Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Probleme culori fuji s1000

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
Am cumpartat ieri un fuji s1000.

Asa arata o poza. cu fuji...asa arata o poza cu telefonul meu.E normal sau chiar e o problema? In plus cand fac poze cu blitz....si cardul inauntru (kingstone sd 2giga) imi apare read error, respectiv write error.
Vreau sa stiu daca sa ma duc cu ea in service sau pur si simplu asa face poze camera asta...
Unde e culoarea verde a copacilor?

Attached Files


Edited by Iosinumaiio, 15 October 2008 - 12:55.


#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostIosinumaiio, on Oct 15 2008, 13:45, said:

Am cumpartat ieri un fuji s1000.

Asa arata o poza. cu fuji...asa arata o poza cu telefonul meu.E normal sau chiar e o problema? In plus cand fac poze cu blitz....si cardul inauntru (kingstone sd 2giga) imi apare read error, respectiv write error.
Vreau sa stiu daca sa ma duc cu ea in servici sau pur si simplu asa face poze camera asta...
Unde e culoarea verde a copacilor?


tu si multi altii, victime ale marketingului. s-a explicat si ras-explicat ca daca ai zoom optic mare si multi megapixeli intr-un bridge, pozele or sa fie slabe tehnic, cu atat mai slabe cu cat cifrele alea sunt mai mari.

asta e primul aspect. al doilea aspect se leaga de cunostintele zero de tehnica fotografica a celor ce cumpara super-zoomuri si se asteapta sa faca poze de national geographic.

1. da, pozele facute cu mobilul or sa fie chiar  mai bune daca nu inveti sa iti  folosesti camera, citeste intai manualul si apoi pune mana si fa-ti in bagaj de cunostinte foto. mai mult ca sigur o sa regasesti culoarea copacilor.

2. dupa ce ai format un minim de cultura generala foto, pune mana si invata editare foto, photoshop, gimp, aperture, care iti place tie, si o sa regasesti culoarea verde a copacilor, si multe altele culori pe langa.

mult succes.

#3
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
Prietene...incearca sa-ti temperezi aroganta din mesaj.Eu inteleg ca am cunostinte reduse, nici nu astept sa obtin niste capodopere dintr-o poza, dar macar culorile de baza.Mai ai sa-mi spui sa ma apuc sa colorez pozele.

#4
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Intr-adevar poza facuta cu Fuji pare slaba. Poti sa dai detalii despre cum ai facut-o? Ce program de expunere, etc.?

#5
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
E facuta pe modul auto.Acum sincer nu inteleg atitudinea unora de se pricep un pic la foto......Oameni buni...am luat camera asta ieri seara....vrei sa ajung un pro in 12 ore? Sa fac poze in manual te national geografic dupa 12 ore nu?Pai in primu rand incerc si eu pe auto...vad cum arata pozele ....si uite ca nu prea sunt culori:)

In indoor ca sa zic asa nu apare problema asta.Am avut un fuji s6500 si indraznesc sa spun ca nu-s chiar afon.Poate ca stiu cum trebuie sa arate o poza facuta de-un bridge in auto...

Ok probabil ca cer eu prea mult si mai am de invatat, poate m-am grabit facand poza intr-o zona mai "prafuita"...Camera face poze f bune in conditii de lumina slaba..si nu schimba cu nimic imaginea pe care o vezi in realitate.

Nu inteleg care e problema cu write error atunci cand fac poze cu flash...din cate am observat in forced flash...Mi s-a blocat de vreo 3 ori camera, a ramas imaginea blocata pe monitor..nu raspundea la nici o comanda nici macar nu se stingea, doar daca ii scoteam bateriile........NU sunt dezamagit de camera dar are cateva chestii ciudate...poate si de la card...

Edited by Iosinumaiio, 15 October 2008 - 13:25.


#6
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
6500 era o camera mult mai buna decat actuala pe care o ai.
Incearca sa faci poze pe P (program) pentru inceput, care este tot un fel de auto numai ca te lasa sa alegi dintre diverse combinatii de aperturi cu shutter speed, asta cand ai lumina destula si sunt combinatii disponibile. De asemenea te mai lasa sa-ti alegi si iso-ul, chestie care pe modurile de lucru predefinite nu stiu daca te lasa.
Mi se pare ca la fuji este meniul "F". De acolo selectezi culorile: de exemplu poti alege ceva de genul "Vivid" daca nu ti se par destul de vii culorile actuale. Parca mai poti alege si sharpnessul, etc.
Corect nimeni nu este profesionist in 12 ore, dar camera nu este chiar proasta. Stie si ea ceva.
Nu uita: ca sa-ti iasa pozele cat mai clare si mai nemiscate, va trebui sa folosesti shutterspeed-ul cat mai scurt cu cat este "zoom-ul " mai mare.
De exemplu daca ai "zoomat" la maxim adica la 10x daca nu ma insel, ca sa fii sigur ca obtii o poza clara va trebui sa ai un timp de expunere 1/300 sec. Daca nu poti obtine timpul acela, eventual mai deschide diafragma sau cresti iso.
Las ca inveti tu ce si cum. Mai cauta si lectii pentru incepatori pe net ca se gasesc. Trebuie doar sa stii putina engleza si te descurci.

Edited by shteck2k6, 15 October 2008 - 13:26.


#7
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostIosinumaiio, on Oct 15 2008, 14:14, said:

E facuta pe modul auto.Acum sincer nu inteleg atitudinea unora de se pricep un pic la foto......Oameni buni...am luat camera asta ieri seara....vrei sa ajung un pro in 12 ore? Sa fac poze in manual te national geografic dupa 12 ore nu?Pai in primu rand incerc si eu pe auto...vad cum arata pozele ....si uite ca nu prea sunt culori:)

In indoor ca sa zic asa nu apare problema asta.Am avut un fuji s6500 si indraznesc sa spun ca nu-s chiar afon.Poate ca stiu cum trebuie sa arate o poza facuta de-un bridge in auto...

Ok probabil ca cer eu prea mult si mai am de invatat, poate m-am grabit facand poza intr-o zona mai "prafuita"...Camera face poze f bune in conditii de lumina slaba..si nu schimba cu nimic imaginea pe care o vezi in realitate.

Nu inteleg care e problema cu write error atunci cand fac poze cu flash...din cate am observat in forced flash...Mi s-a blocat de vreo 3 ori camera, a ramas imaginea blocata pe monitor..nu raspundea la nici o comanda........


din pacate asa arata. mai e un thread identic in care un proaspat posesor de fuji 5800 se plangea ca pozele ii ies mai bine cu telefonul. eu ti-am dat niste sfaturi prietenesti, si aroganta se datoreaza faptului ca ai camera de o zi si desi inca nu ai citit manualul, te plangi pe un forum ca iti ies pozele cam ca si cu telefonul.

cum ai facut sa ai 6500 si inca nu stii face poze ? pozele arata intr-adevar groaznic, iar lipsa verdelui se poate datora scenei fotografiate, ia incearca sa faci niste poze cu un profil de imagine setat, de genul landscape, si sa nu mai bagi cerul in cadru, sunt sigur ca o sa regasesti o parte din verdele ala.

cum spuneam, invata sa folosesti camera, si parerea mea este ca nu ai un bagaj de cunostinte foto.

fazele cu write error denota fie un card defect, fie o camera defecta, si imi pare rau sa aud asta, probeaz-o cu un alt card si du-o la garantie, daca ai posibilitatea ia-ti banii inapoi si cumpara un nikon D40, o sa iesi mult in castig, chiar si financiar

Edited by nicolaie, 15 October 2008 - 13:31.


#8
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007
Probabil cardul...cu el scos merge si folosind flash-ul.

Referitor la 6500....stiu ca era mai buna..am luat s1000 constient de asta...dar era prea mare si de cele mai multe ori o lasam acasa..timp nu prea am avut sa ma joc cu ea tocmai si pentru faptul asta ca atunci cand voiam s-o iau cu mine aveam o retinere.S1000 are din start niste plusuri...e de 2 ori mai usoara...mult mai compacta ca dimensiuni...scoate poze mult peste 6500 in modul auto la lumina slaba....zoom optic 12x....lcd 2.7...card SD.Ca minusuri...senzorul mai prost..faptul ca nu are zoom manual si lipseste zoomul in modul video.

Nu am de ce sa citesc manualul.L-am citit pe cel de la 6500 si sunt familiariziat cu controalele fuji..cu meniul ..cunosc ce efecte are fiecare functie..aperture...shuter speed...cunsoc modurile...

Afara la distanta mica si in casa culorile sunt vii si reale...dar in ceva gen poza aia arata suspect de ciudat...chiar si pentru modul auto.Priveste doar sigla de la Alfa romeo si-o sa vezi ca ii lipsesc culorile.

#9
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostIosinumaiio, on Oct 15 2008, 14:46, said:

Probabil cardul...cu el scos merge si folosind flash-ul.

Referitor la 6500....stiu ca era mai buna..am luat s1000 constient de asta...dar era prea mare si de cele mai multe ori o lasam acasa..timp nu prea am avut sa ma joc cu ea tocmai si pentru faptul asta ca atunci cand voiam s-o iau cu mine aveam o retinere.S1000 are din start niste plusuri...e de 2 ori mai usoara...mult mai compacta ca dimensiuni...scoate poze mult peste 6500 in modul auto la lumina slaba....zoom optic 12x....lcd 2.7...card SD.Ca minusuri...senzorul mai prost..faptul ca nu are zoom manual si lipseste zoomul in modul video.

Nu am de ce sa citesc manualul.L-am citit pe cel de la 6500 si sunt familiariziat cu controalele fuji..cu meniul ..cunosc ce efecte are fiecare functie..aperture...shuter speed...cunsoc modurile...

Afara la distanta mica si in casa culorile sunt vii si reale...dar in ceva gen poza aia arata suspect de ciudat...chiar si pentru modul auto.Priveste doar sigla de la Alfa romeo si-o sa vezi ca ii lipsesc culorile.

scuze, am crezut ca te referi la fuji sf100. ca sa iti imbunatatesti rezultatele baga pozele prin photoshop, asa o sa redai culorile naturale cadrelor tale. atat poate un super-zoom compact...

#10
Iosinumaiio

Iosinumaiio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 19.03.2007

View Postnicolaie, on Oct 15 2008, 15:06, said:

scuze, am crezut ca te referi la fuji sf100. ca sa iti imbunatatesti rezultatele baga pozele prin photoshop, asa o sa redai culorile naturale cadrelor tale. atat poate un super-zoom compact...


......

#11
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007
Din ce vad in cele doua poze am impresia ca soarele era undeva sus si putin in fata de unde si lipsa de culori ... lumina proasta. Incearca sa ai soarele in spate sau in lateral si sa vezi cum iese. In casa lumina a picat altfel pe subiect si daia a iesit mai bine.

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pozele sunt facute in contralumina, ceea ce taie din culori in mod normal. Softul Sony a accentuat culorile ca asa fac ei de obicei pe telefoanele mobile, ACR-ul folosit de tine le-a pastrat asa cum erau ele.

#13
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

View Postnicolaie, on Oct 15 2008, 12:55, said:

tu si multi altii, victime ale marketingului. s-a explicat si ras-explicat ca daca ai zoom optic mare si multi megapixeli intr-un bridge, pozele or sa fie slabe tehnic, cu atat mai slabe cu cat cifrele alea sunt mai mari.

asta e primul aspect. al doilea aspect se leaga de cunostintele zero de tehnica fotografica a celor ce cumpara super-zoomuri si se asteapta sa faca poze de national geographic.
Nicolae
Ce s-a intamplat, nu ti-ai luat pastilele de dimineata si pe la pranz ai inceput sa delirezi?
Omul o pus o intrebare si tu sari la gatul lui? Toti suntem buni la criticat sau sa facem pe desteptii dand cu flit la oameni. Daca nu vrei, sa nu poti, sa ajuti pe cineva atunci ar fi frumos din partea ta ca sa-l lasi macar in pace.
Parerea mea este, ca atunci cand nu ai nimic bun de spus, care eventual sa-l ajute, mai bine taci, as vrea sa cred ca ai si alte lucruri mai bune de facut decat sa iei cu huo oamenii pe forumuri.

Acum on-topic
Iosinumaiio, eu am mai vazut poze cu S1000 si mi s-au parut bune, nu stiu cum ai scos tu asa ceva, insa sfatul meu este sa incerci sa-i faci in cazuri de genul acesta un balans de alb manual si eventual sa mai umbli si la compensarea expunerii, pentru ca pana acum nu s-a plans nimeni de redarea culorilor la fuji. Chiar si pentru asa ceva ai mai multe optiuni pentru culori, este ultimul lucru de care sa te plangi la Fuji.
Punctul slab la acest aparat este faptul ca nu are stabilizator de imagine si nici nu sta bine nici la valori ISO ridicate, dar pe lumina zilei trebuie sa poti scoate poze bune.
De card nu stiu ce sa-ti spun, incearca si cu alt card si daca face tot asa inseamna ca ai o problema, dar imi vine greu sa cred ca ar fi de la camera.
Numai bine.

#14
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postocean36, on Oct 16 2008, 07:36, said:

pentru ca pana acum nu s-a plans nimeni de redarea culorilor la fuji. Chiar si pentru asa ceva ai mai multe optiuni pentru culori, este ultimul lucru de care sa te plangi la Fuji.
Uite ca s-a plans el si ma plang si eu. Nici mie nu imi plac culorile Fuji. Poti sa mai dregi busuiocul, dar pe auto nu stau prea bine la multe capitole.

OT: la lumina soarelui, afara, incearca sa seteazi WB-ul pe "shade". O sa ai culori mai calde si mai placute si o sa iti apara si verdele. Cea facuta cu telefonul are vizibil alt WB. Daca le vrei si mai colorate, seteaza culorile pe "chrome".

#15
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Andrei
Decat sa vorbesc cu tine mai bine vorbesc la pereti, este tot aia, eventual sunt mai castigat asa.
Daca imi aduc aminte tu erai cel care spunea ca un Canon A430 este mai bun decat un Fuji5700, maine am sa-ti aduc niste poze si sa-mi spui si tu la ce este mai bun un Canon A430. Insa nu ma astept demult  un raspuns cat de cat "inteligent" de la tine.
Nu mai aduc aminte de super afirmatia ta "ca decat un Fuji6500 mai bine o compacta obisnuita", deja imi dau seama cam ce este in capul tau la acest capitol.
Culorile de la Fuji sunt mai mult decat OK, trebuie sa-i faci(eventual) un balans de alb corect si nu ai probleme, insa foarte probabil ca tu esti genul "fan mod full Auto" si altceva nu stii, insa nu trebuie sa emiti pareri daca nu esti in stare sa iesi din acest mod. Si sa nu-mi spui ca ai dSLR, pentru ca foarte probabil si acela are intepenita rotita tot pe auto.
Numai bine.

#16
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postocean36, on Oct 16 2008, 09:58, said:

Andrei
Decat sa vorbesc cu tine mai bine vorbesc la pereti, este tot aia, eventual sunt mai castigat asa.
Daca imi aduc aminte tu erai cel care spunea ca un Canon A430 este mai bun decat un Fuji5700, maine am sa-ti aduc niste poze si sa-mi spui si tu la ce este mai bun un Canon A430. Insa nu ma astept demult  un raspuns cat de cat "inteligent" de la tine.
Nu mai aduc aminte de super afirmatia ta "ca decat un Fuji6500 mai bine o compacta obisnuita", deja imi dau seama cam ce este in capul tau la acest capitol.
Culorile de la Fuji sunt mai mult decat OK, trebuie sa-i faci(eventual) un balans de alb corect si nu ai probleme, insa foarte probabil ca tu esti genul "fan mod full Auto" si altceva nu stii, insa nu trebuie sa emiti pareri daca nu esti in stare sa iesi din acest mod. Si sa nu-mi spui ca ai dSLR, pentru ca foarte probabil si acela are intepenita rotita tot pe auto.
Numai bine.
Esti tendentios, vrei sa discreditezi si faci presupuneri gratuite. Am o compacta Fuji, SuperCCD, de generatie noua si am mai avut o compacta Fuji acum cativa ani. N-am amintit nimic de Canon si nici de dSLR. Dupa cum vezi am dat si o recomandare in ceea ce priveste niste setari pe care le folosesc si eu, asa ca nu stiu de unde concluzia cu fan "full auto" si ce setari folosesc eu la dSLR. Oricum, ce importanta are daca eu sunt fan auto sau nu, initiatorul topicului a folosit modul asta si nu vad nici o problema sa vrei sa il folosesti. Unii fie sunt mai comozi fie nu au cunostintele necesare ca sa foloseasca alte moduri, iar mistocareala pe acest subiect mi se pare de prost gust. Mai ales cand vorbim de aparate P&S. Nu zic ca Fuji ar face aparate proaste, dar nu toate modelele sunt reusite (ma refer la 5700) si cei ce doresc sa cumpere asa ceva ar trebui atentionati asupra unor aspecte. Nu de alta, dar unii au niste asteptari cand dau banii pe un aparat foto, mai ales cand producatorul e super laudat pe forum, iar apoi oamenii sunt dezamagiti si posteaza in topicuri cum e asta.

Cat despre "ca decat un Fuji6500 mai bine o compacta obisnuita" am afirmat ca "decat un bridge mai bine o compacta" afirmatie pe care o sustin in continuare si care recunosc ca contine o oarecare doza de subiectivism. Spre deosebire de tine eu n-am nici un fel de afinitate pentru brandul aparatelor de fotografiat, dupa cum vezi cumpar si de la unii si de la altii in functie de nevoi si posibilitati si le recomand si altora la fel. Tu esti incrancenat pe ideea ca aparatul tau e cel mai bun. Dar asa-i in viata, daca ai cunoscut/avut o singura femeie, aia e cea mai frumoasa si cea mai minuntata, chiar daca e stirba si grasa.

Edited by andrei_0, 16 October 2008 - 11:20.


#17
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postocean36, on Oct 16 2008, 10:58, said:

Andrei
Decat sa vorbesc cu tine mai bine vorbesc la pereti, este tot aia, eventual sunt mai castigat asa.
Daca imi aduc aminte tu erai cel care spunea ca un Canon A430 este mai bun decat un Fuji5700, maine am sa-ti aduc niste poze si sa-mi spui si tu la ce este mai bun un Canon A430. Insa nu ma astept demult  un raspuns cat de cat "inteligent" de la tine.
Nu mai aduc aminte de super afirmatia ta "ca decat un Fuji6500 mai bine o compacta obisnuita", deja imi dau seama cam ce este in capul tau la acest capitol.
Culorile de la Fuji sunt mai mult decat OK, trebuie sa-i faci(eventual) un balans de alb corect si nu ai probleme, insa foarte probabil ca tu esti genul "fan mod full Auto" si altceva nu stii, insa nu trebuie sa emiti pareri daca nu esti in stare sa iesi din acest mod. Si sa nu-mi spui ca ai dSLR, pentru ca foarte probabil si acela are intepenita rotita tot pe auto.
Numai bine.


eu nu mi-am luat pastilele? sa sti ca sunt pe aici oameni carora le-ar placea sa avanseze in tehnica foto, sa raspunda la intrebari cat mai complexe in legatura cu cumportarea si caracteristicile camerelor foto, fie si compacte, dar cate threaduri de genul : "mi-am luat aparat foto model nu-stiu-de-care ( in cele mai multe cazuri un megazoom de la fuji, panasonic) si face poze mai slabe ca telefonul " mai trebuie sa populam ?? e asa greu de citit un tutorial on-line, de deschis o carte ?. si mai vin si oameni ca tine si predica asupra calitatilor inchipuite ale camerelor astora. uite-te mai bine la zgomotul din umbre, la DR-ul jalnic, la fringiul inimaginabil, cum poti sa mai recomanzi un bridge, cum poti sa nu te enervezi cand omul pune o intrebare ce denota ca nici nu viseaza tehnica foto. pai impotriva soarelui se fac poze de test ?

#18
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Nicolae,
Tu ai dreptate, nu am nimic de comentat din acest pdv(cat despre poza "test" facuta contra soarelui, de asemenea iar ai dreptate). Insa ar trebui sa fim parca mai ingaduitori uneori. Unii isi cumpara un P&S ca sa faca poze cat mai bune cu un minim de efort, chiar daca asta presupune si un compromis calitativ, pe care multi nici macar nu-l observa, nu vor sa posteze in cine stie ce publicatii nu vor sa faca din foto o arta. Vor doar sa faca poze obisnuite si cand nu reusesc cer ajutorul pe forum, eu nu i-as lua cu flit, ajut daca pot si am chef daca nu, nu.
Daca o tinem tot asa, foarte multi vor renunta sa mai apeleze la forum de frica sa nu fie luati la misto de cei care stiu mai multe decat ei sau care au un aparat mai bun. Acest hobby ar trebui sa ne lege si nu sa ne dezbine. Parerea mea.
Vara trecuta am fost in concediu si am vrut sa fotografiez o cascada, care din pacate nu mi-a iesit asa cum as fi vrut. Dupa ce m-am documentat mai bine m-am lamurit ca un filtru de polarizare m-ar fi ajutat foarte mult in acea situatie. Dar bineinteles ca nu am avut curaj sa intreb pe forum despre asta pentru ca m-as fi trezit luat cu huo de toti "specialistii" iar informatia utila ar fi fost foarte putina. Nu cred ca abordam o atitudine corecta.
Si nici nu ajuta sa-i spui cuiva, "eee trebuia sa cumperi apartul cutare ca sa poti face poza aia" si alte sfaturi de genul acesta, eu i-as spune cum sa scoata maximul posibil din aparat in acea situatie si abia dupa aceea daca utilizatorul nu este multumit il indrum spre altceva.

Nu am nici o afinitate pentru un brand anume, imi plac aparate compacte care au si controale manuale, am un Canon(A570) - pe A430 l-am facut cadou unei matusi, un Sony(H3), Fuji(5700,6500) deci nu pot fi acuzat ca tin partea unui brand anume. Insa recunosc ca dintre toate cel mai mult imi place de Fuji6500, desi cel mai des umblu cu A570 in concediu plec cu Fuji6500.
Mie personal imi place foarte mult acest aparat.

Inclin sa cred ca si Fuji S1000 este un aparat bun, bineinteles in clasa din care face parte si limitarile specifice unui aparat compact, comparatia cu un telefon mobil este malitioasa si refuz sa o comentez, insa mai  toate aparatele Fuji trebuie bibilite putin pentru a face o poza buna, oricum partea legata de culori este ceva foarte subiectiv, eu personal sunt foarte multumit de culorile Fuji care ies cu un balans de alb corect si o expunere buna, daca nu as vorbi de aparate foarte cunoscute as posta ceva spre exemplificare, insa nu cred ca este cazul.
Numai bine la toata lumea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate