Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scoala de subofiteri de la campina

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
WonderGirl90

WonderGirl90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2008
buna.....deabia am intrat in clasa a12a si ma gandesc sa urmez Scoala de subofiteri de la Campina.As dori sa mi se recomande niste carti bune de gramatica a limbii romane din care sa pot invata eu singura fara sa fie nevoie sa fac meditatii cu un  profesor. :death:

#2
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

 WonderGirl90, on Oct 17 2008, 21:15, said:

buna.....deabia am intrat in clasa a12a si ma gandesc sa urmez Scoala de subofiteri de la Campina.As dori sa mi se recomande niste carti bune de gramatica a limbii romane din care sa pot invata eu singura fara sa fie nevoie sa fac meditatii cu un  profesor. :death:
te-ai gandit bine la alegerea care vrei sa o faci?
eu iti recomand sa mai citesti cateva topicuri din "poiana lui iocan" asa ca sa iti faci o idee cum esti vazut /a ca politist de catre societate(reprezentantii ei) apoi sa mai intrebi cativa politisti cat de bine e in politie si apoi sa incepi sa cauti carti de gramatica.

#3
WonderGirl90

WonderGirl90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2008

 VipeR85, on Oct 17 2008, 20:19, said:

te-ai gandit bine la alegerea care vrei sa o faci?
eu iti recomand sa mai citesti cateva topicuri din "poiana lui iocan" asa ca sa iti faci o idee cum esti vazut /a ca politist de catre societate(reprezentantii ei) apoi sa mai intrebi cativa politisti cat de bine e in politie si apoi sa incepi sa cauti carti de gramatica.
  

mie nu imi pasa de ceea ce zice lumea.....sa zicem k fac o facultate , dar dak nu am noroc pot sa fac si Dreptul si sa vad in piata parerea mea...pecand asa am un viitor garantat....imi ofera un job sigur...iar cu timpul pot face tot felul de cursuri sa cresc in grad ;)

Edited by Lucian_M, 09 December 2008 - 22:27.
Da, ai nevoie de cartea aia...


#4
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 WonderGirl90, on Oct 17 2008, 21:49, said:

mie nu imi pasa de ceea ce zice lumea.....sa zicem k fac o facultate , dar dak nu am noroc pot sa fac si Dreptul si sa vad in piata parerea mea...pecand asa am un viitor garantat....imi ofera un job sigur...iar cu timpul pot face tot felul de cursuri sa cresc in grad ;)
Daca te gandesti la job sigur si la leafa buna mai bine te lasi de pe acum! daca nu iti place meseria asta si nu vrei sa o faci din pura pasiune va fi un chin total.Crede-ma!

#5
WonderGirl90

WonderGirl90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.10.2008

 flavius1990, on Oct 17 2008, 21:23, said:

Daca te gandesti la job sigur si la leafa buna mai bine te lasi de pe acum! daca nu iti place meseria asta si nu vrei sa o faci din pura pasiune va fi un chin total.Crede-ma!


de ce spui asta...cunosc o multime care au fost la Campina si acuma fac si Dreptul si au acelesi beneficii ca un absolvent de la Academia de politie... :OK:

#6
madalin64

madalin64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.06.2008

 flavius1990, on Oct 17 2008, 22:23, said:

Daca te gandesti la job sigur si la leafa buna mai bine te lasi de pe acum! daca nu iti place meseria asta si nu vrei sa o faci din pura pasiune va fi un chin total.Crede-ma!

Cam care ar fi facultatea care iti asigura un job sigur cu o leafa buna?

#7
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Asa ceva nu exista.Altceva am vrut eu sa subliniez si de asta poate ca s-a inteles gresit: Era vorba ca daca meseria asta de politist chiar daca este agent sau ofiter, daca nu o faci din pura pasiune este un chin total! Asta este parerea mea si a multor altora cu care am discutat dar se poate sa ma insel. Oricum daca iti place atat de mult de ce sa nu incerci .. Bafta la invatat!!

#8
elektrodeya

elektrodeya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.10.2008
Pana la urma nu suntem aici sa comentam decizia ei; fata cerea o carte de gramatica nu pareri despre meserie...

#9
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

 elektrodeya, on Oct 22 2008, 15:50, said:

Pana la urma nu suntem aici sa comentam decizia ei; fata cerea o carte de gramatica nu pareri despre meserie...
Corect! Iar legat de cartea de gramatica ii recomand Gramatica limbii romane (Editura Niculescu - Mircea Goga)

#10
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
ai face bine sa te antrenezi si pentru probele sportive. Daca ai "norocul" sa dai pe terenul acoperit cu zgura va trebui sa tragi in ultimul hal pentru a obtine timpii necesari.

#11
istocescu

istocescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 09.08.2008

 WonderGirl90, on Oct 17 2008, 21:15, said:

buna.....deabia am intrat in clasa a12a si ma gandesc sa urmez Scoala de subofiteri de la Campina.As dori sa mi se recomande niste carti bune de gramatica a limbii romane din care sa pot invata eu singura fara sa fie nevoie sa fac meditatii cu un  profesor. :death:

Gramatica Stefaniei Popescu; DOOM II; manualele de limba si literatura romana pentru gimnaziu (partile de gramatica), manualele de limba romana (gramatica) pentru fostele licee pedagogice.
Bafta multa!
P.S. daca ai nelamuriri, posti sa-mi dai un pm

#12
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
tu ca fata vrei subofiter? ma rog, preferintele nu se discuta...

#13
barricade

barricade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.12.2008
Sper ca postez unde trebuie. :D
De cand eram mic copil mi-am dorit sa dau la politie, dar pe masura ce am avansat in varsta, bineinteles, aveam aceeasi dorita arzatoare sa sau la politie :D, au inceput sa inceapa problemele pentru mine. La ce probleme ma refer: scoala. Din cate am inteles, ca sa fi admis la Scoala de Politie trebuie sa ai media la purtare 8 pe anii de liceu. Mie nu imi iese niciodata aceasta medie pt ca am fost un elev problema ca sa zic asa. Nu in sensul ca faceam caterica la ore, problema la mine este ca lipsesc foarte mult de la ore. Sincer sa fiu, nici nu stiu daca o sa termin anul asta da ma rog...asta ramane de vazut. :D. Totusi, de curand am cunoscut pe cineva care a fost admis la politie. Mentionez ca a fost in aceeasi situatie ca a mea. Ca fapt divers, media lui la purtare pe anii de liceu a fost 6.30, daca imi aduc aminte bine. Dupa o discutie de cateva minute cu persoana respectiva, am inteles ca atunci cand depui dosarul si se uita ofiterul pe el, sau ma rog ce o fi el, nici nu prea se uita la media la purtare. Si, daca vede o medie la purtare mai dubioasa, il pune pe respectivul sa vina cu o scrisoare de recomandare de la un profesor din liceu.
Acum ce sa va zic....m-a mintit...va mint si eu...ce sa zic...
Acum va intreb pe voi si sper sa primesc un raspuns...Oare sa fie adevarat? Ma intereseaza foarte tare chestia asta.
Multumesc!  :kisstogether:

#14
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
<_<  ma mir ca mai vrea sa intre lumea in politie...sincer eu as pleca cat ma tin picioarele daca n-as avea contractul semnat cu ei.
nu mai e de stat in politie...a ajuns orice mucalit de 12-13 ani, ca sa nu mai vb de smecherii de cartier, sa te injure si sa te scuipe in fata si tu nu-i poti face nimic decat sa-i spui multumesc...amenzile nu se platesc asa ca absolut nu ai ce sa-i faci.

dati fratilor in politie ca va iasa pe nas pentru 15 milioane.

#15
barricade

barricade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.12.2008

 VipeR85, on Dec 8 2008, 06:40, said:

<_<  ma mir ca mai vrea sa intre lumea in politie...sincer eu as pleca cat ma tin picioarele daca n-as avea contractul semnat cu ei.
nu mai e de stat in politie...a ajuns orice mucalit de 12-13 ani, ca sa nu mai vb de smecherii de cartier, sa te injure si sa te scuipe in fata si tu nu-i poti face nimic decat sa-i spui multumesc...amenzile nu se platesc asa ca absolut nu ai ce sa-i faci.

dati fratilor in politie ca va iasa pe nas pentru 15 milioane.
Perfecta dreptate. Dar vezi tu, mai sunt si persoane care vor sa dea la Politie pentru ca, poate, nu se pricem la nimic altceva. Eu, personal, nu ma gandesc la salariu` si poate mai sunt si alte persoane care nu se gandesc. In loc sa dau la Politie as putea sa mai fac niste ani de facultate si sa ajung eu stiu ce inginer si sa castig, poate, mai bine ca un om al legii dar, sincer sa fiu nu stiu de ce ma atrage aceasta meserie. Oricum, in caz de nu pot sa intru la Politie din motivul pe care l-am scris in post-ul de mai sus, cel mai probabil voi face o facultate si sa vedem ce va iesi. :D

#16
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 barricade, on Dec 9 2008, 14:35, said:

Perfecta dreptate. Dar vezi tu, mai sunt si persoane care vor sa dea la Politie pentru ca, poate, nu se pricem la nimic altceva. Eu, personal, nu ma gandesc la salariu` si poate mai sunt si alte persoane care nu se gandesc. In loc sa dau la Politie as putea sa mai fac niste ani de facultate si sa ajung eu stiu ce inginer si sa castig, poate, mai bine ca un om al legii dar, sincer sa fiu nu stiu de ce ma atrage aceasta meserie. Oricum, in caz de nu pot sa intru la Politie din motivul pe care l-am scris in post-ul de mai sus, cel mai probabil voi face o facultate si sa vedem ce va iesi. :D

da' la academie de ce nu dai ?

#17
barricade

barricade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.12.2008

 spare-me, on Dec 9 2008, 14:48, said:

da' la academie de ce nu dai ?
Ce sa zic... As da acolo daca as stii ca nu o sa fie vreo problema mare cu media la purtare. Cum ziceam, este imposibil sa imi iasa 8. Nu stiu ce sa zic...

#18
mih4it4

mih4it4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 16.01.2008

 WonderGirl90, on Oct 17 2008, 21:15, said:

buna.....deabia am intrat in clasa a12a si ma gandesc sa urmez Scoala de subofiteri de la Campina.As dori sa mi se recomande niste carti bune de gramatica a limbii romane din care sa pot invata eu singura fara sa fie nevoie sa fac meditatii cu un  profesor. :death:


Mai bine ai face meditatie ! Macar 2-3 luni, sa iti faci o parere daca poti sa inveti singura.. Sânt multe "chichițe" care poate nu le intelegi doar citind din carti.
Nu cred ca ai vrea sa se traga linie deasupra ta !  :P Bafta !!

Edited by mih4it4, 10 January 2009 - 13:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate