Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum a afectat sau afecteaza "Criza economica" afacerea ta ?

- - - - -
  • Please log in to reply
345 replies to this topic

#55
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Eu sper ca actuala criză să responsabilizeze puțin angajatul român. Nu de alta dar în cele mai multe cazuri atitudinea lui e: "Mă dai afară? Foarte bine, în 2 săptămîni sigur găsesc un job la fel de bine plătit"

#56
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
Si ce, nu e o atitudine corecta? saracii patroni, nu-si mai pot plati prost angajatii ca pleaca la concurenta :).
pana acum n-am auzit ca afaceri de succes (deci care produc ceva cerut pe piatza) sa dea faliment deoarece angajatii au fost platiti prea bine.

#57
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View Post_Smiley_, on Nov 9 2008, 21:27, said:

Si ce, nu e o atitudine corecta? saracii patroni, nu-si mai pot plati prost angajatii ca pleaca la concurenta :).
pana acum n-am auzit ca afaceri de succes (deci care produc ceva cerut pe piatza) sa dea faliment deoarece angajatii au fost platiti prea bine.
shhh.
profitul cat mai mare, ce conteaza angajatii :D

#58
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Post_Smiley_, on Nov 9 2008, 22:27, said:

Si ce, nu e o atitudine corecta? saracii patroni, nu-si mai pot plati prost angajatii ca pleaca la concurenta :).
pana acum n-am auzit ca afaceri de succes (deci care produc ceva cerut pe piatza) sa dea faliment deoarece angajatii au fost platiti prea bine.
Unde am zis eu că e vorba de angajați prost plătiți?

#59
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
topicul asta era despre efectele crizei, nu despre ce ne dorim noi  de la criza. chiar vrei sa-l transformam intr-o discutie despre angajati versus angajatori?

#60
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005
Păi ce am zis ar trebui să fie un efect. Unul de bun augur :)

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
exista o diferenta de timp intre "a afectat sau afecteaza" (parte din titlul acestui topic) si "ar trebui".

#62
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
E mult pana departe !
Actuala criza este binevenita pentru ca opreste ambitiile exagerate si ii face pe multi oameni sa inteleaga faptul ca termenul capitalism provine de la capital , nu de la Capitala !  :console:

#63
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Mufa "Eu sper ca actuala criză să responsabilizeze puțin angajatul român. Nu de alta dar în cele mai multe cazuri atitudinea lui e: "Mă dai afară? Foarte bine, în 2 săptămîni sigur găsesc un job la fel de bine plătit"

Cunosc tipul asta de raspuns. Doar ca era un pic diferit: "Nu se face marire cu 30%, plec. Am 10 oferte mai bune, chiar daca voi avea un program mai incarcat." sau "Eu mi-am luat masina in leasing si acum fac credit la casa, imi trebuie neaparat salariu mai mare ca sa le acopere pe ambele". :)
Poate inteleg si romanii ca plata muncii nu reprezinta cuantumul dorintelor aberante ale unor angajati.



buteliearagaz "E mult pana departe !
Actuala criza este binevenita pentru ca opreste ambitiile exagerate si ii face pe multi oameni sa inteleaga faptul ca termenul capitalism provine de la capital , nu de la Capitala !
"
Bine zis, nota 10.

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
deseori conversatia decurge altfel:
angajatul :  - as vrea si eu o marire de salariu
"patronul":  -aoleu, cum adica marire de salariu....pai daca-ti maresc salariul dau faliment!
angajatul :  -inteleg...atunci o sa-mi caut un alt loc de munca
"patronul":  -adica sa pleci!?!?!...stai asa...de fapt tu esti un angajat foarte bun, de mult ma gandeam si eu sa-ti dau o marire. (asta e momentul in care "patronul" isi da seama ca profitul de pe urma acelui angajat e mult mai mare decat marirea ceruta)

"patronul" e in ghilimele pentru ca deseori de treaba asta se ocupa lacheii, nu el.

#65
to_the_limit

to_the_limit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 03.04.2004
Asta e cazul fericit, sincer nu am nimerit pana acum asa ceva.La fost firma unde eram, patronul avea conceptia ca nimeni nu e de neinlocuit, si ca drept dovada  la primele semne ale crizei in ro. a dat afara oameni cu 3-4-5 ani vechime.Si in plus de asta cei care au ramas dupa ce ca le-a micsorat salariile trebuie sa faca si munca celor care au plecat.

#66
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

View Post_Smiley_, on Nov 10 2008, 10:22, said:

deseori conversatia decurge altfel:
angajatul :  - as vrea si eu o marire de salariu
"patronul":  -aoleu, cum adica marire de salariu....pai daca-ti maresc salariul dau faliment!
angajatul :  -inteleg...atunci o sa-mi caut un alt loc de munca
"patronul":  -adica sa pleci!?!?!...stai asa...de fapt tu esti un angajat foarte bun, de mult ma gandeam si eu sa-ti dau o marire. (asta e momentul in care "patronul" isi da seama ca profitul de pe urma acelui angajat e mult mai mare decat marirea ceruta)

"patronul" e in ghilimele pentru ca deseori de treaba asta se ocupa lacheii, nu el.


Asta a fost in perioada "El Dorado". Acum nu prea mai e asa.
Cand nu ai de unde sa dai nu mai dai.

#67
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
Din pacate greseala pe care o fac angajatorii in perioada de criza , consta in faptul ca nu inteleg ca o companie are nevoie de un nucleu de angajati cheie , si reducerile de personal nu trebuie sa inceapa cu cei mai bine platiti angajati , pe principiul ca trebuie inlocuiti cu altii mai slab platiti , deoarece ar putea avea mari surprize , adica s-ar putea ca acestia sa-i devina concurenti sau sa plece la concurenta !
Acuma o sa se cearna graul de neghina !
In Romania a existat si exista un mare dezechilibru intre cei trei factori de productie , adica natura , munca si capitalul !
:nonobad:
Atunci cand este evaluata munca unui angajat , trebuie luata in calcul si contributia indirecta la cifra de afaceri , nu numai cea directa !

#68
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
He he he.  Angajatii buni sunt cel mai prost platiti in Romania!
Cei vechi si buni nu au pretentii. De obicei, cei prosti si cu putina experienta au beneficiat de salarii mai mari datorita lipsei de forta de munca.

Cine are cap isi pastreaza nucleul bun. Cine e imbecil renunta la oamenii de nadejde si ramane cu copii iresponsabili.


Si inca un aspect: un om foarte bine pregatit niciodata nu va cere un salariu aberant. Daca este un om valoros isi cunoaste bine valoarea si mai ales contributia. Prefer sa discut cu un profesionist deca cu un vagabond cu o spoiala de cunostinte si pretentii enorme.

#69
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postterratec, on Nov 10 2008, 21:36, said:

He he he.  Angajatii buni sunt cel mai prost platiti in Romania!
Cei vechi si buni nu au pretentii. De obicei, cei prosti si cu putina experienta au beneficiat de salarii mai mari datorita lipsei de forta de munca.

Cine are cap isi pastreaza nucleul bun. Cine e imbecil renunta la oamenii de nadejde si ramane cu copii iresponsabili.


Si inca un aspect: un om foarte bine pregatit niciodata nu va cere un salariu aberant. Daca este un om valoros isi cunoaste bine valoarea si mai ales contributia. Prefer sa discut cu un profesionist deca cu un vagabond cu o spoiala de cunostinte si pretentii enorme.
Un om foarte bine pregatit , niciodata nu va cere un salariu aberant !
Nici marire de salariu , pentru ca se asteapta sa lucreze pentru un patron inteligent !
La un moment dat apare un mic inteligent : angajatul bun il paraseste pe patronul care nu a inteles sa rasplateasca angajatul bun si se duce la alta firma sau isi face una !
Dupa asta , patronul este nevoit sa angajeze doi sau trei angajati din aia prosti si cu putina experienta , care au beneficiat de salarii mai mari datorita lipsei de forta de munca , si chiar daca este criza ,  prefera sa stea in somaj decat sa lucreze
pentru un salariu care nu ii satisface !
In cele din urma patronul da faliment , sau ajunge sa schimbe tot personalul din firma , pentru ca angajatii aia buni care au ramas , nu pot sa munceasca eficient impreuna cu noii angajati , sau sunt satui sa tot instruiasca oameni noi !

#70
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,266
  • Înscris: 22.07.2005
incruntare mare, hai sa va mai zic de criza...

Cat de disperat sa fie niste oameni, incat sa isi vanda obrazul?!
poveste:
Am un prieten, care a apelat la mine sa ii ajut cu un credit imobiliar. A dorit sa isi ia un apartament, insa nu am inteles de ce nu a dorit sa accepte si cateva oferte imobiliare venite din zona companiei noastre imobiliare... nu a fost nicio problema, am facut formalitatile si dupa preaprobarea creditului omul a gasit si apartamentul si a facut actele. Datorita unor zile libere luate de un consilier financiar, banca a cam pierdut firul si s-a cam omis al cui este dosarul...
Dar asta nu e o problema se mai intampla, ceea ce este strigator la cer este faptul ca agentia, care a intermediat tranzactia, a profitat de omisiunea bancii (de moment) si au taiat factura pentru creditul in speta. :)
Uite asa unii muncesc si altii sunt platiti, dar lucrurile nu aveau cum sa ramana asa... cum sa nu se afle aceasta gogomanie!!! Toata lumea se cruceste de minunea asta...
Nu inteleg cat de disperat poti sa fii, pentru a-ti pata in halul asta obrazul. Sa mai dai ochii cu acel consultant financiar pe care l-ai mintit in fata?!
Cum te justifici fata de lume, daca tu nu ai niciun fel de respect pentru munca altuia...
Cum poti sa iti risti afacerea pentru un pumn de banuti. Sa risti contractul pe care il ai in derulare cu acea banca, doar pentru cateva sute de euro?!
Asta se intampla dupa ce au incasat comisioanele aferente tranzactiei imobiliare, de la ambele parti... deci foame, insa cu burta plina.

concluzie:
Datorita crizei din imobiliare, baietii astia sunt in stare sa iti dea in cap... vreau sa cred ca in conditii normale, nu s-ar fi putut intampla asa ceva.

Edited by floraur, 11 November 2008 - 00:58.


#71
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Ma batea gandul la o masina noua (Kia Cee'd SW), insa in conditiile creditarii de acum, am lasat-o balta.

Totusi, si o veste buna, daca putem sa o numim asa. Daca ati observat, s-au inmultit reclamele la masini ca ciupercile dupa ploaie. Sunt disperati dealerii auto si poate prind o oferta buna.  ;)

#72
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
Kia Ceed ?
Chiar iti place masina aia ?

Eu zic sa mai astepti un pic si sa cumperi ceva mai serios, sigur o sa gasesti o oferta mai buna la o marca europeana.
Zic europeana pentru ca eu consider ca este normal ca profitul sa ramana in Europa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate