Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Taxa radio la firmele fara activitate

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Buna, am o firma (SRL, un asociat) din sept 2006, nu am facut nimic pana acum, doar contabila nu stiu ce face...depune niste hartii cum ca nu am activitate.

Am impresia ca este o baza de date cu firmele de la Registrul Comertului cu adresa si numarul de telefon, stiu asta pentru ca m-au sunat de cateva ori de la companii de telefonie ca sa imi faca oferte privind abonamentele business.

Probabil tot in aceeasi maniera (altfel nu imi explic) mi-a venit acasa (adresa pe care e si sediul firmei) o hartie de la Radio Regional prin care ma informeaza ca in conform. cu prevederile Legii 41/1994 pers juridice au obligativitatea platii unei taxe pentru serviciul public de radiodifuziune. Pt societatea mea zice ca e 10 lei/luna.
Ei imi fac un tabel cu taxa in care figureaza 3 ani (2006-2008), total 360 lei.
Problema e ca :
1.  SC e infiintata in sept 2006, deci 2006 nu poate fi considerat an intreg
2. imi zice ca in cazul in care achit aceasta taxa la Eon sa ii anunt. Aici nu inteleg, pentru aparatmentul cu pricina eu deja platesc respectiva taxa ca titular de contract persona fizica. Mai trebuie sa o platesc la aceeasi adresa si ca SC?
3. Se poate sa imi trimita o instiintare de plata pe o hartie asa simpla cu enumerarea restantelor? Nu trebuie sa imi dovedeasca ca mi-au emis ceva facturi in urma si eu nu le-am onorat, adica se trezesc ei dintr-o data, vezi ca ne esti dator? Nu au CUI, nu stiu cine e persoana de decizie in firma, au doar numele societatii si adresa, este valabil asa un document trimis in posta ca obligatie de plata?
4. Cica daca nu platesc e amenda de la 100-500 RON si dublul taxei pe un an. Daca eu nu platesc deloc, si presupunem ma obliga, dau doar amenda si dublul taxei? Fara sa platesc restantele? (as iesi mult mai ieftin asa)

5. Cel mai important, avand activitate 0, eu nu am profituri, cum justific banii de plata? ies cu firma in pierdere din cauza unui serviciu de care nu ma folosesc?

Poate cineva se pricepe, multumesc antcipat.

#2
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Scrisorile astea s-au trimis in masa catre toate societatile, indiferent daca au avut activitate sau nu. Si eu am una fara activitate, si infiintata dupa jumatatea anului 2006, si tot intreg l-au contorizat, tot 360 in total.
Nu cred ca vine cineva sa dea amenda unei societati fara activitate ca n-a platit un maruntis pentru ei. Prin dublul taxei pe un an nu se refera la un singur an, probabil au o greseala de exprimare - ci se refera ca iti vor solicita sa platesti pentru fiecare an dublu, plus amenda.

Cu privire la punctul 2, societatea este o entitate distincta si plateste in calitate de societate aceasta taxa, fara sa conteze ca isi are sediul intr-un apartament care plateste prin intermediul taxei e-on in acelasi loc alte sume.

Cu privire la 5, daca doresti sa platesti si sa ramai pe bilant cu 0 (sa nu intri pe pierdere) - nu inregistrezi in contabilitate dovada lor de plata, ramanand astfel cu 0.

#3
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 maltese, on Oct 19 2008, 11:59, said:

Probabil tot in aceeasi maniera (altfel nu imi explic) mi-a venit acasa (adresa pe care e si sediul firmei) o hartie de la Radio Regional
chiar ti-a venit acasa acea hartie ?

poate totusi ti-au sustras-o copiii vecinilor din cutia postala , asa... in joaca .

:rolleyes:

#4
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Poftim

http://forum.softped...showt...3&st=0

#5
yuly

yuly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 12.04.2002

Quote

chiar ti-a venit acasa acea hartie ?

poate totusi ti-au sustras-o copiii vecinilor din cutia postala , asa... in joaca

de acord cu tine :)

atata timp cat scrisoarea respectiva nu a venit cu confirmare de primire si nici nu s-au emis facturi pentru taxele respective nu cred ca pot face ceva cei de la SRR

Edited by yuly, 20 October 2008 - 14:51.


#6
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
sper, tac malc si ma fac ca nu am primit nimic ;)
oricum sunt in limita legalitatii....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate