Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum sa vezi continutul unei imagini blu-ray montata intr-un drive virtual

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
1. Downloadati Toshiba UDF 2.5 driver de aici
2. Cand va va da mesajul ca nu aveti computer toshiba si nu puteti instala, nu inchideti fereastra respectiva. Duceti-va in c:\documents and settings\...username...\local settings\temp. Acolo veti gasi un folder numit {1347D5A6-4FE0-476A-B85F-D0FC91F55EB0}. Intrati in el si dati clik dreapta pe fisierul thdudf.inf si selectati install. Asteptaticca 30 secunde sa fiti siguri ca s-a instalat (nu va aparea nimic in acest timp) si apoi inchideti acea fereastra de dialog aparuta la instalare. Restartati sistemul si montati o imagine blu-ray intr-un drive virtual. Continutul ei va fi disponibil acum in explorer.

P.S. Pentru cei care intampina probleme la play-ul imaginilor blu-ray in Power DVD, recomand Arcsoft Total media Theatre. Am facut niste teste de authoring blu-ray in encore si credeam ca imaginea exportata este eronata, dar din fericire problemele erau de la Power Dvd. Cu TMT merg impecabil.

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incearca si cu VCD (Virtual CloneDriver) care este tot free. Cu TMT sunt de acord.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 21 October 2008 - 13:54.


#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Nu stiu daca sunt offtopic, dar incerc totusi:

Am un laptop Acer Aspire 5520G cu unitate optica blu-ray Optiarc BD-ROM BC-5500a, achizitionat de la eMAG. Problema este ca nu pot viziona DVD-ul demo (furnizat de Acer) care insoteste calculatorul si nu am de unde procura un DVD blu-ray si nici cu "Explore" din Windows Explorer nu-i pot vedea structura.
Precizez ca CD-urile si DVD-urile obisnuite le pot exploata (deschide, urmari si viziona/audia), indiferent de formatul informatiilor de pe ele.

Furnizorul mi-a comunicat ca aceasta este din cauza unor drivere care sunt doar pentru Vista, nu si pentru XP-ul de pe calculator.

Aveti idee cum pot, totusi, sa verific unitatea optica, unde pot gasi drivere de XP (pe net le-am cautat in zadar) sau ce program trebuie sa folosesc?

#4
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Sa inteleg ca el a venit cu Vista si tu ai instalat XP-ul. Ok, s-au mai vazut probleme de genul asta in care nu se gaseau deloc (sau fff greu) drivere pentru XP la unele versiuni de laptop-uri.
Inainte de a cauta driverele si de a-i crede pe furnizori, verifica in device manager daca iti vede bine unitatea. Daca ai un semn de intrebare sau exclamare nu e in regula driverul. Mai apoi vezi ce "dvd" e cel de la acer. Poate e tocmai un disc blu-ray si poate asta e problema: unitatea sa citeasca cd, dvd obisnuite si sa nu citeasca discuri blu-ray. Pentru asta deschide nero info tool si vezi ce formate suporta. Mai poti vedea si ce firmware ai si sa incerci un update de firmware.

#5
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Problema este mai complicata: eu sunt in Constanta, eMAG - la Bucuresti, deci nu am avut cum sa urmaresc ce fac feciorii acolo.

Le-am cerut, telefonic, instalarea XP-ului, initial nefiind instalat pe calculator nici un SO. Cand mi-a sosit jucaria prin curier, am constatat ca XP-ul a fost aruncat "cu lopata" (pana si monitorul era in 680/400 cu 256 culori!), ca sa nu spun ca nu avea instalat nici unul dintre driverele de la ACER (desi exista un CD cu ele!).

Ca sa ma conving ca unitatea optica este intr-adevar blu-ray, nu numai ca m-am uitat la sistemul ei optic (are 2 lentile, una cu filtru albastru) si am verificat in device manager
Attached File  info1.jpg   23K   86 downloads

dar am verificat si cu Everest.
Attached File  info3.jpg   32.98K   70 downloads

Mi se pare interesant ca una dintre variantele "pirat" ale Nero8 (nu retin care anume, din greseala am sters-o si nu stiu de unde am luat-o) a reusit "sa intre" pe DVD-ul Demo si sa-mi arate structura arborescenta pana la nivel de fisier, dar nu si sa vizualizez eventualele imagini.
Attached File  info2.jpg   41.76K   46 downloads

In ce privesc informatiile despre unitate, toate versiunile Nero (de la 8.0 la 9.2) imi arata aceleasi date:
Attached File  info4.jpg   88.59K   60 downloads

Concluzia este clara: am blu-ray! :D ... dar nu-l pot folosi...  :crybaby:  (ori nu ma pricep eu).

Edited by CristianAdrian, 30 November 2010 - 11:18.
scos citat inutil


#6
Alex_Tzepy

Alex_Tzepy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.02.2007
sal..Aceeasi problema o am si eu. Am un blu-ray rw, dar discurile bluray nu le pot nici macar deschide....imi zice k windows cannot read from this disk.The disk might be corrupted,or it could be using a format that is not compatible with windows.  Mentionez k am win Xp cu sp3 instalat. Ast solutii dak stiti vreuna. MS

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate