Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum sa fac o retea wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
2316 replies to this topic

#109
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
s-ar putea sa ai nevoie de un booster

#110
kokoNET

kokoNET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.08.2005

nat_bornkiller, on Aug 29 2005, 22:56, said:

s-ar putea sa ai nevoie de un booster

<{POST_SNAPBACK}>



nu neaparat.
eu am facut o conexiune pe o distanta de aprox 10-12 km si nu am folosit boostere.
initial am incercat sa fac un bridge cu 2 AP B420 ZyXEL, desi arata un nivel de semnal ( aprox 37-47%)la care ar fi trebuit sa mearga nu a mers. deci pt distante mari nu va recomand Zyxel.
am schimbat AP-urile cu Trendnet TEW 410APB+ si merge brici.
pe linga AP-uri am folosit 2 antene directionale unul california amp 24 db si unul calamp 24 (desi la prima vedere e aceasi antena in realitate nu, calamp e o clona fabricata in china dar e ok, merge)
trendnetul l-am luat de la romsoft sai DC (depozitul de calculatoare)
dar de siguranta trebuie facute teste,eu m-am invatat cu Zyxelurile aza ca cu trendnetu am facut teste si amers si dupa aceea le-am cumparat.

spor la treaba

#111
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
da, dar lui ii trebuie sa raspandeasca semnalul, adica sa fie omni. daca sunt doi care vor sa se conecteze la el pe o raza de 5-7 km, cum a zis el, unul aflat in partea opusa celuilalt. atunci nu cred ca mai merge cu repeatere, bridge-uri, ca va fi mai scump decat un booster.

kokonet, de unde ti-ai luat california amp de 24? ca eu am gasit dar is cam scumpe.

Edited by nat_bornkiller, 30 August 2005 - 22:26.


#112
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
buna.
merci de info.
dar de unde stiu la ce distanta bate o antena si citi utilizatori poate conecta un ap?
haideti, daca puteti faceti-mi o recomandare.
am vazut ca aveti ceva experienta in domeniu.
multumesc.

#113
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
M-am hotarit.
M-am saturat de asteptat. am 2 luni de cind tot sap.

Vreau sa-mi iau un ap:
WIRELESS TRENDNET ACCESS POINT+BRIDGE TEW-410APB
la 112 Dolari
si o antena 2,4 GHz, omni-directional 6dB
http://www.mondoplas...2&ud=2238&id=98
la 23 Euro.

iar cientii (2 la numar) cu
Antena directionala 2.4MHz, 15dB
http://www.mondoplas...ud=2238&id=1642
la 30 Euro
cu placa wireless:
http://www.insoft.ro...edimax_ew-7128g
la 26 Euro

Clientii sunt la distante de cca 1-4 Km.

Credeti ca o sa reusesc sau dupa ce cumpar componentele o sa  :worthy: imi prind urechile ca nu merge pingu'?

#114
nat_bornkiller

nat_bornkiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 02.07.2004
cred ca ai nevoie de o antena omni mai puternica pentru raza de 1-4 km. una de 12dbi. mai inca ceva. antena trebuie sa fie langa dispozitul la care se conecteaza (access point, placa wireless). la clientii tai trebuie sa fie antena langa placile wireless. daca planuiesti sa-si puna clientii antenel in pod (sau departe de comp), atunci le trebuie si lor access point-uri care vor sta langa antene (ca sa nu se piarda din semnal). le mai ramane sa traga cablu utp de ap-uri la compuri. asta doar daca planuiesti sa pui antenele departe de placile de retea sau in cazul in care nu vrei sa-ti cumperi cablu sofisticat cu pierdere mica de semnal.

s-ar putea sa trebuiasca pentru cel mai indepartat client al tau, cel care sta la 4 km o antena directionala mai puternica. doar mi-am dat cu parerea. las pe cei mai priceputi sa-ti raspunda.

#115
mihai_petriuc

mihai_petriuc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.03.2004
multam fain de parere.

#116
alinutz2001

alinutz2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 28.05.2004
salutare!

scurt: ce sanse are o retea compusa din:

Access point D-Link AirPlus XtremeGTM 2100AP+TQJ-12 - 2.4 GHz Omnidirectional antenna

iar client:
(doar) Zyxel G300

raza pe care se intinde este de max 2km! clientii mai au nevoie de AP?? chiar si cei pana la 400m?!

daca nu merge, imi puteti imbunatati solutia?

merci
<_<

#117
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
D-Link-ul e bunicel, iar omni e OK.
Pentru o distanta de 2 km ti-ar trebui la ZyXel-ul ala o antena exterioara directionala (una de 10-16 db).
La clienti poate fi AP, placa wireless sau un adaptor wireless pe USB. Daca ai vizibilitate directa intre D-Link si clienti in 400 m iti va merge fara antene exterioare, lucru destul de greu de realizat. De ex. un calculator dotat cu o placa wireless de tipul ZyXel G300 sta, de obicei, sub birou, deci din start ai un perete ca obstacol.

#118
halucin0g3n

halucin0g3n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.09.2005
Salve...shtiue cineva de ce nu merge sa fac retzea intre 2 calc. folosind un switch? nu-mi merge! am bagat cablu de net in switch in portul nr.1(deshi nu cred ca ar avea vreo importantza) shi un cablu mufat straight pe care l-am bagat in calc. shi imi zicea ca nu este cablu bagat! explicati-mi care e traba va rog! :cursing:

#119
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Salut, am si eu o gramada de nelamuriri.
Se da un laptop cu wireless , un pc , internet de la rds. si un D-link airplus di-524 . Leg d-link la modemul rds. din d-link cablu utp la pc si wireless la laptop.
De bine de rau am internet si la pc si la laptop (cred ca din greseala am nimerit setarile). Ce setari trebuie sa fac in continuare pentru ca sa se vada si laptopul cu pc. si sa am si legatura la net. As dori niste explicatii ca pt TO(n)TI pas cu pas.Am citit cam toate posturile de pe forum dar nu-mi dau seama cum este in situatia mea. Sistemele de operare sun XPsp1 pe pc si XPsp2 pe laptop.
Mersi mult.

#120
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Daca inteleg eu bine, d-link-ul este un wireless-router.

Daca zici ca-ti merge netu pe amandoua, cauza pt. care nu se vad calculatoarele intre ele este probabil faptul ca ai activat firewall-ul pe ele; va trebui sa-l dezactivezi pe amandoua.

Intrii in Control Panel - Administrative Tools - Services - cauti in lista cu pricina Internet Conecting Sharing and Firewall protection (parca asa ii spune sau ceva asemanator) dai un clic dreapta - intrii pe proprietati dai STOP la serviciu - setezi pe Disabled (in loc de Automatic) - APPLY.

Incerci din Command Prompt un ping de pe un calculator pe altu, daca functioneaza e OK.
Daca vrei sa sher-uiesti ceva Foldere ca sa le vezi pe celalalt calculator si nu stii cum intra aici.
http://forum.softped...showtopic=25658

#121
costinpastia

costinpastia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.10.2005
Spuneti-mi va rog ce reprezinta toti acei parametri de la SURVEY ?
Multumesc.

#122
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Am 2 calculatoare la 300 de m . Vreau sa iau
- 2 x WAP-4000 http://mondoplast.ro...ud=2463&id=1307

- 2 x PG-24 antene directionale 24 dbi http://mondoplast.ro...ud=2463&id=1318

Imi mai trebuiesc alte cabluri sau alte mufe ? Aveti alte recomandari de produse de pe aceasi site ? Sa folosesc o antena directionala si una omni ? O sa mearga mai bine ? (pt ca vizibilitatea nu este atat de buna .
)
Multumesc

#123
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Am 2 AP-uri setate in mod Bridge si configurate pentru a transmite internetul de la un server la o statie. Ce e ciudat este ca vad numai site-ul care este gazduit pe server si nu pot sa accesez restul web-ului si acum 2 saptamani mi-a mers perfect. Ce trebuie sa mai setez?

Am setat asa la calculatorul care este conectat prin AP-uri la Internet IP-ul si masca ca si cum ar fi in retea si pe AP-ul care este conectat la server am gateway-ul pus ip-ul serverului. AP-urile au IP-urile 192.168.1.1, respectiv 192.168.1.3.

#124
craciun_iulian

craciun_iulian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.05.2005
Salut am un router smc care are si antene pt wireless dar nu reusesc sa conectez la el un laptop care are placa de retea wireless. Ma poate invata cineva cum pot sa fac asta?

#125
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
@costinpastia
parametri afisati la "site survey"
SSID = numele retelei (ca sa comunice, echipamentele trebuie sa aiba acelasi SSID)
Channel = canalul pe care functioneaza AP-ul (de la 1 la 13)
MAC = adresa mac a AP-ului
WEP = wired equivalent privacy = comunicatia e criptata si ca sa te conectezi iti trebuie cheia.
Signal (daca apare) = nivelul semnalului (nu stiu in ce se masoara, dar cu cat e mai mare - cu atat mai bine)


@creatorul
Iti mai trebuie un cablu (pigtail) intre echipament si antena. E recomandat sa fososesti doua antene uni, mai ales daca nici vizibilitate nu prea ai (de fapt, e posibil sa nu mearga deloc daca ai un bloc intre antene). Cat despre viteza de 108mbps, vezi ca e valabila doar la versiunea hw 2.x si asta doar in conditii ideale. Daca ai noroc, o sa-ti stea conectat la 11mbps si o sa ai trafic de 500kbps - 2mbps (dar 2bmps cu intreruperi).

@ThEDaMn3d
problema ta nu are legatura cu wireless-ul. Daca vezi serverul inseamna ca legatura merge perfect. Pune-ti adresa corecta la gateway (in calc. tau) si vorbeste cu cel care administreaza serverul sa nu te fi restrictionat cumva la iesirea in internet.

@craciun_iulian
ti-am trimis pm. Ca sa te poti conecta cu laptop-ul, "antena" routerului trebuie sa functioneze in modul "access point" (cauta asta prin setari).

#126
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Am reusit, problema era cu masca la unul dintre AP-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate