Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Infiintare firma service calculatoare(IT)

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
florynB

florynB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2008
Va salut pe toti forumistii.
Vreau sa imi deschid o firma care sa aiba obiectul de activitate service calculatoare. Orasul in care locuiesc duce lipsa de asa ceva, iar eu fac chestia asta de cativa ani dar fara sa fiu in legalitate, acum m-am hotarat sa fac firma si as avea nevoie de ajutorul celor care se pricep.
Sa spun in general cu ce ma ocup
partea hardware- reparatii calculatoare (cam tot ce tine de hardware, constatare defect inlocuiere piesa, upgrade hardware, instalare periferice, instalare camere de supraveghere, instalare software, intretinere tehnica de calcul(curatare de praf caluclator cu aer, ungere cooler etc), curatare imprimante, incarcari cartuse laser/jet etc.
Partea de retele - proiectare retea, cablare, montare/instalare - router/switch/print server, configurarea echipamenteler de retea, instalare hotspoturi etc.
Partea software - instalari sisteme de operare (se intelege cu licenta clientului) devirusari, salvari de date pe diferite medii de stocare, instalari software diverse, asistenta prin remote admin etc
Cam asta ar fi in mare activitatea mea. Ce as mai vrea sa bag in domeniu de activitate si comertul cu amanuntul (componente/echipamente tehnica de calcul)
Acum apar intrebarile : ce fel de societate sa fac avand in vedere ca activitatea mea se bazeaza in generala pe firme platitoare de TVA?
- nu am angajati eu voi fi cel care v-a face toate astea
- momentanm stau in apartamentul parintilor este pe numele lor aici voi face si sediul firmei, activitatea mea se va desfasura pe teren la clinet. Am nevoie de autorizatii ceva pentru sediul firmai chiar daca nu desfasor activitatea propriu zisa aici ?
(pompieri, sanitar protectia muncii sau mai stiu eu ce ?) Am inteles ca vecinii trebuie sa semneze pentru mine ca sunt de acord sa imi deschid eu firma in apartament.
Activitatea de comert o voi face pe baza de comanda ferma clientul face comanda la mine iar eu in 24 -48 de ore ii aduc comanda la sediul firmei.
Va rog daca se poate sa imi raspundeti la intrebari cei care stiti si eventual pareri sugestii si cum sa fac concret, etapele infiintarii firmei si cam la ce trebuie sa fiu atent.
Va multumesc.

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
cel mai simplu e sa deschizi un a.f. sau mai degraba p.f. scapi de contabil, plus ca poti alege varianta impozit fix anual, sa scapi de hartoage. cu srl trebuie contabil, acte de depus permanent la finante, mult prea mult timp pierdut cu pixul in mana. pentru infiintarea lor trebuie sa te adresezi la primarie. e o taxa de vre-o 30 de ron si trebuie sa depui cazier fiscal. oricum, du-te la primarie.

#3
florynB

florynB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2008
Nu ma deranjeaza necesitatea unui contabil, platesc unul luna de luna si pot sa zic ca am rezolvat partea asta cat de cat. Nu ma pricem dar din auzite am inteles ca firmele mari cele care sunt platitoare de TVA nu prea doresc sa lucreze cu PF-uri nu isi deduc TVA-ul. Clientii mei sunt in general firme mari.

#4
Mirciulik

Mirciulik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 25.09.2004
Pentru a infiinta firma in apartamentul parintilor faci contract de comodat cu ei , dupa care ai nevoie de acordul vecinilor: cei de pe palier cu tine (acelasi etaj) cel de deasupra si ce de sub tine.


Daca lucrezi cu firme cred ca e mai bine sa fii platitor de tva. Firmele isi pot deduce acel tva si probabil vor fi mai atrasi sa lucreze cu tine decat cu un PFA.  Insa la srl mai ai si 16% impozit pe profit.  LA PFA impozitul e mult mai mic. Daca vrei sa te extinzi la PFA nu poti avea angajati.  Trebuie sa stii de la inceput ceea ce vrei de la afacerea ta.  

Eu mi-am deschis in urma cu 7 luni srl (pe alt domeniu insa tot legat de prestari servicii) si e destul de mult de lucru cu hartiile. Contabilitatea se tine usor mai ales ca tu facturezi in mare parte manopera. Eu la 5 angajati, cam 50 de facturi si bonuri primite si 10 facturi emise pe luna platesc contabila 150 ron (Galati).  Ea se ocupa de finante, itm documente insa eu fac registrul de casa, NIR , Bonuri de consum si facturi.

Per total ca si cheltuieli cred ca ramai cu mai putini bani ca si SRL insa ai o alta imagine in fata clientilor

Edited by Mirciulik, 18 October 2008 - 17:37.


#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

 Mirciulik, on Oct 18 2008, 18:37, said:

Daca lucrezi cu firme cred ca e mai bine sa fii platitor de tva. Firmele isi pot deduce acel tva si probabil vor fi mai atrasi sa lucreze cu tine decat cu un PFA.


Am cerut si in alt topic legat de tva (pagina urmatoare) sa-mi explice cineva (cu exemple) beneficiul firmei care achizitioneaza produse si servicii cu TVA fata de lipsa TVA-ului adaugat.

Eu sustin in continuare ca este un mit care se propaga din auzite.

#6
pitagora

pitagora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 11.12.2004

 Mirciulik, on Oct 18 2008, 18:37, said:

Pentru a infiinta firma in apartamentul parintilor faci contract de comodat cu ei , dupa care ai nevoie de acordul vecinilor: cei de pe palier cu tine (acelasi etaj) cel de deasupra si ce de sub tine.

Din cate stiu eu nu mai este nevoie de comodat. Oricum inainte sa faci intreaba la registrul comertului sa nu dai 300-400 lei degeaba. In cluj la reg comertului nu a trebuit decat acord scris de mana.

Edited by pitagora, 18 October 2008 - 22:55.


#7
florynB

florynB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.10.2008
Interesul meu e sa dezvolt afacerea deci in principiu cade varinta PF din start. Chestia cu firme platitoare de TVA si neplatitoare vreau sa fac in asa fel in cat sa pot lucra cu toti agentii economici in bune conditii. Am avut o discutie cu un contabil si se pare ca firma platitoare de tva trebuie sa aiba rulaj foarte mare si investii multe ca sa iasa bine, isi deduce tva-ul la stat din impozit pe profit.

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Aloo, imp pe profit e una, tva e alta, nu se amesteca intre ele!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate