Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8027 replies to this topic

#7561
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 12.10.2005

View Postadair, on 06 ianuarie 2023 - 10:01, said:

Din experienta proprie cam asa este. Dar nu si la Oris. Am avut Oris Aquis Small Second din titan si bratara e intr-un mare fel.

Pai cum ziceam, la ceasurile de pe la 1500 euro in sus, bratarile cam sunt ce trebuie, Aquis ala cred ca se incadreaza la suma asta :)

#7562
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Nu o regula, dar are sens.
Am avut bratara buna pe seiko de 250 eur (sawtooth). Nu wow, dar mult peste majoritatea celor de sub 1000 eur pe care le-am testat.
Si am cumparat bratara foarte solida pe la 100 eur (Super Engineer 2 parca-i zicea), si aveau ceva modele cu capete curbate pentru turtle si alte ceasuri specifice. De exemplu - https://russelljewel.../ss212203bbk034

Problema e ca majoritatea ceasurilor arata groaznic daca bratara de "universala", deci e greu sa cumperi bratara 3rd party.
Si alea de la G-Shockurile "noi" metalice sunt facute foarte ok, si sunt sub 500 eur. Oricum, mult peste cum se simtea cea de la PRX, din pacate.

#7563
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,590
  • Înscris: 29.05.2011

View PostAWE, on 06 ianuarie 2023 - 12:03, said:

Pai cum ziceam, la ceasurile de pe la 1500 euro in sus, bratarile cam sunt ce trebuie, Aquis ala cred ca se incadreaza la suma asta Posted Image
Eu am dat 1200 de euro pe el atunci SH. Dar daca ne raportam la pretul de nou, clar se incadreaza. Oris sunt oricum printre cei cu un build quality impresionant. Doar mecanismul Sellita le trage in jos ca si valoare. Acum ca au mecanism in-house chiar deosebit, putem spune ca isi merita banii.

Ma uitam acum la un Ebel Wave dual tone ca cel din poza si sigur este facut bine.

Attached Files


Edited by adair, 06 January 2023 - 13:19.


#7564
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,445
  • Înscris: 16.03.2004

View PostLL13G, on 26 decembrie 2022 - 21:57, said:

Am probat un Longines - The Longines Master Collection de curand. Frumusel foc, dar prea pretios pt mine.  Am mana mica si 38.5 e cam ce merge la mine.
Desi imi fac cu ochiul nu am cedat pentru ca nu mai port ceasuri si nu am unde. Un mecanic ar fi fost mai potrivit, dar nu am vazut ceva la dimensiuni de genul si care sa imi placa.

38, 38.5 și la mine! Nu-mi plac ceasurile mari.

#7565
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Am gasit un baiat pe OLX care vinde un Tag Heur Formula 1 automatic cu 6000 lei, grad B, are card si factura/bon. Ce parere aveti ? merita ? Mentionez ca bratara are insertie centrala ceramica si prezinta urme de utilizare * zgarieturi fine.

Edited by doxan, 06 January 2023 - 21:49.


#7566
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 30.08.2006
Ce inseamna grad B la un ceas care se pretinde original dupa pretul cerut ?
Mergi la un ceasornicar cu experienta pentru evaluare inainte sa cumperi un ceas grad A sau grad B. Trebuie verificat daca mecanismul e in stare buna si functioneaza in parametrii specificati de producator.

Edited by Leo2006, 07 January 2023 - 16:45.


#7567
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
E sistemul de la telefoane și laptopuri, graduri de uzura ale: cadranului, bratarii, mecanismului, sticlei safir, etc. Orice ceas care  nu a stat în cutiuță o sa prezinte ceva uzura.
Tag Heur vine cu mecanisme Sellita, pot exista fake-uri care au mecanisme originale sau Seagull care arata identic cu Sellita ?

Edited by doxan, 08 January 2023 - 15:19.


#7568
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Evident ca pot exista. Cat de probabil e sa fie un fake, in schimb, e total alta discutie.
Eu vad doua optiuni, ori pui mana pe unul original vreo 5-10 minute ca sa-ti faci o idee buna de detalii/greutate/build/etc., din in magazin sau pe la vreun prieten, ori te duci cu el la service autorizat si le ceri sa faca autentificare.

De exemplu, eu nu as cumpara rolex fara autentificare, desi am vazut destule originale (mai ales sub), si o gramada de clipuri online cu diferente dintre original si fake. Ba chiar si la mecanism stiu cateva elemente specifice pentru rolex (tot de sub vorbesc aici), si tot nu as risca banii mei sa-i fac autentificarea singur. Ca sa nu mai zic ca in ultimii ani am vazut fakeuri extrem de bine facute, unde chiar trebuie sa te uiti la mecanism ca sa fii sigur. Si asta pentru ca Rolex isi fac singuri mecanismele si nu prea se oboseste nimeni sa manufactureze un mecanism similar pentru fakeuri, ci doar aleg de pe piata mecanisme cat mai similare. La Tag ar fi mult mai simplu, ca oricine poate cumpara un mecanism sellita.
Singurul avantaj e ca la Tag sunt mai putine fakeuri pe piata, in general, iar la banii aia ar trebui sa fie un fake destul de ieftin, deci destul de usor de identificat. Dar tot nu stiu daca as risca banii fara verificare, probabil ca nu.

Edited by TehCube, 08 January 2023 - 17:36.


#7569
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004

doxan said:

1673034520[/url]' post='29651981']
Am gasit un baiat pe OLX care vinde un Tag Heur Formula 1 automatic cu 6000 lei, grad B, are card si factura/bon. Ce parere aveti ? merita ? Mentionez ca bratara are insertie centrala ceramica si prezinta urme de utilizare * zgarieturi fine.
n-ai specificat daca simplu sau cronograf. dupa mine, daca este calibre 5, nu merita banii aia. am un tag formula 1 calibre 5 (mai vechi, cu mecanism eta cred), imi place, dar nu mi se pare ca ar merita banii aia. iarasi important daca e pe bratara sau pe curea de silicon - eu l-am luat cu curea de silicon (din motiv de pret si pt ca voiam un ceas sport atunci), si m-am infiorat cand am vazut cat m-ar duce o bratara…

edit: greseala mea, ai scris ca e bratara cu insertie ceramica. nici despre asta nu am o parere foarte buna, e relativ sensibil materialul ala.

Edited by born2lose, 08 January 2023 - 23:13.


#7570
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
Achizitie noua, Citizen Promaster Land. Evident ca nu-mi mai trebuia inca un ceas, dar boala asta e grea...
Attached File  IMG_20230107_130008415.jpg   345.13K   98 downloads
Attached File  IMG_20230110_142035025_HDR-01.jpeg   374.79K   99 downloads
Attached File  IMG_20230105_192437653-01.jpeg   50.53K   75 downloads

P.S Bineinteles pentru ca imi place ce am acum asa ca ma uit deja si la var'su din titan, adica la  asta  Posted Image Posted Image Posted Image

P.P.S.@AWE eu zic ca poti gasi bratara de inox sau chiar din Ti decenta (solid link, solid end link, milled clasp) si sub pragul de 1500 €. Vezi mai sus! Posted Image

Edited by DannyMC, 10 January 2023 - 16:06.


#7571
crst_rosu

crst_rosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2008
Buna ziua!
Multumit de Citizen? Ai sesizat abateri fata de ora exacta?
Multumesc!

#7572
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
@crst_rosu Salut! Deocamdata imi place foarte mult, dar e prea devreme pentru o parere obiectiva pt ca il am doar de o saptamana.
Despre precizie: l-am sincronizat o data atunci cand a sosit. In 7 zile a castigat o secunda, iar asta ar insemna teoretic 4 secunde pe luna, destul de bine zic avand in vedere ca precizia data de producator, (fara sincronizare atomica) este +-15 sec/luna.

Edited by DannyMC, 12 January 2023 - 18:33.


#7573
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Pe sistem ieftinache, aventuri prin magazinele amanet.

Attached Files



#7574
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
sa-l porti cu placere.

am primit si eu o jucarie noua acum ceva timp, un microbrand cu un design care mi s-a parut chiar deosebit.

p.s. bratara este impresionanta pt un ceas de sub 400$, zale cu suruburi, micro-adjustement, chiar se pot gasi bratari excelente si la preturi mai mici. bine, aici pretul mai mic e dat de mecanism, un nh38a, care e pe la +16 - +17 s pe zi…

Attached Files


Edited by born2lose, 09 February 2023 - 21:11.


#7575
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Au pus pe el toată superluminova lipsă la apel de la alții mai scumpi. Să îl poți sănătos!

#7576
Skar

Skar

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.02.2023
salutare,

Doresc sa achizitionez un ceas daily use ( casual wear - jeans + camasa/tricou polo ). Pentru ocazii mai deosebite detin un ceas separat , festina.
Momentan folosesc un smartwatch :( care doresc sa il schimb.
Bugetul ar fi undeva in jurul sumei de 1000ron.

Multumesc frumoas

#7577
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
eh, nu e chiar asa luminos - poza e facuta cu telefonul si cred ca a supra expus ca nu stia ce sa faca in bezna totala. dar oricum, are suficient super luminova de-ala. multumesc mult pt urare!

#7578
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,747
  • Înscris: 30.08.2006

 Skar, on 09 februarie 2023 - 21:44, said:

salutare,
Doresc sa achizitionez un ceas daily use...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QcGIrYHulaM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate