Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

pentru cei care vor sa plece din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postgabian22, on Oct 12 2008, 20:24, said:

Inca unul care se crede atotstiutor....  :puke:

Se cam termina argumentele  :lol:

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Va certati de geaba! Ca in orice lucru exista unii care resusec, altii care se zbat intre si destui care esueaza lamentabil. Si aici ca peste tot nu se poate aplica un sablon.

#39
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMaterium, on Oct 12 2008, 21:32, said:

Va certati de geaba! Ca in orice lucru exista unii care resusec, altii care se zbat intre si destui care esueaza lamentabil. Si aici ca peste tot nu se poate aplica un sablon.

Fata de cele doua motive expuse de mine mai exista si altele?

#40
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
vata_pe_batz, nu imi da lectii de HR. E fix domeniul meu.

Sunt doua tipuri de oameni.
Cei care isi pregatesc plecarea din timp, se adapteaza tarii de adoptie inainte de a ajunge acolo si isi iau toate metodele de precautie in caz de esec si mai sunt cei care pleaca la plesneala...
Dintre cele doua categorii ghiciti si voi cam care are mai multe sanse de reusita...

cata.s, tu din ce categorie faci parte?
Mai bine spune-ne si cum si de ce ai plecat pentru a intelege mai bine situatia.

View PostBogdan R, on Oct 12 2008, 18:34, said:

Cred ca mai usor ar fi de dat exemple de studii nerecunoscute...
Europa e plina deja de IT-isti, medici, ingineri, arhitecti, profesori etc care au profitat de aderarea Romaniei la UE si implicit de recunoasterea diplomelor.


Ingineri? De unde naiba???? Nu sunt recunoscute nici Politehnica nici Ase-ul, nici Universitatea si evident nici cele particulare.
Si chiar daca ar fi, care angajator crezi ca are incredere intr-o facultate din Romania care nu intra nici macar in top 200 facultati din Europa?
Si hai sa nu ne mai furam caciula, ca in Romania faci o facultate pentru diploma, dupa ce termini tot tufa de Venetia esti. Practic nu ai invatat nimic, deci nu esti competitiv nici pe piata de munca locala dar barem pe cea internationala.

Edited by xella, 13 October 2008 - 00:05.


#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postxella, on Oct 13 2008, 01:11, said:

Ingineri? De unde naiba???? Nu sunt recunoscute nici Politehnica nici Ase-ul, nici Universitatea si evident nici cele particulare.

Studiile universitare sunt recunoscute prin agrementele semnate intre UE si Romania.
Nici nu ar fi posibil ca Romania sa fi membra a UE fara sa aiba diplomele recunoscute.
Eu cunosc aici ingineri, IT-isti, medici si profesori romani care lucreaza in domeniul lor, fara sa fi avut nici o problema de legata de recunoasterea diplomei.
Intr-adevar, exista unele reglementari limitatorii in anumite tari dar in general piata muncii e deschisa pentru absolventii de studii superioare.

#42
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postxella, on Oct 13 2008, 00:11, said:

vata_pe_batz, nu imi da lectii de HR. E fix domeniul meu.
Pai atunci ar trebui sa stii cum stau lucrurile

Sunt doua tipuri de oameni.
Cei care isi pregatesc plecarea din timp, se adapteaza tarii de adoptie inainte de a ajunge acolo si isi iau toate metodele de precautie in caz de esec si mai sunt cei care pleaca la plesneala...
Dintre cele doua categorii ghiciti si voi cam care are mai multe sanse de reusita...

Cele doua categorii se incadreaza in categoriile enumerate de mine. Nimic nou

Ingineri? De unde naiba???? Nu sunt recunoscute nici Politehnica nici Ase-ul, nici Universitatea si evident nici cele particulare.
Bogdan mi-a luat-o inainte
Si chiar daca ar fi, care angajator crezi ca are incredere intr-o facultate din Romania care nu intra nici macar in top 200 facultati din Europa?
O gramada
Si hai sa nu ne mai furam caciula, ca in Romania faci o facultate pentru diploma, dupa ce termini tot tufa de Venetia esti. Practic nu ai invatat nimic, deci nu esti competitiv nici pe piata de munca locala dar barem pe cea internationala.


#43
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005
Fiti seriosi, diplomele romanesti NU sunt recunoscute!
Si or fi angajatori care te baga in seama si cu o diploma romaneasca, dar cu siguranta te dezavantajeaza.

Ce naiba, comparam, ESC Grenoble cu ASE sau Polytechnics UK cu Politehnica Bucuresti?

@ vata_pe_batz, da, stiu cum stau lucrurile si cu siguranta cv-ul si scrisoarea de intentie nu au nimic cu personalitatea! Dupa cum zicea cineva pe aici, majoritatea sunt copy paste de pe internet. Poti analiza eventual cat de coerent este acest copy paste.

Edited by xella, 13 October 2008 - 10:12.


#44
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postxella, on Oct 13 2008, 11:10, said:

Fiti seriosi, diplomele romanesti NU sunt recunoscute!
Si or fi angajatori care te baga in seama si cu o diploma romaneasca, dar cu siguranta te dezavantajeaza.

Ce naiba, comparam, ESC Grenoble cu ASE sau Polytechnics UK cu Politehnica Bucuresti?


Dar pentru IT, inginerie,etc nu se dau teste la angajatori ca sa vada la ce nivel esti?

Ca sa dovedesti ca diploma luata nu e chiar o hartie fara valoare, nu?

#45
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postxella, on Oct 13 2008, 10:10, said:

Fiti seriosi, diplomele romanesti NU sunt recunoscute!
Cauta tu ca mie mi-e lene
http://eur-lex.europ...zinischer Beruf

Si or fi angajatori care te baga in seama si cu o diploma romaneasca, dar cu siguranta te dezavantajeaza.
Nope! Nu in general si nu in toate statele. De asta au grija legislatia si sindicatele

Ce naiba, comparam, ESC Grenoble cu ASE sau Polytechnics UK cu Politehnica Bucuresti?

@ vata_pe_batz, da, stiu cum stau lucrurile si cu siguranta cv-ul si scrisoarea de intentie nu au nimic cu personalitatea! Dupa cum zicea cineva pe aici, majoritatea sunt copy paste de pe internet. Poti analiza eventual cat de coerent este acest copy paste.
Se pare ca nu suntem de acord.


View Postbrigazile_martirilor, on Oct 13 2008, 10:12, said:

Dar pentru IT, inginerie,etc nu se dau teste la angajatori ca sa vada la ce nivel esti?
Uneori se dau si teste. Alteori treci la tabla in cadrul discutiei

Ca sa dovedesti ca diploma luata nu e chiar o hartie fara valoare, nu?
Oricum are loc o preselectie in functie de referinte. Worst case --> nu esti invitat la discutii


#46
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 13 2008, 11:12, said:

Dar pentru IT, inginerie,etc nu se dau teste la angajatori ca sa vada la ce nivel esti?

Ca sa dovedesti ca diploma luata nu e chiar o hartie fara valoare, nu?


Inainte de a te invita sa dai un test trebuie sa te si selecteze ori daca ei te catalogheaza din start ca si "experienta necunoscuta"... nu mai ajungi sa dai testul.

#47
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postxella, on Oct 13 2008, 12:36, said:

Inainte de a te invita sa dai un test trebuie sa te si selecteze ori daca ei te catalogheaza din start ca si "experienta necunoscuta"... nu mai ajungi sa dai testul.


mai conteaza si ce ai prin CV :rolleyes:

Daca ai lucrat perioade semnificative la firme mari, preferabil multinationale cu vizibilitate "afara", sansele de selectie se maresc substantial <_<

#48
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 13 2008, 11:39, said:

mai conteaza si ce ai prin CV :rolleyes:
Care se mai si adapteaza in functie de cerintele jobului
Daca ai lucrat perioade semnificative la firme mari, preferabil multinationale cu vizibilitate "afara", sansele de selectie se maresc substantial <_<
Right


#49
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View PostIoan76, on Oct 12 2008, 18:14, said:

Lasă-mă să ghicesc ... ești în vreo țară nordică ?  :rolleyes:
Nu :)

#50
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
inca o sursa pentru cine vrea mai multe informatii referitoare la recunoasterea studiilor in strainatate:

http://www.cnred.edu.ro/#Activitati

cat despre categoria din care fac eu parte ... (in caz ca mai intereseaza pe careva  :D   ) cea a visatorilor, mi-am dorit sa plec in strainatate pe vremea cand un apartament cu trei camere costa 5 000 de Euro

O well, acum e nitel mai scump  :confuzzled:

#51
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postxella, on Oct 13 2008, 10:10, said:

Fiti seriosi, diplomele romanesti NU sunt recunoscute!
De catre cine nu sunt recunoscute? Statele si universitatile UE le recunosc. Angajatorii le recunosc din moment ce sunt ATATIA angajati romani cu studii superioare pe afara si atatea companii straine "high tech" au venit si vin in Romania. Cred ca tu esti aia care nu le recunoaste, si in cazul asta da, putem zice ca nu sunt recunoscute de toata lumea :P

#52
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postandrei_0, on Oct 13 2008, 14:51, said:

De catre cine nu sunt recunoscute? Statele si universitatile UE le recunosc. Angajatorii le recunosc din moment ce sunt ATATIA angajati romani cu studii superioare pe afara si atatea companii straine "high tech" au venit si vin in Romania. Cred ca tu esti aia care nu le recunoaste, si in cazul asta da, putem zice ca nu sunt recunoscute de toata lumea :P

Faptul ca ei sunt constransi de legislatie sa spuna da studiilor tale asta nu insemna si ca le si recunosc ca fiind niste studii de calitate.
Si te asigur ca nu toate firmele straine sunt fericite in Romania. Sunt multe care isi dau palme tocmai din cauza fortei de munca.
Ce naiba, hai s-o lasam balta cu sloganul "in Romania e forta de munca buna si ieftina" pentru ca nu mai este de mult valabil.

#53
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005

View Postxella, on Oct 14 2008, 00:56, said:

Faptul ca ei sunt constransi de legislatie sa spuna da studiilor tale asta nu insemna si ca le si recunosc ca fiind niste studii de calitate.

point made, asta inseamna exact ceea ce am zis mai devreme; sunt recunoscute academic.
din punct de vedere profesional, nu dau doi bani pe niste diplome cu apostile .... traduse etc

din experienta mea, cine a vrut sa faca ceva aici, a mai cheltuit niste bani buni pe studii

#54
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View Postcata.s, on Oct 13 2008, 15:13, said:

point made, asta inseamna exact ceea ce am zis mai devreme; sunt recunoscute academic.
din punct de vedere profesional, nu dau doi bani pe niste diplome cu apostile .... traduse etc

din experienta mea, cine a vrut sa faca ceva aici, a mai cheltuit niste bani buni pe studii

Si au dreptate sa nu aiba incredere in niste diplome prafuite cu parafe comuniste. Facultatile la noi nu mai sunt ce au fost. Degeaba ai diploma de inginer constructor daca nu ai vazut in viata ta un santier si degeaba si 5 ani de experienta daca habar nu ai ce metode folosesc ei.
O iei de la "0" si punct.
Sunt totusi rare meseriile unde nivelul de cunostinte folosit la noi este acelasi ca si cel cerut afara. Este poate cazut IT-stilor, al doctorilor, asistentelor si.... cam atat.

Ce poate face un contabil, avocat, un economist sau chiar si un inginer roman care nu a scos in viata lui capul din cartile recomandate de facultate? De ce ar fi el mai bun decat un nativ? Pai nu e mai "bun" decat daca e mai ieftin.... si aici ne intoarce la ce zicea cata.... la munca de jos.

Vrei o cariera pe international, vrei sa te bati in piept cu ei? Pai pregateste-te, fi la nivelul lor sau chiar mai bun si daca nici in cazul asta nu te baga in seama... pai atunci ai dreptul sa te razvratesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate