Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

cosmeticele naturale, mit sau posibila realitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
243 replies to this topic

#1
irinaaa

irinaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2007
salut fetelor. pina acum imi cumparam in disperare cosmetice,de toate tipurile. sampoane, balsamuri, rimmel, fonduri de ten, creioane de ochi, creme de corp,de fata etc. principalele criterii erau sa miroasa cat mai bine, sa reziste cat mai mult etc. insa niciodata nu m-am uitat la ce contin. asa ca am ajuns la 24 de ani sa am probleme cu caderea parului, cu tenul. abia acum am inceput sa ma intreb ce contin toate alea. m-am trezit cu un dulap plin cu chimicale, menite sa ofere o frumusete superficiala si efemera. le-am aruncat pe toate. existe oare si cosmetice naturale? produse care sa nu ne distruga treptat? acum am inceput cu masti naturale de par,cu ulei de masline, drojdie, usturoi, galbenus de ou, gaz, plus ulei de ricin pt gene, gomaje naturale,cu malai, ulei de masline,  poate mai pot salva ceva sau recupera ,macar o parte din ce am avut odata. are cineva idee, exista vreo firma cu produse cat de cat naturale? nici inainte nu foloseam porcarii gen avon sau produse de duzina, ridicate in slavi pe nedrept, pe toate caile. cand te uiti pe eticheta unui produs,dai de tot felul de compusi chimici artificiali, meniti sa te faca sa renunti sa mai citesti pina la capat,ca oricum majoritatea nu ii intelegi, in schimb sa te atraga prin miros, sloganuri gen "pt par incredibil de stralucitror, matasos", " cele mai lungi gene" etc. nu ma intereseaza costurile,caut o gama de cosmetice cat mai aproape de ce inseamna natural, inofensiv pt ten,par,gene etc. mi-am schimbat de curand si stilul de viata, in sensul ca s-a incheiat perioada fast food, coca cola,tigari,orice inseamna junk food . sper sa observ schimbari in bine cat de curand. corpul nostru nu e fost "proiectat" pt atata toxicitate, venita pe toate caile. de la junk food, nicotina, cosmetice, pina la noxele din aer. in speranta ca nu v-am plicitsit cu romanul meu  :rolleyes:  , astept replyuri  :P

#2
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postirinaaa, on Oct 21 2008, 18:08, said:

poate mai pot salva ceva sau recupera ,macar o parte din ce am avut odata.

Si cam ce-ai vrea sa recuperezi? Tineretea, cumva? :)

#3
irinaaa

irinaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2007
nu as numi-o asa. batrana nu sunt la 20 si ceva. sa recuperez parul pe care il aveam "in tinerete", tenul poate. sau macar sa le mentin asa cat mai mult timp...

#4
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Cauta pe net articole scrise de Paula Begoun, este printre putinele persoane din industria cosmetica care isi sustine afirmatiile prin studii stiintifice. Nu toate chimicalele sunt daunatoare si nu toate produsele naturale sunt benefice. E adevarat ca acum e in voga tot ce e etichetat "bio", insa daca o sa citesti la fel de atent si etichetele produselor "naturale" o sa ai surprize la fel de mari ca in cazul mentionat de tine. Cosmeticalele care bat spre 100% bio au de cele mai multe ori preturi nejustificat prohibitive, plus o durata de viata foarte scurta.

#5
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Amma, m-ai socat! :) Sunt placut surprinsa ca exista persoane de la noi care stiu de existenta produselor Begoun (paula's choice) :)

irina iti recomand sa te informezi foarte bine cu privire la aceste chimicale de care te plangi. Tinand cont ca totul e chimie si chiar si mineralele fac parte din aceeasi categorie te-as sfatui sa inveti ce este bun si indicat pentru tenul tau si ce este toxic. Nu tot ceea ce e natural face si bine tenului sau il poate proteja impotriva radicalilor liberi.

Foloseste produse care contin: vitamina C antioxidanti, zinc! Nu te lasa cumparata de marketingul intens al produselor mediatizate dar care pe banii tai iti fac rau! AI grija la toate substantele comedogenice si nu uita de exfoliere mecanica sau prin AHA/ BHA.

Eu nu am incredere decat in dermatocosmetice din farmaciile noastre si cosmeticele de la Paula Begoun.

#6
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Sunt la fel de novice ca Irina. Am citit recent despre linia de cosmetice a Oanei Turcu. Ce îmi puteți spune?

#7
irinaaa

irinaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2007
multumesc mult pt raspunsuri. ma bucur ca am dat de persoane preocupate de sanatatea lor, in masura sa imi dea sfaturi competente.
      
ce anume inseamna exfoliere mecanica sau prin AHA/ BHA? cum se realizeaza?
      
de unde pot cumpara cosmetice bune? in ultima perioada am mai luat din farmacii ( vichy), de la forever, ca am auzit ca sunt foarte bune.
    
industria cosmeticelor ma depaseste  :rolleyes:  in ultima perioada e din ce in ce mai greu sa diferentiezi produsele bune de cele nocive.
    
am gasit articole de paula begoun, e interesant ce scrie, cred ca o sa imi caut si cartile. aveti idee, cum pot comanda produsele ei?
    
am incetat de mult sa mai folosesc produsele despre care vorbeam, pe cat de nocive,pe atat de mediatizate, dar nici in farmacii nu sunt numai produse de calitate, iar farmacistele nu au de multe ori cunostintele necesare sa dea o recomandare competenta.

ce produse contin vitamina C antioxidanti, zinc? e o marca anume pe care mi-ati recomanda-o? pt ca, daca este o marca buna, imi pot lua toate produsele de care am nevoie de acolo, adaptandu-mi-le la tipul de par,ten etc...

#8
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postamonra_71, on Oct 21 2008, 20:33, said:

Sunt la fel de novice ca Irina. Am citit recent despre linia de cosmetice a Oanei Turcu. Ce îmi puteți spune?

Ca Oana Turcu este o buna femeie de afaceri. :)

M-am uitat pe sit si am vazut cum la fiecare produs  poti citi detalii enciclopedice despre buruienile din compozitie, ce NU contine, O PARTE din compozitie, insa NU LISTA COMPLETA A INGREDIENTELOR (usor de reperat la produsele de gen din afara).  :thumbdown:

#9
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008

View Postirinaaa, on Oct 21 2008, 22:08, said:

multumesc mult pt raspunsuri. ma bucur ca am dat de persoane preocupate de sanatatea lor, in masura sa imi dea sfaturi competente.
      
ce anume inseamna exfoliere mecanica sau prin AHA/ BHA? cum se realizeaza?
      
de unde pot cumpara cosmetice bune? in ultima perioada am mai luat din farmacii ( vichy), de la forever, ca am auzit ca sunt foarte bune.
    
industria cosmeticelor ma depaseste  :rolleyes:  in ultima perioada e din ce in ce mai greu sa diferentiezi produsele bune de cele nocive.
    
am gasit articole de paula begoun, e interesant ce scrie, cred ca o sa imi caut si cartile. aveti idee, cum pot comanda produsele ei?
    
am incetat de mult sa mai folosesc produsele despre care vorbeam, pe cat de nocive,pe atat de mediatizate, dar nici in farmacii nu sunt numai produse de calitate, iar farmacistele nu au de multe ori cunostintele necesare sa dea o recomandare competenta.

ce produse contin vitamina C antioxidanti, zinc? e o marca anume pe care mi-ati recomanda-o? pt ca, daca este o marca buna, imi pot lua toate produsele de care am nevoie de acolo, adaptandu-mi-le la tipul de par,ten etc...

Prima regula simpla: tot ce vezi la TV - exclude!

Epiderma are un anumit ciclu de evolutie. Zilnic se produce o exfoliere naturala a stratului superior. In functie de tenul pe care in ai (uscat, mixt, normal sau gras) celulele moarte unite cu sebumul si poluarea provoaca sau nu daune.

Este indicat sa-ti ajuti tenul sa scape de aceste celule moarte care nu cad singure. Exfolierea mecanica consta in masajul foarte fin a tenului cu niste granule fine. O masca foarte buna care ajuta este compusa din 2 apirine netamponate de la Bayer pe care le umezesti cu putin iaurt. Masca respectiva o tii in jur de 10 minute si apoi o umezesti si iti masezi tenul usor.
Exfolierea cu AHA sau BHA. Sunt foarte multe de spus despre acesti acizi. Iti recomand sa citesti ce spune Paula. Pe scurt AHA-ul este foarte gentil si provoaca o exfoliere de suprafata iar BHA-ul ajunge mai in profunzime si stimuleaza crearea de celule noi.

Iti recomand:
H2O de la Bioderma - lichid pentru demachiere
Effaclar K - La Roche - Posay (crema cu AHA)
2% BHA liquid de la Paula's Choice
Effaclar tot de la Roche Posay (crema hidratanta)
A Derma - Ducray (crema cu cupru si zinc pentru hidratare mai intensa si reparatorie)

In principiu, din proprie experienta am ajuns la concluzia ca urmatoarele marci sunt destul de bune:
Sebamed
Avene
La Roche Posay
Bioderma
Ducray
Paula's Choice

Sunt foare multe de spus.

Eu folosesc produsele de mai sus. Iar la cosmetice, nu folosesc decat pudra de la Paula's Choice si Rimelul de la Blinc (kiss me). Ambele sunt comandate pe net pentru ca in Ro nu exista. Si eu am incercat sa ma informez cat  mai mult despre tot ceea ce-mi pun pe fata.
Spuneai mai sus de sampon! Momentan eu folosesc unul de la Sebamed. Iti recomand si produsele de la Lush (era un sampon solid verde de care am fost tare incantata dar nu mai retin denumirea) sunt cel mai aproape de bio.

#10
scufita_rosie

scufita_rosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.06.2008

View Postamma, on Oct 21 2008, 18:36, said:

Cauta pe net articole scrise de Paula Begoun, este printre putinele persoane din industria cosmetica care isi sustine afirmatiile prin studii stiintifice. Nu toate chimicalele sunt daunatoare si nu toate produsele naturale sunt benefice. E adevarat ca acum e in voga tot ce e etichetat "bio", insa daca o sa citesti la fel de atent si etichetele produselor "naturale" o sa ai surprize la fel de mari ca in cazul mentionat de tine. Cosmeticalele care bat spre 100% bio au de cele mai multe ori preturi nejustificat prohibitive, plus o durata de viata foarte scurta.


Produsele "bio" pot fi bio prin compozitie, dar de cele mai multe ori prin faptul ca respecta mediul inconjurator. Nu sunt testate pe animale, folosesc materiale mai putin poluante (am vazut marci care prefera sa foloseasca sticla in locul plasticului), sunt iesite din comertul echitabil  (vezi modelul Body Shop).

#11
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postscufita_rosie, on Nov 4 2008, 00:39, said:

Produsele "bio" pot fi bio prin compozitie, dar de cele mai multe ori prin faptul ca respecta mediul inconjurator. Nu sunt testate pe animale, folosesc materiale mai putin poluante (am vazut marci care prefera sa foloseasca sticla in locul plasticului), sunt iesite din comertul echitabil  (vezi modelul Body Shop).

Asa e, in lipsa unei legislatii clare unele cosmetice "bio" sunt promovate aidoma uleiului (hidrogenat si  fara colesterol).

"The Body Shop" este o marca detinuta de L'Oreal, un exemplu de caz in care sintagma "comert echitabil" se pupa cu producatorul doar in revistele glossy.

Una e sa scrie pe eticheta ca nu-s testate pe animale si alta e sa foloseasca in respectivele produse substante care au fost testate pe animale. :)

#12
miszdora

miszdora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.11.2008
si eu sunt novice :D  
eu am parul gras.. cam foarte gras :angry: si am incercat cam totul .. de la Elseve la Nivea la Garnier.. si niciunul din produsele din comert nu mau ajutat :deadtongue:  de aceea m-am dus frumos la Sensiblue iar farmacista de acolo mi-a recomandat : samponul pentru radacini grase si varfuri deteriorate de la Herbosophy + masca  :peacefingers:
a mai folosit cineva aceste produse? eu de azi incep sa le folosesc  :D
sper ca nu sunt offtopic.. dar aceste produse cica sunt din plante  :P repet sunt novice  :D

#13
Elisza

Elisza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 26.05.2008

View Postamma, on Nov 4 2008, 01:36, said:

"The Body Shop" este o marca detinuta de L'Oreal, un exemplu de caz in care sintagma "comert echitabil" se pupa cu producatorul doar in revistele glossy.
Una e sa scrie pe eticheta ca nu-s testate pe animale si alta e sa foloseasca in respectivele produse substante care au fost testate pe animale. :)
Se numeste marketing social strategia lor, deci tot la marketing si cresterea vanzarilor ajungem. :)

Geo13ana, cred ca te referi la Karma Komba?!

#14
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006
Tocmai mi-am cumparat de pe un site din UK ulei de jojoba, de cocos si niste nuci indiene (din care se prepara aritha=o pudra 100% naturala pentru spalat parul) si sunt foarte incantata! Calitatea e super, iar preturile nu-s nesimtite ca la noi. Treptat-treptat, renunt la chimicale. Uleiurile sunt excelente atat pentru corp, cat si pentru par. Eu nu suport mirosul de cocos, insa asta miroase demential, usor a cacao,  probabil pentru ca nu e rafinat; deja l-am folosit ca unt de corp (e solid la mai putin de 22° C) dupa baie si sunt  :lookoflove:

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postamma, on Jan 20 2009, 19:59, said:

Tocmai mi-am cumparat de pe un site din UK ulei de jojoba, de cocos si niste nuci indiene (din care se prepara aritha=o pudra 100% naturala pentru spalat parul) si sunt foarte incantata! Calitatea e super, iar preturile nu-s nesimtite ca la noi. Treptat-treptat, renunt la chimicale. Uleiurile sunt excelente atat pentru corp, cat si pentru par. Eu nu suport mirosul de cocos, insa asta miroase demential, usor a cacao,  probabil pentru ca nu e rafinat; deja l-am folosit ca unt de corp (e solid la mai putin de 22° C) dupa baie si sunt  :lookoflove:
Un link, ceva?  ^_^

#16
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am ajuns si eu cam la aceeasi concluzie ca geo :)
si eu folosesc in proportie de 80-90% numai dermato-cosmetice, unele dintre ele le-a mentionat si geo si sunt produse f bune. imi place sa alternez intre bioderma, avene si uriage.

de ceva timp am descoperit magazinul ki-life la romana si mi-am mai luat de acolo cateva, printre care si produse urtekram. am folosit sampon, balsam si crema de corp de la ei.
pe eticheta scrie ca sunt 100% naturale si insira ei acolo numai denumiri latinesti de plante, iar 20-30% din compozitie cica ar proveni din agricultura eco. imi place f mult textura la ele, miros fain rau si ma gandesc ca faza asta ca nu tin conservanti macar prin efect placebo si tot o sa-mi ingrijeasca parul :lol:
momentan parul nu se simte prea bine si sper sa ajute...

naturale cica ar mai fi si alea de la boots, desi pe eticheta apar parabeni. si la fel parabeni apar si la bodyshop. si lush, care sunt fff naturale si tot contin parabeni, pentru a conserva produsul pentru un timp mai indelung. dar comparat cu celelalte doua, macar lush are doar plante si extracte, uleiuri din plante in compozitie, pe langa conservanti.
astea de la urtekram expira dupa 6 luni de la deschidere, restul dupa 1 an.

cat despre produsele din farmacii, desi stiu ca nu sunt naturale, macar stiu ca sunt verificate si para verificate de medici si ca nu-s vandute pe taraba, cu un termen de expirare de 36 de luni dupa deschidere.

#17
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.09.2006

View PostJaqueline, on Jan 20 2009, 21:14, said:

Un link, ceva?  ^_^

Akamuti. Cateva creme de-ale lor sunt comercializate si de un site de la noi, la preturi romanesti insa. Pacat ca ai nostri nu s-au gandit sa aduca si cremele parfumate cu tamaie si mirt, ideale pentru habotnicii ortodocsi. :lol:

Tocmai mi-am preparat samponul din nuci, maine e gata de folosire. Si tot maine incerc pe fata uleiul de jojoba amestecat cu putina crema; sper sa nu am surprize, rar dau cu altceva in afara de Sebium H2O si Diacneal. De fapt, pe toate le luasem pentru par.

Edited by amma, 20 January 2009 - 23:00.


#18
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postamma, on Jan 20 2009, 22:59, said:

Pacat ca ai nostri nu s-au gandit sa aduca si cremele parfumate cu tamaie si mirt, ideale pentru habotnicii ortodocsi. :lol:
Doamne ajuta!  :roflmaofast:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate