Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cum invat HTML?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Salut , sunt un incepator in lumea Web Designului , si ca orice om normal incep cu HTML , problema e ca nu stiu ce metoda sa folosesc pentru al intelege , ! Am trecut multe tutoriale insa uit totul , Tutorialele video le inteleg insa dupa parerea mea e prea putine informatie , desi autorul afirma ca stiind 20% din HTML poti face 80% din intregul HTML , am vrut sa trec lectiile de la w3.org insa ele sunt numeroase , si dupa parerea mea nu poti baga in cap toate tagurile , o metoda cred ca ar fi daca as face siteurile cu Dreamweaver insa si aici imi tre sa stiu ce functii au Tagurile ,  sau sa stau cu manualul linga mine cind fac un site!



Rog toti care stiu HTML propunetimi si mie metode pentru al invata odata si sa nu mai am nevoia de a il invata reamintindumi aceeasi de fiacare data!


Multumesk anticipat...................

#2
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
Chiar prima data te uiti care e workflow-ul pt un site: design - > taiere -> html
Pentru inceput trebuie sa inveti 3 chestii deodata: taiere,html si css.Cauta tutoriale care sa cuprinda toate aceste 3.
Iar tutorialele sper ca intelegi ca trebuie sa le faci si tu, nu doar sa citesti, adica faci pas cu pas ce iti spune tutorialul :)

La inceput e cel mai greu.Succes!

#3
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Ma scuzi insa ce e asta taiere?

#4
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
taiere (slicing) - e taierea unui design(unui .psd, .jpeg) pentru a putea fi impartit in bucati mici ca sa poata fi introduse imaginile in html
Cauta pe google si vei intelege mai bine

#5
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Ok , dar cam ar trebui sa bag in cap toate tagurile astea , ele sunt numeroase?

#6
Blitzkrieg

Blitzkrieg

    SIR

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,050
  • Înscris: 13.02.2005
nu trebuie sa stii toate tagurile :))
sunt de ajuns pentru inceput cele populare: div,a,table,td,tr,span,img, p, h-urile si cele pt forme <form>, <input>
Invata cum se comporta aceste taguri, ce atribute pot primii si invata sa le customizez folosind CSS

Edited by Blitzkrieg, 25 October 2008 - 21:21.


#7
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Pai uite asa : eu le stiu doar pe cele populare , insa cind ajung la practika m-a incurk , imi tre  unele functii iar taguri pentru aceste functii tre sa le caut vre-o jumate de ora prin google , ar trebui sa fie o iesire din situatie!!

#8
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Ca sa le inveti trebuie practica multa! Prima data rezolva exercitiile cu cartea in mana daca nu poti sa tii minte tagurile. Cum le bagi la cap pe alea de baza, asa o sa le bagi la cap si pe celelalte "nepopulare". Oricum, nu-i nicio rusine sa arunci un ochi pe Google daca uiti ceva. :D

Dar, daca nu esti autodidact, greu de crezut ca poti ajunge prea departe. :)

#9
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Dar cum ramine cu Slicingul , e greu de invatat si cam ce programe imi tre pentru el?

Edited by Spyrex63, 25 October 2008 - 22:13.


#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Reține de la ce vine prescurtarea fiecărui tag.
A învăța nu înseamnă copy/paste, ci a citi o lecție, apoi a închide pagina respectivă cu documentații, și a-ți scrie codul iar pe care l-ai învățat de acolo din minte, direct în notepad (sau notepad++). Fără un editor wysiwyg (what you see is what you get) ca dreamweaver (DW).

Dacă și HTML, care nu este decât un limbaj de formatare banal (la fel cum și microsoft word are unul specific lui), ți se pare greu, atunci poate ar trebui să consideri alt "domeniu" ...

Edited by OriginalCopy, 25 October 2008 - 22:22.


#11
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Nu ma duc pe alt domeniu , am decis Web Design cu orice pret...

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
În caz că ți-a scăpat, tocmai a fost activ acest thread, despre ce trebuie să știi înainte de toate.

#13
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Deci ce se aude cu slicingul , cum se invata si la ce ajuta?

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asta e arie strinct de limbaje de markup, Vezi ca exista o arie de grafica pe webmaster corner.

Cauta pe web, exista atatea articole despre asta incat e greu de imaginat ca cineva sa stea sa-ti explice mai bine. Forumurile sunt pentru probleme concrete, pentru schimb de idei, nu inlocuitor pentru studiu din partea ta.

#15
visez.trance

visez.trance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 31.12.2006
Ce inseamna webdesigner?
Designer sau frontend developer? Poti sa le faci pe ambele, dar nu o sa devii "bun". Pune-te pe un singur lucru, dar fa-l bine.
Colegii mei designeri (de la munca) fac cele mai frumoase design-uri care le-am vazut vre-odata, dar nu stiu "html".

#16
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Sau te poti axa pe backend, adica PHP & MySQL .

#17
Spyrex63

Spyrex63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 29.07.2008
Dar dac eu doresc sa imi fac site , mie imi tre cunostinte atit Programing cit si Design!

#18
unicul03

unicul03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.11.2006
Slicingul nu e greu de invatat. Iti trebuie niste programe specializate gen Photoshop si sa inveti sa le utilizezi.

Daca vrei detalii despre cum sa inveti html (sa creezi o pagina web simpla, pentru inceput) vezi postul din semnatura (cu blogul meu, unde am un post "A simple website" pe tema asta) --> mi-e prea lene sa mai scriu aici din nou   :rolleyes:   ...


HTML-ul il poti folosi in mai multe moduri depinde ce te intereseaza.
Despre ce se se vorbea in mesajele anterioare inseamna webdesign care pe mine nu ma prea atrage.
O alta modalitate de a folosi html-ul (mai mult sau mai putin) este creand aplicatii web. Generezi pagini (adica cod HTML) folosind limbaje de server (gen ASP, PHP etc.) si baze de date (MySql, Sql Server, Oracle etc.)...

Pentru inceput invata html-ul si css-ul.

Edited by unicul03, 26 October 2008 - 21:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate