Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8027 replies to this topic

#19
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
TCM e o firma care vind in regie proprie (si brand propriu) produse de toate felurile. Au 2 magazine in Bucuresti, unul la Muncii, unul pe Morarilor (parca).

Uite aici o poza cu niste retrouri TCM (sincer, nush daca sunt aceeasi! :o preturile cam ustura).

Attached Files

  • Attached File  TCM.jpg   156.81K   3699 downloads


#20
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
la banii aia iei altele, mult mai serioase.

#21
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

Alice, on Jan 18 2005, 23:59, said:

[ http://store.swatch.com/images/products/irony/SS2002/SVDK1000/SVDK1000_sr1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://store.swatch.com/watch/SVDK1000

impresionezi cu el :)
ramane in urma ~ 2-3 min / saptamana, dar nu stai nici sa-l intorci si nici sa-i schimbi bateria. eventual poti sa-l 'ajustezi' in service daca tii neaparat. mie mi-a fost lene. numai ca pretul se duce spre 4-5 mil.

<{POST_SNAPBACK}>

Vai de capul meu nici ceasuri nu se mai fac? Eu credeam ca seiko al meu batran de 10 ani este un caz normal sa stea la secunda chiar si dupa 7-8 luni [intervalul la care se umbla la un ceas pentru schimbarea orei]. E porcarie sa aduni 10 min/luna serios acum....swatch? :)))

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Alice, on Jan 18 2005, 13:59, said:

[ http://store.swatch.com/images/products/irony/SS2002/SVDK1000/SVDK1000_sr1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
http://store.swatch.com/watch/SVDK1000

impresionezi cu el :)
ramane in urma ~ 2-3 min / saptamana, dar nu stai nici sa-l intorci si nici sa-i schimbi bateria. eventual poti sa-l 'ajustezi' in service daca tii neaparat. mie mi-a fost lene. numai ca pretul se duce spre 4-5 mil.

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu zau pe cine impresionezi cu asha ceva. uita'te cum arata... e ceas de geek....

#23
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

arty, on Jan 19 2005, 04:22, said:

nu stiu zau pe cine impresionezi cu asha ceva. uita'te cum arata... e ceas de geek....

<{POST_SNAPBACK}>

pe toata lumea in afara de tine probabil  :confuzzled:

#24
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
http://www.grovana.ch/showroom.htm
Eu am modelul 1525.1
Quart, titan si cristal. A costat vreo 6 mil dar e elvetian de la mama lui si are 5 ani garantie. E design clasic dar e excelent

#25
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e bine sa aiba curea metalica, cea din piele va ceda sau va arata foarte rau in cateva luni....

#26
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Recomand Timex. Am un Indiglo si imi merge excelent.

#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

aeon, on Jan 19 2005, 12:03, said:

e bine sa aiba curea metalica, cea din piele va ceda sau va arata foarte rau in cateva luni....

<{POST_SNAPBACK}>

Cureaua din piele de crocodil de la un Breitling va arata foarte bine si dupa cativa ani  :coolspeak:  Dar nu stiu din ce tara trebuie sa provina cele 2 bancnote ca sa-l poti cumpara.

#28
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Adynis, nu-ti recomand sa-ti iei ceas automatic daca nu ai motive serioase sa o faci. Iar daca pana ieri nu stiai ce inseamna automatic nu prea cred ca exista aceste motive.

In primul rand trebuie sa ai grija de el, si va necesita cheltuieli in decursul timpului. Dupa cateva luni de purtat si observat cam ce eroare are, poti sa-l duci la un ceasornicar sau la firma de unde l-ai luat pentru a-l regla in functie de stilul tau de purtat. Cam 1-3 secunde pe zi e tot ce se poate obtine. Apoi, o data la 3-4 ani trebuie sa-l duci iarasi la un ceasornicar sau la firma pentru lubrifiere, inspectare etc. Operatiile astea nu sunt gratis/ieftine, dar nici obligatorii. Insa bine intretinut, te poate tine o viata intreaga. Exista bineinteles si posibilitatea de a se strica, care inseamna iar bani cheltuiti pentru reparatie. Nu e neaparat un minus, pentru ca in cazul unui quartz va trebui sa-l arunci in 90% din cazuri. Si nu in ultimul rand, nici un ceas automatic, poa' sa fie el si Rolex COSC certified, nu va avea aceeasi precizie ca un Casio quartz ieftin.

Atunci de ce si-ar lua cineva un automatic? Probabil e vorba de boala de care amintea arty.

Deci:

Casio
Citizen
Timex
Seiko

si doar daca nu gasesti ceva pe placul tau poti sa cobori standardul pana la un Q&Q sau alte chinezarii.

Sau daca vrei sa dai mai mult de 2 mil, poti sa te uiti si la Swatch, Tissot etc. (ceva elvetian). Dar va trebui sa renunti la display-ul electronic.

Edited by don_dannielo, 19 January 2005 - 14:05.


#29
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Romanson  = 3.2 mil
Swiss Made
Pe capac scrie (ca n-are camera rezolutie :) ) All Titanium , Anti Allergy, Water resistant.
Curea de piele si catarama tot de titan.
Cred ca o ia inainte cam 5 secunde intr-o jumate de an (cand trebuie potrivit ca se schimba ora), nu-mi dau seama prea la fix pentru ca minutarul se misca in pasi de 10 sec.
L-am desfacut inauntru ca eram curios si pe piese scrie Swiss Parts si 1 Jewell !!! Chiar se vede rubinul, e la axul central.

Attached Files



#30
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Eun sunt fan al modelurilor automatice.
Mi-as dori unul Kinetic, insa nu am vazut modele care sa-mi palca, iar pretul e dureros...

Am un Seiko de 10 ani si intr-adevar are eroare mare, iar acum trebuie sa il duc la reparat pt ca dupa ce se "incarca" tine ff. putin.

Ceasurile automatice sunt cele mai avansate ceasuri mecanice.

Eu nu vreau sa dau 300$ pe un ceas cu Quartz de firma, care are un mecanism de 10$...
Tehnologia respectiva este ff. ieftina...

[ http://www.skywatches.com.sg/Seiko_automatic_gents3/SEIKO-SKXN72K72k.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Multumesc tutoror de raspunsuri; am citit cu atentie in special ultimul raspuns al lui don_dannielo;
Eu nu am gandri de autoamtice & stuff... , cu baterie, nu ma deranjeaza... Inca nu am ajuns in magazine dar sper sa gasesc ceva pe gustul meu :) Oricum, pana acum pastrez ordinea pe care mi-a dat-o don_dannielo in firme de ceasuri...

#32
SNap

SNap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.01.2004
Eu , ca posesor de Casio Edifice iti recomand acest model...poate il gasesti pe undeva.
       http://www.casio.co....duct.asp?ID=836
    Eu am ceva asemanator  model 2003 ....majoritatea ceasurilor ce se fac la ora actuala au sticla minerala si baterie ce sa tina 10 ani. Eu sunt foarte multumit de el.

#33
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pentru un tip sportiv recomand Casio G-Shock (G-Shock - G100).
Eu din asta am, merge deocamdata la secunda, are vre-un an. Are dual time cum vrei tu.
Garantie 5 ani (in Londra). E cam scump dar merita 50£.

[ http://www.hsamuel.co.uk/images/products/details/3413691.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Cristist50, 20 January 2005 - 09:02.


#34
lucibitai

lucibitai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.04.2004
Eu mi-am luat nu demult un Vacheron Constantin placat cu Au de 18k, adus din Elvetia. Aratã extraordinar, are curea din piele de crocodil, dar are o singura "hiba": este automatic. Din pacate, nestiutor fiind, am constata pe propria piele ce inseamna un ceas automatic: pentru ca nu-l port noaptea, trebuie sa-l reglez in fiecare dimineata. Daca "tine" pana dimineata, are o eroare de aproximativ un minut, "la rece". Am inteles ca trebuie purtat permanent pe mana, ca sa lucreze la aceeasi temperatura, dar chiar mi-e  imposibil sa dorm cu ceasu pe mana.
Recomanda, deci, un ceas care sa nu fie automatic...

#35
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

arty, on Jan 19 2005, 09:30, said:

Kinetice - Seiko, ceasul e quartz iar bateria se incarca pe principiul celor automatice mecanice. sunt destul de scumpe pt ce ofera. Am si unul dinasta.
Seiko Kinetic simplu nu e mare chestie. Ultimul din serie e Kinetic Auto Relay. Adica: daca nu il porti trei zile, se opreste. Sa zicem ca il lasi asa pina la patru ani. Il trezesti in al patrulea an: se potriveste singur la ora exacta... Evident, nu si la data, insa face distinctia intre AM si PM. aka pWn3D

De-asta am eu.

Edited by Ninja, 20 January 2005 - 10:15.


#36
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

Eu mi-am luat nu demult un Vacheron Constantin placat cu Au de 18k, adus din Elvetia. Aratã extraordinar, are curea din piele de crocodil, dar are o singura "hiba": este automatic. Din pacate, nestiutor fiind, am constata pe propria piele ce inseamna un ceas automatic: pentru ca nu-l port noaptea, trebuie sa-l reglez in fiecare dimineata. Daca "tine" pana dimineata, are o eroare de aproximativ un minut, "la rece". Am inteles ca trebuie purtat permanent pe mana, ca sa lucreze la aceeasi temperatura, dar chiar mi-e imposibil sa dorm cu ceasu pe mana.
Recomanda, deci, un ceas care sa nu fie automatic...

Serios? Si cat ai platit pe acest "Vacheron Constantin"?

Daca ai dat mai putin de $2000 second-hand sigur e facatura. Iar nou nu ti-l vinde nimeni in ro, ar cam trebui sa te duci personal in Elvetia, sau intr-o tara mai dezvoltata. Banuiesc ca ai dat vreo 2 milioane, am vazut si eu in Complexul Europa. Cum naiba sa mearga bine. Vacheron e una dintre putinele firme care isi fabrica ceasul integral, de la primul surubel pana la curea, si NU ARE VOIE sa se comporte cum zici tu. Pana si Tissot-ul meu (care nu e o firma cu pretentii), are o rezerva de 45 ore, dupa ce-l scot de la mana.

PS: Iar "aurul" ala sa vii peste cateva luni sa ne zici cum o sa arate  :D

Edited by don_dannielo, 20 January 2005 - 10:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate