Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8058 replies to this topic

#4879
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Pardon, vezi ca tu ai Carson Chrono care are mecanismul ETA C01.211, bazat pe celebrul si apreciatul Lemania 5100. Alta mancare de peste, totusi...

#4880
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Da, scuze, 01 am vrut sa spun, nu 07.

oricum, nu sunt complet de acord cu ce ai scris acolo, dar nici in complet dezacord. Nu contest abilitatile lui Claudiu, din contra, consider ca merita apreciat si pentru simplul fapt ca a facut acel forum specializat. Le fel si certificarile si implicarea lui continua in domeniu. Insa toata industria se vede complet diferit prin ochii fiecarei parti implicate: ai marcilor, ai producatorilor, ai distribuitorilor, ai retailer-ilor, ai ceasornicarilor si evident ai clientilor finali. e greu sa cada toti de acord. personal nu sunt fan al stilului Swatch group, dar toate ceasurile au defectiuni. iar 4 ceasuri care le-a primit Claudiu..nu inseamna mai nimic, decat experienta lui, zic eu. plus ca nu se stie conditiile in care au fost purtate acele ceasuri, ca toti zic ca nu au facut nimic, asa l-am gasit dimineata. Din cate stiu eu, la powermatic reglajul se face din fabrica, cu laser, deoarece nu are regulator. Deci nu stiu cum ar reactiona la un soc. mai ales ca stim cu toti ca 95% din oameni au impresia ca daca scrie swiss made pe un ceas e ca un tanc si nu se poate intmpla nimic. Dar e suficient sa joci un tenis si ai sanse extrem de mari sa faci praf mecanismul.

Nu in ultimul rand, avand sub control un gigant ca ETA, nimeni in afara de swatch nu poate pune la dispozitie aceste mecanisme sau astfel de mecanisme la preturile la care sunt pe piata.

LE: dar cu prima ocazie, as lua un powermatic, sa il vad si eu cum se comporta. Ar fi Seastar-ul sau Ballade-ul care ma atrag de la Tissot.

Edited by MixMaster, 25 April 2019 - 13:18.


#4881
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Am niste observatii la ceea ce ai spus:
1. zic "asa l-am gasit dimineata" la garantie, nu la Claudiu.
2. Claudiu nu a reusit, se pare, sa rezolve acele ceasuri
3. La niciun alt mecanism automatic clasic nu apare o problema de genul asta dupa 2 (DOI) ani!
4. Deja Sellita castiga teren semnificativ pe piata, si asta nu doar prin pret, ci si prin cresterea constanta a calitatii. Nu o sa se opreasca lumea doar pentru ca Swatch a decis sa nu mai vanda altora mecanismele ETA.
In rest, da, si eu as lua un Powermatic, dar nu la banii la care e vandut acum pentru ca e clar ca nu va tine cat celelalte clasice elvetiene.

#4882
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Am niste observatii la ceea ce ai spus:

1. zic "asa l-am gasit dimineata" la garantie, nu la Claudiu.

In functie de varianta, la chronometer stiu ca dau si 3 ani garantie, deci poate fi inca in garantie. Si fii convins ca la Claudiu nu merg doar experti si colectionari.

2. Claudiu nu a reusit, se pare, sa rezolve acele ceasuri

asta deoarece se tinde spre inlocuire partiala sau completa a mecanismului. De exemplu mecanismele bazat pe System 51 nu sunt reparabile (dar ofera automatic elvetian Tissot la 400 euro).

3. La niciun alt mecanism automatic clasic nu apare o problema de genul asta dupa 2 (DOI) ani!

deoarece nici nu a mai existat un astfel de mecanism. iar la cererea si potentialul actual al pietei, nu e suficient timp de test. se intampla in orice domeniu (vezi Samsung Note cu bateria, motoarele de 1.2 benzina de la VW, etc etc)

4. Deja Sellita castiga teren semnificativ pe piata, si asta nu doar prin pret, ci si prin cresterea constanta a calitatii. Nu o sa se opreasca lumea doar pentru ca Swatch a decis sa nu mai vanda altora mecanismele ETA.

Sellita castiga teren deoarece ETA a anuntat initial ca in 2018 vor sista livrarea in afara grupului swatch, inclusiv de componente, nu doar de mecanisme. Astfel ca multe marci au facut din timp migratia spre Sellita (care sunt aceleasi mecanisme automatice ETA, dar sub alt nume. Sellita a produs pentru ETA in trecut, cand le era depasita capacitatea de productie). Insa in 205-2016 grupul a avut ceva dificultati si scaderi de mai mult de 50% a marjei de profit, astfel ca s-au razgandit. Dar unele marci, ca si Edox de exemplu, au preferat sa ramana pe Sellita ca un raspuns pt aroganta celor de la Swatch

In rest, da, si eu as lua un Powermatic, dar nu la banii la care e vandut acum pentru ca e clar ca nu va tine cat celelalte clasice elvetiene.

Asta ma gandesc ca doar timpul o va spune. Eu din cate ceasuri am avut, unui singur ceas i-am schimbat mecanismul, acelui Certina DS Royal. Si am avut si am tot felul de ceasuri, si mai ieftine si mai scumpe. Si ca o coincidenta, am luat acum cativa ani un Epos cu 2824-2, si in aceeasi seara, cand l-am tras, dorind sa il incarc manual, pe la un 70% zic eu, a luat-o razna arcul, s-a descarcat complet in vreo 2-3 secunde, ceea ce a dus evident la o rotatie rapida a aratatoarelor, care s-au si incalecat. Si deci a doua zi l-am trimis la garantie. A venit in 2 saptamani, cu mecanismul si aratatoarele inlocuite pe garantie. Si 2824...e chiar un mecanism bun. Dar..se mai intampla.

Oricum, iti dai seama ca se poate discuta mult si bine pe tema asta, si iti dau evident dreptate cand spui ca toti sunt orientati catre profit. Exact asa si e.iar ce am scris aici referitor la observatiile tale, pertinente de altfel, e doar parerea mea, nu cer sa fie luata de buna :)

#4883
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Voi dupa cum va certati as putea crede ca sunteti canadieni.

Ziceti-mi si mie de unde iau o garnitura de etansare la un Orient, ca pe ceasornicarul la care am fost l-a depasit intrebarea.

#4884
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Unde-ai vazut ca ne certam????? Cumva ar trebui sa avem toti aceeasi parere? Tonul a fost unul civilizat, de ambele parti. Eu unul am apreciat polemica, sincer sa fiu.

Cred ca intrebarea ta ar fi mai potrivita pe un topic de reparatii ceasuri, asta e un topic de sfaturi pentru achizitie. Incearca si ceasornicar.ro daca nu gasesti raspuns in alte parti.

Edited by Hidralazina, 25 April 2019 - 15:01.


#4885
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Nici vorba de cearta! Pareri, care uneori sunt impartite. Iar eu unul ma consider realist si constient de faptul ca nu am cum sa am intotdeauna dreptate (chiar daca as vrea), si mai ales ca niciodata nimeni nu detine dreptatea suprema. Ca adevarul e tot timpul mai pe la mijloc si mai sunt unii factori  pe care nu ii cunosc sau observa ambii interlocutori. Iar daca l-as injura pe Hidralazina..nu ar mai avea loc nici o discutie. Deci unde ar mai fi distractia?

Legat de garnitura, s-ar putea sa gasesti chiar pe stoc pe la un centru service B&B.

#4886
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Multam, vad ca este unul in Bistrita si o sa intreb acolo.

#4887
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
daca bine stiu, in Bistrita e doar magazin, si eventual preluare ceasuri pentru servis.

#4888
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 Adrexx, on 11 aprilie 2019 - 11:42, said:

Am facut si developat si  poza.....Posted Image
Revin  la  subiect.

Am reglat  ceasul ( dar  cu  o  abatere de  una  secunda….nu m-am putut  sincroniza la  fix ) dupa  ceasul  atomic, gasit  pe  un  site  german.

Dupa  4  saptamani, eroarea  este  cam de  plus  4   secunde.

Gasesc  ca este  bine.
Suficient  pentru  mine si  pentru  investitia  facuta.

Succes  la  achizitii !Posted Image

#4889
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
4 secunde/luna e o performanta medie pentru un ceas quartz. Are nevasta-mea un Doxa cu mecanism ETA 956.112 care reuseste sa ia doar 2 secunde pe luna. Chestia pe care n-ai inteles-o tu e ca Wesse nu are si nici nu va avea (probabil) vreo valoare. In afara de faptul ca sunt aproape gratis. Calitatea constructiei e slabuta, mecanismele din ele sunt cam de unica folosinta, etc. Si stiu asta pentru ca am intrat in posesia unuia de dama, primit cadou de consoarta. In al doilea rand, daca te intereseaza doar aratatul orei exacte, nici nu aveai nevoie de ceas, telefonul e mai mult decat suficient. Dupa criteriul asta ar trebui cumva ca un Rolex Oyster Perpetual, care ia cam 2-3 secunde pe zi, sa fie un ceas mai prost decat Wesse, nu? Parerea mea e ca ai gresit dar iti doresc sa te tina cat mai mult.

#4890
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Da, tot ce se poate.
Eu sunt mai  classic....cu ceas  de  mana.
Nu pot  umbla  cu  ceas  elvetian, de clasa  medie  -  700 - 1.200 Lei  si in rest  necorespunzator…..
Nici  nu am pretentii  mari de la  el....

#4891
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
As  vrea sa cumpar un ceas dar am încheietura mainii cam mica. 17 cm.
Mai are rost sa port?  Ce ma sfătuiți?

#4892
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Ia-ti un ceas normal ca dimensiuni, nu apometru ca-i la moda.
Nu stiu ce fel de ceas iti doresti, sau ce buget ai, dar uite un exemplu: https://www.bb-shop....omatic-944.html

#4893
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Jon97, nu ai precizat bugetul, stilul vestimentar si cam ce asteptari ai avea de la el. Pentru o incheietura de 17 cm cred ca un cadran de 37-38 mm ar fi tocmai bun.

Edited by Hidralazina, 22 May 2019 - 23:34.


#4894
vip89

vip89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.08.2013
Ce sa aleg ontre Heuer Monaco si Zenith defy?

#4895
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Intrebare la misto. Care Monaco si care Defy?

#4896
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Gasesc si eu un ceas pe la 300 lei cu bratara metalica?  cam astea 2 am gasit pana acum  https://www.bb-shop....assic-3513.html
https://www.bb-shop....e0UejSp1JRnRWp4

sau daca are cineva din bucuresti ceva de dat, lasati mesaj pv

Edited by robert8197, 31 May 2019 - 17:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

Hannibal_od

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate