Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Bancpost, camatarie cu acte in regula!

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
si eu am credit la Bancpost; ma bucurasem ca am gasit acest topic. Sunt dezamagit ca nu s-a mai scris demult la el.
Poate mai scrie careva si dupa mine.
Dar sa povestesc:
Am credit in CHF pe 26 ani. Sa va spun cum am trimis o adresa catre bancpost sa-mi explice cum se calculeaza "indicele de referinta" al bancii dupa care se  calculeaza dobanda si cum mi-au spus numai "texte" din contract, adica exact acele texte pe care voiam sa le lamuresc si sa nu ma mai trezesc cu dobanda marita peste noapte?
Sa va spun ca CHF depinde doar de libor si ca atunci cand a crescut 0,5% , au crescut si ei dobanda cu 0,55% iar cand a scazut de la 3,5% ( aprox) la 0,5% au facut obrazul gros,uitand sa scada dobanda???

Daca e cineva interesat, o sa mai continui pt a explica si altora cum e cu "rata dobanzii variabila" daca nu, tac si inghit ca "rob al bancii" pana la pensie.
Oricum de inghitit, cei care fac credite, inghit pt ca nu ne apara nimeni in fata lor(aici nu vb doar de BP, ci de toate bancile din Romania).  Dar macar cei care n-au facut, pot fi avizati.

Salutari

#38
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009

View Postfloraur, on Mar 5 2009, 00:57, said:

Cine vrea sa plece de la BP, are liber pana la 31 Martie. Comisionul de plata in avans este O.

O fi comisionul "zero", dar ca sa pleci acum, inseamna sa platesti diverse alte comisioane si probabil o alta ipoteca ( care acum 2 ani mi-aduc aminte ca tot eu am platit-o, ca deh!, doar clientul plateste, nu si banca , si care era vreo 7 mil lei) . Daca iau in calcul si comision de acordare pe care toate bancile il au...si care nu e prea legal, dar totusi il platim.....inseamna probabil rata pe 4-5 luni. Iar cum criza financiara are "vant din pupa", cel  care are bani pt a putea schimba "stapanul", mai bine tine de ei.
Oricum, cu prima ocazie buna probabil ca o sa plec (daca le vine mintea la cap, probabil ca o sa ma razgandesc).
Datorita faptului ca mi-au crescut dobanda + ca a crescut CHF ( e drept, n-are legatura cu ei cresterea francului, dar faptul ca au marit diferenta dintre cumparare si vanzare de la 5-600lei la 1200 lei  spune suficient!!!!), rata aproape ca mi s-a dublat  :blink:
DA, ati auzit bine!!! Bineinteles ca salariul meu a ramas acelasi.
Nu sfatuiesc pe nimeni sa se incurce cu BancPostul. M-am incurcat si acum regret!!!! Calculele mele erau bune, insa n-am luat in calcul lacomia Bancpostului.
Ganditi-va! am dobanda 6,85% pt un credit in CHF. Iar liborul este acum cca 0,5%. Faceti un calcul simplu si vedeti cat de camatari sunt. 6% le intra in buzunar.....dar aburesc cu euriborul si inflatia ron-ului in scrisorile care le trimit.
REPET! FERITI-VA DE BANCPOST daca nu vreti sa patiti ca mine.

#39
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
resuscitez Bancpostul (topicul, nu banca; banca poate sa moara, nu o sa plang dupa ea)

Tot facand eu calcule, am constatat alta magarie a Bancpostului:
In loc sa mi se calculeze o rata aferenta celor 312 luni, asa cum era in contract, au facut asa:
- prima rata era alcatuita doar din dobanda (fara principal) si era cam 1,5 cat o rata normala
- restul de 311 corespundea exact creditului, adica principal +dobanda dadea la zecimala, pt un credit evident pe 311 luni, si nu pe 312.

Cu alte cuvinte, mi-au bagat un comision in plus in prima luna, sub forma de dobanda. (pe langa alte multe, dintre care cel mai usturator a fost cel de 2,5% - com. de acordare)
Nu cred ca rezolv ceva in sensul asta (si nici nu ma mai apuc, pt ca sunt peste 3 ani), insa avertizez pe altii care au de gand sa se nenoroceasca, sa aibe grija si sa informeze inainte ce semneaza, nu dupa.
...eventual sa caute o alta banca

#40
h3r321

h3r321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.11.2008
[ http://img62.imageshack.us/img62/6085/bancprost.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Am gasit imaginea asta pe internet si mi s-a parut ca se potriveste tare bine :)) ce parere aveti?

Attached Files



#41
pointiv

pointiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 18.03.2009
interesanta imagine; ar merge pe un tricou

Edited by pointiv, 01 September 2010 - 10:54.


#42
h3r321

h3r321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 30.11.2008

View Postpointiv, on 1st September 2010, 11:41, said:

excelenta imaginea pentru a imprima un tricou cu imaginea asta si a defila prin fata sediilor Bancpost
ca nu zici tu rau.... cred ca o sa-mi fac un tricou si o sa ma duc sa-mi platesc rata cu el pe mine =)) mai chem si televiziunea sa vada lumea parerea clientilor despre "partenerul lor de incredere"

#43
me_joker21

me_joker21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.10.2010
buna, am si eu o problema si poate stie cineva cumva ceva... in urma cu aproximativ o luna am mers la bancpost la interviu. totul a fost ok, nicio problema. dupa ce am plecat m-a sunat directoarea, interviul fiin sustinut cu directorul regional pe judet, si mi-a zis ca eu am fost considerata cea mai portivita pt job bla bla. interviul a fost vinerea si au zis ca luni, inceputul saptamanii ce urma, imi trimi actele la bucuresti. nici acu, dupa o luna, nu m-au sunat, directoarea spunandu-mi ca trebuie sa astept. dar eu nu inteleg cat trebuie sa astept. asteapta omu, dar 1 luna pt ce??? nici macar n-au actele de absolvire a facultatii, n-au nimic...decat un CV... nu inteleg si nici nu stiu la ce sa ma astept (daca sa mai astept). a mai intampinat cineva asemenea situatie? multumesc!

#44
Havoc

Havoc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 21.03.2004
Cred ca ai postat gresit,ar fi trebuit sa postezi in aria legata de job-uri!

#45
gabi_con

gabi_con

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.06.2008
Exista comunitati online cu clientii jupuiti de bancpost:

http://www.creditbancpost.info/

http://finance.group...ANCPOST_OUG_50/

Alte banci au comunitati similare aici:

http://pagubiti-de-banci.blogspot.com/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate