Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#73
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
dupa cum am mai spus si cu alta ocazie, anticonceptionalele nu ingrasa. nu contin nici glucide, nici lipide, nici proteine  :)

#74
AditXa

AditXa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.07.2006

View Postmianna, on Jul 30 2006, 00:06, said:

dupa cum am mai spus si cu alta ocazie, anticonceptionalele nu ingrasa. nu contin nici glucide, nici lipide, nici proteine  :)

Nu ingrasa direct, insa mie cel putin mi-au creat o pofta imensa de mancare. Senzatie continua de foame  :confuzzled:

#75
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
mă bag şi eu ca musca-n lapte, deşi nu cunosc explicaţia medicală, dar o „vorbă din popor” zice că toate medicamentele îţi provoacă foame. la fel face guma de mestecat. ceva legat de eliberare de suc gastric în exces. dar nu bag mâna-n foc.

#76
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostFr3ak, on Jul 30 2006, 00:48, said:

mă bag și eu ca musca-n lapte, deși nu cunosc explicația medicală, dar o „vorbă din popor” zice că toate medicamentele îți provoacă foame. la fel face guma de mestecat. ceva legat de eliberare de suc gastric în exces. dar nu bag mâna-n foc.


la guma de mestecat - corect. faza cu medicamentele n-am auzit-o - si fireste ca nu-i adevarata. zic c-ai luat si tu macar o aspirina la viata ta, si-ai vazut ca nu-i asa.

#77
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
rox, sa-ti explic. :D deci eu am vrut sa iau ac, si vreoiam sa merg la un ginecolog, dar o prietena, mi-a spus ca sa merg la planning, deoarece e gratis. acolo iti faci o fisa, te consulta, si in functie de consultatie iti da initial pastile pt 3 luni. dupa aceea  vii si mai iei. gratis. dar pentru aceasta trebuie sa fii eleva sau studenta. acolo nu se dau jasmine sau altele, se da marvelon si nu mai stiu de care, dar in total pe lista sunt maxim 3-4 tipuri. deci din lista aceea doctorita iti alege.
dar daca mergi la un cabinet normal, deci nu planning, nu-ti da gratis.
acolo la planning iti dau si prezervative gratis, sau anticonceptionale injectabile gratis. si zicea si de diafragme parca, dar cica nu se gasesc in ro :scratchchin:

deci in concluzie, trebuie sa mergi la un cabinet pe care scrie "Planning familial", ca sa ti le dea gratis.

aici gasesti: http://www.ghidul.ro...at.php?idd=3063 :D

#78
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
@mianna: chiar din contră, am observat că mi se face foame mai repede când sunt pe ceva tratament. în special la antibiotice. de la una bucată algocalmin, firește că nu (prefer algocalminul, îmi ajunge ca și calmant). aspirina e antibiotic, parcă. nu?  :unsure:

Edited by Fr3ak, 30 July 2006 - 00:01.


#79
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostFr3ak, on Jul 30 2006, 01:00, said:

aspirina e antibiotic, parcă. nu?  :unsure:


nu, scumpule, nu e  :D   hai, te rog eu, lasa medicina in pace  :P

#80
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmianna, on Jul 30 2006, 01:02, said:

nu, scumpule, nu e  :D   hai, te rog eu, lasa medicina in pace  :P

era întrebare independentă de subiect.

nu încerc eu să conving pe cineva, nici să îți demonstrez că am dreptate, doamne ferește. nu sunt medicinist, vorbesc doar din puținele cunoștințe pe care le am. și acum spuneam de o experiență pe care am observat-o și am auzit-o din mai multe surse (bine recunosc, de fapt sunt vreo 2-3)

deci vroiam să aflu dacă nu cumva senzația de foame „provocată” de anticoncepționale are vreo legătură cu acest fenomen. cum spuneam, ca la guma de mestecat. plus că la multe medicamente se specifică: înainte sau după masă. deci ceva-ceva tot e acolo.

#81
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
tulai, la ce-am ajuns!  :D

no hai sa nu te las nelamurit: cand mesteci guma, mai intai creste secretia salivara. asta duce la cresterea secretiei de acid clorhidric in stomac, ca desteptu' isi imagineaza ca tu mananci. cu alte cuvinte, daca inghiti guma fara s-o mesteci nu creste nimic   :naughty:

chestia aia cu "inainte sau dupa masa' are alta explicatie: unele pot fi inactivate de acidul clorhidric, altele, dimpotriva, se absorb mai bine intr-un mediu mai acid; iar altele, ca aspirina (antiinflamator, by the way) luata pe stomacelul gol poate duce chiar si la perforarea lui, de-aia-i bine s-o iei dupa ce ai mancat.

#82
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmianna, on Jul 30 2006, 01:11, said:

tulai, la ce-am ajuns!  :D

no hai sa nu te las nelamurit: cand mesteci guma, mai intai creste secretia salivara. asta duce la cresterea secretiei de acid clorhidric in stomac, ca desteptu' isi imagineaza ca tu mananci. cu alte cuvinte, daca inghiti guma fara s-o mesteci nu creste nimic   :naughty:

chestia aia cu "inainte sau dupa masa' are alta explicatie: unele pot fi inactivate de acidul clorhidric, altele, dimpotriva, se absorb mai bine intr-un mediu mai acid; iar altele, ca aspirina (antiinflamator, by the way) luata pe stomacelul gol poate duce chiar si la perforarea lui, de-aia-i bine s-o iei dupa ce ai mancat.

faza cu guma o știam. de aia întrebam, căci credeam că și la medicamente (și anticoncepționale) e ceva asemănător.
mulțumesc pentru explicații și scuze de disturbare  :kisstogether:

#83
wanda

wanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.04.2006
a folosit cineva un ac numit "desorelle"? eu am luat desorelle 1 an la recomandarea medicului pentru contraceptie si ca tratament. nu mi-a provocat foame, dureri de cap sau altceva. numa' ca mi-a dereglat menstruatia. inainte eram ceas la 24 zile si dupa ce am inceput sa-l iau imi venea ba la 18 zile ba la 28  :death:  in plus, sangeram cand mi-era lumea mai draga (intre menstruatii!!!)
ginecologul m-a asigurat ca totul e in regula, dar am niste dubii... nu l-am mai luat de vreo 4 luni, dar as vrea sa reincep sa iau si nu stiu ce sa fac: sa merg la acelasi doctor (care probabil imi va prescrie acelasi lucru) sau sa schimb si doctorul si ac?
vreau sa spun ca am mai luat ac acum 6 ani si nici unul dintre doctori nu a considerat ca trebuie sa fac analize. de fapt, de fiecare data prescrierea s-a facut dupa ce am raspuns la cateva intrebari sumare si ma intreb daca e normal... cu atat mai mult cu cat era vorba si de tratarea unor afectiuni.
_________

spunea cineva mai sus ca Diane 35 i-a provocat stari groaznice: asta e primul pe care l-am luat (mi-a fost prescris pt ovar polichistic) si m-am oprit dupa 1 1/2 luni ca deveneam serial killer. mi-a provocat niste stari de draci si furie incredibile...

#84
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
e prima data cand aud ca un anticonceptional, in loc sa regleze ciclul, il deregleaza. nu mi se pare in regula. as zice sa schimbi doctorul. despre a.c. - vezi ce-ti spune si al doilea.

ce fel de afectiuni? (adica ce fel mi-e clar, normal ca ginecologice, dar un pic mai precis...)

Edited by mianna, 30 July 2006 - 02:00.


#85
AditXa

AditXa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.07.2006

View Postwanda, on Jul 30 2006, 02:45, said:

spunea cineva mai sus ca Diane 35 i-a provocat stari groaznice: asta e primul pe care l-am luat (mi-a fost prescris pt ovar polichistic) si m-am oprit dupa 1 1/2 luni ca deveneam serial killer. mi-a provocat niste stari de draci si furie incredibile...


B) Cu eram... Oare cum au putut cei din jurul meu sa ma suporte atata timp?!? Chiar o sa-mi intreb actuala doctora ce se petrece de sunt asemenea reactii..

#86
wanda

wanda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.04.2006

View Postmianna, on Jul 30 2006, 02:58, said:

e prima data cand aud ca un anticonceptional, in loc sa regleze ciclul, il deregleaza. nu mi se pare in regula. as zice sa schimbi doctorul. despre a.c. - vezi ce-ti spune si al doilea.

ce fel de afectiuni? (adica ce fel mi-e clar, normal ca ginecologice, dar un pic mai precis...)

diagnostic acu' 6 ani: chist ovarian (medicul mi-a spus ca acelasi lucru cu ovar polichistic. is it?  :confused: ) erau vreo 2-3, cel mai mare fiind de 2.5 cm. dupa cateva luni am facut ecografie si se micsorasera mult (cu toate ca intrerupsesem diane35).
diagnostic anul trecut: fibrom uterin, care m-a speriat groaznic. n-am facut ecografie, a fost diagnostic dupa consult. am luat desorelle si medicul mi-a zis peste cateva luni ca s-a micsorat...

sincer, nu prea am incredere in tot ce mi s-a spus. pentru ca nu ma pricep, ca orice muritor, as vrea sa am un control mai mare asupra acestei probleme, dar daca ma afund pe net dupa astfel de informatii, ma pierd in ele  :D
... in general medicii de la noi (de orice fel) au o atitudine deranjanta, in sensul ca daca le pui intrebari se uita patrat si-ti raspund in sictir + limbaj inaccesibil. Pai daca atunci cand imi cumpar masina de spalat pun 1000 de intrebari, cu atat mai mult pun intrebari cand e vorba de sanatatea mea !
sau poate n-am nimerit eu medici ca lumea...

View PostAditXa, on Jul 30 2006, 03:11, said:

B) Cu eram... Oare cum au putut cei din jurul meu sa ma suporte atata timp?!? Chiar o sa-mi intreb actuala doctora ce se petrece de sunt asemenea reactii..

nu vreau sa mai aud de nenorocirea aia de medicament. mai aveam un pic si "dadeam in cap la lume"  :lol:

#87
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postflorina, on Jul 30 2006, 00:58, said:

rox, sa-ti explic. :D deci eu am vrut sa iau ac, si vreoiam sa merg la un ginecolog, dar o prietena, mi-a spus ca sa merg la planning, deoarece e gratis. acolo iti faci o fisa, te consulta, si in functie de consultatie iti da initial pastile pt 3 luni. dupa aceea  vii si mai iei. gratis. dar pentru aceasta trebuie sa fii eleva sau studenta. acolo nu se dau jasmine sau altele, se da marvelon si nu mai stiu de care, dar in total pe lista sunt maxim 3-4 tipuri. deci din lista aceea doctorita iti alege.
dar daca mergi la un cabinet normal, deci nu planning, nu-ti da gratis.
acolo la planning iti dau si prezervative gratis, sau anticonceptionale injectabile gratis. si zicea si de diafragme parca, dar cica nu se gasesc in ro :scratchchin:

deci in concluzie, trebuie sa mergi la un cabinet pe care scrie "Planning familial", ca sa ti le dea gratis.

aici gasesti: http://www.ghidul.ro...at.php?idd=3063 :D
Floricico, la "planning familial " am fost.  :) Si sunt si studenta. Si mi-a facut si fisa. Si mi-a dat pastile doar pentru o luna, pe care le-am platit. Dupa care mi le-am luat eu din farmacie ca sa nu ma mai duc pana acolo, plus ca sunt mai ieftine. Intr-adevar, avea o lista  cu ac, dar nu erau doar 3-4, erau...o multime, cred ca toate ce se gasesc pe piata...in fine, cum zicea mianna, poate a considerat ca pentru mine cel mai bine ar merge Jeanine, chiar daca nu e gratuit  :)
edit: si dap, la spitalul universitar am fost  :mellow:

Edited by rox, 30 July 2006 - 09:53.


#88
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
postez doar in scop informativ. am inceput de curand sa iau contraceptive, si le iau pe cele prescrise de medicul ginecolog pe care il frecventez. ce a vrut sa vada el de la analizele de sange a fost daca am cumva ficatul obosit, caz in care medicamentele nu sunt recomandate oricum. la mine nu s-a pus problema, asa ca am inceput sa iau pastiluta la ora fixa. iau Logest. nu mi-e mai foame decat de obicei (asta fiindca eu urlu de foame cam non-stop oricum), durerile menstruale sunt la fel (adica doare), menstruatia dureaza la fel de mult, nu m-am ingrasat ci dimpotriva, am slabit vreo 2-3 kilograme, si nu mi-au crescut sanii. nu am probleme cu apetitul sexual. si mi s-a reglat somnul. daca inainte sa incep sa iau pastiluta zilnica aveam probleme cu insomnii din cand in cand, acum, la 23:30 mi-e somn si casc de mi se rup falcile.

aparent imi priesc, ce pot sa spun :) de asemenea, e posibil ca unele efecte secundare acuzate de lume prin threadul asta (libidou scazut, ingrasare, sani mariti) e posibil sa apara dupa o perioada ceva mai lunga de administrare, iar eu iau de-abia de 2 luni.

edit: hartia din cutiuta de medicamente, aia cu indicatii si contraindicatii, nu e hartiuta, ci e cat un cearceaf. e bine de citit, pentru ca, de exemplu, daca iei un anume soi de antibiotice in acelasi timp cu Logest, e bine sa-ti iei masuri suplimentare de protectie cand faci sex.

Edited by veverita, 30 July 2006 - 10:21.


#89
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postrox, on Jul 30 2006, 10:52, said:

Floricico, la "planning familial " am fost.  :) Si sunt si studenta. Si mi-a facut si fisa. Si mi-a dat pastile doar pentru o luna, pe care le-am platit. Dupa care mi le-am luat eu din farmacie ca sa nu ma mai duc pana acolo, plus ca sunt mai ieftine. Intr-adevar, avea o lista  cu ac, dar nu erau doar 3-4, erau...o multime, cred ca toate ce se gasesc pe piata...in fine, cum zicea mianna, poate a considerat ca pentru mine cel mai bine ar merge Jeanine, chiar daca nu e gratuit  :)
edit: si dap, la spitalul universitar am fost  :mellow:
hai la cj si iei pe gratis :lol:

#90
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postwanda, on Jul 30 2006, 03:50, said:

diagnostic acu' 6 ani: chist ovarian (medicul mi-a spus ca acelasi lucru cu ovar polichistic. is it?  :confused: ) erau vreo 2-3, cel mai mare fiind de 2.5 cm. dupa cateva luni am facut ecografie si se micsorasera mult (cu toate ca intrerupsesem diane35).
diagnostic anul trecut: fibrom uterin, care m-a speriat groaznic. n-am facut ecografie, a fost diagnostic dupa consult. am luat desorelle si medicul mi-a zis peste cateva luni ca s-a micsorat...


polichistic = mai multe chisturi. din moment ce erau 2-3, da, e acelasi lucru.

ma gandeam eu la un fibrom, fiindca asta poate sangera si sa confunzi sangerarea cu menstruatia. si totusi, diagnostic de fibrom fara investigatii imagistice... (la ecografie ma refer, de exemplu).

nu-i de gluma cu asa ceva. eu as schimba ginecologul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate