Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Bancpost, camatarie cu acte in regula!

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
In urma cu 3 ani am facut un credit pe 5 ani la banca mai sus mentionata.Aveam o rata de 650ron/luna.Treptat rata a tot crescut pana a ajuns la 828,5 ron, luna trecuta.Vineri am primit o instiintare scrisa prin care mi se comunica ca, citez:,,datorita schimbarilor semnificative inregistrate in ultima perioada pe piata financiara internationala cu influente importante asupra costurilor de finantare, Bancpost este oblicata sa ajusteze tarifarea portofoliului de credite in consecinta.Astfel voaloarea ratei anuale de dobanda pentru creditul dumneavoastra devine 18.70% si vi se percepe un comision de administrare lunar de 0.59% aplicabil la balanta.Schimbarea intervenita modifica rata lunara pe care o aveti de platit si va intra in vigoare cu data de 10.10.2008.Noua rata lunara va fi de 986.5 RON".
Deci rata mea a cresut cu 158 de ron intr-o luna!!!Mi se pare aberant de mare majorarea.Inca nu am fost la banca, dar cand o voi face vreau sa fiu pregatita de razboi!Ce ma sfatuiti sa fac?Oare Protectia Consumatorilor ar lua vreo masura in cazul in care as depune o plangere?Sau este vreo alta autoritate  care sa intrevina in astfel de situatii?

#2
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 05.09.2005
depinde ce scrie si prin contractul pe care l-ai semnat. probabil ai dobanda variabila sau ceva de genul asta si e normal sa iti mareasca dobanda. nu stiam insa ca pot sa iti mareasca comisioanele de administrare in mijlocul contractului...

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
de obicei isi iau o marja de siguranta si mai scriu ca daca nu esti ok cu modificarile, sa le restitui toata suma, pana la data cand intra in vigoare respectiva instiintare.

#4
thecagero

thecagero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 05.06.2006
Explicatia pentru introducerea comisionului este criza de lichiditati din piata. Viteza (mare) de reactie si noul comision (foarte mare) arata panica, amatorism si lipsa de respect fata de clienti. Singurul lucru pe care il poate face ANPC e sa le aplice o amenda. Recomand achitarea creditului in avans, chiar daca trebuie sa te imprumuti din alta parte.

#5
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Nu stiu cum e cu noile norme BNR, dar parca nu mai au voie sa mareasca comisioanele pe parcurs. Mai era un caz pe aici cu EUROLINES (EFG RETAIL nustiucum numele lor) care instiintau clientii: "urmare a modificarii dobanzii de referinta BNR de la 7 la 8% ....[urmau niste argumente de kkt].... dobanda contului Dvs se mareste de la 0 la 28,75%" :death:

Edited by C.F.S., 20 October 2008 - 14:21.


#6
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Nu cred ca noile norme BNR se aplica retroactiv, asa ca..

#7
tcmd

tcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 17.08.2008
1.Sa inteleg ca daca i-as da in judecata as avea sanse sa-mi castig dreptul de a nu plati noile comisioane de administrare?
2.Cunoasteti o casa de avocatura specializata in batalii contra bancilor?
3.Mai este cineva in situatia mea( probleme cu Bancpost-ul)?

#8
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

 tcmd, on Oct 20 2008, 18:38, said:

1.Sa inteleg ca daca i-as da in judecata as avea sanse sa-mi castig dreptul de a nu plati noile comisioane de administrare?
2.Cunoasteti o casa de avocatura specializata in batalii contra bancilor?
3.Mai este cineva in situatia mea( probleme cu Bancpost-ul)?

Daca vrei sa cazi in capcanele reclamei pe Antena3 a fost in weekend un reportaj "special" tocmai despre abuzurile bancilor. Cel mai virulent contra lor era Av. Urban de la Urban& Asociatii. Mi-a parut usor ipocrit avand in vedere ca face o gramada de bani de pe urma executarii datornicilor. Cauta emisiunea in arhiva de pe site-ul Antena3

#9
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Daca disicutia se transforma intr-o speta juridica, va spun ca nu ai ce sa le faci... Tot ce fac este acoperit de contract, asa ca nu prea renteaza un proces.

Ce mi se pare mie foarte interesant este evolutia ratei lunare la un credit in lei. Am plecat de la 650lei si am ajuns la 986.5lei. Ce dracu ar mai comenta Isarescu la faza asta?! Tot timpul se vorbeste de alegerea unui credit in lei in detrimentul valutei, cu argumentul ca ar fi moneda in care suntem platiti... Mare pacaleala repetata in fiecare zi la TV. Ieri spunea ca nu e bine in eruo, caci am putea face scurta la gat uitandu-ne pe cursul eur/ron. Pai nu am nicio problema cu aceste fructuatii atata vreme cat media imi convine...

Edited by floraur, 21 October 2008 - 00:37.


#10
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
http://www.evz.ro/ar...nciare-externe/

Printre altele:

"Practica scumpirilor neașteptate

În același timp, pe unul dintre cele mai mari forumuri din România - forum.softpedia.ro - un alt client Bancpost povestește o întâmplare similară. Rata acestuia a crescut peste noapte cu peste 150 de lei după o înștiințare în care banca invocă aceleași motive."

Ati ajuns celebrii :))

#11
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Din pacate bancile au ajuns sa faca camatarie pe fata. Singurul lucru pe care il putem face este pe cat posibil sa nu ne mai imprumutam, pentru ca iata tebuie sa rstitui de vre-o 3 ori suma inapoi.

Abia astept ziua in care bancile isi vor inchide unu cate una sucursalele pentru ca nu mai au clienti.

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 daniel21, on Oct 21 2008, 19:38, said:

Abia astept ziua in care bancile isi vor inchide unu cate una sucursalele pentru ca nu mai au clienti.

Agentii de cartier se vor inchide cu siguranta foarte multe, nu insa sucursale...

#13
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 floraur, on Oct 21 2008, 19:48, said:

Agentii de cartier se vor inchide cu siguranta foarte multe, nu insa sucursale...

Agentiile voiam sa spun :) .

#14
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006
Astept ziua cand agentiile se vor inchide si vor aparea cacatei de functionarasi la firma ptr. angajare. Si-am sa le fac un contract variabil de munca. Adecatelea daca situatia o cere programul de lucru se va prelungi cu 1h 2h 3h 4h .... sa vada si ei cum e.

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 halford, on Oct 21 2008, 17:01, said:

În același timp, pe unul dintre cele mai mari forumuri din România - forum.softpedia.ro -
Address not found.  :lol:

Ziaristi tembeli.

#16
antuko25

antuko25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.01.2007

 anicoara, on Oct 20 2008, 22:57, said:

Daca vrei sa cazi in capcanele reclamei pe Antena3 a fost in weekend un reportaj "special" tocmai despre abuzurile bancilor. Cel mai virulent contra lor era Av. Urban de la Urban& Asociatii. Mi-a parut usor ipocrit avand in vedere ca face o gramada de bani de pe urma executarii datornicilor. Cauta emisiunea in arhiva de pe site-ul Antena3


da a fost un reportaj senzational unde facea bancile de kk , dar ma intreb oare de ce nu a dat acest reportaj la o ora mai rezonabila si nu la 12 noaptea???!!! asa cum au facut-o.

#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 hyp3rion, on Oct 21 2008, 20:51, said:

Astept ziua cand agentiile se vor inchide si vor aparea cacatei de functionarasi la firma ptr. angajare. Si-am sa le fac un contract variabil de munca. Adecatelea daca situatia o cere programul de lucru se va prelungi cu 1h 2h 3h 4h .... sa vada si ei cum e.

Nu stiu ce vrei sa spui, dar daca tu crezi ca in banci nu se fac ore suplimentare... te inseli.
Luni seara la ora opt un analist de la BCR a sunat o colega de-a mea pentru lamuriri in privinta unui dosar de credit. Deci de la 8.30 dimineata pana la 8.30 seara cred ca e destul nu?

#18
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 tcmd, on Oct 20 2008, 11:59, said:

In urma cu 3 ani am facut un credit pe 5 ani la banca mai sus mentionata.Aveam o rata de 650ron/luna.Treptat rata a tot crescut pana a ajuns la 828,5 ron, luna trecuta.Vineri am primit o instiintare scrisa prin care mi se comunica ca, citez:,,datorita schimbarilor semnificative inregistrate in ultima perioada pe piata financiara internationala cu influente importante asupra costurilor de finantare, Bancpost este oblicata sa ajusteze tarifarea portofoliului de credite in consecinta.Astfel voaloarea ratei anuale de dobanda pentru creditul dumneavoastra devine 18.70% si vi se percepe un comision de administrare lunar de 0.59% aplicabil la balanta.Schimbarea intervenita modifica rata lunara pe care o aveti de platit si va intra in vigoare cu data de 10.10.2008.Noua rata lunara va fi de 986.5 RON".
Deci rata mea a cresut cu 158 de ron intr-o luna!!!Mi se pare aberant de mare majorarea.Inca nu am fost la banca, dar cand o voi face vreau sa fiu pregatita de razboi!Ce ma sfatuiti sa fac?Oare Protectia Consumatorilor ar lua vreo masura in cazul in care as depune o plangere?Sau este vreo alta autoritate  care sa intrevina in astfel de situatii?

anunta OPC-ul desigur, fa repede un credit de refinantare in euro si scapa de BancPost....sau mai bine zis BancProst (a se citi anecdota)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate