Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viza USA

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

Quote

Business travelers may enter the United States using a B1, or 'Visitor for Business' Visa. In practice these visas are invariably issued as jointly with B2, or 'Visitor for Pleasure' (i.e. Tourist) visa. This practice means that, if a candidate has an old tourist visa, it may be valid for a planned business trip.
http://www.immigrati...siness-visa.jsp

Probabil ca poti intra in US fara grija cu viza aia daca inca mai este valida - chiar daca vrei doar sa vizitezi (nu am inteles bine intrebarea ta). La punctul de intrare te va intreba daca vii pentru business or pleasure si tu normal ca vei raspunde "business" - acuma va urma poate intrebarea "unde" - si ii zici unde te duci.
Daca ai dubii si vrei totusi si o viza B2, poti intreba la ambasada USA din Romania - inteleg ca se elibereaza fara probleme.

#38
rycy80

rycy80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 28.04.2010

View PostKint, on 12th January 2010, 18:17, said:

Aprob, aprob...pozitiv ! (greseala intentionata, rog deontologii sa nu sara)

N-au nicio regula aia de la ambasada, din doi oameni cu exact aceleasi acte si conditii unul ia iar altul nu ia viza

Sa nu le spui celor de la ambasada ca vrei sa ramai acolo! :D

Important e sa primesti o viza de turist, sa ai bani multi in cont, iar odata ajuns acolo ...nu te intorci, nu te cauta nimeni

Castigi cateva mii de $/luna daca lucrezi si esti serios

- 800$/luna chiria
- 200$ benzina
- 250$ mancare

E mult mai bine decat in Romania din orice punct de vedere dar ai nevoie si de putin noroc...

nu cred ca are legatura prestatia domnului.......eu am avut ghinionul sa stau la coada atunci cand am aplicat...2008 parca,una destul de mare, atunci am observat de ce sunt respinsi unii dintre noi si pot sa va zic ca totusi e simlpu de obtinut atata timp cat nu reiese din situatia ta intentia de a ramane in sua. in special persoanele care au copii acolo au o mare problema in obtinera vizelor ( se considera ca se duc la copii cu intentia de a ramane acolo sa-i ajute, la nepoti, la treaba in casa, etc...4 persoane, doamne la peste 50-60 ani respinse) , mai erau doi tipi cu care intrasem in discutii inainte de interviu si credeti-ma ca stiam din minutul doi ca o sa fie refuzati, asa a fost...loc de munca ioc, familie ioc, bunuri sau firma in ro ioc...pentru mine a fost simplu cu toate ca am fost impreuna cu sotia ( amandoi aveam 28 ani ) dar am putut prezenta : o invitatie, o situatie financiara ok ( dar nici macar nu sa uitat pe ea), in schimb ce a contat foarte mult a fost, functia si vechimea la locurile de munca+ explicatia solicitarii, de ce vreau sa merg in usa, i-am explicat ca vreau sa vizitez orasul x,y,z si a spus stop, felicitari,  si asa am luat viza pt 10 ani....din cate am observat pe tot parcursul interviului au un contact direct cu cel intervievat si observa orice ezitare la intrebarile adresate, chiar a incercat cineva in fata noastra sa vb in engleaza dar a fost oprit in 20 secunde de dna de la ghiseu rugandu-l sa vb in romana in concluzie nu e deloc dificil de obtinut viza daca nu avem nimic de ascuns, daca aveti e important sa nu va tradeze mimica fetei.... . Bafta !

#39
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View PostKint, on 12th January 2010, 18:17, said:

Aprob, aprob...pozitiv ! (greseala intentionata, rog deontologii sa nu sara)

N-au nicio regula aia de la ambasada, din doi oameni cu exact aceleasi acte si conditii unul ia iar altul nu ia viza

Sa nu le spui celor de la ambasada ca vrei sa ramai acolo! :D

Important e sa primesti o viza de turist, sa ai bani multi in cont, iar odata ajuns acolo ...nu te intorci, nu te cauta nimeni

Castigi cateva mii de $/luna daca lucrezi si esti serios

- 800$/luna chiria
- 200$ benzina
- 250$ mancare

E mult mai bine decat in Romania din orice punct de vedere dar ai nevoie si de putin noroc...
Vorbesti din experienta?  :nonobad:

#40
johnalex09

johnalex09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 17.09.2006
You accepted to receive messages from USAFIS Organization on the following date: 2010-06-25T02:19:22.540

We wish to notify you that you have been selected as one of the Diversity Visa (DV) Program winner for receiving a United States
Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery. The lottery has been administered on an annual basis
by the Department of State and conducted under the terms of Section 203© of the Immigration and Nationality Act (INA).
Section 131 of the Immigration Act of 1990 (Pub. L. 101-649) amended INA 203 to provide for a new class of immigrants known
as "diversity immigrants" (DV immigrants).
  As part of the agreement we will issue  A FREE Airline ticket from your country to the USA to claim your Green Card under
the American Green Card Lottery Program. The ticket will be sent via post mail at your address registered with us once your visa
will be  remitted by the U.S department of State.
The U.S Department of State will should contact you soon with visa processing information and how to proceed further.

If you have any question regarding the visa please wait for the U.S Department of State to contact you as we do not have any competency to discuss further details with you.
What should you do now ?
Wait for the U.S Department of State to contact you and give you the information about visa processing and how to proceed further .


Best regards,
Costumer Service Team

The USAFIS Organization


You accepted to receive messages from USAFIS Organization on the following date: 2010-06-25T02:19:22.540

For reference, your computer IP: 86.121.250.94 was recorded to confirm your registration

To no longer receive messages from USAFIS Organization, please click the following link: Click Here

OR Send a postal request to: USAFIS Organization 2576 Broadway # 443 New York, NY 10025 U.S.A



Intrebare: este frauda? ip-ul de pe vremea aia este corect.

#41
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postjohnalex09, on 31st January 2011, 08:21, said:

You accepted to receive messages from USAFIS Organization on the following date: 2010-06-25T02:19:22.540

We wish to notify you that you have been selected as one of the Diversity Visa (DV) Program winner for receiving a United States
Permanent Resident Card. It is also known as the Green Card Lottery. The lottery has been administered on an annual basis
by the Department of State and conducted under the terms of Section 203© of the Immigration and Nationality Act (INA).
Section 131 of the Immigration Act of 1990 (Pub. L. 101-649) amended INA 203 to provide for a new class of immigrants known
as "diversity immigrants" (DV immigrants).
  As part of the agreement we will issue  A FREE Airline ticket from your country to the USA to claim your Green Card under
the American Green Card Lottery Program. The ticket will be sent via post mail at your address registered with us once your visa
will be  remitted by the U.S department of State.
The U.S Department of State will should contact you soon with visa processing information and how to proceed further.

If you have any question regarding the visa please wait for the U.S Department of State to contact you as we do not have any competency to discuss further details with you.
What should you do now ?
Wait for the U.S Department of State to contact you and give you the information about visa processing and how to proceed further .


Best regards,
Costumer Service Team

The USAFIS Organization


You accepted to receive messages from USAFIS Organization on the following date: 2010-06-25T02:19:22.540

For reference, your computer IP: 86.121.250.94 was recorded to confirm your registration

To no longer receive messages from USAFIS Organization, please click the following link: Click Here

OR Send a postal request to: USAFIS Organization 2576 Broadway # 443 New York, NY 10025 U.S.A



Intrebare: este frauda? ip-ul de pe vremea aia este corect.
avand in vedere ca pe siteul dv-lottery oficial scrie negru pe alb ca rezultatele cu castigatori vor vi publice DUPA 1 May........ tragi tu concluzia :)

#42
A4r1an0

A4r1an0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2011
Salut.



Sunt nou pe acest forum.Va, vo-i explica despre ce este vorba....un prieten din SUA imi va trimite o chemare. Cu ce ar trebui sa merg la Ambasada ce acte ar trebui ?.Si care sunt sansele de a lu-a viza?

Multumesc celor care raspund

#43
Oana31

Oana31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 14.07.2008

View PostA4r1an0, on 6th February 2011, 22:45, said:

Salut.



Sunt nou pe acest forum.Va, vo-i explica despre ce este vorba....un prieten din SUA imi va trimite o chemare. Cu ce ar trebui sa merg la Ambasada ce acte ar trebui ?.Si care sunt sansele de a lu-a viza?

Multumesc celor care raspund

Daca si vorbesti la fel de corect cum scrii, sansele sunt 0.

#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Invitatie insseamna http://www.uscis.gov...00045f3d6a1RCRD sau exista si invitatie dar fara sa se oblige sa aibe persoana invitata in grija?

Ce da mai bine pentru o viza turistica, o invitatie dinasta sau demonstratia ca persoana s-ar descurca si singura pe parcursul sederii?

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista topic dedicat pentru viza, nu acesta.

http://romania.usemb....html#Bookmark5


Scrisoarea de invitație este necesară?


Una din cele mai frecvente confuzii privind vizele temporare este aceea că cineva poate acționa ca un sponsor sau se poate oferi pentru a garanta întoarcerea unei alte persoane în țara de rezidență.  Se primesc foarte multe astfel de scrisori bine intenționate; totuși, în Legea de Imigrare a SUA nu sunt prevăzute astfel de garanții.
Regula fundamentală a unei solicitări de viză temporară este aceea că solicitantul trebuie să se califice pe baza situației sale personale. (de acord cu asta)  Dacă doriți să furnizați informații pentru susținerea unui solicitant de viză, vă rugăm să le trimiteți direct acelui solicitant.  Acesta le poate apoi prezenta în timpul interviului, sau le poate include printre documente.

Cel mai bine dă situația reală a aplicantului, fără scrisoare.

#46
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Salut,

este posibil ca in lunile urmatoare, mai, iunie, sa merg in SUA pentru o luna de zile. Imi va trebui viza de munca temporara intrucat merg in interes de serviciu.
Nu locuiesc in Romania.

Ma poate lamuri cineva cam ce documente mi-ar trebui pentru a aplica pentru o astfel de viza ? Trebuie sa merg in Bucuresti la ambasada SUA ori pot merge la ambasada SUA din tara unde traiesc ?

Merci anticipat.

Edited by chaosss, 25 February 2012 - 11:49.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti merge la ambasada SUA in tara in care locuiesti. Cred ca te incadrezi la viza turistica/afaceri http://romania.usemb...ze/tourist.html , daca nu vezi si http://romania.usemb...-immigrant.html

#48
wizard_wand

wizard_wand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 10.04.2012
nu cred ca e asa de greu sa obtii o viza pentru sua acum. bineinteles daca nu esti tigan sau terorist.

#49
alexandru_viorel

alexandru_viorel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 16.07.2010

View Postwizard_wand, on 17th April 2012, 12:26, said:

nu cred ca e asa de greu sa obtii o viza pentru sua acum. bineinteles daca nu esti tigan sau terorist.
Crezi gresit.

#50
seth

seth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 19.01.2005

View Postchaosss, on 25th February 2012, 12:40, said:

Salut,

este posibil ca in lunile urmatoare, mai, iunie, sa merg in SUA pentru o luna de zile. Imi va trebui viza de munca temporara intrucat merg in interes de serviciu.
Nu locuiesc in Romania.

Ma poate lamuri cineva cam ce documente mi-ar trebui pentru a aplica pentru o astfel de viza ? Trebuie sa merg in Bucuresti la ambasada SUA ori pot merge la ambasada SUA din tara unde traiesc ?

Merci anticipat.

Nu iti trebuie viza de munca doar de turist\business.
Daca mergi la o firma mare din US corporate, sau daca te trimite o firma corporate din EU e aproape 100% sigur ca it dau viza.
Daca mergi la o firma de apartament sau reprezinti una, sansele sunt mici.

Documentatie gasesti pe situl ambasadei USA, probabil ca au si ceva telefon de contact.  E ceva form online de completat si poza digitala format pt ambasada, invitatie de la compania din US.
Eu m-am dus cu un brat de documente la mine(copii+original), dar nu mi-au cerut nimic la interviu. Totusi am avut invitatie de la corporate de top din US.

#51
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Buna,

Eu si sotul meu vrem sa mergem la ambasada pentru viza de turist. Dorim sa mergem o luna in state de sarbatorile de iarna. Avem acolo rude de vreo 20 de ani. Sunt in regula cu tot, cetatenie tot.
Am primit doua invitatii de la o verisoara.

Nu vrem sa ramanem peste viza, nu se pune problema.

Ma intreb daca in acordarea vizei afecteaza faptul ca am participat la loteria vizelor vreo 2 ani la rand.

A fost cineva in situatia asta sau stiti pe cineva? Cum a decurs interviul pt viza?

Merci fain.

#52
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Nu mentiona detaliul asta, altfel se considera ca aveti intentia de a imigra si nu mai vedeti viza.

#53
mihaha

mihaha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 17.07.2008
Nu mentionez. Singura chestie e ca ei ne verifica din momentul in care am completat formularul pe net si pana mergem la interviu.
Si se poate sa stie deja.

#54
mantonescu

mantonescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.09.2012
Buna ziua , am o dilema daca ma puteti aljuta va rog :) Am plecat in 2010 usa cu viza c1/d dar nu am mai ajuns pe vas, m-am angajat la un preten intr-un restaurant.( Nu am primit nici un mail , nimic de la companie nu cred sa ma fi reclamat la home office.) M-am intors dupa 6 luni acasa iar cartonasul i-94 NU l-am predat in aeroport dar am dovada biletul de avion.
Acum vreau sa aplic pentru viza h2b . Credeti ca am vreo sansa? daca le zic ca am stat pe vas 6 luni dupa care m-am intors si am uitat doar sa predau i-94 la plecare?
Va multumesc anticipat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate