Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

taxare TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
sorinakis69

sorinakis69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2008
Salutare,

am o problema la care am aflat multe raspunsuri...prea multe ca sa mai stiu ce sa cred..

Un SRL roamnesc executa servicii de publicitate (consiliere publicitate) unei firme din Gibraltar. Emite la sfarsitul lunii o factura de valoare (e.g. 1000 euro- suma este maximala asa ca ea include toate potentialele taxe).
SRL ul romanesc are cod valid TVA insa firma din Gibraltar nu are (nu exista VAT there).

1. cei 1000 de Euro includ si TVA pe factura?
2. cine plateste TVA?
3. care este varianta prin care, in cazul in care SRLul tre sa plateasca TVA, poate fi evitata situatia?

Problema apare in contextul in care suma respectiva este fixa iar intersul SRL-ului este ca din 1000Euro sa se plateasca minimul de taxe (16% pt dividende si 2,5% pt venit).
Gibraltar este teritoriu britanic dar nu am nici o o idee despre regimul fiscal (face parte din EU, nu exista TVA)

Zau ca nu mai stiu pe cine intreba...
merci

#2
sorinakis69

sorinakis69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.10.2008

View Postsorinakis69, on Oct 17 2008, 13:13, said:

Salutare,

am o problema la care am aflat multe raspunsuri...prea multe ca sa mai stiu ce sa cred..

Un SRL roamnesc executa servicii de publicitate (consiliere publicitate) unei firme din Gibraltar. Emite la sfarsitul lunii o factura de valoare (e.g. 1000 euro- suma este maximala asa ca ea include toate potentialele taxe).
SRL ul romanesc are cod valid TVA insa firma din Gibraltar nu are (nu exista VAT there).

1. cei 1000 de Euro includ si TVA pe factura?
2. cine plateste TVA?
3. care este varianta prin care, in cazul in care SRLul tre sa plateasca TVA, poate fi evitata situatia?

Problema apare in contextul in care suma respectiva este fixa iar intersul SRL-ului este ca din 1000Euro sa se plateasca minimul de taxe (16% pt dividende si 2,5% pt venit).
Gibraltar este teritoriu britanic dar nu am nici o o idee despre regimul fiscal (face parte din EU, nu exista TVA)

Zau ca nu mai stiu pe cine intreba...
merci

ca sa nu uit! cifra de afaceri anuala depaseste 35000 euro, deci firma romaneasca e obligatoriu platitoare de tva

#3
onamero

onamero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.09.2008
Cred ca va trebui sa platesti tu TVA-ul...

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
vorbeste cu  un consultant fiscal

din experienta stiu ca pentru serviciile prestate pt export nu se plăteste TVA dar nu stiu ce servicii prestezi si dacă sunt sau nu considerate ca fiind efectuate in strainătate sau in tara

#5
Delirium

Delirium

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 05.08.2008

View Postsorinakis69, on Oct 17 2008, 12:13, said:

Salutare,

am o problema la care am aflat multe raspunsuri...prea multe ca sa mai stiu ce sa cred..

Un SRL roamnesc executa servicii de publicitate (consiliere publicitate) unei firme din Gibraltar. Emite la sfarsitul lunii o factura de valoare (e.g. 1000 euro- suma este maximala asa ca ea include toate potentialele taxe).
SRL ul romanesc are cod valid TVA insa firma din Gibraltar nu are (nu exista VAT there).

1. cei 1000 de Euro includ si TVA pe factura?
2. cine plateste TVA?
3. care este varianta prin care, in cazul in care SRLul tre sa plateasca TVA, poate fi evitata situatia?

Problema apare in contextul in care suma respectiva este fixa iar intersul SRL-ului este ca din 1000Euro sa se plateasca minimul de taxe (16% pt dividende si 2,5% pt venit).
Gibraltar este teritoriu britanic dar nu am nici o o idee despre regimul fiscal (face parte din EU, nu exista TVA)

Zau ca nu mai stiu pe cine intreba...
merci

In general, locul prestarii serviciului este considerat a fi locul unde prestatorul este stabilit sau are sediu fix de unde efectueaza serviciile. Insa, pentru serviciile publicitare exista o derogare (art.133, alin.2, ;it.g - Codul Fiscal) si anume, locul prestarii este considerat a fi locul unde clientul caruia ii sunt prestate serviciile este stabilit sau are un sediu fix, cu conditia ca acesta sa fie stabilit sau sa aiba un sediu fix in afara Comunitatii si sa fie o persoana impozabila. Asadar, operatiunea este neimpozabila in Romania, avand in vedere ca Gibraltarul nu se include in sfera de legislatie privind TVA-ul a CE (vezi Codul Fiscal).
Deci, pentru suma de 1000 euro nu esti obligat la plata TVA-ului, urmand sa specifici pe factura neaparat "neimpozabil in Romania".

Ca fapt divers, Gibraltarul se afla printre tarile cu nenumarate facilitati fiscale, care desi apartine Spaniei este considerata un paradis fiscal britanic independent. :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate