Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

is-ul sa fie de vina?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
am cumparat de la cineva un 17-55 canon. Ce simptome are
- cu is-ul activat imi "joaca" ciudat imaginea in vizor atunci cand focalizez.
- cand invart inelul de "zoom" la fel observ un "joc" al imaginii in vizor;
- dupa 100 de cadre apare prima eroare "error 01"
- cu is-ul dezactivat nu face nici o istorie de mai sus.
Service cred ca scrie pe el, ma convins eroarea altfel crede-am ca e ceva normal la canon.
Ati patit ceva de genul asta, sa fie vreo probleme de contacte sau ceva de genu, sau probleme cu body-ul?

Edited by IL_ConTe, 24 October 2008 - 22:59.


#2
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Dupa ceea ce descri acolo, pare bulit motorul de IS. Sterge totusi bine contactele obiectivului si ... da-i la cap vinzatorului. Daca trebuie inlocuit motorul, te va costa scump.

#3
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
sa ii fie necazul lui daca de asta la vandut, multumesc pentru raspuns, astept un reply din partea lui sa isi spuna si el parerea.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View PostIL_ConTe, on Oct 24 2008, 23:57, said:

am cumparat de la cineva un 17-55 canon. Ce simptome are
- cu is-ul activat imi "joaca" ciudat imaginea in vizor atunci cand focalizez.
- cand invart inelul de "zoom" la fel observ un "joc" al imaginii in vizor;
- dupa 100 de cadre apare prima eroare "error 01"
- cu is-ul dezactivat nu face nici o istorie de mai sus.
Service cred ca scrie pe el, ma convins eroarea altfel crede-am ca e ceva normal la canon.
Ati patit ceva de genul asta, sa fie vreo probleme de contacte sau ceva de genu, sau probleme cu body-ul?

Poate nu ai mai avut obiectiv IS inainte.
Cand focalizezi, apoi reincadrezi, "sare" putin imaginea la obiectivele IS, nu e nimic anormal.Daca ai 40D (sau mai sus) testeaza asta in LV : 55 mm focala, 5x zoom pe centru, tremura mana... apasa declansatorul pana la 1/2.O sa vezi cum "ingheata imaginea".In vizor se vede altfel pentru ca stabilizarea se baseaza pe o lentila (sau grup) care se misca in sens opus dar (aprox) la aceeasi amplitudine cu tremuratul tau.
-joc al imaginii in vizor la zoom eu n-am observat, dar nici n-am incercat sa schimb focala cu declansatorul apasat.
-eroarea..... e o problema.poate de la contacte... nu imi explic de ce..
-cu is-ul dezactivat normal ca obiectivul se comporta ca unul normal, fara IS, deci nu are cum sa-ti apara lucruri ciudate...

Totusi.... eroarea nu-ti mai apare daca scoti IS-ul? Se aude vreun sunet ciudat (clank...) in momentul in care se activeaza IS-ul?

#5
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Ar fi normal sa joace putin imaginea cand intra stabilizarea, dar ar trebui sa se stabilizeze intr-o secunda, totusi din experienta mea limitata cu IS-ul la Canon, trebuie tinut "half-pressed" butonul de shutter pt. vreo 1-2 secunde ca stabilizarea sa aiba efect.
Dar cum ai zis si tu, eroarea aia confirma faptul ca is-ul e busit.

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
E plin netul de utilizatori care au avut eroarea asta si de vina au fost fie contactele, fie motorul de IS; deci problema nu e jocul imaginii si comportamentul normal la un IS. Din ce povestesc altii care si-au rezolvat necazul (200-300$ - DEPINDE SI DE OBIECTIV), pare insa a fi vorba doar de motorul de IS, ceea ce-i evident nasol.

#7
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
eu mai am un obiectiv, calitatea lui si 2,8 ul aproape singular pe plaja asta focala la canon ma pus sa mai cumpar unul. Problema e ca acum fac diferenta si cel despre care va vorbesc facel acel "joc" al imaginii mult mai mare decat celalalt exemplar. Doamne ajuta sa fie de la contacte. Va multumesc tuturor pt raspunsuri.

#8
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostIL_ConTe, on Oct 26 2008, 17:23, said:

Esti tare, doua 17-55 e ceva. Mai in gluma mai in serios, inteleg ca peste citeva saptamini, va mai deschide cineva un post cu "am cumparat de la cineva un obiectiv Canon 17-55mm f/2.8 SH si sa vedeti chestie..." :)
Chestia cu jocul eu unul n-am prea inteles-o - este ceva subiectiv si dificil de cuantificat de cineva care nu e obisnuit cu obiective stabilizate, probabil ca e primul la tine. Insa eroarea err01 e alta treaba, mai obiectiva...

#9
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
nu il vand, nu ma fac de kko pe forum. O sa merg cu el la criss sa vedem ce o sa spuna si ei.

#10
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
astazi l-am lasat la criss. se pare a fi is-ul de vina. se pare ca domnul leon_bogdan la scapat pe jos si a gasit un fraier sa il plaseze.

#11
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

View PostIL_ConTe, on Nov 24 2008, 21:55, said:

astazi l-am lasat la criss. se pare a fi is-ul de vina. se pare ca domnul leon_bogdan la scapat pe jos si a gasit un fraier sa il plaseze.
Asteptam un drept la replica. Topicul initial, cu trimitere la un post care mi s-a parut "amuzant" aici

Edited by raldox, 24 November 2008 - 22:22.


#12
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005

View Postraldox, on Nov 24 2008, 22:20, said:

Asteptam un drept la replica. Topicul initial, cu trimitere la un post care mi s-a parut "amuzant" aici
mai iei si clanta pe lumea asta, nu toate merg perfect, dar roata se intoarce.

#13
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
astazi a venit ob din service era vorba de ansamblu IS ma costat in jur de 350 de lei. fara curier

Edited by IL_ConTe, 22 December 2008 - 14:00.


#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sorry man, ai platit ceva experienta vietii - sa nu mai cumperi de la cineva cu 17 postari pe un forum... si nu in strada (nu, nu trebuia TU sa inchiriezi o camera, trebuia el sa iti dea adresa LUI, sa ai unde da cu picioarele in usa).

Edited by SuperDuper, 23 December 2008 - 05:51.


#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
macar te-a ajuns mai ieftin ca-n magazin cu tot cu reparatia?

#16
edlund

edlund

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 31.12.2007
pai am vazut ca il vindea cu vreo 3200 lei, cu 350 lei reparatia l-a dus mai ieftin, dar deranjul, oftica, faptul ca nu e nou, conteaza si astea.

Edited by edlund, 23 December 2008 - 11:39.


#17
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
deh....ma asteptam sa imi zica ca nu se mai poate face nimic cu el. bine ca sa putut repara, in provincie greu gasesti asa ceva de cumparat. M-am incantat ca am facut un schimb cu un 17-40 si dif pentru 17-55. E o lectie pe care eu am invatat-o sper sa nu o mai fure si altii.
Am iesit binisor in ceea ce priveste pretul
Romanul vad ca este activ si vinde in continuare.

Edited by IL_ConTe, 24 December 2008 - 19:40.


#18
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Tu i-ai dat 17-40 si diferenta? Cred ca 17-40-ul tau a ajuns la mine.......

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate