Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

casa cu 40 de mii de euro?!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#55
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
@Vali: Adica tu la casuta ta ai 950 Kg fier beton ??  :bigeyed:

#56
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 anonim1969, on Jan 30 2009, 06:25, said:

daca vorbim de o casa de 75 mp fara probleme se poate construii la cheie cu 40000 de Euro si cu finisaje medii.
n-am sustinut contrariul. Am zis chiar ca se poate cu conditiile de rigoare.

#57
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 CristiALF, on Jan 30 2009, 09:59, said:

@Vali: Adica tu la casuta ta ai 950 Kg fier beton ??  :bigeyed:


  L-am intrebat acum pe sotul meu si se pare ca este vorba de 1200 kg....greseala mea!

 vali1980, on Jan 30 2009, 10:22, said:

L-am intrebat acum pe sotul meu si se pare ca este vorba de 1200 kg....greseala mea!


  A nu se intelege ca am dat gres cu rezistenta....eroarea era in valoarea pe care , din eroare, am dat-o...

#58
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pai cred ca n-ai prins ideea :). Ce mi-e 950, ce mi-e 1200. Mi se pare f putin fier, chiar daca am retinut ca este o casuta mica.

#59
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 CristiALF, on Jan 30 2009, 10:29, said:

Pai cred ca n-ai prins ideea :). Ce mi-e 950, ce mi-e 1200. Mi se pare f putin fier, chiar daca am retinut ca este o casuta mica.


   Nu cred deloc ca este putin fier, sotul meu lucreaza in constructii si se pricepe, toata lumea, vad eu, ignora dimensiunile casei....Studiaza planurile, intreaba un inginer si te vei convinge...

 vali1980, on Jan 30 2009, 10:32, said:

Nu cred deloc ca este putin fier, sotul meu lucreaza in constructii si se pricepe, toata lumea, vad eu, ignora dimensiunile casei....Studiaza planurile, intreaba un inginer si te vei convinge...
  Unde intra, de fapt, fier: elevatie,la placa peste parter, stalpi,centuri, placa etaj, unde naiba sa intre mai mult de 1200 de kg?! Sotul a facut necesarul in functie de planul de rezistenta, a extras necesarul de materiale si....Daca lasam un constructor sa-mi faca necesarul, da, imi spunea ca trebuie sa cumpar 3000 de kg, avea grija sa mi-l cumpere el, eu plateam pt 3000, el imi baga 1200......n-ai unde sa bagi mai mult, fierul era tesut ca dracii, unde sa mai bag......

#60
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 vali1980, on Jan 30 2009, 10:39, said:

Nu cred deloc ca este putin fier, sotul meu lucreaza in constructii si se pricepe, toata lumea, vad eu, ignora dimensiunile casei....Studiaza planurile, intreaba un inginer si te vei convinge...


  Unde intra, de fapt, fier: elevatie,la placa peste parter, stalpi,centuri, placa etaj, unde naiba sa intre mai mult de 1200 de kg?! Sotul a facut necesarul in functie de planul de rezistenta, a extras necesarul de materiale si....Daca lasam un constructor sa-mi faca necesarul, da, imi spunea ca trebuie sa cumpar 3000 de kg, avea grija sa mi-l cumpere el, eu plateam pt 3000, el imi baga 1200......n-ai unde sa bagi mai mult, fierul era tesut ca dracii, unde sa mai bag......

Necesarul de fier ti-l poate da proiectantul (structuristul), nu constructorul, nici sotul/fratele etc., doar daca este inginer constructor!
Proiect de rezistenta facut de un inginer structurist ati avut? Si mie mi se pare foarte mica cantitatea de fier, casa este mica da' nici chiar asa de mica sa aveti doar 1200 kg. de fier.
Spre comparatie, eu am la un P+! cu 92mp amprenta plus un carport si terasa, facut pt. construirea cu caramida portanta, 7000 kg. fier. Nu zic ca o fi proiectul meu de nota 10, dar studiind cantitatile de fier puse in multe proiecte prezentate in jurnalele de casa de pe Softpedia, cred in continuare ca aveti putin fier.
Spre sa nu aveti probleme.

#61
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 portocaliul, on Jan 30 2009, 11:32, said:

Necesarul de fier ti-l poate da proiectantul (structuristul), nu constructorul, nici sotul/fratele etc., doar daca este inginer constructor!
Proiect de rezistenta facut de un inginer structurist ati avut? Si mie mi se pare foarte mica cantitatea de fier, casa este mica da' nici chiar asa de mica sa aveti doar 1200 kg. de fier.
Spre comparatie, eu am la un P+! cu 92mp amprenta plus un carport si terasa, facut pt. construirea cu caramida portanta, 7000 kg. fier. Nu zic ca o fi proiectul meu de nota 10, dar studiind cantitatile de fier puse in multe proiecte prezentate in jurnalele de casa de pe Softpedia, cred in continuare ca aveti putin fier.
Spre sa nu aveti probleme.


  Sotul este inginer , stie cum sunt facute pr. de rezistenta, toate sunt facute de structuristi cat sa nu-i doara capu', nu sunt mai deloc personalizate, adaptate fiecarui proiect in parte....., ce mai , sa fie ei siguri iti dau aceeasi rezistenta, fie ca e o casa de 60 mp construiti P+M, fie ca e un P+1+M. Am facut casa pt. noi, nu sa ne batem joc, mai ales ca o cantitate dubla(..dar inutila) nu mai adauga mare lucru la costuri.

#62
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
[quote name='vali1980' date='Jan 30 2009, 12:04' post='5914841']
Sotul este inginer , stie cum sunt facute pr. de rezistenta, toate sunt facute de structuristi cat sa nu-i doara capu', nu sunt mai deloc personalizate, adaptate fiecarui proiect in parte....., ce mai , sa fie ei siguri iti dau aceeasi rezistenta, fie ca e o casa de 60 mp construiti P+M, fie ca e un P+1+M. Am facut casa pt. noi, nu sa ne batem joc, mai ales ca o cantitate dubla(..dar inutila) nu mai adauga mare lucru la costuri.
[/quote

No comment!
:surprise:

#63
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007

 vali1980, on Jan 30 2009, 10:39, said:

Nu cred deloc ca este putin fier, sotul meu lucreaza in constructii si se pricepe, toata lumea, vad eu, ignora dimensiunile casei

Ei uite aceasta gandire (fara a-l jigni pe sotul tau, nu intelege gresit) este una paguboasa. N-am retinut ca sotul tau este cumva structurist, deci oricat de handyman ar fi el, este irelevant in privinta acestui aspect.

vali1980 said:

....Studiaza planurile, intreaba un inginer si te vei convinge

Hmm...asta cred ca trebuia sa faci tu sa stii :)

vali1980 said:

Unde intra, de fapt, fier: elevatie,la placa peste parter, stalpi,centuri, placa etaj, unde naiba sa intre mai mult de 1200 de kg?! Sotul a facut necesarul in functie de planul de rezistenta, a extras necesarul de materiale si....Daca lasam un constructor sa-mi faca necesarul, da, imi spunea ca trebuie sa cumpar 3000 de kg, avea grija sa mi-l cumpere el, eu plateam pt 3000, el imi baga 1200......n-ai unde sa bagi mai mult, fierul era tesut ca dracii, unde sa mai bag......
Pai in primul rand faci o greseala pe care am vazut ca o fac multi: armatura intra si in fundatia propriu-zisa, nu numai in elevatie! Apoi...necesarul il face tot structuristul, nu sotul. Iar daca structuristul (in cazul in care ai avut asa ceva) ti-a dat in proiect ca tu la casa ta ai 1200 Kg fier - atunci poti sa te duci sa ii iei gatul de acum, e un dobitoc iresponsabil. Ca o comparatie eu la amprenta de 71mp, pentru cadre, am aproximativ 2500 Kg fier in fundatii (si nu, nu am structura supradimensionata). Tu la P+M 123mp ai ...1200 Kg...

In incheiere: da, casuta ta e mica, usurica, etc...dar cantitatea de fier pe care ai folosit-o este infima! Deci nu mica, infima. Cred ca numai in fundatie ar fi trebuit sa ai macar 1 tona de fier. De restul nu mai vorbim, dar eu cred ca in total, tot trebuia sa ai un 3-3.5 tone probabil. Nu ma princep, e doar o aproximatie. Si o sa-ti detaliez un pic cazul meu: si eu am amprenta mica, 71mp. E drept ca eu am structura "in cadre" spre deosebire de tine care probabil ai construit portant (caz in care intra mai putin fier), si e drept ca eu am P+1+M. In total am cam 9-9.5 tone de fier. Daca ar fi fost portant probabil ca aveam maxim 7.5-8 tone de fier. Scoate si tu un etaj si sa o ajungi la concluzia logica care am scris-o mai sus, macar 3.5 tone de fier (cat de economicos s-ar fi putut sa spunem) tot trebuia sa ai.

Unele din restul de preturi in general pot fi reale, altele mi se par ca mici dar ma rog... Draguta mobila de bucatarie intr-adevar. Oricum felicitari pentru casa, dar sper sa nu aveti probleme pe viitor datorita concesiilor (mai mici sau mai mari) pe care a trebuit sa le faceti ca sa va incadrati in banuti. Insa, recunosc, cand fondurile sunt putine si esti nevoit sa te descurci asa cum poti, situatia nu e usoara, iar din unele lucruri trebuie sa tai.

#64
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
:proud:

#65
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007
e posibil ca vally sa fi folosit multa plasa sudata , pe care nu a mai luat o in calcul la necesar cantitate de fier ;
si in plus mai depinde zona in care a construit ;

#66
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 CristiALF, on Jan 30 2009, 12:14, said:

Ei uite aceasta gandire (fara a-l jigni pe sotul tau, nu intelege gresit) este una paguboasa. N-am retinut ca sotul tau este cumva structurist, deci oricat de handyman ar fi el, este irelevant in privinta acestui aspect.



Hmm...asta cred ca trebuia sa faci tu sa stii :)


Pai in primul rand faci o greseala pe care am vazut ca o fac multi: armatura intra si in fundatia propriu-zisa, nu numai in elevatie! Apoi...necesarul il face tot structuristul, nu sotul. Iar daca structuristul (in cazul in care ai avut asa ceva) ti-a dat in proiect ca tu la casa ta ai 1200 Kg fier - atunci poti sa te duci sa ii iei gatul de acum, e un dobitoc iresponsabil. Ca o comparatie eu la amprenta de 71mp, pentru cadre, am aproximativ 2500 Kg fier in fundatii (si nu, nu am structura supradimensionata). Tu la P+M 123mp ai ...1200 Kg...

In incheiere: da, casuta ta e mica, usurica, etc...dar cantitatea de fier pe care ai folosit-o este infima! Deci nu mica, infima. Cred ca numai in fundatie ar fi trebuit sa ai macar 1 tona de fier. De restul nu mai vorbim, dar eu cred ca in total, tot trebuia sa ai un 3-3.5 tone probabil. Nu ma princep, e doar o aproximatie. Si o sa-ti detaliez un pic cazul meu: si eu am amprenta mica, 71mp. E drept ca eu am structura "in cadre" spre deosebire de tine care probabil ai construit portant (caz in care intra mai putin fier), si e drept ca eu am P+1+M. In total am cam 9-9.5 tone de fier. Daca ar fi fost portant probabil ca aveam maxim 7.5-8 tone de fier. Scoate si tu un etaj si sa o ajungi la concluzia logica care am scris-o mai sus, macar 3.5 tone de fier (cat de economicos s-ar fi putut sa spunem) tot trebuia sa ai.

Unele din restul de preturi in general pot fi reale, altele mi se par ca mici dar ma rog... Draguta mobila de bucatarie intr-adevar. Oricum felicitari pentru casa, dar sper sa nu aveti probleme pe viitor datorita concesiilor (mai mici sau mai mari) pe care a trebuit sa le faceti ca sa va incadrati in banuti. Insa, recunosc, cand fondurile sunt putine si esti nevoit sa te descurci asa cum poti, situatia nu e usoara, iar din unele lucruri trebuie sa tai.

  Ok, tot ceea ce spui este din alt film, se ignora in continuare particularitatile proiectului, diferenta, daca vrei, in ceea ce priveste structura de rezistenta a casei mele este ca s-a optat doar pt. beton in fundatii , ceea ce este in regula, este o casa ''usoara", cu zidarie portanta, cu mansarda, acoperisul e usor......deci care-i problema, in rest ca la toata lumea...., mai putin banii aruncati pe fereastra pentru toti hotii care-ti cer pielea de pe tine.
  In legatura cu preturile  care ti se par mici , as fi bucuroasa sa-ti explic, banuiesc ca se refera la manopera si acte..

 akinik, on Jan 30 2009, 12:29, said:

e posibil ca vally sa fi folosit multa plasa sudata , pe care nu a mai luat o in calcul la necesar cantitate de fier ;
si in plus mai depinde zona in care a construit ;


  Nu am luat in calcul si plasa....trebuia?! Solul este fara probleme!

#67
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,535
  • Înscris: 10.05.2007

 vali1980, on Jan 30 2009, 12:37, said:

Ok, tot ceea ce spui este din alt film, se ignora in continuare particularitatile proiectului, diferenta, daca vrei, in ceea ce priveste structura de rezistenta a casei mele este ca s-a optat doar pt. beton in fundatii , ceea ce este in regula, este o casa ''usoara", cu zidarie portanta, cu mansarda, acoperisul e usor......deci care-i problema, in rest ca la toata lumea...., mai putin banii aruncati pe fereastra pentru toti hotii care-ti cer pielea de pe tine.
  In legatura cu preturile  care ti se par mici , as fi bucuroasa sa-ti explic, banuiesc ca se refera la manopera si acte..
expliciteaza te rog, nu de alta dar sa ma asez inainte de raspunsul tau.

#68
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 Astrul, on Jan 30 2009, 12:41, said:

expliciteaza te rog, nu de alta dar sa ma asez inainte de raspunsul tau.


  Ok, nu sunt eu cea mai priceputa dar iti propun o judecata simpla, daca vrei, fundatia este ca sa nu se scufunde casa, nu? Cu ce crezi tu ca opreste fierul lucrul acesta, ca structura aceea sa se scufunde?!!Deci, ai blocul de beton cu fierul incorporat, care-i diferenta??

#69
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,535
  • Înscris: 10.05.2007
Adica exact in fundatii n-ai pus fier? Pai daca se scufunda casa, cum preferi s-o faca toata casa in acelasi fel sau pe bucati? Bucataria mai jos, livingul mai sus, peretele de la dormitor la subsol....

#70
vali1980

vali1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 17.01.2009

 Astrul, on Jan 30 2009, 12:48, said:

Adica exact in fundatii n-ai pus fier? Pai daca se scufunda casa, cum preferi s-o faca toata casa in acelasi fel sau pe bucati? Bucataria mai jos, livingul mai sus, peretele de la dormitor la subsol....


   Stai putin, ignori faptul ca am spus ca solul nu are probleme, am putut sa construim asa, nu stiu cum este prin alte parti! Sa inteleg ca avantajul vostru este ca o sa vi se scufunde cu totul? :huh:

#71
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

 vali1980, on Jan 29 2009, 19:25, said:

Ok, o sa fie greu cu costurile, mi-am prins nasul in agenda sotului care a inregistrat toate cheltuielile(...inclusiv ata de trasat?!!), dar voi incerca sa fiu cat mai concisa:
  ACTE-3500ron ( proiecte-arhit.,rezist.,electr etc, autoriz.,avize-unul singur, electric ?!)Stiu ca voi primi reprosuri, dar atat a costat.Pr. de arhitectura a fost conceput de mine, date fiind dimensiunile terenului,am mers la o arhitecta care lucreaza la stat si a costat 700 ron, pe cuvant!
  MANOPERA 16000( sapaturi-0, casa la rosu, fara tabla- 11.000 ron, inst electr.-650 ron, inst de apa rece, calda si canaliz casa, fara cea din fundatie pe care a facut-o sotul,-350 ron; TERMOSISTEM- 2200,montaj tabla-1100,altele- 1000). La termosistem am avut un pret.....15 ron/mp.Erau niste baieti care aveau servici si nu aveau lucrari in particular, a durat mai mult, dar a meritat.
  UTILITATI 5500 ron( GAZ-3500 RON, electr-1200 ron, apa-canal-800 ron). Sunt la poarta, ce-i drept.
  FIER :3200 ron cu 3.4 ron pe kg, cred.
  BETON: 13.000 FUNDATIE-4000 ron, ELEVATIE-2000 ron, PLACA PESTE PARTER-1450 ron, PLACA-3900,buiandrugi-1650.
  CARAMIDA: 13000 la 350 ron/ mc
  CHERESTEA:3250
  ACOPERIS: 6500 ron Avantajul unui acoperis simplu, in doua ape, are cca 100 mp.
  INCALZIRE 9000 ron( centrala FERROLI 32KW, calorifere-9 buc, manopera, facuta pe PPR)
  TAMPLARIE PVC: 9000 ron
  MATERIALE TERMOSISTEM:4000 ron
  INTERIOR 19000 ( gips-carton+finisaj, gr-faianta-, corp. ilum.intrerup. prize, parchet, ob. sanit, electrocasnice ,mobila)Nu este gata decat parterul, la mansarda am izolat cu vata tavanul si acoperisul si am inceput la structura pt. rigips( am facut aprox 45%, fara compartimentari.)
   ALTELE 7000 ron(izol. mansarda, fundatia,nisip, scule,ciment, mortar zidarie,pietris,tevi pt. canalizare, apa,sarma,cuie, ciment,camin pt apometru, caramida de st.  etc)
   Ups, iese mai putin, sotul avea dreptate, iata ca am mai '' umflat'' pretul ....Noi am dispus de pana-n 40.000 de euro si in banii astia vrem sa ne incadram, mai avem de cheltuit din ei cu mansarda, gardul, tencuiala la exterior etc.

   O mentiune importanta este faptul ca ne-am apucat de acte prin ianuarie
2008, am sapat in martie, si am turnat fundatia in aprilie. A durat pana am gasit o echipa sa ne faca zidaria. Am pus prima caramida pe 23 mai 2008, in 4 saptamani au terminat inclusiv acoperisul.De acolo am facut singuri....

  Si acum poze:

manopera la rosu se ridica de obicei la peste 50 euro/mp, ori aici e sub 40 E, iata unde e economisirea, dealtfel avantaj ptr cei care lucreaza in domeniu (ex. sotul doamnei vali) :D

#72
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu e anca maria e super anca maria , acum cu 80% mai ieftin :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate