Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Kestii de Contabilitate Bugetara

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dragon7

dragon7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.02.2003
Stie careva diferenta intre Anexa 14 - Plati si Cheltuieli si Anexa 10 - Plati efectuate si Cheltuieli efective????   :worthy:

#2
ovidium28

ovidium28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.12.2004
Salut. In Anexa 10 vei cuprinde per cumulat atat cheltuielile efective(personal, materiale, capital), cat si platile efectuate, iar in Anexa 14 va trebui sa le detaliezi pe fiecare articol si alineat bugetar in parte.
Cum ii spune si titlul Anexa 10 este contul de executie a bugetului. Nu mai stiu exact care este actul normativ dar eu intocmesc acum Anexa 2 care este tot contul de executie a bugetului si care a inlocuit Anexa 10 care este in bilant.   :peacefingers:

#3
dragon7

dragon7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.02.2003
eu sunt programator...nu stiu asa multe de contab. dar sunt in lucru cu un program si am acum o nelamurire. Pot sa zic ca m-ai lamurit putin dar stai sa detaliez: deci am  coloanele:

la Anexa 10:
Prevederi bug.anuale ; Prev.bug.tim.cumulate ; Plati efectuate ; Cheltuieli efective;

la Anexa 14:
Credit Anual ; Trim.cumulate ; Plati ; Cheltuieli;

si eu (ca programator  :cursing: ) vreau sa stiu ce sa bag in campurile astea... adica dc. e vreo diferenta... La ambele am filtru de data, care intra si in Prevederile Bug. Trim, si in Plati si Cheltuieli.

ma poti lamuri mai bine?

Multumesc mult oricum!!!

#4
ovidium28

ovidium28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.12.2004
Nici o diferenta nu este intre sume din cele doua anexe. Doar forma tabelelor difera.In concluzie sumele sunt acelasi.
Cu placere :D

#5
dragon7

dragon7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.02.2003
Si rand / Indicator / Cod, sunt aceleasi in amandoua? sau in anexa 10 nu se mai pun cei 130 de indicatori din anexa 14????

#6
ovidium28

ovidium28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.12.2004
Randul, codul nu mai sunt acelasi. In anexa 10, parerea mea, la rand nu este nici o regula de aceea este lasat loc gol. Fiecare capitol si subcapitol pe cite un rand. Simbolul capitolelor este cel din bugetul aprobat: pentru venituri ai capitolul 520 iar subcapitolele venituri proprii si subventii, la cheltuieli ai capitolul 420 si subcapitolele cheltuieli curente(personal si matewriale) si de capital. Denumirea indicatorilor este aceeasi, doar ca in Anexa 10 nu trebuie asa detaliat ca si in Anexa 14, ci doar pe capitole si subcapitole.  :coolspeak:

#7
dragon7

dragon7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 26.02.2003
merci mult

#8
ovidium28

ovidium28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 28.12.2004
Cu placere. Intimplator exact cind am vazut threadul scriam anexa 14 la bilant.
:D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate