Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit

gat uscat - mucus in gat dimineata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

Aliska

Aliska

Member

• Grup: Members
In fiecare dimineata am aceasta senzatie,tusesc,am mucus in gat etc: totul dureaza cam pana la orele 10:00 ,dupa care imi revin; mentionez ca nu fumez cand am aceasta senzatie deoarce ma irita. E cazult sa imi fac griji? Multumesc

maltese

maltese

Senior Member

• Grup: Senior Members
Tu fumezi de ani buni inainte de a avea aceasta senzatie. Faptul ca fix dimineata te abtii sa fumezi nu e mare realizare. Ce fumezi ziua se expectoreaza dimineata.

Aliska

Aliska

Member

Fumez de 4 ani doar ,si nu mai mult de 8 tig/zi; am o teama constanta de cancer in gat ; uneori,dupa o tigara,daca nu am apa simt sa am gatul extrem de uscat; aceasta exprimare ''se expectoreaza dimineata'' e un lucru bun sau e ceva de ingrijorat?

maltese

maltese

Senior Member

Initial e un proces normal prin care caile aeriene se curata, eliminand secretiile. Fumatul are rol iritant si incurazeaza acest proces. De aici la infectii respiratorii repetate, la bronsita cronica...cam asa merg lucrurile.

Aliska

Aliska

Member

dar gatul uscat? asta e ceva ingrijorator? mentionez ca situatia asta o am de 1-2 ani dupa ce fumez si inca vreo 20 de minute dupa,insa nu intotdeauna;

maltese

maltese

Senior Member

Dar fumul fierbine ce crezi ca face? Lubrifiaza?

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

fumul nu e fierbinte. poate ca ar trebui sa vorbeasca de fumat cineva care a si fumat

@aliska, e cumva cald si uscat unde dormi?

Aliska

Aliska

Member

Nu cred ca e cald si uscat; eu de curind m-am mutat in Bucuresti,caldura inca nu s-a dat ,si nici nu trebuie; Problema e ca e mai greu sa consult un medic,nu am cetatenie,nu cunosc pe nimeni samd. Imi e teama sa nu am vreo sensibilitate la git si fumand sa imi fac mult rau; ciudat este ca am intrebat mai multi fumatori si nu mi-au spus de senzatia prelungita de gat uscat sau de mucusul din git

Edited by Aliska, 16 October 2008 - 08:38.

PetLover

PetLover

Junior Member

Aliska, on Oct 16 2008, 09:38, said:

Problema e ca e mai greu sa consult un medic,nu am cetatenie,nu cunosc pe nimeni samd.
Cred că problema ta e că nu ai aflat încă un lucru senzațional care se petrece în românia, și anume că la cabinetele medicale private nu se cere niciun act de identitate pentru o consultație. Trage și tu 50-70 de lei din bugetul pentru țigări și ai să vezi că există și medici (cazuri izolate, nu caracterizează branșa) care iau bani fără să le pese de la cine, nu numai filantropi (imensa majoritate, demnă de tot respectul)...

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

pai un lucru normal, daca nu-ti prieste fumatul, ar fi sa nu mai fumezi. mai ales daca traiesti cu o teama constanta de cancer :lol:

ce mai poti incerca este sa nu mai fumezi pe sec, bea ceva in timp si dupa ce fumezi. gitul uscat dimineata e mai degraba de la deshidratare, imi aduc aminte de vremurile in care beam si eu ca maestri alcoolisti si intotdeauna ma trezeam cu gitul varza. si nici nu fumam :w00t:

PetLover

PetLover

Junior Member

Mosotti, on Oct 16 2008, 15:53, said:

... imi aduc aminte de vremurile in care beam si eu ca maestri alcoolisti si intotdeauna ma trezeam cu gitul varza. si nici nu fumam :w00t:
Poate cântai. :lol:

On topic. Io, când mă trezesc pe la 5 și ceva, degajez pe ușor vreo 2-3 kile de super glue (probabil de la filtrul de carbon), în timp ce fumez, normal, pe budă, și citesc ciao, star, story și alte bîzdîgănii cu efect laxativ garantat (una din ele are și o pagină cu mașini, da niciodată nu știu care, așa că le iau pe toate în baie).

Dezgustător, nu-i așa? Pe dracu! E un semn că sistemul de curățenie generală e on. Când fumezi și nu mai tușești, e nașpa. Ai cancer.  :D  :wave:

Aliska

Aliska

Member

Ma bucur ca m-am nelinistit . Sint ipohondra si asta nu-mi face bine; am intrebat mai multi fumatori astazi si mi-au spus ca si ei au aceste simptome,de aceea 'fumatorii scuipa' (eu nu scuip in pulbic bineinteles);

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Pune-ti o farfurie sau alt blid cu suprafata mai mare in camera plin cu apa. Cand s-o da caldura merge sa agati un umidificator de-ala de ceramica pe calorifer.
Daca tot se intampla situatia, e mai naspa, treci pe la nenea doctoru'.

Aliska

Aliska

Member

sebulbus, on Oct 16 2008, 16:40, said:

Daca tot se intampla situatia, e mai naspa, treci pe la nenea doctoru'.

Anul trecut la Chisnau am fost diagnosticata cu bronsita(simteam mancarime pe gat si tuseam non-stop); acum am probleme cu gatul uscat si cu mucusul,dar am inteles ca e normal; din pacate,e bine sa intreb,nu am bani de dat la doctori si voiam intii sa vad daca e ceva serios ca sa merg din nou la un control;
Problema e ca imi e greu sa nu mai fumez,nu atit din cauza de dependenta ,ci din cauza ca imi place sa fumez ,ma relaxeaza,ma deconecteaza si nu imi poti imagina cum e sa nu fumez o tigara dupa ce ies de la cursuri sau sa nu fumez la o bere

Edited by Aliska, 16 October 2008 - 15:44.

PetLover

PetLover

Junior Member

Aliska, on Oct 16 2008, 16:43, said:

Anul trecut la Chisnau am fost diagnosticata cu bronsita(simteam mancarime pe gat si tuseam non-stop); acum am probleme cu gatul uscat si cu mucusul,dar am inteles ca e normal; din pacate,e bine sa intreb,nu am bani de dat la doctori si voiam intii sa vad daca e ceva serios ca sa merg din nou la un control;
Problema e ca imi e greu sa nu mai fumez,nu atit din cauza de dependenta ,ci din cauza ca imi place sa fumez ,ma relaxeaza,ma deconecteaza si nu imi poti imagina cum e sa nu fumez o tigara dupa ce ies de la cursuri sau sa nu fumez la o bere
Fată, io am fost în Chișinău, dar mai demult, am uitat graiul, dar citește cu atenție ce-ți spun: ori lași dracului țigările, că se vede că nu ești performeră, ori sacrfici un cartuș și te duci la un medic! Pașli!

Apropo, ce cursuri urmezi?

maltese

maltese

Senior Member

Aliska, on Oct 16 2008, 16:43, said:

sa nu fumez o tigara dupa ce ies de la cursuri sau sa nu fumez la o bere

am intrebat mai multi fumatori astazi si mi-au spus ca si ei au aceste simptome,de aceea 'fumatorii scuipa' (eu nu scuip in pulbic bineinteles);
Daca iesi de la cursuri probabil esti elev/student si asigurat prin definitie. Nu-ti trebuie bani la doctor, nu neaparat pentru cazul de fata, ci in general

Eu la inceput cand ti-am zis ca e de la fumat nu m-ai crezut.

Aliska

Aliska

Member

PetLover, on Oct 16 2008, 16:50, said:

Fată, io am fost în Chișinău, dar mai demult, am uitat graiul, dar citește cu atenție ce-ți spun: ori lași dracului țigările, că se vede că nu ești performeră, ori sacrfici un cartuș și te duci la un medic! Pașli!

Apropo, ce cursuri urmezi?

Limbi Straine traducatori Rusa-Engleza

@maltese stiu am asigurare,dar ma gindesc ca si aici,la fel ca in Moldova,nu se uita nimeni la tine daca nu ai banii in buzunar; probabil ca gresesc,dar eu acolo nu ma duceam la spital fara bani;

Rigips

Rigips

Active Member

Aliska, on Oct 16 2008, 00:20, said:

Fumez de 4 ani doar ,si nu mai mult de 8 tig/zi; am o teama constanta de cancer in gat ; uneori,dupa o tigara,daca nu am apa simt sa am gatul extrem de uscat; aceasta exprimare ''se expectoreaza dimineata'' e un lucru bun sau e ceva de ingrijorat?
Ti-o spune un fost fumator, lasa-te, lasa-te... (ca in melodia aia cu lasa-ne, lasa-ne :) )

Am fumat timp de 12 ani si recunosc ca a fost cea mai mare prostie pe care am facut-o. Nici nu iti pot descrie cat de bine imi este de cand nu mai fumez si a trecut doar un an. Cu banii pe care ii dadeam pe tigari, acum merg la sala, la masaj, asa chestii pentru mine si sufletelul meu...  :rolleyes:
Singurul plus legat de faptul ca am fost fumator a fost ca din cauza dependentei de fumat nu am fost tentat sa mai incerc absolut nimic similar.

Deci: lasa-tee, lasa-teee!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate