Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dinastia Isus si impostorul Pavel

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1463 replies to this topic

#37
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006
Si tot din primul articol:

Petru CLEJ dixit: Evreii, care au fost persecutați timp de aproape două milenii de creștini, ar putea în sfârșit să-l reintegreze pe Isus în tradiția lor, unde până acum este privit cu suspiciune.
Unii lideri creștini, mai ales catolici, au renunțat oficial la teza deicidului lui Isus de către poporul evreu, un pas important către recunoașterea greșelilor din trecut ale Bisericii.


Nu vad ce greseli sa recunoasca cand... citez:

"Iudaimul este infiltrat de o foarte profunda ura la adresa crestinismului, combinata cu nerecunoasterea acestuia. O asemenea atitudine a fost agravata in mod clar de persecutiile crestinilor la adresa evreilor, dar in acelasi timp este in mare masura independenta de ele. De fapt, dateaza din vremurile cand crestinismul era inca slab si persecutat (nu in ultimul rand de catre evrei) si a fost impartasita de evrei care nu fusesera persecutati niciodata de crestini, sau chiar fusesera ajutati de acestia (...).

Conform Talmudului, Isus a fost executat de catre un tribunal rabinic propriu-zis pentru idolatrie, pentru incitarea altor evrei la isolatrie si pentru desconsiderarea autoritatii rabinice. Toate sursele evreiesti clasice care mentioneaza executia lui isi asuma bucuros responsabilitatea acesteia; in relatarea talmudica, romanii nu sunt mentionati nici macar in treacat (...).

Insusi numele lui Isus era pentru evrei un simbol a tot ceea ce este abominabil, iar aceasta traditie populara continua sa dainuiasca. Evangheliile sunt la fel de detestate si nu este permis sa se citeze din ele (necum sa mai fie si predate), chiar si in scolile israeliene moderne" - Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 97-98

#38
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
@Megara, Israel Shahak a fost o personalitate dar scrierile lui sunt categorice, nu stiu daca este cel mai bun exemplu de citat.
Insusi numele lui Isus era pentru evrei un simbol a tot ceea ce este abominabil, iar aceasta traditie populara continua sa dainuiasca.
Este o afirmatie generalizanta care nu reflecta fidel realitatea. Intotdeauna au existat interferente intre comunitatile evreiesti si cele crestine, si un relativ respect reciproc al amandorura inspre religia si traditiile celorlalti. Nu ma refer la extreme.

#39
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostMondschein, on Oct 12 2008, 21:48, said:

@Megara, Israel Shahak a fost o personalitate dar scrierile lui sunt categorice, nu stiu daca este cel mai bun exemplu de citat.
Insusi numele lui Isus era pentru evrei un simbol a tot ceea ce este abominabil, iar aceasta traditie populara continua sa dainuiasca.
Este o afirmatie generalizanta care nu reflecta fidel realitatea. Intotdeauna au existat interferente intre comunitatile evreiesti si cele crestine, si un relativ respect reciproc al amandorura inspre religia si traditiile celorlalti. Nu ma refer la extreme.

Eu zic ca este un exemplu bun mai ales ca vorbeste de scrieri, oiceiuri-traditii.
Dar ai si pierdut ideea. Vroiam sa arat ca afirmatiile lui PetruClej sunt o aberatie. Evreii insasi isi atribuie executia lui Isus iar renuntarea unor lideri crestini la teza deicidului lui Isus nu reprezinta absolut nimic.

Apoi, nu teza deicidului a stat la baza persecutiilor crestinilor asupra evreilor, iar evreii nu o sa-l integreze pe Isus in credinta lor niciodata. De reintegrare, asa cum s-a exprimat PetruClej, nici nu poate fi vorba deoarece acesta nu a fost niciodata integrat in mozaism.

Asa cum am spus si pe thread-ul Coltul antisemitilor, antisemitismul este rezultatul atitudinii evreilor fata de celelalte natii.

Si sa-l dam exemplu tot pe Israel Shahak:

"Daca un evreu are coitus cu o femeue goym, indiferent daca aceasta este o copila de 3 ani sau o adulta, indiferent daca este maritata sau nu si chiar daca este o minora in varsta numai de noua ani si o zi pentru ca a avut coitus de bunavoie cu ea, femeia trebuie sa fie omorata, pentru ca prin intermediul sau un evreu a dat de necaz" (Enciclopedia talmudica) - Shahak, Israel (1994). Jewish History, Jewish Religion 87

"Copiii evrei sunt invatati efectiv pasaje ca acela care porunceste ca fiecare evreu, ori de cate ori trece pe langa un cimitir, sa rosteasca o binecuvantare, daca este evreiesc, sau sa le blesteme pe mamele mortilor, daca este un cimitir non-evreiesc (...) s-a raspandit obiceiul de a scuipa (de obicei, de trei ori) la vederea unei biserici sau a unui crucifix."  - Ibidem 23 & 93

#40
Mondschein

Mondschein

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 13.09.2008
Megara:Asa cum am spus si pe thread-ul Coltul antisemitilor, antisemitismul este rezultatul atitudinii evreilor fata de celelalte natii.

Am inteles punctul tau de vedere.

#41
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008

View PostN-B-A, on Oct 12 2008, 21:05, said:

din posturile tale am crezut ca esti crestin... m-am inselat?
nu confunda tu ceea ce ar trebui sa fie cu ceea ar fi vrut sa fie... deocamdata pentru omenire, religia a fost si este exact ceea ce trebuia sa fie...
nu sunt fanatic, doar ca religia care naste industria ESTE doar pentru ca a creat o industrie... altfel o citeai ca pe legendele olimpului... daca nu intelegi, nu imi spune mie ca nu inteleg... doar intreaba-te de ce a tinut atat... ce a determinat-o... gandeste-te din punct de vedere economic, socila, politic....si nu incerca sa-mi vinzi miracole pe tava.....
nu am zis ca esti fanatic.... nici nu banuiam a fi... indoctrinat nu este egal cu fanatic sau bigot...indoctrinati sunt multi, bigoti sunt putini, si pot sa-i recunosc...
ma bucur ca nu m-am nascut musulman pentru ca asta ar fi presupus o locatie si un stil de viata... dar de pus intrebari tot mi-as fi pus, raspunsuri as fi cautat, de contestat tot as fi contestat, ca, pana la urma, m-am nascut crestin-ortodox si am parcurs acest proces...
Bun, asta denota faptul ca vrei ceva mai mult, Nu  iti cer sa imbratisezzi crestinismul ci sa iei in considerare ca printre tot ce s-a scris si predicat ceva bun poate fii gasit, daca esti capabil sa lasi subiectivismul la o parte vei vedea ca orice lucru poate fi folosit pentru ceva bun sau rau, totul tine de intentiile celui ce detine fraiele.

#42
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View Postiulianvalentin, on Oct 13 2008, 13:14, said:

Bun, asta denota faptul ca vrei ceva mai mult, Nu  iti cer sa imbratisezzi crestinismul ci sa iei in considerare ca printre tot ce s-a scris si predicat ceva bun poate fii gasit, daca esti capabil sa lasi subiectivismul la o parte vei vedea ca orice lucru poate fi folosit pentru ceva bun sau rau, totul tine de intentiile celui ce detine fraiele.
dar nu am zis niciodata ca nu poti sa gasesti ceva bun!..
sunt pur obiectiv...
dar am zis ca bunatatea sta in posibilitatea fiecaruia de a fi bun, si sunt `100% obiectiv cand spun ca nu iti trebuie BIBLIA sau o doctrina ca sa te faca sa fii bun, asa cum nu ii opreste (si nu i-a oprit niciodata) BIBLIA pe cei ce au putut sa manipuleze credinta si prostia oamenilor in favoarea lor, din a face ceva rau si foarte rau..
doar daca urmezi cele 10 porunci, si deja lumea ar fi incomparabil mai buna... da... dar cand dai bani la taica popa pentru asa ceva, cand faci ce-ti spune un ratat cu 2 clase, ma scuzi... asta ma face sa ***************** pe ele de legi si de zeu.... si asta se intampla... deci sunt obiectiv...

#43
lpt1

lpt1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 26.06.2008

View PostN-B-A, on Oct 13 2008, 14:32, said:

.......... cand spun ca nu iti trebuie BIBLIA sau o doctrina ca sa te faca sa fii bun, asa cum nu ii opreste (si nu i-a oprit niciodata)

Cunosc vreo cateva bucati de "oameni buni" care dadeau lectii de moralitate iar cand a ajungeau acasa isi omorau nevasta, schilodeau copilul.
Cum poti ura ceva ce nu cunosti ?
Cum poti ura ceva ce nu ti-a facut nimic rau ?
Oh, imi pot imchipui astfel ura ta asupra unuia care chiar iti face ceva.
Iisus, e insusi Dumnezeu, venit spre a se jertfi pe cruce pentru pacatele mele si ale tale. El nu a venit sa faca minuni pe pamant, El a venit sa ia pacatele noastre asupra Lui si sa avem noi viata dupa moarte. Minunile le-a facut pentru a intari credinta noastra.
El nu a fost zeu caci toti zei sunt diavoli. Te uita numai la reprezentarile lor si ai sa vezi cat de hidosi si diformi sunt.
El este Dumnezeu.

Edited by lpt1, 13 October 2008 - 14:16.


#44
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008

View PostN-B-A, on Oct 13 2008, 14:32, said:

dar nu am zis niciodata ca nu poti sa gasesti ceva bun!..
sunt pur obiectiv...
dar am zis ca bunatatea sta in posibilitatea fiecaruia de a fi bun, si sunt `100% obiectiv cand spun ca nu iti trebuie BIBLIA sau o doctrina ca sa te faca sa fii bun, asa cum nu ii opreste (si nu i-a oprit niciodata) BIBLIA pe cei ce au putut sa manipuleze credinta si prostia oamenilor in favoarea lor, din a face ceva rau si foarte rau..
doar daca urmezi cele 10 porunci, si deja lumea ar fi incomparabil mai buna... da... dar cand dai bani la taica popa pentru asa ceva, cand faci ce-ti spune un ratat cu 2 clase, ma scuzi... asta ma face sa ***************** pe ele de legi si de zeu.... si asta se intampla... deci sunt obiectiv...
Da ai dreptate cand spui ca e de ajuns sa urmezi un set de legi, si Ipt 1 are dreptate cand spune ca unii sunt precucernici doar de ochii lumi dar sti ce se intampla si aici cred ca am dreptate, ar trebuii sa existe cineva care clarifice si sa dea un exemplu concret in pastrarea acestor legi un exemplu constant care sa serveasca drept etalon ca sa nu interpreteze fiecare legile si sa nu caute caii sa le ocoleasca dar din pacate nici biserica nici nimeni nu prea mai da exemplul acela pe care trebuie sa il urmam, Totul se rezuma la noi insine si din delasare sau alte motive nici noi nu prea le pastram. Asta e tristul adevar cautam placerea noastra in loc sa cautam sa facem binele, Eu de multe ori m-am chinuit sa fac un bine dar am sfarsit prin a face rau tuturor celor la care am tinut si in loc sa caut sa plac aproapelui meu am cautat placerea mea. asta e raul savarsit nu poate fii indreptat, cand bati un cui in usa chiar daca il scoti tot ramane gaura.

#45
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View Postiulianvalentin, on Oct 13 2008, 18:56, said:

Da ai dreptate cand spui ca e de ajuns sa urmezi un set de legi, si Ipt 1 are dreptate cand spune ca unii sunt precucernici doar de ochii lumi dar sti ce se intampla si aici cred ca am dreptate, ar trebuii sa existe cineva care clarifice si sa dea un exemplu concret in pastrarea acestor legi un exemplu constant care sa serveasca drept etalon ca sa nu interpreteze fiecare legile si sa nu caute caii sa le ocoleasca dar din pacate nici biserica nici nimeni nu prea mai da exemplul acela pe care trebuie sa il urmam, Totul se rezuma la noi insine si din delasare sau alte motive nici noi nu prea le pastram. Asta e tristul adevar cautam placerea noastra in loc sa cautam sa facem binele, Eu de multe ori m-am chinuit sa fac un bine dar am sfarsit prin a face rau tuturor celor la care am tinut si in loc sa caut sa plac aproapelui meu am cautat placerea mea. asta e raul savarsit nu poate fii indreptat, cand bati un cui in usa chiar daca il scoti tot ramane gaura.

daca asta crezi atunci esti de o parere complet gresita...
si inchizitia a incercat sa impuna un set de legi de la care sa nu se abata lumea, deci tu preiei exact o idee care a dat gres. si o sa spui : nu!! nu asa! una care sa faca bine...
nu exista bine... nu exista rau... nu exista nimic in afara principiilor fiecaruia, deci de ce ar trebui lumea sa se ia dupa principiile morale ale unui individ sau ale unei clase de indivizi?...
omul isi face singur setul de legi morale. nu exista un exemplu concret si nu va exista niciodata si este DREPT sa nu existe... este o granita blur-ata...  nu exista etalon pentru asa ceva...
cautam placerea noastra si este NORMAL  sa o cautam... eu nu as face niciodata altfel... am o singura viata si asta o traiesc, d-asta ideea de viata dupa moarte este TERORISTA! este alta problema sa faci rau altor mii de oameni pentru binele tau, cel putin o constiinta ca a mea nu ar suporta, dar o constiinta a unui preot (popa..) vad ca nu are nici un fel de scrupule...
si pentru cei care dau bani pentru botez, nunta, INMORMANTARE, la un homosexual imbracat in negru, sa nu indrazniti sa ma contraziceti... daca ar fi sa urmez pedeapsa care cred eu ca se cuvine, cand un popa cere bani la o inmormantare, i-as taia gatul si l-as arunca intr-o groapa - si asta este etalonul meu moral... 6 miliarde jumate de oameni pe o planeta in care animalele nu sunt intrebate daca avem noi voie sa le distrugem viata... unu ca asta ar muri si nu as avea nici o remuscare... asta este ideea mea... din pacate legea ma obliga sa ma gandesc la viata mea in prima instanta, si la libertatea mea... Legea... nu cartea aia... legea este cea care impiedica oamenii sa faca rau... puscariile sunt pline de oameni care cred in dumnezeu... si daca nu ar fi puscarii, imagineaza-ti...
problema ta in legatura cu binele este normala... se cheama viata.. trebuie doar sa stii cand sa faci un echilibru intre tine si altii care merita si la care tii... totul se rezuma la persoanele la care tii...
ipocritii or sa vina sa spuna : dar nu iti e mila de x si y care ... bla bla... da... imi este... ignorance is bliss, dar cand treci de chestia asta, iti este mila... biserica mananca miliarde de euro si nu da nimic de pomana... gandeste-te la asta in momentul cand vezi oameni in tari subdezvoltate care mor de foame fara posibilitatea sa munceasca pentru hrana... dar in fiecare moment moare cineva... in fiecare minut un copil moare... unul nevinovat dupa toate canoanele bibliei... nu exista nici un zeu sa opreasca asta... si nu ai cum decat sa ignori si sa nu te gandesti, si nu te va afecta...
poti sa te gandesti ca in fiecare zi mor milioane de pui, porci, vite, si alte animale doar pentru a hrani populatia mondiala... la ei nu se gandeste nimeni pentru ca cineva le-a bagat in cap ca omul le este superior si ca merita sa profite de restul fiintelor... asta este alta porcarie din cartea aia proasta....

da... stiu povestioara cu fiul care a incercat sa scoata toate cuiele din usa facand fapte bune, iar intr-un final s-a lovit de toate gaurile ramase... asta este... daca nu ar exista gauri nu ai avea ce sa inveti...

#46
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostN-B-A, on Oct 13 2008, 19:30, said:

si inchizitia a incercat sa impuna un set de legi de la care sa nu se abata lumea, deci tu preiei exact o idee care a dat gres. si o sa spui : nu!! nu asa! una care sa faca bine...
:roflmao:  vad ca tu te impiedici la fiecare post de Inchizitie. :D
Ia te rog sa-mi spui pe scurt, si cu ale tale cuvinte, ce stii tu despre inchizitie.

Ah... si ce set de legi a impus inchizita?

#47
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View PostMegara, on Oct 13 2008, 19:44, said:

:roflmao:  vad ca tu te impiedici la fiecare post de Inchizitie. :D
Ia te rog sa-mi spui pe scurt, si cu ale tale cuvinte, ce stii tu despre inchizitie.

Ah... si ce set de legi a impus inchizita?


nu ma pune sa scriu 10 pagini pentru a spune ceva ce probabil sti deja... - nu am amintit de inchizitie in orice post... doar atunci cand am sansa sa scot puterea divina in fata :)

Edited by N-B-A, 13 October 2008 - 18:51.


#48
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostN-B-A, on Oct 13 2008, 19:51, said:

nu ma pune sa scriu 10 pagini pentru a spune ceva ce probabil sti deja... - nu am amintit de inchizitie in orice post... doar atunci cand am sansa sa scot puterea divina in fata :)
Eu stiu dar sunt convinsa ca tu nu stii. De cate ori ai amitit de Inchizitie, contextul a fost complet aiurea ceea ce nu poate sa dovedeasca decat faptul ca esti paralel cu subiectul.

So... astept pe scurt in cateva fraze... dar repede si lasa gugalitul :)

Edited by Megara, 13 October 2008 - 18:57.


#49
PetruClej

PetruClej

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.10.2008

View Postiulianvalentin, on Oct 12 2008, 18:37, said:

Vino cu niste argumente  din izvoarele istoriei pe care sa le inteleaga si microbii cum sunt eu bineniteles, sau o sa vii spunand ca asa a fost fiindca a zis tabor, cum au facut toti cei de dinaintea ta care au adus argumente atat pro si contra lui Isus sau crestinismului bazanduse pe ce a zis unul si altul sau pe judecata lor, Frate de argumente cum sunt cele aduse de tine suntem satui toti deaia nu te ia nimeni in serios nu ca ar avea cineva ceva cu tine dar ni sa scarbit la toti de argumente de doi lei atat teisti cat si atei, Tabor nu face decat sa il prezinte pe Isus ca personaj politic care urma sa il detroneze pe Irod si care s-a alaturat lui Ioan pentru a organiza o rascoala. Un conflict politic care a rezultat in ridicarea la rang de divinitate, a unui om care avea un simplu interes politic alaturi de cei doi frati ai sai daca am inteles eu bine, din pricina unui alt sectant care a trait mai tarziu pe numa Pavel , Frate este un mod de privii lucrurile dar nu este cu nimic mai buna varianta decat cea crestina adica nu ai venit cu nimic in plus, Nu te supara ca iti spun asta dar poate data viitoare o sa si citesti topicurile dintr-o arie innainte de a face tu unul si poate vii si cu niste dovezi concludente,

Asa pot sa vin si eu sa zic ca defapt Isus era extraterestru si ca Maria a ramas insarcinata in urma unei rapiri sau ca invierea si toate minunile au fost posibile datorita tehnologiei avansate dispuse de rasa extraterestra care a venit sa ne aduca noua pace si proseritate. Vezi simplu si daca te gandesti e o probabilitate dar nu sunt dovezi.

Păi a spune că Isus era extraterestru e la fel cu a spune că e fiul lui Dumnezeu, că Maria a fost fecioară când l-a conceput și născut și că a înviat a treia zi după răstignire. Nu mai comentez textul, domnule Iulian Valentin, pentru că e clar că nu ați înțeles nimic. Citiți și altceva decât propagandă creștină, de fapt citiți chiar li Noul Testament (dar citiți-l) și veți înțelege că între mesajul lui Isus și cel al lui Pavel (unde am spus eu că era sectant? Mișcarea lui Isus și a discipolilor săi poate fi considerată ca o sectă în cadrul iudaismului, pe când Pavel este întemeietorul creștinismului).

Repet Isus și urmașii săi nu au propăvăduit abandonarea preceprelor Torei, pe când Pavel a făcut-o cu fanatism, ceea ce-l face primul doctrinar al anti-iudaismului (semitismului).

#50
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008

View PostPetruClej, on Oct 13 2008, 19:59, said:

Păi a spune că Isus era extraterestru e la fel cu a spune că e fiul lui Dumnezeu, că Maria a fost fecioară când l-a conceput și născut și că a înviat a treia zi după răstignire. Nu mai comentez textul, domnule Iulian Valentin, pentru că e clar că nu ați înțeles nimic. Citiți și altceva decât propagandă creștină, de fapt citiți chiar li Noul Testament (dar citiți-l) și veți înțelege că între mesajul lui Isus și cel al lui Pavel (unde am spus eu că era sectant? Mișcarea lui Isus și a discipolilor săi poate fi considerată ca o sectă în cadrul iudaismului, pe când Pavel este întemeietorul creștinismului).

Repet Isus și urmașii săi nu au propăvăduit abandonarea preceprelor Torei, pe când Pavel a făcut-o cu fanatism, ceea ce-l face primul doctrinar al anti-iudaismului (semitismului).
Stai asa frate, Tabor zicea ca Isus a vrut sa il detroneze pe irod din motive politice si faptul ca a continuat sa predice ceva este pentru faptul ca l-a urmat pe Ioan, eu asta contest nu implicarea apostolului pavel in toata treaba. Pe mine asta ma tulburat, nu ca pavel a infiintat ceva diferit de Isus ci ca isus ar fi fost doar un personaj politic, In principiu inafara de invataturile lui Isus restul nici nu ma intereseaza si sa stii ca am citit noul testament.
daca o luam asa fiecare cu a lui o sa ne certam unul pe gasca si altul pe rata hai sa ne fie clar, Tabor nu are nici o dovada asupra persoanei lui Isus asa cum nimeni nu are in ziua de azi, el a ramas si acum un mister, si cine zice ca stie sa vina cu dovezi nu cu basme.

@ n-b-a Era vorba de adoptarea unor legi de catre oameni nu impunerea lor, cand un lucru este impus oamenii automat vor cauta sa le ocoleasca iar acel exemplu nu trebuie sa fie cum a fost inchizitia ci noi insine sa fim exemplul si daca se poate alti oameni mai buni si mai drepti ca noi, asta daca exista. Nu confunda invataturile Lui Isus cu ceea ce au facut oamenii de-a lungul istoriei. Eu vorbesc despre noi intelegi, ce facem noi ca daca ne uitam la altul si nu vedem ce vrem automat zicem ca legea lui este gresita fara sa ne gandim ca poate acel om nu face treaba cum trebuie, fie din neputinta sau dezinteres.

M-am saturat sa discut despre istorie, dogme si polemici, stii care este diferenta dintre ei si noi, ei si-au ratat ocazia de a fii mai buni noi inca o mai avem si daca continuam sa ii speculam pe ei si sa judecam mortii nu facem decat sa ne invartim in jurul mormantului nostru. Decat sa aratam cu degetul putem sa dam un exemplu nu de dogma nu de religie sau altceva ci de un om mai bun, daca esuam nu suntem mai buni decat inchizitorii cruciatii si toti cei care au varsat sange nevinovat in numele dreptatii,

#51
N-B-A

N-B-A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 14.06.2008

View PostMegara, on Oct 13 2008, 19:56, said:

Eu stiu dar sunt convinsa ca tu nu stii. De cate ori ai amitit de Inchizitie, contextul a fost complet aiurea ceea ce nu poate sa dovedeasca decat faptul ca esti paralel cu subiectul.

So... astept pe scurt in cateva fraze... dar repede si lasa gugalitul :)
n-am nevoie de gugal...
spune-mi ce am gresit... poate o sa demonstrez direct ca esti paralela cu ce am spus...sau poate ai cunostinte extraordinare pe care le-am omis...

#52
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostN-B-A, on Oct 13 2008, 20:42, said:

n-am nevoie de gugal...
spune-mi ce am gresit... poate o sa demonstrez direct ca esti paralela cu ce am spus...sau poate ai cunostinte extraordinare pe care le-am omis...
Vad ca tot taraganezi. Repet... spune-mi cu ale tale cuvinte ce reprezinta inchizitia.

Si te-am mai intrebat, si acu intreb a treia oara... ce set de legi a impus inchizita?

#53
PetruClej

PetruClej

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.10.2008

View Postiulianvalentin, on Oct 13 2008, 18:41, said:

Stai asa frate, Tabor zicea ca Isus a vrut sa il detroneze pe irod din motive politice si faptul ca a continuat sa predice ceva este pentru faptul ca l-a urmat pe Ioan, eu asta contest nu implicarea apostolului pavel in toata treaba. Pe mine asta ma tulburat, nu ca pavel a infiintat ceva diferit de Isus ci ca isus ar fi fost doar un personaj politic, In principiu inafara de invataturile lui Isus restul nici nu ma intereseaza si sa stii ca am citit noul testament.
daca o luam asa fiecare cu a lui o sa ne certam unul pe gasca si altul pe rata hai sa ne fie clar, Tabor nu are nici o dovada asupra persoanei lui Isus asa cum nimeni nu are in ziua de azi, el a ramas si acum un mister, si cine zice ca stie sa vina cu dovezi nu cu basme.

1. Acțiunea lui Isus a fost una predominant politică - eliberarea Iudeei de dominația romană, în primul rând, și instaurarea împărăției lui Dumnezeu pe Pământ.

2. Nicăieri nu propăvăduiește Isus renunțarea la Legea evreiască - Torah.

3. Pavel - care a avut o vedenie pe drumul spre Damasc în 35 sau 36 (nu-l cunoscuse pe Isus) - inventează un mesaj complet nou - fundamentat pe divinitatea lui Isus și abandonarea preceptelor Torei. În fapt, este o nouă religie. Cum epistolele lui Pavel antedatează evangheliile este mai mult decât evident că Pavel este întemeietorul creștinismului.

4. Basme sunt divinitatea lui Isus, imaculata concepțiune și învierea.

#54
iulianvalentin

iulianvalentin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 11.06.2008

View PostPetruClej, on Oct 14 2008, 13:52, said:

1. Acțiunea lui Isus a fost una predominant politică - eliberarea Iudeei de dominația romană, în primul rând, și instaurarea împărăției lui Dumnezeu pe Pământ.

2. Nicăieri nu propăvăduiește Isus renunțarea la Legea evreiască - Torah.

3. Pavel - care a avut o vedenie pe drumul spre Damasc în 35 sau 36 (nu-l cunoscuse pe Isus) - inventează un mesaj complet nou - fundamentat pe divinitatea lui Isus și abandonarea preceptelor Torei. În fapt, este o nouă religie. Cum epistolele lui Pavel antedatează evangheliile este mai mult decât evident că Pavel este întemeietorul creștinismului.

4. Basme sunt divinitatea lui Isus, imaculata concepțiune și învierea.
1 Isus nu a eliberat iudeea de sub dominatia romana

2Da este adevarat, dar Isus a spus totusi ca aduce o lege noua si o randuiala noua lucrul acesta este scris in toate evangheliile apostolilor contemporani. desi nu exista dovada ca acestea au fost sau nu modificate.

3. Pavel nu a fost contemporancu Isus ceea ce nu exclude posibilitatea ca poate  a adoptat o metodologie putin sau mai mult diferita, dar de la asta pana la o noua lege diferita de cea a lui Isus este cale lunga.

4.basme erau acum 500 de ani ca omul va merge vreodata pe luna si iata ca totusi s-a intamplat. Complexitatea universului si lucrurile inca necunoscute noua nu exclud nici pe Dumnezeu si nici pe Isus.

5. ma bucur ca ai lasat la o parte sicanele si ca dai dovada de ratiune.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate