Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cafea, lapte, alte bauturi si medicametele

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Cafeaua reduce efectul analgezicelor sau al antispasticelor? Laptele reduce efectul antibioticelor? Prima intrebare ma intereseaza direct, a doua e un exemplu de mit (sau poate ca nu-i chiar mit) care imi vine in minte cand imi pun prima intrebare. Deci?

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Bebeluska, on Oct 10 2008, 09:27, said:

Cafeaua reduce efectul analgezicelor sau al antispasticelor? Laptele reduce efectul antibioticelor? Prima intrebare ma intereseaza direct, a doua e un exemplu de mit (sau poate ca nu-i chiar mit) care imi vine in minte cand imi pun prima intrebare. Deci?
da, la unele analgezice cafeaua reduce efectul (stimuleaza SNC-ul si la doze mari si maduva, cu transmiterea "semnalului" si deci a durerii), dar e neglijabil daca nu bei cantitati industriale. Antispasticele in general sunt relazante musculare, in timp ce cofeina stimuleaza musculatura, mai ales cea striata, asa ca efectul antispasticelor e clar redus, pana la punctul in care e anulat.
Cu laptele e mai complicat, depinde de modul de actiune al antibioticului. Penicilinele, de exemplu, se absorb mai bine (nu le place mediul acid din stomac) daca bei lapte si pentru ca distrug peretele celular al bacteriilor nu le e influentat modul de actiune, tetraciclinelor le scade drastic efectul pentru ca ele inhiba sinteza proteica a bacteriei, si laptele are destule proteine ca sa nu le pese :D

Edited by adadoi, 10 October 2008 - 09:41.
typo


#3
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Deci nu doar am luat degeaba pastile in dimineata asta, intrucat am baut cafea, ci am si facut ficatul sa sufere de pomana si nici durerile nu m-au lasat...

#4
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce-ai luat, pentru ce, si cata cafea ai baut? :D

#5
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 adadoi, on Oct 10 2008, 10:58, said:

ce-ai luat, pentru ce, si cata cafea ai baut? :D


No-spa am luat si am baut 200 ml cafea la filtru.

#6
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 Bebeluska, on Oct 10 2008, 11:04, said:

No-spa am luat si am baut 200 ml cafea la filtru.
ne pare rau :D
cu capac cald ai incercat? sau e "pe baza de rinichi"?

#7
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 adadoi, on Oct 10 2008, 11:12, said:

ne pare rau :D


Nu-i vorba de perioada aceea din luna...

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
atunci nu cred ca te lasau durerile nici daca sareai peste cafea. Mie una no-spa mi se pare tare slabut.

#9
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 adadoi, on Oct 10 2008, 11:23, said:

Mie una no-spa mi se pare tare slabut.

La mine are efect mereu, orice-ar fi.

#10
Septembr

Septembr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 07.10.2008

 Bebeluska, on Oct 10 2008, 11:28, said:

La mine are efect mereu, orice-ar fi.
Efect pentru ce? Pentru stomac? Haha. Cand am avut crize de stomac, No-spa era ca vitamina C. Nu e bun de nimic.
Iar cafeaua este foarte buna pentru sanatate. E buna pentru tensiune si pentru reducerea cancerului de col uterin la femei.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
norocoaso! mie mi se plang toti ca e slab. Am luat si eu o data si n-a avut nici un efect. Tot berea e baza. :D

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 Septembr, on Oct 10 2008, 11:35, said:

Efect pentru ce? Pentru stomac? Haha.

Cine-o zis ca am luat No-spa pentru stomac?!

#13
radiance

radiance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.09.2008
Dar pana la urma pentru ce e bun Nos-pa?Nici la mine nu a avut nici-un efect de cate ori am luat,mai mult pentru crampe stomacale.Am auzit ca ar fi bun si pentru gravide,pentru reducerea contractiilor,in faza incipienta a sarcinii.

#14
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e antispastic: crampe, pietricele plecate la plimbare, dismenoree...

#15
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 adadoi, on Oct 10 2008, 10:40, said:

da, la unele analgezice cafeaua reduce efectul
Da' pe de alta parte, unor analgezice li se asociaza cofeina pentru a le creste efectul (paracetamol sau algocalmin, de exemplu).

Pentru perioada aia  <_< a lunii eu am avut rezutate foarte bune cu combinatia algocalmin+no-spa+cofeina (exista o pastiluta care le are pe toate, dar nu vreau sa fac reclama).

#16
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

 antigen, on Oct 10 2008, 17:45, said:

Pentru perioada aia <_< a lunii eu am avut rezutate foarte bune cu combinatia algocalmin+no-spa+cofeina (exista o pastiluta care le are pe toate, dar nu vreau sa fac reclama).


Da, dar nu e vorba de perioada aia, dupa cum am spus deja.

#17
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Dar ce...berea e benefica pentru stomac?  :huh:
Ca eu stiam exact contrariul.

#18
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

Quote

Excesul de cafea generează cancer   :bigeyed:
  
Mai mult de patru cești de cafea băute zilnic, precum și excesul de băuturi care conțin cofeină determină apariția tumorilor canceroase, se precizează într-un studiu efectuat de cercetători ai Universității Harvard, în colaborare cu Tokyo Woman's Medical.


Potrivit cercetătorilor, femeile care consumă zilnic băuturi bogate în cofeină prezintă un risc cu 68% mai mare de a face cancer la sân. Deși nu sunt clare modalitățile în care cofeina favorizează dezvoltarea tumorilor canceroase, oamenii de știință sunt de părere că o cantitate prea mare din această substanță influențează creșterea tumorilor.

Studiul a fost efectuat pe o perioadă de 10 ani, asupra a 40.000 de femei cu vârsta de peste 45 de ani.

În timpul studiului, s-a pus accent pe observarea obiceiurilor culinare ale subiecților, inclusiv cantitatea de băuturi energizante sau de cafea consumate zilnic.

Astfel, s-a constatat că, în timpul cercetării, peste 1.100 dintre subiecți au dezvoltat cancer la sân.

Mai multe organizații de sănătate semnalează tot mai des faptul că tinerii obișnuiesc să consume în mod obișuit băuturi energizante, care conțin de nouă ori mai multă cofeină decât cafeaua.
Sursa
Ce ziceti, e adevarat sau nu? Ca orice lucru in exces, dauneaza! Atentie deci la consumul exagerat de cafea!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate