Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Indemnizatia de crestere a copilului

- - - - -
  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#19
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 17:50, said:

eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are decat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.  
in fine, la gasit scuze, circumstante atenuante, suntem primii;  la muncit, jos de tot.

Dintr-un anumit punct de vedere e clar că ți limitează unele orizonturi. Dar ți se deschid altele. Neprețuite chiar. Și crede-mă nu mi s-a întâmplat să stau cu telecomanda în mână. Chiar deloc.
Oricum, mie mi se pare vital să stai cu copilul cât mai mult timp posibil, indiferent de preocupările tale și de vârsta lui.

#20
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 21:12, said:

hai frate, nu va mai fofilati.
ah, as putea sa pariez ca esti una din alea care nu se ridica in autobuz (da, fac o presupunere absurda, cum ca ai merge cu transportul in comun) cind vad alaturi o femeie gravida.

#21
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostRigips, on Oct 14 2008, 21:05, said:

Irinuco, inainte sa jignesti pe cineva ar fi bine sa citesti propunerea legislativa despre care vorbim, sa stai cateva minute sa analizezi si eventual, sa o mai citesti inca o data daca tot ai neclaritati.
Acum, gandeste-te la situatia urmatoare: intre o mamica cu salariu < 1000 lei si una cu salariu > 3000 de lei, care crezi ca a beneficiat pana acum de indemnizatia de 600 de lei si de ce? Si aici nu ma refer la exceptii, ci la majoritate. Care dintre cele 2 categorii este mai incurajata sa beneficieze de indemnizatie si sa stea acasa, respectiv care dintre categorii a fost discriminata pana acum?
Alta idee e urmatoarea: in general femeile cu salarii mari sunt femei de cariera care nu si-ar permite sa stea chiar integral cei 2 ani, dar ar sta macar 1 an si asta fara a fi nevoite sa se foloseasca de concediul legal, de concediul pre-natal si de alte briz-briz-uri doar ca sa poata beneficia de un venit pentru care au muncit si pe care-l merita.

Sunt perfect de acord cu tine cand te referi ca nu se munceste cum trebuie in tara asta, insa nu sunt de acord cu sacrificiile familiale pentru munca; gen lasat copilul de la 2-3 luni cu bunicii, plecat in Spania s.a.m.d.

pai indemnizatia de crestere a copilulu, daca am inteles eu bine, este un ajutor din partea statului, repet, ajutor , pt a o duce cat de cat decent , pt a avea ceva bani pt lapte praf si scutece. nu cunosc f bine nevoile unui copil, dar pt ce e nevoie de 85 % din cei 3000 de roni? a, da, sunt unele mamici care cumpara 3 feluri de carucioare, 7 feluri de biberoane si cate ceva de la farmacie in fiecare zi. bineinteles ca sunt dezavantajate cele ce au salariul de 3000, insa propriul copil merita orice sacrificiu, nu? ;)


View Posttonks, on Oct 14 2008, 21:15, said:

ah, as putea sa pariez ca esti una din alea care nu se ridica in autobuz (da, fac o presupunere absurda, cum ca ai merge cu transportul in comun) cind vad alaturi o femeie gravida.

hai ca de acum bati campii.  <_<

#22
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007
crezi ca se poate creste un copil cu nu numai 600? :(

#23
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 21:17, said:

pai indemnizatia de crestere a copilulu, daca am inteles eu bine, este un ajutor din partea statului, repet, ajutor , pt a o duce cat de cat decent , pt a avea ceva bani pt lapte praf si scutece. nu cunosc f bine nevoile unui copil, dar pt ce e nevoie de 85 % din cei 3000 de roni? a, da, sunt unele mamici care cumpara 3 feluri de carucioare, 7 feluri de biberoane si cate ceva de la farmacie in fiecare zi. bineinteles ca sunt dezavantajate cele ce au salariul de 3000, insa propriul copil merita orice sacrificiu, nu? ;)




hai ca de acum bati campii.  <_<
io? uita-te mai bine la ce ai scris mai sus. cind cotizezi la buget la un salariu de 3000 lei pentru somaj, sanatate si pensie, te astepti sa primesti ceva in schimb cind nasti si iti cresti copilul, nu? daca ai dat o poala de bani pe taxe, de ce sa nu primesti 85% din salariul ala?

#24
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Posttonks, on Oct 14 2008, 21:15, said:

ah, as putea sa pariez ca esti una din alea care nu se ridica in autobuz (da, fac o presupunere absurda, cum ca ai merge cu transportul in comun) cind vad alaturi o femeie gravida.

de mers , merg numai cu metroul. RATB- ul e prea plin de pensionari acri , de care nu ai loc, si cersetori.

#25
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 21:12, said:

nu cnteaza ca toata generatia de viitori copii se nasc intr-o tara saraca.
A sărăcit-o indemnizația, așa e...aia pentru care oricum au cotizat mămicile, când erau la muncă.

Că nu vrei tu să stai lângă copilul tău, e strict alegerea ta, dar ce ai cu altele de preferă să fie mame?

#26
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postmonique_all, on Oct 14 2008, 21:19, said:

crezi ca se poate creste un copil cu nu numai 600? :(

bineinteles ca nu, insa banii aceia nu sunt pt a suplini total nevoile unui copil si a unei proaspete mamici. presupunem ca femeia are si un sot sau rude.

insa, macar de ar primi copiii acestia educatie aleasa care sa justifice acest sacrificiu financiar. insa am vazut asa de multe mamici grase, inculte, maneliste si vesele foarte, incat m-am cutremurat. ce poate face statul cu acesti copii?  cum va argumenta statul starea de letargie intelectuala si de responsabilitate ale acestei generatii?

auzise candva la radio ca 95% dintre femeile din luxembourg sunt casnice, deoarece ele iau foarte in serios rolul, nu doar de mamici, cat mai ales de educatori si formatori a viitorilor cetateni.  sunt foarte constiente si mandre de rolul pe care il au in societatea luxembourg-eza.
alte sunt resorturile care le  motiveaza sa aleaga pasivitatea profesionala, nu comoditatea balcanica.

#27
furtunos

furtunos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 01.07.2006
D-aia avem spor natural pe minus: ca exista domnisoare ca matale, irinuca, si guvernanti ca astia care nu stimuleaza regenerarea populatiei. Si din cauza asta disparem si ne inlocuiesc conlocuitorii iubiti carora le convin cele 800 lei de la stat. Si mai presus de toate platim pensii tuturor celor care, lamomentul la care se putea, n-au stimulat regenerarea romanilor. Vom avea pensionari cu pensii mizere si cativa fraieri care nu au inima sa plece in Canada care sa munceasca sa le plateasca.

#28
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View PostCICI&Co, on Oct 14 2008, 21:25, said:

A sărăcit-o indemnizația, așa e...aia pentru care oricum au cotizat mămicile, când erau la muncă.

Că nu vrei tu să stai lângă copilul tău, e strict alegerea ta, dar ce ai cu altele de preferă să fie mame?

cici, imi esti simpatica da' tre sa te contrazic.

mama esti toata viata, da sau nu? stam de acum acasa?

#29
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Prin 2003 parcă se stabilise indemnizația asta pe la vreo 8 mil. lei. S-a și constatat atunci o ușoară creștere a natalității.

Acum e 600 ron și alocația copilului 40 ron. Asta se cheamă pomană și este jignitor.

Dar pînă la urmă, bani nebani, e bine că există posibilitatea să stai acasă cu pruncu 2 ani. Eu am prins doar un an și experiențele până am rezolvat onorabil lucrurile mi-au lăsat un gust amar.

#30
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 21:30, said:

mama esti toata viata, da sau nu? stam de acum acasa?
Cred că înțelegem greșit noțiunea de mamă.  :)

Eu mă retrag.
Nu caut să-ți schimb punctul de vedere, nu încerca nici tu să ți-l impui pe al tău.

#31
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postfurtunos, on Oct 14 2008, 21:29, said:

D-aia avem spor natural pe minus: ca exista domnisoare ca matale, irinuca, si guvernanti ca astia care nu stimuleaza regenerarea populatiei. Si din cauza asta disparem si ne inlocuiesc conlocuitorii iubiti carora le convin cele 800 lei de la stat. Si mai presus de toate platim pensii tuturor celor care, lamomentul la care se putea, n-au stimulat regenerarea romanilor. Vom avea pensionari cu pensii mizere si cativa fraieri care nu au inima sa plece in Canada care sa munceasca sa le plateasca.

conlocuitorii iubiti tre sa aiba minim doi ani pe cartea de munca, parca. ori, nu stiu cati tigani au reusit sa absoarba de la stat indemnizatia aceasta.

nu sutn nici pt carieristele maniace, nici pt casnice. cu o impartire echitabila a responsabilitatilor casei intre soti, se poate trece si peste asta.

#32
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postirinuca8082, on Oct 14 2008, 20:50, said:

probleme ai tu ca te gandesti strict la tine si familia ta. in fine, putini gandesc holistic, deci ma dau batuta. sunt doar scarbita de neamul asta care vrea cat mai multi bani pt cat mai putina munca .

apropo, cunosc zeci de mame, rude, cunostinte, prieteni, care nu fac in alea doua luni, decat sa pregateasca cateva mese pt bebelusi , sa se odihneasca dimineata, la pranz si noaptea, sa stea ore intregi in parc sau pe alei vorbind lucruri , nu plictisitoare si neroade, ci extrem de plictisitoare si limitate ca subiect (vai tu, de unde ai luat lingurita asta verde, ca parca a mea, aia de la chicco, e prea lata, sau roz, sau dracu stie de mai care, si-a schimbat unor nuanta.  :huh:  ; sau am vazut in nu stiu ce mall , un set nou de paturici sau biberoane de nu stiu ce forma sau cu suzeta din nu stiu ce fel de cauciuc.)  am stat cu var-mea in parc 3 ore, si am crezut ca innebunesc.

plus ca stiu numeroase cazuri de femei care lucreaza la negru in acesti doi ani.
bleah



contrar a ceea ce am spus inteleg foarte bine nevoia mamicilor de a sta cat mai mult timp langa prunci. insa, da-o dracu de treaba, cand avem 6 mil de pensioanari si alte plagi sociale care oracaie de foame, tu ca reprezentant al fortei de munca, cum te induri sa mai stai si tu pe banii statului?
exista bunici, bone bune se pot gasi, parintii nostri asa au dus-o. perioada pe care o petrece un copil cu bunicii, este si ea nepretuita, cu rol in copilaria celui mic.  
eu una, numai gandindu-ma ca mi s-ar limita drastic orizonturile stand acasa , cu telecomanda in mana, m-ar scoate din minti. n-are decat sa stea barbatul, eu nu o sa pot.  
in fine, la gasit scuze, circumstante atenuante, suntem primii;  la muncit, jos de tot.

alooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo papusa matale confunzi copilul cu iesitu la mall  :death:

pitzi, odrasla o faci pentru tine si doar pentru tine, nu pentru bunici, nu pentru bone... cum ar fi sa vii acasa si sa-ti spuna copilul "tanti"  :coolspeak:

dupa cata psiune pui cand vorbesti de cariera am impresia ca "paianjenii si-au tesut panza" prietenii stiu de ce  :D

Edited by gabian22, 14 October 2008 - 20:37.


#33
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
masura a mai fost acum ani buni dar a fost scoasa din motiv ca nu era bani la buget . probabil acum va avea aceeasi soarta.

off: citind unele posturi ale unei gagici acum inteleg de ce la unele fete e bine sa le faci numai sex oral. sa nu care cumva sa se reproduca.

#34
irinuca8082

irinuca8082

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 04.03.2007

View Postgabian22, on Oct 14 2008, 21:36, said:

alooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo papusa matale confunzi copilul cu iesitu la mall  :death:

pitzi, odrasla o faci pentru tine si doar pentru tine, nu pentru bunici, nu pentru bone... cum ar fi sa vii acasa si sa-ti spuna copilul "tanti"  :coolspeak:

dupa cata psiune pui cand vorbesti de cariera am impresia ca "paianjenii si-au tesut panza" prietenii stiu de ce  :D

nu ma refer doar la cariera, ci la o continua perfectionare gnostica.

la faza cu copilul facut doar pt tine, cred ca o sa fii o soacra/socru de cosmar. :D

#35
monique_all

monique_all

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.09.2007

View Postturbo trabannt, on Oct 14 2008, 21:38, said:

masura a mai fost acum ani buni dar a fost scoasa din motiv ca nu era bani la buget . probabil acum va avea aceeasi soarta.

off: citind unele posturi ale unei gagici acum inteleg de ce la unele fete e bine sa le faci numai sex oral. sa nu care cumva sa se reproduca.

Niciodata nu vor fi bani, desi contribui cu atat de multi bani la asigurarile sociale

#36
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postmonique_all, on Oct 14 2008, 21:41, said:

Niciodata nu vor fi bani, desi contribui cu atat de multi bani la asigurarile sociale
niciodata nu vor fi bani pentru mame. nu tu indemnizatie, nu tu maternitati curate, nu tu medicamente.

parerea mea e ca undeva niste cretini cred ca s-au nascut in eprubeta. si se pare ca asa e , ca e plin de avortoni parlamentu si guvernu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate