Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Oglinda inversează stînga cu dreapta...

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#127
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
apa de ploaie. Am mai spus si o repet din nou, oglinda plana nu inverseaza stinga cu dreapta ci reda foarte fidel realitatea.
Insa din start, datorita modului in care sintem noi pozitionati in raport cu obiectul real pe care il vedem reflectat in oglinda, aici noi ne identificam cu obiectul, percepem deja altfel.

nu mai privim obiectul real stind fata in fata cu el ci privim din spatele obiectului, deci e logic ca buna ziua ca se schimba planul nostru de referinta, cel real, cu 180 de grade in spatiu si in raport cu ceea ce am vedea daca am sta fata in fata cu el.

problema e ca imaginea din oglinda e doar o reflexie si nimic mai mult, dar aici intervine creierul. Desi vedem tot partea frontala a obiectului ( a noastra de fapt ),  sintem rotati cu 180 de grade inca de la inceputul problemei, fata de situatia in care l-am privi direct in ochi si in mod real ; cine ne-a pus sa ne privim in oglinda ?  :thumbup:

cred ca o sa mai discutam inca 10 ani pe tema asta, doar asa din amuzament.  :)

#128
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Exact.
Noi suntem insusi suntem obiectul reflectat. Si e normal sa fim perceputi ca intorsi cu 180 grade.

#129
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postlaserdance, on Dec 18 2008, 17:12, said:

apa de ploaie. Am mai spus si o repet din nou, oglinda plana nu inverseaza stinga cu dreapta ...
cred ca o sa mai discutam inca 10 ani pe tema asta, doar asa din amuzament.  :)
Ai perfecta dreptate .

In lumina celor afirmate , poti sa justifici de ce si pentru cine scrie pe capota din fata a masinilor agentilor de circulatie "AITILOP" ? ( imi cer scuze ca nu am inversat si pe L si P , dar tot am avut ceva succesuri cu litirili A , I si O - ma voi stradui mai mult pe viitor !  :D )

#130
normancboy

normancboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 04.06.2007
Topicu asta a ajuns in final sa faca teoria chibritului.

Edited by normancboy, 25 December 2008 - 18:11.


#131
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Pentru cei care inca mai cred ca oglinda inverseaza stanga cu dreapta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/msN87y-iEx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Enjoy!

#132
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postsoarce, on Dec 26 2008, 06:42, said:

Pentru cei care inca mai cred ca oglinda inverseaza stanga cu dreapta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/msN87y-iEx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Enjoy!
Excelent. Pînă și Feynman a considerat că problema este suficient de interesantă încît să n-o expedieze ca fleac și să n-o dea uitării. În plus nu pot decît să observ că face aceleași raționamente pe care le-am tot făcut și eu aici --- că oglinda nu inversează stînga cu dreapta, ci spatele cu fața etc. ---, ceea ce nu e de mirare, pentru că raționamentele sînt corecte.

Cine se uită la înregistrare să nu treacă cu vederea faza în care Feynman spune: „When we think of the image, we think of it as another person, and we think of the normal way that a person would get into that condition.” („Cînd ne gîndim la imagine ne gîndim la ea ca fiind o altă persoană și ne gîndim la modul normal în care o persoană ar putea ajunge în situația respectivă.”)

Ceea ce nu explică Feynman în cele 3 minute ale secvenței este de ce putem să percepem imaginea ca fiind o altă persoană. Iar răspunsul pentru asta este desigur simetria corpului uman.

#133
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Oglinda nu inverseaza nimic! Este clar, poate orice persoana sa faca experimentul daca nu crede, pur si simplu oglinda formeaza o imagine virtuala(teoretic vorbim identica).
Asadar, eu ma indoiesc de titlurile de fizicieni de pe aici, pentru ca nu poti fi fizician si pui o problema de genul acesta, decat daca nu ai trecut de gimnaziu.

Daca totusi, fizicienii ariei  nu pot concepe acest lucru, le propun sa scrie stanga-dreapta pe o foaie de hartie, sa faca o poza, sa o traga la imprimanta dupa care sa se uite la ea.Este exact acelasi lucru, normal si firesc in momentul in care te uiti la foare dreapta paginii va fi tinuta cu mana stanga, pentru ca o intorci in plan cu 180 de grade.

Va urez succes, si sper sa va fi elucidat o alta problema existentiala(pana si motanul meu stie treaba cu oglinda....)

#134
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostTom_Cat, on Dec 26 2008, 22:12, said:

Daca totusi, fizicienii ariei  nu pot concepe acest lucru...
Nu e treaba ca fizicienii se dedica problemelor astora, ci faptul ca pe unele persoane le poate pune in dificultate argumentul ca te poti gandi la persoana din oglinda ca la o persoana reala.
Feynman era pasionat si de probleme de fizica din viata de zi cu zi, cineva a postat parca la curiozitati "Paradoxul lui Feynman" (discul cu bobina si sarcinile electrice)... pana acum nu si-a dat nimeni cu parerea, dar mai asteptam...

Uite alta intrebare: de ce ochii pisicilor, cainilor si ai altor animale stralucesc cand sunt iluminati ?

#135
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Intrebarea ta, in legatura cu animalele, este o problema fiziologica, iar raspunsul este foarte simplu: pentru a obtine o accentuare a luminii inconjuratoare, lumina este captata si reflectata in interior, de unde apare stralucirea respectiva.Este un mecanism natural de captare si focalizare a surselor de lumina de intensitate mica pe timpul noptii.

#136
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 06:12, said:

Oglinda nu inverseaza nimic! Este clar, poate orice persoana sa faca experimentul daca nu crede, pur si simplu oglinda formeaza o imagine virtuala(teoretic vorbim identica).
Asadar, eu ma indoiesc de titlurile de fizicieni de pe aici, pentru ca nu poti fi fizician si pui o problema de genul acesta, decat daca nu ai trecut de gimnaziu.

Daca totusi, fizicienii ariei  nu pot concepe acest lucru, le propun sa scrie stanga-dreapta pe o foaie de hartie, sa faca o poza, sa o traga la imprimanta dupa care sa se uite la ea.Este exact acelasi lucru, normal si firesc in momentul in care te uiti la foare dreapta paginii va fi tinuta cu mana stanga, pentru ca o intorci in plan cu 180 de grade.
Fals. Oglinda inversează dimensiunea spațială perpendiculară pe planul oglinzii. Se poate demonstra rapid din legile reflexiei. Dacă v-ați uitat la filmuleț, ați văzut că exact asta spune și Feynman. Pe mine mă puteți jigni în continuare, dar nu știu cum veți demonstra că însuși Feynman --- cel mai mare fizician de la Einstein încoace --- n-ar fi trecut de gimnaziu...

Experimentul cu scrisul și poza este irelevant, pentru că nu utilizează nici o oglindă.


View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 15:40, said:

pentru a obtine o accentuare a luminii inconjuratoare, lumina este captata si reflectata in interior, de unde apare stralucirea respectiva.Este un mecanism natural de captare si focalizare a surselor de lumina de intensitate mica pe timpul noptii.
Întrebarea n-avea legătură cu subiectul, deci trebuia ignorată. Dar „răspunsul” acesta e grăitor. Cineva care chiar vrea să știe de ce lucesc ochii unor animale în întuneric nu are cum să înțeleagă ceva dintr-o asemenea explicație. Mai mult, cineva care știe răspunsul nu poate să-și dea seama dacă dumneavoastră înțelegeți fenomenul sau nu. Probabil că la orele de fizică ar trebui să existe lecții speciale pentru ca elevii să învețe cum se dă o explicație inteligibilă.

#137
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 07:40, said:

Intrebarea ta, in legatura cu animalele, este o problema fiziologica, iar raspunsul este foarte simplu: pentru a obtine o accentuare a luminii inconjuratoare, lumina este captata si reflectata in interior, de unde apare stralucirea respectiva.Este un mecanism natural de captare si focalizare a surselor de lumina de intensitate mica pe timpul noptii.
De acord, faptul ca reflecta le ajuta sa capteze mai multa lumina si sa vadaca mai bine.
Acum, ce fel de "oglinda" e aceea care reflecta razele de lumina exact pe directia lor de incidenta ?

#138
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Domnule AdiJapan, daca un student sau un elev nu intelege o explicatie copilareasca de genul acesta inseamna ca are probleme comprehensive si nu prea are sanse sa faca ceva legat de stiinta.

Pe de alta parte, pentru o explicatie mai in detaliu va pot spune ca animalele au in spatele retinei o structura specializata numita tapetum lucidum, compusa din 15 straturi.Reflexia realizata de acest strat ajuta retina sa absoarba mai multa lumina, deci este un mod natural de amplificare al surselor de lumina.

Raspunsul il am de la motanul meu, care desi leneveste pe fotoliu a zis ca merita sa imi dea o explicatie mai stiintifica.

#139
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 10:45, said:

... animalele au in spatele retinei o structura specializata numita tapetum lucidum, compusa din 15 straturi.Reflexia realizata de acest strat ...
Intrebarea este daca stratul acela reflector se comporta ca o oglinda plana sau ca alt tip de oglinda ?

#140
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 18:45, said:

Pe de alta parte, pentru o explicatie mai in detaliu va pot spune ca animalele au in spatele retinei o structura specializata numita tapetum lucidum, compusa din 15 straturi.Reflexia realizata de acest strat ajuta retina sa absoarba mai multa lumina, deci este un mod natural de amplificare al surselor de lumina.
Așa mai merge.

#141
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007

View Postsoarce, on Dec 27 2008, 12:01, said:

Intrebarea este daca stratul acela reflector se comporta ca o oglinda plana sau ca alt tip de oglinda ?
Este logic ca nu se comporta ca o oglinda plana din moment ce focalizeaza lumina pentru retina animalului.(Niciun  ochi natural nu reflecta lumina plan, ci o concentreaza in difrite zone de sensibilitate, de unde si forma ochiului, a retinei si corpului ce il formeaza.)
[ http://www.agen.ufl.edu/~chyn/age2062/lect/lect_24/36_18.GIF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#142
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008

View PostTom_Cat, on Dec 27 2008, 13:44, said:

Este logic ca nu se comporta ca o oglinda plana din moment ce focalizeaza lumina pentru retina animalului
Stratul reflector respectiv este asemanator elementelelor catadioptrice ("ochi de pisica") pe care le vedem montate pe biciclete: relfecta lumina inapoi in directia de unde a venit, asta nu se intampla cu oglinda plana normala sau de alta forma.

#143
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Eu zic ca nu este corect ce zici, eventual reflecta inapoi o anumita lumina, actionand ca un filtru.Din ce am vazut la pisici reflecta verde,galben sau rosu si nu toata lumina.
In rest, pentru ca ochiul sa fie ochi, lumina trebuie focalizata, lucru pe care il face si acel strat.

#144
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
N-am zis ca reflecta toata cantitatea de lumina. De acord, stratul respectiv reflecta lumina ca o oglinda normala (unghi de incidenta=unghi de reflexie), si asta are consecinte asupra acuitatii vizuale a pisicilor. Nu cred ca stratul respectiv are vreun rol in focalizarea luminii pe retina.

Eu vroiam sa intreb cum functioneaza elementele reflectorizante, de exemplu cele de la bicicleta ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate