Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa 2 camere, o baie si o bucatarie Islaz, com Branesti

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
allex_1982

allex_1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.09.2007
Salutare,

Am tot citit jurnalul de casa si m-a ajutat ceva pana acum.
Iata povestea mea.
Pamant moca, langa ai mei, buget mic, casa mica dar spatioasa, sufragerie 18mp, dormitor 15mp, hol 2.20 latime cu 9 lungime, un alt hol mai micut, o bucatarie de vreo 10 mp si o baie de vreo 6mp.
Nu stiu cat fier am bagat, la ciment nu am folosit cifa ci l-am facut cu betoniera si cativa fortosi(inclusiv eu)  ceea ce a fost o idee proasta si neproductiva, caramida porotherm de 25 latime atat peretii interiori cat si exteriori, pod din lemn, tabla zincata pe casa. Casa e tarminata la rosu, in uichend termin un dormitor pe care l-am placat cu rigips la interior pus pe UV-uri si CD-uri. Termopane au fost puse peste tot, inclusiv usi de interior, sunt albe, 5 camere si trebuie sa ii multumesc lui Conu' pentru ele pentru ca sunt fara cusur  :proud: . Sunt foarte multumit de camera cum arata la interior.Partea rea e ca am ajus la fundul sacului si trebuie sa ma opresc cu totul cel putin o perioada in care voi urmari destul de bine evolutia dobanzilor pentru a putea face un imprumut.
Urmatorii pasi pe care ii voi face, si aici am ceva intrebari.
Instalatie elecrica si apoi rigips peste tot, dar pe acesta vreau sa il pun singur, lipit pe perete si am inteles ca exista un produs numit Riffix care ajuta la  aderenta lui mai buna. Profilele din aluminiu costa al naibii de mult si asta as incerca sa evit.
Cum vi se pare ideea?
Trebuie sa fac instalatia sanitara, cap-coada, adica fosa, tevi trase, turnat sapa, tencuiala, montat obiecte sanitare, gresie, faianta, tavan rigips, hidrofor si instant pe gaz iar pentru chestia asta am mare nevoie de un instalator bun care sa faca el cap-coada totul, pentru ca ma pricep foarte putin si e un aspect important.
Imi puteti recomanda pe cineva?...stiti la cat as putea sa ma astept ca si bani? ( precizez ca obiectele sanitare-cada, chiuveta, wc, gresia, etc vor fi cat de ieftine cu putinta, functionale sa fie)

Greseli si probleme au aparut de-a lungul constructiei, cu amatori(inclusiv eu) :huh: , ai mei parinti stresanti  , lipsa de timp si bani care s-au scurs repede. Casa a costat aprox 25K pana acum cu acte cu tot( mi se parea imposibil la inceput :OK: , sunt multumit si imi pare rau ca nu mai am bani ca e tare greu sa ma uit la ea si sa nu ma pot bucura de ea :mellow: .

Vine soarele si pe strada mea, sunt convins :D .

Va multumesc si va astept cu orice intrebare sau sugestie sau ajutor :) .

Numai bine,

Cu stima,
Valentin :)

#2
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Vog un moderator sa stearga topicul asta. Post dublu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate