt F5GL dar nu sunt drivere pt niciun model GL...
Daca stie cineva ce este de facut va rog sa ma ajutati...Raman dator de cinste :)
Va Multumesc

Ce procesor ai? T3200? Cum se comporta notebook-ul? Are noua platforma Centrino 2 Montevina?

Scuze de off topic dar vreau sa achizitionez acest laptop si ma intereseaza performanta lui.

#6
mike1413ro

mike1413ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2008
Si eu mi-am luat azi un laptop ASUS X50GL AP041 cu procesor, Intel Montevina Dual Core T3200. Fain laptopul ieftin si o configuratie f bun la banii astia :) singura chestie e ca vreau sa instalez XP pe el... si nu am gasit drivere :(
Va rog daca stiti unde pot gasi sau daca le aveti, un semn aici sau pe mike1413ro [at] yahoo.com
Multzam fain!

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postmike1413ro, on Dec 10 2008, 01:52, said:

Si eu mi-am luat azi un laptop ASUS X50GL AP041 cu procesor, Intel Montevina Dual Core T3200. Fain laptopul ieftin si o configuratie f bun la banii astia :) singura chestie e ca vreau sa instalez XP pe el... si nu am gasit drivere :(
Va rog daca stiti unde pot gasi sau daca le aveti, un semn aici sau pe mike1413ro [at] yahoo.com
Multzam fain!

daca citeai putin topicul ai fi gasit unele raspunsuri....

#8
mike1413ro

mike1413ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2008

View Postc14h3r, on Dec 9 2008, 22:50, said:

daca citeai putin topicul ai fi gasit unele raspunsuri....

noh... sincer nu am prea inteles mare lucru de acolo...
dar am gasit aici ceva. sper sa imi mearga asa.

aaa... si pe aici am gasit cateva... dar nu tot... trebuie sa caut mai atent

Edited by mike1413ro, 09 December 2008 - 23:10.


#9
drid

drid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.02.2008
va salut, am si eu un Notebook Asus X50GL-AP042 Core 2 Duo T5800 2GHz, si am instalat pe el vista, si am o problema  cand canta muzica si deschid my computer, sau alta aplicatie, se intrerupe un pic (mai bine zis sare asa ca un cd-player), aveti ideie de ce face asa, am facut update la bios, am reinstalat de vreo 3 ori vista, aceiasi problema, cu orice program as deschide muzica la fel face.

#10
flowrent

flowrent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,170
  • Înscris: 09.07.2005
www.touslesdrivers.com au o aplicatie care detecteaza automat configuratia si descarca driverul potrivit,dar trebuie sa iti mearga macar reteaua sau wirelessul

#11
spartanic

spartanic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2008
Am un Notebook Asus X50GL-AP042 Core 2 Duo T5800 2GHz achizitionat de 3 zile si am observat ca face exact aceeasi problema pe care a descriso si "drid" si pe deasupra coolerul procesorului functioneaza la viteza maxima in permanenta chiar daca nu fac nimic pe notebook. I-am facut update de BIOS insa nu s-a schimbat absolut nimic in functionarea sa, driverele (Vista 32biti)sunt cele originale cu care a venit si care sunt destul de noi mai precis din august 2008. Stie cineva care poate fi solutia pentru remedierea celor 2 probleme?

#12
mike1413ro

mike1413ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2008
Am pus aici drivere de XP pentru ASUS X50GL AP041, sper ca le'am pus pe toate... have fun :D
DivShare File - ASUS_X50GL_AP041_part02.zip
DivShare File - ASUS_X50GL_AP041_part01.zip

#13
drid

drid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.02.2008
totul este din cauza la windows

#14
spartanic

spartanic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2008
Am rezolvat cele 2 probleme descrise mai sus printr-un update cu SP1. Acum merge excelent.   :dj:

#15
hosu

hosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2007

View Postmike1413ro, on Dec 12 2008, 14:05, said:

Am pus aici drivere de XP pentru ASUS X50GL AP041, sper ca le'am pus pe toate... have fun :D
DivShare File - ASUS_X50GL_AP041_part02.zip
DivShare File - ASUS_X50GL_AP041_part01.zip


incearca te rog sa le pui pe alt site. pe site-ul asta nu pot fara sa platesc.....

#16
hosu

hosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2007
Am un laptop asus X50GL-AP041
dupa indelungi incercari si chinuri am reusit sa pun win xp pe el. merge acceptabil, poate ar mai trebui o reinstalare ca sa fie totul perfect.

Dar am o nedumerire: la mine coolerul merge non stop. nu la capacitatea maxima, dar merge incontinuu. E normal sa faca asa ceva? la HP 510 pe care il aveam inainte nu era asa, ceea ce ma pune pe ganduri.....sa nu fi pus eu ceva drivere bune?.....

Care mai aveti asus, tot asa reactioneaza si la voi?
astept raspunsuri

#17
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Posthosu, on Dec 26 2008, 15:21, said:

Am un laptop asus X50GL-AP041
dupa indelungi incercari si chinuri am reusit sa pun win xp pe el. merge acceptabil, poate ar mai trebui o reinstalare ca sa fie totul perfect.

Dar am o nedumerire: la mine coolerul merge non stop. nu la capacitatea maxima, dar merge incontinuu. E normal sa faca asa ceva? la HP 510 pe care il aveam inainte nu era asa, ceea ce ma pune pe ganduri.....sa nu fi pus eu ceva drivere bune?.....

Care mai aveti asus, tot asa reactioneaza si la voi?
astept raspunsuri

fa-i o reinstalare ca la carte....inainte de driveri instaleaza ATKACPI drivers and utilities.dupa aceea dai driverii in ordine: chipset (inf), placa video, UAA Bus, placa de sunet, modem, lan, wireless utilities, wlan, card reader, camera (daca e cazul). din utilitare instalezi power4gear (nbprobe nu-si are rostul), ATKMedia drivers, Keyboard hotkey sau fix.

#18
hosu

hosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.02.2007

View Postspartanic, on Dec 13 2008, 21:23, said:

Am rezolvat cele 2 probleme descrise mai sus printr-un update cu SP1. Acum merge excelent.   :dj:


poti sa fii mai detaliat?
am si eu problema asta de ceva vreme si ma enerveaza.......

View Postc14h3r, on Dec 26 2008, 12:32, said:

fa-i o reinstalare ca la carte....inainte de driveri instaleaza ATKACPI drivers and utilities.dupa aceea dai driverii in ordine: chipset (inf), placa video, UAA Bus, placa de sunet, modem, lan, wireless utilities, wlan, card reader, camera (daca e cazul). din utilitare instalezi power4gear (nbprobe nu-si are rostul), ATKMedia drivers, Keyboard hotkey sau fix.


Am reinstalat de vreo 10 ori.....degeaba, acelasi rezultat. Apropo, am Win XP cu SP3 integrat. posibil sa fie de la windows?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate