Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Atentie la DANFIL COMPANY !

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
tiberiu75

tiberiu75

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2011

View PostKori, on 22nd October 2008, 10:04, said:

PENTRU CEI CARE VOR SA PLECE LA MUNCA IN STRAINATATE PRIN FIRMA DE RECRUTARE DANFIL COMPANY (DANFIL-JOBS.COM) mai bine plecati pe cont propriu la munca in strainatate, decat prin firma de recrutare Danfil-jobs.com! Cumnatul meu a plecat in Anglia la munca prin intermediul lor, din pacate este acolo de 3 saptamani si inca nu lucreaza, a cheltuit peste 1500 euro, isi plateste cazare, drumurile dintr-un oras in altul pentru interviuri...este groaznic...Cei din Romania, adica Danfil-jobs.com, mai exact d-na Cornelia le-a promis munca acolo, insa a uitat sa le spuna ce probleme vor intampina acolo, cum isi va cauta de lucru desi a mers la sigur...sper doar ca acest avertisment il vor citi acei oameni care din putinul ce-l au, vor sa plece in strainatate pentru un loc de munca mai bun. Nu va lasati pacaliti de Danfil Comapany ...pentru ca va storc de bani...si astea toate spun din caz concret, nu din ce am auzit de la altii, ci este ceea ce a patit cumnatul meu :(


ok ok,
daca unii dintre voi ati avut astfel de experiente va multumim ca le impartasiti cu noi, dar am mai fi o problema si anume firme de intermediere tepare cred ca sunt si in UK
daca pleci de capul tau cum crezi ca ai rezolva problema gasirii locului de munca si a cazarii...bati din poarta in poarta sau ce metoda ar trebui folosita

#20
kiraiira

kiraiira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.10.2010

View Postdudurobert, on 13th July 2009, 01:34, said:

Sa stiti ca Danfil se tin de cuvit.Chair daca nu s-a putut rezolva medierea cu ANGLIA fiindca din cite am inteles si cred ca acolo sunt probleme mi au oferit un alt contract care cel putin pentru mine este convenabil.Gasesc ca acest lucru e o dovada de respect fata de client si de munca pe care o depun,fiindca sa fim sinceri nu e usor (chiar imposibil) sa poti multumi pe toata lumea.Dar atita vreme cit se intereseaza in continuare de un alt contract daca apar probleme la primul si chiar dupa semnarea contractului si plecare ,nu cred ca poti avea mai multe pretentii.
Sa stiti ca am intradevar un respect deosebit pentru ei!


SI MULTUMIRI SI RESPECT PENTRU ADRIANA S. CARE SE POARTA FOARTE FRUMOS CU CLIENTII SI IN MOD PROFESIONIST!


DA , DA se poarta foarte frumos cu ... si mai ales profesionist !!!

Si eu am incheiat un contract de intermediere cu Danfil anul trecut pentru ingrijire batrani SUA. HA ! HA ! HA ! MARE TEAPA !!!! Cred ca cunosc foarte bine psihologia omului disperat care nu-si gaseste un loc de munca . Dar sa va spun cum s-a intamplat : Am citit anuntul de pe site-ul lor ( care mai este postat si acum ) , am luat legatura cu ei dupa ce am aplicat cu cv-ul online si m-a contactat o nesimtita , indiferent cum se chiama , tot una e . M-am prezentat la sediul firmei si am platit primul rand de comisioane , adica , 300 roni inscrierea si 400 roni testarea nivelului de engleza. Am incheiat un contract de intermediere  prin care firma nu-si asuma nici o responsabilitate , dar are grija sa introduca o serie de articole prin care specifica ca sumele date nu se mai inapoiaza sub nici o forma. Si asa si face . Dupa ceva timp m-a contactat un oarecare Stefan Nagy pentru un interviu telefonic . L-am trecut si am asteptat contractul care a aparut dupa vreo luna. Am platit firmei cei 600 euro si dupa asta ... surpriza ...in timp ce imi punea in fata o gramada de alte documente la semnat prin care firma nu-si asuma nici o raspundere - evident - nesimtita mi-a spus ca intampina probleme la avizul dat de SUA , caci cei care au depus mai demult actele nu au primit formularul de acceptare inca, dar sa nu-mi fac griji caci firma e dispusa sa ma treaca in alt program daca sunt de acord. Am plecat cu foarte multe indoieli si regretul ca nu am crezut avertizarile de pe forumuri. Dupa multe luni , timp in care nu am primit nici o informatie , ba chiar telefonul a fost trecut pe casuta vocala si nici nu mi-a rasuns la vreun email am inteles ca e TEAPA . Banii inapoi nu-i mai primesc . Am inceput sa ma uit al celelalte oferte si am constat ca toate aveau comisioane mai mici , Grecia , Italia , Anglia asa ca m-am hotarat sa trec pe un alt progra si atunci alta stupoare ... surpriza . Dupa semnarea altui contract de inermediere , in care firma se asigura sa te informeze ca nu-si asuma nici o responsabilitate si banii inapoi nu-i mai vezi mi s-a inmanat si o declaratie prin care renunt la plecarea  in SUA . Care plecare ? am intrebat . Nu se pleaca nicaieri , iar nesimtita mi-a raspuns : noi nu stim nimic decat ca nu s-a dat nici un raspuns la alicarile de pana acum si asteptam. Rezultatul - ALTA TEAPA - pe suma de 800 euro , platiti pentru SUA te trimte in oricare alta parte , la greci , italieni sau englezi . Si uite asa DANFIL face rost de fraieri si de bani. Ma intreb ce alt program ( gaselnita ) mai inventeaza ca sa atraga fraieri. Banii dati la firma Danfil sunt bani aruncati pe apa sambetei.

OCOLITI FIRMA DANFIL! E TEAPA !

Nu aveti nici o sansa nici la politie ( si ei stiu asta ) . Va spun din experienta , iar in instanta ... numai comisionul de inceput al avocatului costa vreo 400 euro si nici o garantie de reusita.  

DANFIL TEAPA ! TEAPA ! TEAPA !


#21
rosemarie_me81

rosemarie_me81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2011
Buna! Fratele meu este plecat de mai bine de un an in UK prin ei este multumit. Lucreaza in azil de batrani. Lucrurile nu au fost roz de la inceput, a cheltuit multi bani, cazarea nu era stralucita, dar cu timpul s-a acomodat si acum chiar ii place. A inceput sa castige bine. Nu vrea sa se mai intoarca sau sa isi sccimbe locul de munca. Acum vreau sa plec si eu, cam intr-o saptamana trebuie sa fiu acolo. kiraiira, nu stiu ce s-a intamplat in cazul tau dar fetele de la agentie pe noi ne-au ajutat.  B)

#22
rummila

rummila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2011
Va multumesc din suflet ,chiar m-ati salvat .Am deschis acest topic din greseala ,cautam in momentul acesta sa intru pe site -ul DANIFIL JOBS , in cautarea mea am intrat aici .Ce sa spun sunt ingrozita de ce citesc aici despre escrocii astia.Din prima mi-am dat seama ca e teapa , dupa cum am vorbit la telefon cu ei de 3 ori ,si mi-au zis ca-mi vor da detaliile pe mai,ceea ce nu s-a intamplat, trebuie sa platesc taxa de 300 de Ron si sa aduc un dosar la Brasov,cu toate hartoagele.
Dupa parerea mea o firma serioasa (ceea ce ei nu sunt ,mai degraba sunt niste ..... care iti cer banii inainte)nu ar trebui sa -ti ceara absolut nimic inainte ,nici un fel de taxa de mediere , poate cel mult biletul de avion si bani de cheltuiala care sa-i ai la tine cand ajungi acolo . In primul rand e clar ca pleci sa munecesti , deci inseamna ca nu ai bani ,de asta doresti sa pleci ca sa castigi ,nu  sa te plimbi.Ei ar trebui sa faca in asa fel sa-si scoata medierea aceasta direct de la angajator (fie vorba intre noi mai mult ca sigur cer si de la ei si de la noi).Sau sa calculeze in asa fel in care sa-ti opreasca la sfarsitul fiecarei luni ce este al lor ,sau atunci cand se face plata ,de aceea sunt contracte ,sa se mentioneze ceea ce vor fiecare.Dar din moment ce ei nu sunt seriosi ,sunt jepcari cu acte in regula ,si ma mir cum mai functioneaza in Romania astfel de firme de plasari .De fapt e o afacere in care numai ei castiga

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
rosemarie_me81 lasa vrajeala...la numarul de posturi care le ai si la data inregistrarii ( acum o saptamana in urma ) e clar ca esti unu/una din cadrul companiei tepuitoare care...poate poate mai incearca sa salveze renumele...nu mai incerca...lumea stie deja cine sunteti...tepari.

#24
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
M-am uitat si eu pe site-ul lor. Este clara treaba. Numai oameni nevoiasi angajeaza, palmasi de genul ingrijire batrani, vanzatori, au-pair, joburi din astea de jos care se pot face cu 0 cultura generala si maxim 8 clase.

Astfel de oameni sunt extrem de usor de manipulat, au respect maxim pentru majoritatea celorlalti oameni, in mod spcial in fata unui angajator, sunt suficient de departe de fenomenul IT cat sa nu umple forumurile de plangeri, dovada aici, s-au plans 5-6 insi din probabil mii de persoane tepuite, dar cel mai important, oameni cu frica de tot ce inseamna avocat si bani platiti intr-un proces.

Uite d-aia le prospera astora afacerile pentru ca lucreaza numai cu oameni din patura de jos a societatii, cu oameni disperati si/sau inculti. No offense.

Si nu este singura firma care face asta. Sunt sute de alte firme.

Treaba e simpla: nu se da niciun ban la nicio intermediere. Niciodata. Angajatorul plateste firma de recrutare cu toate comisioanele posibile si imposibile.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...si totusi asta nu iti da voie sa profiti de unii oameni care si asa sunt ajunsi la capatul nevoilor...eu cred ca oricum e cineva acolo sus care le priveste pe toate...mai devreme sau mai tarziu.

#26
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Cine nu-ti da voie? Uite ca astia profita legal, cu acte in regula. Du-te tu si demonstreaza ca fac o ilegalitate.

Si nu mai fi naiv cu dumnezeii si pedeapsa divina. Nu exista asa ceva.

Edited by muteki, 12 August 2011 - 21:57.


#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
...nu fi asa de sigur...

#28
MasterOne

MasterOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2007
Aveti mare grija aceasta companie este o mare macatoare de ****.

Pentru inceput iti promite ca in 3 saptamani ajugi in tara promisa si incepi munca dar nu este real. Nu va incredeti in spusele lor.
Sunt atat de amabili si atat de falsi totodata incat Adriana Stoleru Consilier Recrutare iti zambeste printre dinti ei cariati si iti spune exact ce vrei sa auzi.

Feriti-va >>> DANFIL COMPANY reprezentata prin Adriana Stoleru Consilier Recrutare

#29
alemao_70

alemao_70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2011
Sunt Cristi, din Braila. Aveti mare grija la firma Danfil. Cum au spus si altii sunt o mare teapa sau o mare minciuna!
Eu sunt unul dintre cei mintiti si inselati. Daca vreti detalii ma puteti contacta la email> [email protected]. Multa bafta!

#30
kekoninj

kekoninj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.05.2012

View Postdudurobert, on 13th July 2009, 01:34, said:

Sa stiti ca Danfil se tin de cuvit.Chair daca nu s-a putut rezolva medierea cu ANGLIA fiindca din cite am inteles si cred ca acolo sunt probleme mi au oferit un alt contract care cel putin pentru mine este convenabil.Gasesc ca acest lucru e o dovada de respect fata de client si de munca pe care o depun,fiindca sa fim sinceri nu e usor (chiar imposibil) sa poti multumi pe toata lumea.Dar atita vreme cit se intereseaza in continuare de un alt contract daca apar probleme la primul si chiar dupa semnarea contractului si plecare ,nu cred ca poti avea mai multe pretentii.
Sa stiti ca am intradevar un respect deosebit pentru ei!


SI MULTUMIRI SI RESPECT PENTRU ADRIANA S. CARE SE POARTA FOARTE FRUMOS CU CLIENTII SI IN MOD PROFESIONIST!


Salutari, Robert.
Spune, te rog ai plecat pana la urma cu Danifil ?. Unde, cat ai platit, si ce ai gasit, daca esti amabil....
Sunt interesat. Am primit oferta, ci-ca... si comisionul este de inscriere 300 milione lei plus 250 de lire plus 200-250euro bilet avion , bine'nteles tot de la ei, pentru aj bucatar 1200-2500 lire salar cica, pe self enpl., masa gr., si 120 ci-ca numa', cazarea pe luna... sounds GOOOOOD..?
Potzi sa dai un sfat , sau altii dintre voi? Merci  :kisstogether:

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
suna bine...dar nu citesti ce scrie mai sus ???? ca e o mare teapa ...

#32
RAZVANEL24

RAZVANEL24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.07.2012
In limita bunului simt am de spus despre toti cei inregistrati pe forum-ul asta despre subiectul danfil company,am de zis doar atat...Toti aveti capu invers!cei din echipa danfil,ofera respect si ti se va da respect,este o firma destul de veche si de incredere!eu am plecat cu ei si m-au tratat ca pe un rege si eu le-am tratat ca pe niste regine.va plangeti atata ca plecati din tara si nu va mai tine mamicile voastre in puff si prietenii vostrii plangeti dupa ei ca niste copiii,iesiti din tara plecati prin strainezia si toti se plang ca vai ce greu e,pai daca ai plecat bebelus si va plangeti ca nu a bine unde ati ales,cei din compania DANFIL va intreba la inceput bai pacala!unde vrei sa pleci?ai de ales!Cipru,UK...etc etc,voi va alegeti viitorul,we creat our own universe!eu va spun sa mergeti toti cu incredere si sa vorbiti cu toti prietenii vostrii si in mass media,in loc de reclame cretine pe strada sa vezi DANFIL COMPANY they deserve the best!they are the best!acest mesaj este scris de un simplu roman,care a plecat cu Danfil ca vanzator in magazine cosmetice si a facut si face ravagii!my name its leonardo da vinci and all of you are mona lisa!Fi barbat si pleaca cu incredere,echipa danfil se zbate pentru orice si oricine sa ajute sa arate cine sunt romanii...muncitori!,nu va mai plangeti atata,ce vrei sa mai faca Danfil?Sa va puna covor rosu la intrare in tara respectiva si sa va duca de manuta pana la locul de munca si in fiecare dimineata sa va puna cafea si sa te roage frumos sa mergi la munca!fi roman adevarat si paseste cu incredere spre Danfil Company,toata echipa DAnfil este o minunatie,un cadou de la Dumnezeu,te ajuta sa te ridici sau sa faci ce te duce pe tine capu!fa-ti bagaju si pleaca daca nu iti este bine in Romania.va salut cu respectul meritat!pasiti cu incredere spre DAnfil Company,daca din greseala il vad si aud pe un om care se numeste om si se respecta...ca le vorbeste urat celor din compania Danfil statuie pe fundul oceanului scrie pe el.

Edited by RAZVANEL24, 23 July 2012 - 22:59.


#33
ovidiano

ovidiano

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2012
Suntem un cuplu care am plecat prin Danfil Brasov ,suntem in Anglia de aproape o luna si sa stiti ca Danfil si-a facut treaba noi avem de munca si suntem bine ,tot ce ne-am spus ne-au si oferit suntem f multumiti ....la inceput am citit si noi pe forum si ne-am indoit dar acum chiar ne cerem scuze ca am gandit asa ...sau dovedit a fi buni profesionisti ....dk vreti sa plecati la munca in strainatate Danfil este cea mai buna alegere si vi-o recomand din suflet ..trebie doar sa ai incredere si VOINTA

#34
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
ATENTIE

NU DATI BANI INAINTE PENTRU NIMIC INAINTE   , COMISION DIN PRIMUL SALARIU SI ATUNCI ESTE OK .
SUCCES

#35
Andu28

Andu28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2012
Nu plecati prin Danfil Company! Ii intereseaza doar comisionul,semnati un contract in Romania si cand ajungeti "la locul de munca" constatati ca de fapt nu se respecta nimic din ce ati semnat in tara! Mai bine plecati pe cont propriu decat sa dati 500 de euro/500 lire agentiei!! Degeaba va vorbesc frumos domnisoarele de la agentie(nu cred ca e nevoie sa le dau numele),nu sunt profesionisti,nu sunt organizati!

#36
Ady18Ady18

Ady18Ady18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.10.2012
Mai nou se numesc Banca De Joburi au schimbat si sediul m-am lamurit si eu dupa ce am luat o teapa de 1500 de euro .Eu sunt din Bucuresti am facut Bucuresti Brasov de 4, 5 ori pt interviuri cu domnisoara Miorita ,pretind ca iti ofera un loc de munca stabil platesi comisionul din tara 360 de lire. Pt avion iti cer 1300 de ron pretinzand ca e plecare rapida in UK si ca sa nu pierzi cazarea.Acolo iti dau nr unui intemediar pe nume Philip Roy care pretinde ca iti ofera loc de munca.Si dupa ce te duci in proba iti gasesc motiv ca nu esti suficient de bun,si sa te mai duci la alte restaurante in probe . Ca sa nu mai zis ca am stat 3 in camera si am mai dat si 250 de lire ,in tara iti spun ca primele 2 sapt sunt asigurate defat tu platesti tot din bani tai ........Eu am plecat ca bucatar pt cine doreste mai multe detaii Ady18Ady18 id meu de mess.
Damfil Compay din Brasov asa numiti BANCA DE JOBURI mai nou TEAPAAAAAAAAAAAAAAA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate