Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Despre prețuri la "amenajările interioare"

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#73
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007
Cam la cât s-ar ridica prețul/mp, pentru zugrăvit, în București?
Acest zugrăvit, la mine ar trebui să includă:
- glet - prima mână; am ințeles că poți (sau nu) să ceri să facă cu plasă să se fixeze mai bine și să nu crape
- glet - a doua mână - finisaj
- vopsea lavabilă (albă)
Mi-a zis cineva că n-ar trebui să fie mai mult de 20 ron/mp, dar respectivul e din alt oraș așa că nu știu dacă se aplică treaba asta și aici. Menționez că nu sunt probleme cu pereții, adică sunt foarte drepți, albi și nici nu trebuie răzuiți prea mult.

De asemenea, m-ar interesa să reconstruiesc toată partea aceea de la baie (nu știu cum se numește) care înconjoară țevile verticale de pe coloană. De obicei este în spatele chiuvetei. Cât ar costa treaba asta și din ce materiale să spun să mi-o facă? Mi-a zis cineva că nu e bine din rigips, dar atunci din ce?

Și dacă am faianță din aceea de dimensiuni mici 10X10, cât costă montajul pe mp? E mai mult de 30 ron/mp ?

Că trebuie să vină un meșter să facă o evaluare și nu vreau să sară calul la prețuri.

#74
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Cum nu raspunde inca nimeni ma gandesc sa-mi dau cu parerea chiar daca si eu sunt in provincie.Preturile eu cred ca sunt in regula,pot fi diferente dar nu mari si alea in functie de mai multi factori mai mult sau mai putin obiectivi in functie de meserias.
    
     Problema si dificultatile apar la construitul acelei masti de la baie.Puteti folosi ieftin si rapid lambriuri din plastic insa asta nu inseamna ca nu au dezavantaje,primul ar fi ca nu puteti pune faianta direct pe ele,al doilea ca se aude cum curge apa prin tevi.
    
    Alte variante vedeti ce va spune meseriasul,daca ati auzit ca gips cartonul nu este ok.Ma gandesc ca degeaba va spun ca eu le fac din gips carton iar in interiorul mastii bag in ud-urile de 30 polistiren de 2 sau 3 cm si imbinarile intre polistiren pun silicon,iar gipscartonul este verde fiindca daca meseriasul nu vrea sau nu stie sa faca bine si cu simt de raspundere tot o "balarie" iasa.

Edited by hulutag, 13 October 2009 - 18:34.


#75
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Posthulutag, on 13th October 2009, 19:32, said:

Problema si dificultatile apar la construitul acelei masti de la baie.Puteti folosi ieftin si rapid lambriuri din plastic insa asta nu inseamna ca nu au dezavantaje,primul ar fi ca nu puteti pune faianta direct pe ele,al doilea ca se aude cum curge apa prin tevi.
Alte variante vedeti ce va spune meseriasul,daca ati auzit ca gips cartonul nu este ok.Ma gandesc ca degeaba va spun ca eu le fac din gips carton iar in interiorul mastii bag in ud-urile de 30 polistiren de 2 sau 3 cm si imbinarile intre polistiren pun silicon,iar gipscartonul este verde fiindca daca meseriasul nu vrea sau nu stie sa faca bine si cu simt de raspundere tot o "balarie" iasa.
Merci frumos. In legatura cu "ghena" de la tevi (am aflat intre timp cum se numeste), clar nu vreau din plastic. Am mai citit si eu pe net si am vazut si niste poze, se pare ca ar fi in regula si din rigips, dar sa fie din acela verde. In pozele alea am vazut si un schelet metalic, asa se procedeaza? Ca imi dau seama ca ala are rol de sustinere. Se gaseste asa ceva de cumparat? Si asa un pret orientativ nu se poate? Cat ar putea costa manopera - 200 ron? Mai mult?

Totul e sa stiu (in mare) daca asa se procedeaza, ca mesterii astia sunt foarte sensibili. Cum le spui ca vrei intr-un anume fel, se bosumfla ca te bagi in treburi care nu te privesc. Si eu nu sunt din aia care sa stea sa-i urmareasca ce fac, dar nici sa ma fraiereasca pe fata.

Trebuie sa caut acum pe altcineva, ca nu m-am inteles cu ala de ieri (culmea mai era si recomandat). Prima data imi spune ca nu, nu trebuie plasa pe pereti (desi e indicata la peretii despartitori de bca, mai ales ca am schimbat si partea electrica si s-au mai crapat); apoi zice - aa pai daca ar veni 5 oameni ar avea de lucru 2 saptamani! Poftim?! pai ce nene e vila? e doar o garsoniera, ce sa faca 2 saptamani, sa puna gresie, faianta, sa refaca masca si sa aranjeze peretii; ca cica: e greu sa puna faianta d-aia mica; zic: pai n-are nimic ca sunt grupate bucatile cu plasa, puteti lipi 9 odata. Ca tre' sa mute un dulap la bucatarie si e cam greu; ca sa mi iau eu materialele sa le aiba pregatite. Si cireasa de pe tort, ca trebuie sa le mai asigur si masa. Era sa cad jos. Si zic, cat ma costa pe mp, asa in mare? Nu, ca nu poate sa-mi spuna inca (dar la o lucrare lungita 2 saptamani cre'ca voia peste 50 milioane). Bine, la revedere.

#76
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Nu este simplu nici cu masca si nici cu acele 9 piese de faianta prinse pe plasa.Eu am avut la un client asa ceva,erau prost distribuite pe plasa,nu aveau rosturile egale iar unele cadeau asa ca...o durat mult mai mult manopera si asa am ajuns la 75 lei/mp,o mai fost si o fereastra si coltare.
La masca se folosesc profile pentru gips carton,v-a sti meseriasul care sper sa-l gasesti la un pret care convine,calitatea lucrarii o vedeti mai tarziu,daca dureaza atat cat o zis acea persoana inseamna ca atatia bani si face,calculeaza cate persoane cat timp lucreaza si cati bani le raman pe luna si afli daca sunt macar la salariul mediu pe economie.Sunt meseriasi carora "le merge" mana ,au experienta si termina repede si atunci spun clientului ca dureaza mai mult ca sa nu-l "sperie" ca castiga asa multi bani.
     In mare parte meseriasii nu stau la discutii legate de pret,nu facem comert ca sa avem adaos comercial ca sa lasam 5 - 10 % din pret.Mai demult aveam raspuns pentru clienti care deschideau subiectul negocierii .Daca vorbeau de pret si de calitate atunci ramanea timpul (faci mai multe lucrari simultan),daca se discuta la pret si timp ramane calitatea sub semnul intrebarii,daca vrei si calitate si timp scurt cred ca nu mai ai tupeu sa-i spui meseriasului sa mai lase din pret,sau se poate sa lase dar sa nu te astepti sa mai vina la o garantie (daca nu este firma) sau sa-ti mai faca ceva servicii.
   Succes si scuze daca am deranjat pe cineva cu ce-am scris mai sus .

#77
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Posthulutag, on 15th October 2009, 08:32, said:

Nu este simplu nici cu masca si nici cu acele 9 piese de faianta prinse pe plasa.Eu am avut la un client asa ceva,erau prost distribuite pe plasa,nu aveau rosturile egale iar unele cadeau asa ca...o durat mult mai mult manopera si asa am ajuns la 75 lei/mp,o mai fost si o fereastra si coltare.
La masca se folosesc profile pentru gips carton,v-a sti meseriasul care sper sa-l gasesti la un pret care convine,calitatea lucrarii o vedeti mai tarziu,daca dureaza atat cat o zis acea persoana inseamna ca atatia bani si face,calculeaza cate persoane cat timp lucreaza si cati bani le raman pe luna si afli daca sunt macar la salariul mediu pe economie.Sunt meseriasi carora "le merge" mana ,au experienta si termina repede si atunci spun clientului ca dureaza mai mult ca sa nu-l "sperie" ca castiga asa multi bani.
     In mare parte meseriasii nu stau la discutii legate de pret,nu facem comert ca sa avem adaos comercial ca sa lasam 5 - 10 % din pret.Mai demult aveam raspuns pentru clienti care deschideau subiectul negocierii .Daca vorbeau de pret si de calitate atunci ramanea timpul (faci mai multe lucrari simultan),daca se discuta la pret si timp ramane calitatea sub semnul intrebarii,daca vrei si calitate si timp scurt cred ca nu mai ai tupeu sa-i spui meseriasului sa mai lase din pret,sau se poate sa lase dar sa nu te astepti sa mai vina la o garantie (daca nu este firma) sau sa-ti mai faca ceva servicii.
   Succes si scuze daca am deranjat pe cineva cu ce-am scris mai sus .
Nemultumirea mea s-a legat de faptul ca: 5 oameni timp de 2 saptamani pentru o garsoniera, mi se pare exagerat. 2 Saptamani sa dureze e ok, dar pentru unul-doi mesteri. Nici macar n-ar avea loc prea multi, mai mult s-ar incurca unul pe altul. Pai daca socotesc 5*10 zile*100 ron (de fiecare)=5000 ron. Pe putin, ca banuiesc ca nimeni nu-ti lucreaza p-aici cu "numai" 100 ron/zi. Stiu ca sunt lucruri mai grele de facut, dar pina la urma se compenseaza cu cele simple (de exemplu peretii de rezistenta, care ocupa suprafata cea mai mare sunt in stare buna si nu prea e mult de lucrat la ei). In sfarsit, vad ca un pret la scafa de la baie tot nu ati avansat :>

#78
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Despre masca cred ca este vorba nu scafa (scafa este ceva la tavan,dublura),daca este curat tot,adica nu mai este de spart si carat ci doar montatul structurii,a polistirenului si a gips cartonului atunci n-ar trebui sa dureze mai mult de o zi pentru o persoana si daca este pentru faianta adica nu mai trebuiesc finisaje (coltar,glet),atunci chiar e mult o zi pentru asa ceva.Dar acum ma gandesc ,sper ca este vorba de acea masca din spatele chiuvetei cu lateralele de 20-25 cm iar in fata 50-60 cm,eu despre ea am vorbit.
    Intr-adevar ceva nu era in regula de vroiau 5 oameni sa lucre in garsoniera,eu an fost cu inca 2 baieti si nu aveam loc unul de altul,dar aveam si mobilier,o fost groaznic,nu aveam loc de scule,loc de facut adeziv,glet...
    Va doresc sa gasiti meseriasul care sa va faca lucrarea.

Edited by hulutag, 15 October 2009 - 19:31.


#79
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View Posthulutag, on 15th October 2009, 20:24, said:

Despre masca cred ca este vorba nu scafa (scafa este ceva la tavan,dublura),daca este curat tot,adica nu mai este de spart si carat ci doar montatul structurii,a polistirenului si a gips cartonului atunci n-ar trebui sa dureze mai mult de o zi pentru o persoana si daca este pentru faianta adica nu mai trebuiesc finisaje (coltar,glet),atunci chiar e mult o zi pentru asa ceva.Dar acum ma gandesc ,sper ca este vorba de acea masca din spatele chiuvetei cu lateralele de 20-25 cm iar in fata 50-60 cm,eu despre ea am vorbit.
Mersi. Da despre aia e vorba 25/60 cm, masca/ghena cum s-o numi; scafa ii zicea cineva pe net si de acolo m-am molipsit, ca dadea si poza. Maine vine instalatorul sa inlocuiasca tot ce vine din coloana; sa vad daca trebuie s-o sparga el. Nici nu stiu, e indicat sa montezi faianta pe ea sau mai bine nu? Ca nu tin neaparat sa am faianta acolo, gasesc eu o solutie s-o cosmetizez.

#80
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
[Nici nu stiu, e indicat sa montezi faianta pe ea sau mai bine nu? Ca nu tin neaparat sa am faianta acolo, gasesc eu o solutie s-o cosmetizez.

De obicei acolo se monteaza lavoarul si se mai stropeste cateodata si zona din spate .

#81
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

View PostAlta_, on 15th October 2009, 20:27, said:

Mersi. Da despre aia e vorba 25/60 cm, masca/ghena cum s-o numi; scafa ii zicea cineva pe net si de acolo m-am molipsit, ca dadea si poza. Maine vine instalatorul sa inlocuiasca tot ce vine din coloana; sa vad daca trebuie s-o sparga el. Nici nu stiu, e indicat sa montezi faianta pe ea sau mai bine nu? Ca nu tin neaparat sa am faianta acolo, gasesc eu o solutie s-o cosmetizez.

Eu am inlocuit o astfel de masca. A fost pusa la socoteala cu 150 LEI, acum 1 an.

Atentie la schelet (trebuie unul solid cu profile mai groase la colturi): acolo unde vei fixa chiuveta in special, pune o scandura orizontala, groasa de 20-25 mm si lata de 150 mm, astfel incat sa ai in ce prinde bolturile de fixare; analog pentru oglinda, corp de iluminat, dar cu scandura, mai ingusta.

Pune faianta pe acesta masca; e mult mai bine decat altceva. Faianta tine bine pe rigips verde.
Lasa si usite de vizitare: jos 30 x 40 cm si sus 20 X 30. Chiar daca nu vei lucra prin ele, poti vedea ce se intampla la o eventuala inundatie, adica de unde vine apa.

SUCCES !

#82
Alta_

Alta_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 22.05.2007

View PostATrica, on 21st October 2009, 09:07, said:

acolo unde vei fixa chiuveta in special, pune o scandura orizontala, groasa de 20-25 mm si lata de 150 mm, astfel incat sa ai in ce prinde bolturile de fixare; analog pentru oglinda, corp de iluminat, dar cu scandura, mai ingusta.
A, multumesc frumos, nici nu-mi trecea prin cap asa ceva. Daca nu le spui in mod special ca vrei intr-un fel, mesterii n-au nicio apasare sa faca treaba ca lumea (chiar de stiu, poate nu vor). Tocmai m-am convins de asta la schema electrica. Dupa ce ca m-au uscat de bani (si manopera si materialele) nici nu sunt multumita.

#83
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Imi pare rau ca nu am dat toate amanuntele,il felicit pe "ATrica".  Mie nici nu mi-a trecut prin cap sa spun asa ceva fiindca e datoria mesterului,eu nici nu povestesc cu clientii chestii de genul asta si nici nu-i intereseaza dar nici sa nu aiba candva probleme ca ...nu e bine la referinte.In orase mai mici ca meserias iti cam pasa ce impresie lasi chiar daca iei ceva mai multi bani dar trebuie sa fie impecabil si atunci nu te plictisesti.
   Sa-i spuneti instalatorului ca vreti sa puneti jos masca de vizitare caci pe acolo este posibil sa fie apometru caci alimentarile si scurgerea de la lavoar vin ceva mai sus.

#84
AC09

AC09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 02.06.2009
In curind casa o sa fie in "faza de rosu" si trecem la finisaje.
Dilema este ce sa alegem :gips carton peste tot (pereti, tavane aproximativ 700 mp) plus lavabil sau varianta clasica cu tencuiala?
Imi puteti spune care varianta ar fi mai ieftina?
Ce preturi se mai vehiculeaza pt manopera in cazul gips cartonului(plus lavabil) si cit in cazul variantei clasice?
Va multumesc!

#85
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Este ceva mai complicat cu raspunsul,eu care nu tencuiesc ci montez gips carton pot sa sustin ca este mai bine,mai repede mai "uscat"cu gips carton chiar daca vine lipit sau pe structura.Cel care tencuieste (sunt cam rari pe net,parerea mea)iti v-a spune ca este mai "sanatos",mai rezistent cu tencuiala.Daca gasesti meseriasi cu masina de tencuit este alta treaba cu asta da se poate face comparatie intre gips carton si tencuiala trasa pe indreptare cu masina de tencuit.Astept si colegii cu comentarii dar mai depinde si de constructie,cat de dreapta este zidaria,ce fel de zidarie este,eu doar ce-am terminat de placat (amenajat) tot interiorul la o casa,nu stiu cum sa dau preturile fiindca difera destul de mult de exemplu pentru aceeasi operatiune am mai multe preturi.Eventual trimit un pm cu devizul si poate-ti faci o idee.

#86
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am facut o ghena de baie din rigips verde. Pe ea nu am montat insa chiuveta.
Am castigat mult spatiu in baie!

I-am facut o gura de vizitare ranforsata cu profile de Rigips si o usa din OSB pe care am lipit cu adeziv cauciucat 2 placi de faianta.
Usa este pusa cu 3 balamale de 170 grade. "cade" perfect, daca nu cauti, nu iti dai seama ca este usita de vizitare.
Atentie mare cu profilele pentru ghena! La mine chena avea deja niste bride de metal care delimitau intr-un fel spatiul interior al ghenei. Cum nu am vrut sa le tai, a trebuit sa decupez din profilele de rigips pentru a ocupa cat mai putin spatiu cu ghena. O sa revin cu poze.
La lipirea faiantei, am folosit plasa de fibra de sticla la imbinarea rigips/perete BCA. Adeziv Ceresit CM16 sau CM17, nu mai tin minte exact. Calitatea acestui material este dementiala. Pe langa el, Murexin-ul este un nisip prost cu putin ciment...

Ghena a iesit foarte rigida, nu flexeaza deloc.

#87
mardraaxi

mardraaxi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,898
  • Înscris: 22.11.2009

View Postadris1919, on 6th February 2009, 23:11, said:

Haide ba, ma lasi? Da' ce face ala ma, sa merite 1500 de euro pe luna? Ca parchetul asta mecanic il poate pune oricine stie sa citeasca instructiunile de pe ambalaj! Tu uiti ca traim in romanica, unde e mare criza si aproape 50% din populatie isi permite sa manance carne maximum o data pe luna? La cati meseriasi sunt, si mai ales la cati or sa vina acasa, nu prea cred eu ca vor ramane preturile astea astronomice si pretentiile astea complet nejustificate in contextul dat.
Un parchetar face un lucru cat se poate de banal. Un doctor salveaza vieti. Cel din urma are 500-700 EU lunar. Asa ca tamplarul de care zici tu, amice, poate sa mai lase din pretentii, ca altfel e un nesimtit.
iti propun un tirg,vino cu mine 2sapt sa faci acest lucru banal si pe urma mai vb,cit despre faptul ca faci nesimtit un om care cere un anumit pret pe munca lui mi se pare mai mult decit deplasat si la sfirsit nu stiu cine e nesimtit.
chestia cu criza e mai mult decit o scuza ordinara pt ce trebuie sa scada preturile la servicii atita timp cit preturile la produse care si asa sunt umflate la maxim continua sa creasca,mie cind imi vin facturile nu apare nici un scont de 50% pt ca e criza din contra se maresc pe fiecare luna.
cit despre cistigul unui parchetar comenteaza dupa ce afli cit costa sculele unui parchetar respectabil,personal cred ca din acest punct de vedere este aripa cu cea mai mare investitie din domeniul finisajelor in constructii si ca sa nu te chinui prea mult iti spun eu ca ajung sa coste minim 6000€ fara consumabile,masina de carat si alte maruntisuri.
preturile nu sunt deloc astronomice atita timp cit meseriasi trebuie sa faca parte din patura de mijloc a societatii cel putin asa este in tarile la care noi rivnim sa ne apropiem
cind vb de meserias nu ma refer la firmele care au 5-10 angajati si fac tot ce tine de constructii ba chiar iti curata si bujiile la masina ca a mai facut el odata care de fapt sunt platiti o mizerie si 98& din bani sa duc in piscina patronului ci ma refer la meseriasi care lucreaza in propriu cu 1-2 angajati sau chiar asociati si fac un anumit lucru de ex.rigipsarul pune rigips si da o mina de chit si atit nimic mai mult,asa si parchetarul
eu personal am pierdut 10 ani din viata pt a stapinii meseria si mereu e ceva de invatat,am investit in scule+papuc undeva la 10000€ fac strict parchet din lemn si nimic mai mult si suntem 2 asociati fara angajatii,lucrez in mediu toxic,raspunderea e a mea in caz ca ceva nu iese bine eu scot bani din buzunar sa repar si nivelul calitatii este unul zic eu de top dar ca sa mentin aceasta calitate am nevoie de scule si materiale profesinale de foarte buna calitate deci implicit preturile sunt mari.
la fine totul este foarte simplu un mercedes costa cel putin dublu decit un renault tocmai pt ca este un produs de calitate superioara dar noi romanii din romanica vrem calitate occi dentala ca am vazut noi nu stiu pe unde dar sa platim o bere si un mic.
ce trist

#88
sssssnacke

sssssnacke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.02.2010
ai perfecta dreptate MARDRAAXI,eu am lucrat 3 ani in italia unde am invatat sa montez rigips si acolo fiecare stie o meserie(numai una),pe care o face foarte bine,nu ca la noi,toti sunt meseriasi in orice,iau apartamente ca lucrare si fac tot(sapa,gresie,parchet,electrica,instalatii,geamuri,rigips,zugraveli,s.a.m.d).L
a sfarsit eu sunt convins ca nimic nu e facut corect,am vazut multe cazuri,dar clientii in general se multumesc ca"nu mai e ca inainte"Eu ii poveteam sefului meu in Italia despre cum ne pricepem noi romanii"la toate",la care el mi-a zis:asa o fi,dar eu cred ca atunci cand vrei sa aprinzi lumina,incepe sa curga apa la chiuveta!cred c-ati inteles ce a vrut sa zica!

#89
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postsssssnacke, on 17th April 2010, 16:07, said:

nu ca la noi,toti sunt meseriasi in orice,iau apartamente ca lucrare si fac tot(sapa,gresie,parchet,electrica,instalatii,geamuri,rigips,zugraveli,s.a.m.d).L
a sfarsit eu sunt convins ca nimic nu e facut corect
     Eu as putea sa-ti povestesc cum am reusit si prin ce experiente o trebuit sa trec cu angajati specialisti in sanitare si ma suna clientul duminica sa merg ca-i picura apa,sau nu venea cand trebuia la lucrare si nu puteam continua cu faianta ,cu electricianul care-ti lasa pe pereti niste "movile"de glet pe santuri si pe la doze iar tu trebuie sa finisezi peretii,mai vrei sa repari pe langa usi si termopane si le gasesti strambe sau vezi ca nu se inchid cum trebuie ca cei care le-au vandut au asigurat "montajul"etc.si uite asa daca mai ai si ceva scoala si vrei sa faci ceva bine facut atuci le inveti pe toate si te lipsesti de cei 10-40 de angajati si iei doar 2-5 oameni  si faci interioare de la a la z,dar le faci cu simt de raspundere si seriozitate si atunci poti sa firmi ca se poate castiga in tara bani frumosi,chiar mai multi decat multi compatrioti de-ai nostri din strainatate.
    Dar in cele 8-10 ore cat esti la munca muncesti,nu te uiti dupa pasarele si ajungi sa faci programari la lucrari si cu un an inainte.Mai trebuie sa mentionez poate ca am inceput in primavara lui 1996 cu tapet,gips carton si alte maruntisuri pe langa acestea,studii superioare si germana fluent.Deci se poate cred eu si mai cunosc si alte persoane dar poate nu au timp de net .Deci ma gandesc ca nu trebuie sa facem afirmatii la modul general.Poate peste vreo 10 ani daca ramai in bransa sigur o sa ai alta parere.Numai bine !

Edited by hulutag, 18 April 2010 - 21:18.


#90
Hana79

Hana79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 17.06.2008
imi spuneti, va rog, si mie niste preturi - daca stiti - pt zugravit un apartament de 60mp, 2 cam (se va gletui,pune plasa, apoi finisa si varui2 camere, hol mare,o camara si bucataria care nu va avea faianta)
Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate