Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Imprimanta FOTO

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003
salut
as vrea sa cumpar o imprimanta foto, ma gandesc sa fac o afacere intr-o statiune turistica.... acum strang date-le.
Estimez un volum de 180 poze / pe zi / format A3 / a4.
Si am cautat pe net o imprimanta buna si sa aiba consumabile ieftine, cineva mi-a spus ca e musai ca cerneala din cartuse sa fie originala pentru ca sa nu alterez calitatea... acum a inceput durerea de cap.
cat tine un cartus ? desi ce am vazut eu au mai multe cartuse pt fiecare culoare.
as opta pt o imprimanta noua... ca nu vreau dureri de cap.
apoi hatie foto, apoi un "aparat  dala de taiat" etc.
Vreau doar sa ma ajutati cu relatii despre o imprimanta si consumabile
multumesc frumos!

#2
AndreiTk

AndreiTk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 23.10.2003

 AndreiTk, on Oct 12 2008, 12:33, said:

salut
as vrea sa cumpar o imprimanta foto, ma gandesc sa fac o afacere intr-o statiune turistica.... acum strang date-le.
Estimez un volum de 180 poze / pe zi / format A3 / a4.
Si am cautat pe net o imprimanta buna si sa aiba consumabile ieftine, cineva mi-a spus ca e musai ca cerneala din cartuse sa fie originala pentru ca sa nu alterez calitatea... acum a inceput durerea de cap.
cat tine un cartus ? desi ce am vazut eu au mai multe cartuse pt fiecare culoare.
as opta pt o imprimanta noua... ca nu vreau dureri de cap.
apoi hatie foto, apoi un "aparat  dala de taiat" etc.
Vreau doar sa ma ajutati cu relatii despre o imprimanta si consumabile
multumesc frumos!

mi-am gasit raspunsul aici! http://forum.softped...t...449792&st=0
multumesc!

#3
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Caut și eu o imprimantă foto... Momentan m-am oprit la astea trei*, dar nu știu pe care să o aleg. Ceva păreri? Experiențe neplăcute, plăcute... orgasmice?!?





* astrea trei = Fuji frontier 350, Noritsu QSS 3300 sau QSS 3501

#4
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 Semper Pri, on Oct 14 2008, 15:15, said:

Caut și eu o imprimantă foto... Momentan m-am oprit la astea trei*, dar nu știu pe care să o aleg. Ceva păreri? Experiențe neplăcute, plăcute... orgasmice?!?





* astrea trei = Fuji frontier 350, Noritsu QSS 3300 sau QSS 3501
Daca o spui pe tonul asta 99% din cei de aici ar spune ca faci mișto si nu-ți va raspunde nimeni. O fi si 1% pe forum cineva care chiar are idee despre ce e vorba. Deocamdata am strans cateva date despre fiecare.

Confirm ca e pe bune nu e la mișto...

Sa vezi ce  :boxing: imi iau de la nevasta... :cheers:

#5
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Păi eu tocmai pt acel 1 am postat.

#6
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
aaa faceti o mica confuzie sau mi se pare mie ? deci ce vreti imprimanta foto sau minilab ?
ca vb de 3 (trei ) lucruri diferite aici.
1. imprimanta foto cu jet de calitate foto (gen Canon Pixma 4xxx)
2. imprimanta dye (sublimare termica) grupa mica Canon Selphy, grupa mijlocie HiTi, grupa mare Mitsubishi 9xxx, Olmec OP
3.minilab silverhalid (clasic cu revelator fixator etc etc...)

Eu, saturandu-ma de pozele "decalibrate" de la laboratoarele din oras mi-am luat o imprimanta dye MAREEE face intre  9x13->15x23. Per poza e un pic mai scump decat minilabul, dar calitatea ..... Dupa o zi de reglaje si probe acum am WYSWG (adica ce vad pe ecran aia iasa pe hartie )

Pentru cei interesati poate fac o demonstratie la workshopul video de la Alba Iulia

#7
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Bun asa glido. Nu man a trecut el asa ca tot era pe topicul cu "doresc o imprimanta foto" I-am zis eu ca a trecut Semper_Pri  la mișto.Acum ne invartim intre doua modele de Noritsu. Am fost pe la reprezentanta in Constanta si m-au spart aia cu preturile la minilaburi ca am vrut sa fac o comparatie cu ce pot sa aduc de afara. Pe langa dimensiunile de care spuneai acolo in general eu scot fotografii 20/30 deci nu prea am ce face cu un Hiti. E faina ca e mobila si poti livra fotografia pe loc la eveniment.
M-am plictisit de moarte de cautat laboratoare foto care sa-mi printeze asa cum vreau eu. Poate de la anul o sa printez cum imi place mie... :cheers:
Or mai fi si altii....

Attached Files



#8
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Si pe mine ma batea gandul de muuult la un minilab dar sa aduc de afara unul ieftin si tras de el nu m-as risca , de unul nou nu am bani + ca am mai discutat si cu altii pe ici pe colo si concluzia generala este ca un minilab nu-si va scoat banii doar din clientii care intra de pe strada sa faca 10 poze de concediu, nici macar din nunti eventual daca reusesti sa convingi cel putin 5 NBC-isti care au in fiecare saptamana nunta sis a aduca cate 200poze fiecare. Cel putin la noi in oras toi cei care au minilaburi se bat pe scoli/licee sa mai faca un ban si mai toti au mici probleme cu aparatele (luate Noi) un frontier 340 cu laserul schimbat si chiar si asa baga galben portocaliu la greu (sau sunt eu subiectiv ?) celalalt e un DKS care are probleme la ghidaje, ramane poza prinsa undeva pe transportor, plus ca luna trecuta i sa dus si la ala capul de printare si numai acela a costat triplu fata de olmec.
In alta ordine de idei pt 20x30 este olmec op800 undeva la 2000+euroi care tot este cu un ordin de marime mai ieftin decat un minilab SH.Crede-ma ca si eu am visat muult si bine la un magazin/studio foto cu minilab da nu merge, era bun doar ca front pt NBC, care multam Doamne am destui clienti si fara sa am magazin cu vad

Quote

mi-am gasit raspunsul aici! http://forum.softped...t...449792&st=0
multumesc!

Vezi sa nu ai probleme cu OPC-ul. o imprimanta foto cu cerneala are cateva neajunsuri mari !!! si periculoase:
1. POzele se decoloreaza in timp si vb de luni nu de ani
2. pozele sunt sensibile la umezeala, amprente. Daca cineva are palma transpirata si vrea sa stearga o scama de pe poza poate avea surpriza foarte neplacuta de a sterge si poza (adica sa intinda cerneala...)
3. faza cu amprenta poate aparea si daca pui degetelele pe hartia foto inainte de imprimare, unde din cauza sebumului /murdariei de pe maini nu se va prinde cerneala
4. daca toata lumea vrea A4 sau A5 merge dar pentru marimi de standard fotografic (10x15, 13x18) va trebuii sa umblii cu ghilotina dupa tine si vei avea pierderi la hartie. Un 13x18 e un pic mai mare decat jumatate de A4 dar va trebuii sa prapadesti o coala de A4

Edited by glido, 08 November 2008 - 09:03.


#9
_thunder_

_thunder_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 18.12.2007

 glido, on Nov 8 2008, 09:40, said:

4. daca toata lumea vrea A4 sau A5 merge dar pentru marimi de standard fotografic (10x15, 13x18) va trebuii sa umblii cu ghilotina dupa tine si vei avea pierderi la hartie. Un 13x18 e un pic mai mare decat jumatate de A4 dar va trebuii sa prapadesti o coala de A4

Se gaseste si hartie foto 10x15 sau 13x18 pt. inkjet, nu trebuie neaparat sa sacrifici un A4. Din pacate nu cred ca pozele vor rezista prea mult in timp, am scos cateva de proba pe o hartie relativ ieftina (10x15) si la cateva zile deja hartia este mai lipicioasa, raman amprente pe ea, se zgarie mai usor. Cica se mai lauda ca rezista si la apa si chiar nu se ia cerneala, am probat. Am scos si un A4 pe o hartie mai buna si se comporta altfel, adica se vede totusi o diferenta de calitate. Oricum nu se compara cu hartia folosita la un Canon Shelpy 720 care cica e garantata 100ani.

Edited by _thunder_, 09 November 2008 - 02:07.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pentru fotografii de durata nici nu intra in discutie cerneala - orice ar zice aia in reclame... Nu am vazut inca o poza facuta cu sistemul dry ink de la Noritsu, dar parca tot nu am incredere.
Sublimarea este accesibila la dimensiuni mici si volume mici, mai sus... este teritoriul laserului (ala din minilaburi nu cel din laser printer).

Edited by SuperDuper, 09 November 2008 - 02:35.


#11
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

 SuperDuper, on Nov 9 2008, 02:14, said:

Sublimarea este accesibila la dimensiuni mici si volume mici, mai sus... este teritoriul laserului (ala din minilaburi nu cel din laser printer).

Daca faci NBC sau ceva asemanator, un magazinas foto intr-o statiune unde sa nu existe minilab merge fara probleme un DYE "industrila" (Olmec, Mitsubishi,Copal). Intr-o luna , de cand i-l am, am  terminat deja o rola de hartie (700 poze), in ritmul acesta i-si va scoate banii cam intr-un an, eu am facut un calcul mai pesimist si am zis ca probabil 2 ani, dar e bine asa.
Rezistenta pozelor le-am testat intamplator la o nunta la un eveniment unde am luat masinaria dupa mine pentru a face "poze la minut" si un nene a varsat berea pe poza proaspat primita. I-mi facea semne disperate sa-i mai fac una .M-am dus la masa lui si cu un servetel curat am sters berea de pe poza, l-am zvantat un pic si gata  :P . Dupa faza aia mai toti ocupantii de la acea masa au mai cerut cate 2-3 poze.
Cat despre calitatea pozelor DYE : cel putin egal cu minilab dar fata de minilaburile din oras, care de foarte putine ori nimeresc culorile, la DYE iasa culorile asa cum vreau eu nu cum crede laborantul (mi-au scos de exemplu o data rochia de mireasa alba desi era crem ca asa a crezut laborantul, ca trebuie sa fie alba, va dati seama cum erau restul culorilor  :puke: si  ma si "certat" ca nu am reglat WB cum trebuie). Am inceput deja sa atrag si ceilalti NBC-isti, care chiar daca e mai scump prefera calitatea si vin la mine sau i-i bate gandul sa-si ia si ei masinarie.
Repet, cu DYE am reusit performata de a face corelarea intre ecran si poza, cum vad pe ecran asa iasa poza, ceea ce este foarte linistitor. UIte daca vrea cineva i-mi trimiteti niste poze, le listez si vi le trimit inapoi. Sa zicem 5 poze cu 15RON cu posta cu tot. Le lucrati in PS cum va place voua eu nu mai fac nici o corectie listez si le fac colet.
Am si un selphy dar nu se compara, cu selphy nu am reusit inca sa scot culorile pe care le scoate olmy
Hiti nu am vazut dar dupa calculele mele iasa scump la consumabile. Merge la volum mic

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate