Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Viza USA

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
Mo0NLorD

Mo0NLorD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.01.2004
Salut.

Vin si eu cu o intrebare mai mult sau mai putin legata poate de acest Forum ... insa inainte de asta sa incep cu o scurta descriere a problemei...

Eu in romania ... o alta persoana in USA (OR). Colaborez cu persoana respectiva de ceva timp, ea imi vinde oarecum marfa de aici (domeniul it).
Intre timp ne-am gandit ca ar fi mult mai bine daca am putea fi mai aproape unul de celalalt. Desigur asta presupune sa merg eu acolo ...

Acum problema e ca nu stiu pentru ce viza sa aplic ... sau ma rog ce ar trebui sa fac, ce modalitati ar putea fi pentru a putea ajunge eu acolo? Excludem Loteria Vizelor si Viza Logodna (persoana fiind de sex feminin).

Mentionez faptul ca eu detin in RO. o firma in domeniu si doresc ca si acolo sa deschid ceva cu ajutorul acesteti persoane.

Multumesc.

Revin cu o precizare:
Respectiva ma va ajuta ca tot ce ii sta in putere pentru a ajunge eu acolo.
Eu unul tot ce vreau este sa ajung acolo si sa-mi incep o noua viata ... ma rog urmaresc sa ma stabilesc acolo.

Am precizat informatiile de la inceputul mesajului in ideea de a prezenta concret cazul si daca ma va putea ajuta in vre-un fel anume.

Una peste alta ... vreau sa ajung acolo ... sa ma apuc de munca ... sa ma stabilesc acolo, insa nu stiu o buchie despre pasii urmatii. USEmbassy.Ro nu prea m-a ajutat.

Am nevoie de ceva pareri ...
Multumesc.

Edited by Mo0NLorD, 14 January 2005 - 23:26.


#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,606
  • Înscris: 22.09.2002
cred ca invitatie si B1 visa

#3
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Ca sa vizitezi, iti trebuie intr-adevar o invitatie, si apoi te duci la ambasada si ceri visa B-1. Din pacate, sansele de a obtine visa B-1 sunt mici daca ai sub 50 de ani (pentru ca ei suspecteaza ca vrei sa ramai acolo :) ).  Asta o spun din ce-am vazut eu personal la ambasada.

Ca sa obtii ceva cu drept de munca e si mai greu. Asta inseamna visa H-1, pentru care trebuie sa ai oferta de job in State (si compania trebuia se arate ca nu a putut gasi nici un american calificat pentru pozitia respectiva). Si chiar si asa dureaza mult, deoarece cota pentru vizele H-1 s-a terminat pe anul asta, si probabil se termina in curand si pe anul viitor.

Ca sa te duci sa deschizi o firma, trebuie sa investesti un milion de dolari si sa angajezi 10 oameni, sau ceva de genul asta.

Cea mai simpla optiune este sa te duci ca student. Multe universitati dau burse pentru a face doctoratul. Daca ai tu bani sa platesti, poti sa te duci la masterat (1-2 ani). Trebuie sa iti faci dosar si, daca esti acceptat, obtii visa F-1. Dupa ce termini doctoratul (sau masteratul), incerci sa-ti gasesti job ca sa-ti poti face green card (rezidenta permanenta).

#4
Mo0NLorD

Mo0NLorD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.01.2004

gniv, on Jan 15 2005, 01:21, said:

Ca sa vizitezi, iti trebuie intr-adevar o invitatie, si apoi te duci la ambasada si ceri visa B-1. Din pacate, sansele de a obtine visa B-1 sunt mici daca ai sub 50 de ani (pentru ca ei suspecteaza ca vrei sa ramai acolo :) ).  Asta o spun din ce-am vazut eu personal la ambasada.

Am auzit asta ... insa nu ma pot folosi de faptul ca am firma aici in ro? Adica este un motiv de a ma reintoarce. Sunt Asociat unic si Administrator in cadrul firmei ... in plus de asta pot demostra ca nu este o firma fantoma sau fara venit.

Multumesc.

#5
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Mo0NLorD, on Jan 15 2005, 16:09, said:

Am auzit asta ... insa nu ma pot folosi de faptul ca am firma aici in ro? Adica este un motiv de a ma reintoarce. Sunt Asociat unic si Administrator in cadrul firmei ... in plus de asta pot demostra ca nu este o firma fantoma sau fara venit.

Multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Depinde foarte mult la cine nimeresti si cum te prezinti. Poti sa incerci... Nu ai ce pierde decat 100 de dolari.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Viza B1 este de vizita. daca tu vrei sa lucrezi, conexia ta trebuie sa'tz obtzina o viza cu drept de punca. h1b sau h1a.

conditziile de obtzinere a h1b le obtzine la ins (stie ea ce e ala). procesul e complicat si dureaza. un avocat poate sa se descurce mai bine la o adica, dar costa.

#7
axxa424

axxa424

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 22.03.2003
Du-te în Mexic, apoi treci ilegal în USA...și după aceea mai vezi tu...simplu,nu ?

#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
viatz ade ilegal in USA e una de caine... mai bine in ro.

#9
zeugeniu

zeugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 24.09.2003
Mai bine stai in Romania, piata de IT de aici e mult mai sanatoasa decat in US.

#10
SE

SE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 16.07.2004
Eu am plecat cu viza de business, avand exact aceeasi relatie cu firma unui amic din US. Am plecat la training. Am cerut 14 zile drept de sedere. Am obtinut viza fara probleme, si eu, si asociatul meu. Cat despre genul de viza care ti-ar trebui tie, e ceva cu H  :D

Daca ai de gand sa ramai acolo, nu o sa iei viza in veci vecilor. Cel mai simplu ar fi sa pleci cu o bursa si apoi sa aplici la altfel de viza acolo (sau aici prin intermediul statutului dobandit acolo). De asta se mai poate ocupa si firma care te va angaja.

Ce vrei tu sa faci e cam aiurea, pierzi timp si bani si te mai trezesti si cu un refuz.

#11
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

zeugeniu, on Jan 17 2005, 01:25, said:

Mai bine stai in Romania, piata de IT de aici e mult mai sanatoasa decat in US.

<{POST_SNAPBACK}>

lol  :w00t:

#12
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

arty, on Jan 18 2005, 05:00, said:

Piata fortei de munca din IT e mai activa in Romania decat in USA (din cauza outsourcing-ului). Nu cred ca are cineva probleme in gasirea unui loc de munca (platit chiar decent pt. Romania) dupa absolvirea unei facultati de informatica (sau calculatoare).

#13
zeugeniu

zeugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 24.09.2003

Quote

Piata fortei de munca din IT e mai activa in Romania decat in USA (din cauza outsourcing-ului). Nu cred ca are cineva probleme in gasirea unui loc de munca (platit chiar decent pt. Romania) dupa absolvirea unei facultati de informatica (sau calculatoare).

Mai in gluma mai in serios, e corect. In Bucuresti cel putin pana si programatorii mediocrii isi gasesc un post platit cu 300-400 de euro (echivalentul a 900-1200 Euro in Franta ca putere de cumparare). Iar daca vrei mai mult decat un post caldut ... e la moda deschiderea de firmulite ptr outsourcing :)

#14
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

zeugeniu, on Jan 18 2005, 18:16, said:

In Bucuresti cel putin pana si programatorii mediocrii isi gasesc un post platit cu 300-400 de euro (echivalentul a 900-1200 Euro in Franta ca putere de cumparare).

<{POST_SNAPBACK}>

Nu mai spune... Raportat la ce, anume? Asa, in general? Cu exceptia spatiului locativ si a unor servicii, Romanica are, in general, din pacate, preturi europene.
300-400 de euro, adica... cat? 12-16 milioane... echivalentul a 900-1200 in Uniunea Europeana?
Singurul "lucru" pe care l-am gasit mai ieftin in Romania in comparatie cu Europa civilizata, in afara de locuinte sau alte cateva sectoare de servicii (oricum, majoritatea prestate asa cum in occident nu s-ar concepe vreodata, gen frizerie intr-o garsoniera de la parterul unui bloc, sau service auto in curtea "meseriasului", sau consultanta juridica/prestare de acte medicale in apartamente de bloc) sau cel putin singurul care imi vine in minte acum, au fost restaurantele, desi la Praga am mancat absolut EXCELENTISIM, intr-o "berarie", pana n-am mai putut sa ma ridic, cu desert si bautura cu tot, cu 3 euro de persoana... Cu care la Romanica nici acasa n-as fi mancat atat. Iar la "Balthazar", la Gradina Icoanei, mananci mai scump decat la multe restaurante europene simandicoase, daca vrei. Mamaaaa, ce offtopic!!

Edited by LoveDemon, 19 January 2005 - 03:18.


#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

andyv, on Jan 18 2005, 03:35, said:

Piata fortei de munca din IT e mai activa in Romania decat in USA (din cauza outsourcing-ului). Nu cred ca are cineva probleme in gasirea unui loc de munca (platit chiar decent pt. Romania) dupa absolvirea unei facultati de informatica (sau calculatoare).

<{POST_SNAPBACK}>

scapi din logica o chestie esentziala. dimensiunea. ro si romanii iara pierd legatura cu realitatea.

"outsorcingul" se face SHI in ro, dar nu ro e tzara unde e it'ul in floare... i ro abia daca ai o retzea normala, conectivitatea este sub media mondiala cu mult, dsl abia incepe sa apara, piatza de comunicatzii e junioara rau, si tu'mi vorbesti de piatza it :)

ma rog, exista, la acel nivel. dar pana sa compari piatza de it ro cu cea americana.... lol  nici nu stiu cum ash putea sa le compar....

#16
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

arty, on Jan 19 2005, 03:42, said:

ma rog, exista, la acel nivel. dar pana sa compari piatza de it ro cu cea americana.... lol  nici nu stiu cum ash putea sa le compar....

<{POST_SNAPBACK}>

Am comparat piata fortei de munca din IT. Adica e mult mai usor sa iti gasesti un loc de munca in IT in Romania (sau Bulgaria, India, Rusia) decat in SUA.

#17
zeugeniu

zeugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 24.09.2003
Da mah, stim .... curg lapte si miere acolo in vest ...  toata lumea la El Dorado!

#18
denverash

denverash

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.04.2004
hmmm 120.000 lei = cel putin 10 beri, probabil c dupa 5 eri pici sub masa oricum...

si nu mai compara preturile din afara romaniei cu cele din romania ca nu prea ai cum
exemplul cu 3 euro din praga e cam prost ales, uite in elvetia cu 3 euro iti iei o sticla de 33ml cu bere si, daca te chinui mai mult, gasesti si mai scump. Comparatiile astea sunt inutile. Iar daca ti se pare ca la barul de la gradina icoanei este scump, cine draq te pune sa mergi acolo? sau romanul e prea snob??

cya :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate