Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#235
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
o alta intrebare (hai ca ziceti ca am innebunit, de parca as lua contraceptive de ieri nu de 5-6 ani): voi luati hepato-protectoare? sunt obligatorii? eu imi fac analizele an de an si repet transaminazele de fiecare data cand fac pauza si pana acum totul e super ok, nicio problema. dar la farmacie ma intreaba mereu daca iau vreun hepato-protector. si eu n-am luat niciodata...
ar fi util sau e mai mult apa de ploaie? nu as vrea sa ma indop cu pastile degeaba, si asa le iau pe ele.

#236
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Dai bani degeaba, cate hepatite toxice se fac intr-un an de la AC? Nu zic ca riscul e zero, dar neavand antecedente de boala hepatica si fiind tinerica sansele sunt minime. Atat daca urmeaza sa ai o interventie chirurgicala sau o sa fii imobilizata in aparat gipsat discuta cu dr despre anticonceptionale, ca riscul e mai mare de tromboembolism.

#237
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
asa ma gandeam si eu, dar la farmacie ma intreaba meeeereeeeu daca iau si am zis ca oi fi eu nebuna ca nu iau. pana acum am fost norocoasa, nu am avut mai deloc probleme de sanatate, cel putin nu unele grave si nici una nu a fost cauzata de administrarea lor.
o sa tin minte chestia cu ghipsul, oricum riscul de tromboembolism este cel de care ma tem cel mai tare de cand le iau :(

#238
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadrianatoma, on Nov 10 2008, 12:08, said:

asa ma gandeam si eu, dar la farmacie ma intreaba meeeereeeeu daca iau


let me guess: sensiblu, nu?  ;)

#239
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
da, azi chiar la sensiblu :lol:

#240
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Spune ca iei, dar de altundeva!

#241
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postadrianatoma, on Nov 10 2008, 10:46, said:

o alta intrebare (hai ca ziceti ca am innebunit, de parca as lua contraceptive de ieri nu de 5-6 ani): voi luati hepato-protectoare? sunt obligatorii? eu imi fac analizele an de an si repet transaminazele de fiecare data cand fac pauza si pana acum totul e super ok, nicio problema. dar la farmacie ma intreaba mereu daca iau vreun hepato-protector. si eu n-am luat niciodata...
ar fi util sau e mai mult apa de ploaie? nu as vrea sa ma indop cu pastile degeaba, si asa le iau pe ele.
mai, ce bleaga sunt, cate hepatoprotectoare puteam sa bag oamenilor pe gat...

adriana, nu te mai stresa. Atata vreme cat analizele ies bine si tu te simti bine, n-ai nevoie sa inghiti nimic in plus. eu iau de 10 ani si mai bine pastile, analizele ok, fara hepatoprotectoare.

#242
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postadadoi, on Nov 10 2008, 15:48, said:

mai, ce bleaga sunt, cate hepatoprotectoare puteam sa bag oamenilor pe gat...

adriana, nu te mai stresa. Atata vreme cat analizele ies bine si tu te simti bine, n-ai nevoie sa inghiti nimic in plus. eu iau de 10 ani si mai bine pastile, analizele ok, fara hepatoprotectoare.


:kisstogether: ce bine e ca ma mai lamuresc cu voi...ca daca ma luam dupa aia de la sensiblu, ea era deja cu liv-ul in mana :lol:
va pup fetelor, multam fain

#243
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postadrianatoma, on Nov 10 2008, 16:13, said:

:kisstogether: ce bine e ca ma mai lamuresc cu voi...ca daca ma luam dupa aia de la sensiblu, ea era deja cu liv-ul in mana :lol:
va pup fetelor, multam fain

si uite-asa ai aflat si cuvantul magic "target"  :D

#244
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postkr0k0dilu, on Nov 6 2008, 17:20, said:

[...]  cea care imi pare cea mai sigura dintre metode, si anume "ejacularea in afara"?
Simplu, eficient, intens, si fara nici un fel de efecte secundare.

Daca tu timp de 10 ani n-ai avut nici un accident cu aceasta metoda, atunci "norocos" scrie pe fruntea ta. Dar nu-i indemna si pe altii sa riste. Si eu am folosit-o cand eram pustoaica si acum imi vine sa-mi dau palme gandindu-ma la ce m-am expus.


adrianatoma: nu te mai stresa atat de rau. E bine ca esti responsabila si prevazatoare, insa cred ca exagerezi cu grija. Cat timp nu ai simptome de sarcina, nu iti face probleme. Care e probabilitatea sa ramai insarcinata desi iei pilula, in plus sa ai si sangerari identice menstruatiei, si nici simptome de sarcina sa n-ai? Ar fi coincidenta mult prea mare.


Last but not least: am inceput folia de anticonceptionale o zi mai tarziu decat ar fi trebuit. Ar fi cazul sa folosesc protectie suplimentara?

#245
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
De obicei cand faci pauza da AC iti vine tot asa la 28 zile? Daca da inseamna ca ovulatia se reia rapid, insa de cele mai multe ori dupa prima luna fara AC dureaza mai mult pana vine menstra, caz in care o zi intarziata nu ar conta asa mult.

Dar daca totusi ai nelamuriri foloseste protectie in primele 2 saptamani.

Am mai zis pe undeva cred, eu am intrerupt AC cu scopul bine precizat, numai ca cei de la serviciul sotului nu stiau de planurile mele meschine si a reusit sa ajunga acasa fix si doar in ziua 14. Eram convinsa ca minunea nu s-a intamplat, dar totusi acu schimb pampersi la greu, asa ca natura a fost generoasa cu mine ;)

#246
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postmaltese, on Nov 10 2008, 22:56, said:

De obicei cand faci pauza da AC iti vine tot asa la 28 zile? Daca da inseamna ca ovulatia se reia rapid, insa de cele mai multe ori dupa prima luna fara AC dureaza mai mult pana vine menstra, caz in care o zi intarziata nu ar conta asa mult.

Pai acum nu e dupa pauza, ultima pauza a fost acum vreo cateva luni. Am intarziat cu pastila o zi, intr-o luna normala, precedata de alte 3-4 luni in care am luat pastilele normal. Pastilele mele inhiba ovulatia (cum banuiesc ca fac toate) si ma intrebam daca o zi de intarziere e suficient ca totusi sa se produca ovulatia. Dupa fiecare pauza pe care am facut-o, in prima luna am folosit protectie suplimentara


LE: abia acum am inteles motivul intrebarii tale. Dupa o pauza imi intarzie 2-3 zile intotdeauna.

Edited by aaalexandraaa, 11 November 2008 - 00:03.


#247
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
eu as folosi prezervativul primele 2 sapt sa fiu sincera, yet again e clar ca sunt intr-o faza usor paranoica asa ca nu trebuie sa ma asculti :P o sa-mi treaca.
insa la mine in prospect scrie ca e f important ca primele pastile din folie sa le iei cat mai exact posibil...

#248
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Salut,

Va cer parerea : am numarat vreo 15 topicuri care abordeaza problema anticonceptionalelor si s-ar putea sa fie chiar mai multe .

Le lasam asa sau le unim sub acelasi acoperis? Eventual sa-mi spuneti ce topicuri nu unim. Astept pareri.

Multumesc.

#249
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Le lasam asa dar le unim sub acelasi acoperis, adica un subforum daca se poate. E foarte greu sa cauti o informatie intr-un topic de 50 pagini fata de un subiect simplu cu 10-15 raspunsuri pe tema precisa din AC. Aici e despre riscuri, alte subiecte poate sunt cu avantajele :)

#250
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
Sunt medici care sustin ca folosirea pe perioade indelungate a AC favorizeaza aparitia
cancerului :scared:

Eu stiam ca "previne" (vorba vine): mergi mai des la control, ai sanse sa descoperi mai din timp.

Ceva pareri?

#251
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Posts3ction31, on Nov 15 2008, 13:34, said:

Sunt medici care sustin ca folosirea pe perioade indelungate a AC favorizeaza aparitia
cancerului :scared:

Eu stiam ca "previne" (vorba vine): mergi mai des la control, ai sanse sa descoperi mai din timp.

Ceva pareri?

Eu stiam demult chestia asta, dar toata lumea crede ca e batut in cuie ce spune doctorul, impuns de la spate de marile companii farmaceutice.

Uite aici. De la punctul 2 incolo este folosirea anticonceptionalelor si riscurile de a dezvolta cancer.

#252
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008
:scared: Durerea mea e ca nu le iau (special) pt contraceptie, ci ca tratament pt ovare polichistice. Cre' ca o sa trec pe buruieni...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate