Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#253
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 maltese, on Nov 10 2008, 22:56, said:

[..]Am mai zis pe undeva cred, eu am intrerupt AC cu scopul bine precizat, numai ca cei de la serviciul sotului nu stiau de planurile mele meschine si a reusit sa ajunga acasa fix si doar in ziua 14. Eram convinsa ca minunea nu s-a intamplat, dar totusi acu schimb pampersi la greu, asa ca natura a fost generoasa cu mine ;)

Norocoaso! Am incercat si noi si nu s-a prins nimica, in ziua a 14-a. Cred ca n-am exersat destul! :lol:

#254
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 shiva, on Nov 16 2008, 22:58, said:

Norocoaso! Am incercat si noi si nu s-a prins nimica, in ziua a 14-a. Cred ca n-am exersat destul! :lol:
Eu am bafta mare sa las femeile gravide !
Am impresia ca anticonceptionalele astea nu te protejeaza decat in proportie de maxim 98 % !
Cel mai sigur anticonceptional este abstinenta , dar este mai greu de administrat !  :console:

#255
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Kdefthog, on Nov 16 2008, 17:58, said:

Eu stiam demult chestia asta, dar toata lumea crede ca e batut in cuie ce spune doctorul, impuns de la spate de marile companii farmaceutice.

Uite aici. De la punctul 2 incolo este folosirea anticonceptionalelor si riscurile de a dezvolta cancer.

da, contraceptivele au fost asociate cu aparitia cancerului mamar (mentionandu-se ca exista un risc in adezvolta acest tip de cancer la anumite femei), dar cu toate acestea se stie despre ele ca ajuta cu succes la prevenirea cancerului de ovare si...asa ca eu nu as generaliza si as spune ca e stiuta demult chestia asta, ca favorizeaza aparitia cancerului asa la modul general.

macar fiti mai specifici, nu mai scrieti aici negru pe alb ca anticonceptionalele duc la cancer asa de capul lor...ca va crede omul ca moare de cancer de oase sau leucemie sau mai stiu eu ce daca ia contraceptive.
nu mai fiti asa categorici, eu zic ca asta e un subiect sensibil si nu poate fi tratat asa transant.

#256
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Daca ai fi citit articolu' nu ti-ai fi imaginat nimic legat de leucemie si varsat de vant :)

"A 1996 analysis of worldwide epidemiologic [...] found that women who were current or recent users of birth control pills had a slightly elevated risk of developing breast cancer."

"Studies have consistently shown that using OCs reduces the risk of ovarian cancer."

"The use of OCs has been shown to significantly reduce the risk of endometrial cancer."

"Evidence shows that long-term use of OCs (5 or more years) may be associated with an increased risk of cancer of the cervix (the narrow, lower portion of the uterus)"

"Several studies have found that OCs increase the risk of liver cancer in populations usually considered low risk, such as white women in the United States and Europe who do not have liver disease. In these studies, women who used OCs for longer periods of time were found to be at increased risk for liver cancer."


2 +uri si 3 minusuri. Stiu, depinde si de frecventa tipurilor de cancer, da' mie tot nu-mi vine sa mai continuu cu AC.

#257
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, eu stiam deja chestiile pe care le insiri tu acolo...eu tocmai asta ziceam: sa fiti mai specifici pentru ca atunci cand ai adus vorba de acest subiect, tu ai scris asa:

"Sunt medici care sustin ca folosirea pe perioade indelungate a AC favorizeaza aparitia
cancerului :scared: "

ai scris cancer, fara sa specifici la ce tip de cancer te referi, iar eu incercam sa subliniez exact explicatia pe care tocmai ai dat-o, cum ca sunt plusuri, nu doar minusuri si ca e vorba doar de ANUMITE tipuri de cancer, nu cancer in general cum se deduce din postul tau initial.

altfel spus, fiecare e capabila sa puna in balanta avantajele si dezavantajele utilizarii lor...

#258
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 adrianatoma, on Nov 17 2008, 11:45, said:

da, eu stiam deja chestiile pe care le insiri tu acolo...eu tocmai asta ziceam: sa fiti mai specifici pentru ca atunci cand ai adus vorba de acest subiect, tu ai scris asa:

"Sunt medici care sustin ca folosirea pe perioade indelungate a AC favorizeaza aparitia
cancerului :scared: "

ai scris cancer, fara sa specifici la ce tip de cancer te referi, iar eu incercam sa subliniez exact explicatia pe care tocmai ai dat-o, cum ca sunt plusuri, nu doar minusuri si ca e vorba doar de ANUMITE tipuri de cancer, nu cancer in general cum se deduce din postul tau initial.
Uite ca eu nu stiam chestiile pe care le-am insirat acolo. Bravo tie ca esti informata, noi, restu', nu suntem. De asta am si intrebat aici. N-o sa-ti fac analiza pe text, ca ai dat reply unui post al altcuiva si acum pretinzi ca mi te adresai mie :D

Quote

altfel spus, fiecare e capabila sa puna in balanta avantajele si dezavantajele utilizarii lor...
Eu am vorbit doar de preferintele mele, nu despre capabilitatile fiecaruia. Daca-mi permiti, repet: mie tot nu-mi vine sa continuu tratamentu'.

#259
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 s3ction31, on Nov 17 2008, 21:43, said:

Uite ca eu nu stiam chestiile pe care le-am insirat acolo. Bravo tie ca esti informata, noi, restu', nu suntem. De asta am si intrebat aici. N-o sa-ti fac analiza pe text, ca ai dat reply unui post al altcuiva si acum pretinzi ca mi te adresai mie :D

ma adresam atat tie cat si lui Kdefthog, pentru ca amandoi vorbeati la modul general. chiar nu intentionam sa starnesc o polemica :notangel: , vroiam doar sa lamurim lucrurile ca unii sa nu inteleaga gresit exprimarea: "folosirea pe perioade indelungate a AC favorizeaza aparitia cancerului ". imi pare rau daca ai crezut ca fac pe desteapta...

ma bucur ca s-a clarificat exact subiectul :) si sunt sigura ca informatiile sunt utile

nu pot spune ca sunt  super informata, dar stiu cat de important e sa ai detaliile exacte cand iei decizia de a urma sau nu tratamentul, e pana la urma o decizie care te poate afecta pe termen lung si in unele cazuri impune chiar un stil de viata ca sa nu ai probleme mai tarziu

#260
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

 s3ction31, on Nov 17 2008, 08:24, said:

"Evidence shows that long-term use of OCs (5 or more years) may be associated with an increased risk of cancer of the cervix (the narrow, lower portion of the uterus)"

are careva un link, un titlu, un autor la treaba asta? nu de alta, da' sa-mi darame teoria conform careia nu neaparat pastilele, ci libertatea pe care ti-o dau ele de a schimba nitel mai multi parteneri decat ai fi facut-o daca te nasteai in anii '50, a dus la cancer?

Edited by charme, 17 November 2008 - 23:33.


#261
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 charme, on Nov 17 2008, 23:32, said:

are careva un link, un titlu, un autor la treaba asta? nu de alta, da' sa-mi darame teoria conform careia nu neaparat pastilele, ci libertatea pe care ti-o dau ele de a schimba nitel mai multi parteneri decat ai fi facut-o daca te nasteai in anii '50, a dus la cancer?

"Evidence shows that long-term use of OCs (5 or more years) may be associated with an increased risk of cancer of the cervix (the narrow, lower portion of the uterus) (12)."

12. Franceschi S. The IARC commitment to cancer prevention: The example of papillomavirus and cervical cancer. Recent Results in Cancer Research  2005; 166: 277–297. - link

+ inca 2 studii

13. Smith JS, Green J, Berrington de GA, et al. Cervical cancer and use of hormonal contraceptives: A systematic review. Lancet 2003; 361(9364):1159–1167.

14. Moreno V, Bosch FX, Munoz N, et al. Effect of oral contraceptives on risk of cervical cancer in women with human papillomavirus infection: The IARC multicentric case-control study. Lancet 2002; 359(9312):1085–1092.

Daca vrei sa-ti faci singura o parere si nu vrei mediere din partea altora te duci pe urmatoarele site-uri unde se publica studiile medicale serioase:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

http://www.ajcn.org/

http://www.bmj.com/

Si cauti ceva de genu, pentru ce vrei tu: "Cervical cancer use of hormonal contraceptives". Sau orice altceva vrei tu. TREBUIE SA FII FOARTE ATENTA LA URMATOARELE: de cine a fost facut studiul, ce afilieri au acele persoane, de cine a fost finantat studiul, daca a durat cat s-a dorit initial, rezultatele precum si concluziile doctorilor(majoritatea nu se vor hazarda in afirmatii decat daca mai sunt si alte studii in sensul a ceea ce au descoperit), modul de realizare al studiului(nr. de participanti, sanatatea acestora, din ce medii provin, stil de viata, alimentatie; studiile cu 2 grupuri, oarbe fiind cele mai apreciate pentru ca se incearca controlul a cator mai multi factori determinanti). Afilierea persoanelor care au realizat studiul la anumite organizatii sau drept consultanti la diferite firme farmaceutice precum si finantarea din partea unor firme farmaceutice a unor studii in care li se testeaza produselor SUNT FOARTE INDOIELNICE.

#262
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
Intrebare: daca iau anticonceptionale trebuie sa iau un protector hepatic?

#263
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Tzushka, on Nov 28 2008, 18:14, said:

Intrebare: daca iau anticonceptionale trebuie sa iau un protector hepatic?
si tu incepi?

#264
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007

 adadoi, on Nov 28 2008, 18:25, said:

nu incep  :lol: era doar o intrebare, pentru nu m-a intrebat nici o farmacista daca iau, pana azi... :P  :lol: (mersi pentru link nu vazusem) :kisstogether:

Edited by Tzushka, 28 November 2008 - 19:05.


#265
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
question (nu stiu daca ii e locul aici, dar eu incerc... :P )

preparatele locale care contin si antibiotic pot interactiona cu contraceptivele la fel ca antibioticele orale?
mai exact, hemorzon supozitoare (contine tetraciclina) poate sa reduca efectul contraceptivelor? e nevoie de extra protectie in cazul asta? sau iar sunt paranoica?? :proud:

#266
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu, n-ai nevoie de protectie suplimentara.
da, iar esti paranoica. :P

#267
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 adadoi, on Dec 14 2008, 15:20, said:

nu, n-ai nevoie de protectie suplimentara.
da, iar esti paranoica. :P

:kisstogether: mai bine paranoica decat pe "jurnal de bebe" :lol: sau poate pe la Foto cautand pe cineva sa-mi faca poze la botez
thx, one more time

ps: urasc antibioticele!!!!

#268
hory0603

hory0603

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 07.03.2005
ce se intampla doctore,ma transform daca le iau?:)) a mai incercat vreunu?

#269
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Postul de mai sus a fost un thread care se chema "Anticonceptionale feminine luate de barbati".

#270
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Prietena mea ia ca anticonceptional Diane 35 si in seara asta ia a 21 a pastila... Intrebarea mea este: are acelasi efect ca si in restul zilelor sau astazi nu e indicat sa facem nimic pt ca maine urmeaza perioada de pauza (si apoi ii vine menstruatia, miercuri) ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate