Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...
 Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...

Laser facut acasa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

nikrazv

nikrazv

Junior Member

• Grup: Members
Salut sunt nou pe aici. Am tot vazut pe google schite care arata functionarea laserului si m-am intrebat daca a incercat cineva sa faca unul acasa pentru ca as vrea si eu sa incerc. Si mai am o intrebare:de ce laserele au de obicei 2 culori:verde si rosu?

soarce

soarce

Active Member

nikrazv, on Oct 8 2008, 16:24, said:

Salut sunt nou pe aici. Am tot vazut pe google schite care arata functionarea laserului si m-am intrebat daca a incercat cineva sa faca unul acasa pentru ca as vrea si eu sa incerc. Si mai am o intrebare:de ce laserele au de obicei 2 culori:verde si rosu?

Era unul care se lauda pe un forum ca facuse el pe vremea lui ceasca un laser dupa o schema din tehnium... totusi, cred ca a avut acces la materiale pentru ca pe vremea aia nu construia orisicine un laser... Referitor la intrebarea ta, nu e asa usor de facut pentru ca trebuie sa se indeplineasca niste conditii pentru a obtine radiatie laser. Dar tu ce vrei sa faci cu el? E foarte periculos sa umbli cu asa ceva.

Laserele nu vin numai in doua culori, mai sunt si albastre, si incolore (infrarosu). Depinde de mediul activ pe care-l folosesti.

nikrazv

nikrazv

Junior Member

Multumesc pentru raspuns eu aveam o idee proasta despre lasere verzi si rosii.As vrea sa fac doar pentru distractie.S cred ca cel mai complicat lucru in crearea unui laser implica un rubin.Astept in continuare pareri.

ilie.

ilie.

Member

daca strici un cd-rom, gasesti laser acolo .

Skizo

Skizo

Active Member

da' chiar ! vreau sa-mi fac si eu un laser, sa-l montez pe masina si sa topesc cu el camerele radar.

lucian2retec

lucian2retec

Senior Member

• Grup: Senior Members

nikrazv, on Oct 8 2008, 20:06, said:

Multumesc pentru raspuns eu aveam o idee proasta despre lasere verzi si rosii.As vrea sa fac doar pentru distractie.S cred ca cel mai complicat lucru in crearea unui laser implica un rubin.Astept in continuare pareri.

Sunt Lasere in aproape toata banda de la infrarosu la ultraviolet. Sunt de diferite tipuri in functie de mediul activ si de modalitatea de pompare:
cu gaz, chimice, cu semiconductor, etc.  http://en.wikipedia.org/wiki/Laser
Daca vrei sa-ti construiesti singur un Laser, poti incerca schema din Tehnium, care este realizabila. Este un laser cu gaz, pomparea se face cu inalta tensiune. Iti trebuie ceva tuburi de sticla, o pompa de vid, etc. Mai complicat este cu realizarea ferestrelor.  :naughty:
Pentru un laser cu rubin (pompaj optic) iti trebuie un rubin sintetic (dopat cu oxid de aluminiu): http://en.wikipedia....wiki/Ruby_laser
  Dar in ziua de astazi mai bine iti cumperi unul cu semiconductor, ca se gasesc la diferite puteri si diferite culori: infrarosu, rosu, verde, albastru,etc.
Oricum, nu e de joaca cu ele.

loock

loock

Unas

.....rubinul sintetic este facut din oxid de aluminiu cristalizat, dopat cu ioni de Crom (pana la 0,5%)
Am mai scris despre el in alt topic asemanator.
Este insa un mediu LASER "preistoric"....primul LASER in spectru vizibil a fost facut cu rubin sintetic in 1960.
Dupa el, tot in 1960, a aparut si cel cu mediu gazos.

nikrazv

nikrazv

Junior Member

Multumesc pentru pareri dar eu as vrea ceva mai puternic decat cel cumparat din comert la 5-10 lei.Este vreo posibilitate sa-l fac mai puternic?

lucian2retec

lucian2retec

Senior Member

Actual se gasesc de vanzare lasere de 200 mW si la noi, la preturi decente (pana in 600 RON). Puteri mai mici (30, 50 mw) se gasesc chiar usor. Cauta pe net si ai sa gasesti destule oferte. Daca vrei puteri foarte mari, iti trebuie un laser cu gaz (CO2). Ce vrei sa faci cu puteri mari?

nikrazv

nikrazv

Junior Member

Vreau un laser doar pentru distractie.As vrea ceva simlu si interesant.Multumesc.

~warlock~

~warlock~

Junior Member

• Grup: Banned
Mi-ar trebui si mie tot asa niste laseri mai puternici dar in IR!!!
Daca are cineva idee de unde as putea face rost sau cum se pot construi as fi super marfa!
Eu folosesc deja laseri de putere pentru transmisia datelor wireless la viteza de fibra optica insa singurul impediment sunt laserii care sunt destul de costisitori si au  si durata de viata destul de mica (la un an trebuiesc inlocuiti)

Edited by ~warlock~, 15 October 2008 - 19:45.

marius_sorin

marius_sorin

Junior Member

nikrazv, on Oct 8 2008, 17:24, said:

Pai......In primul rand fa rost de niste azot si daca poti de niste heliu(merge si fara). In al doilea rand de o oglinda cu coeficient de reflexie de peste 95%. Apoi ia niste inox, calculeaza rapid o cavitate rezonanta si du-te la un strungar sa ti-o construiasca. Ataseaza la un capat al cavitatii oglinda respectiva, iar la celelalt capat un mediu transparent. Mai fa rost si de o sursa de alimentare(o bobina Tesla e buna) destul de puternica. Foloseste descarcarea sursei in interiorul cavitatii in timp ce pompezi azot si heliu. In functie de dimensiunile spatiului de stocare poti avea un laser ce emite in UV(337 nm) cu o putere de peste 1 W in regim continuu. Puterea depinde de marimea cavitatii.

q-s3r

q-s3r

Junior Member

• Grup: Validating

marius_sorin, on Oct 23 2008, 10:09, said:

Pai......In primul rand fa rost de niste azot si daca poti de niste heliu(merge si fara). In al doilea rand de o oglinda cu coeficient de reflexie de peste 95%. Apoi ia niste inox, calculeaza rapid o cavitate rezonanta si du-te la un strungar sa ti-o construiasca. Ataseaza la un capat al cavitatii oglinda respectiva, iar la celelalt capat un mediu transparent. Mai fa rost si de o sursa de alimentare(o bobina Tesla e buna) destul de puternica. Foloseste descarcarea sursei in interiorul cavitatii in timp ce pompezi azot si heliu. In functie de dimensiunile spatiului de stocare poti avea un laser ce emite in UV(337 nm) cu o putere de peste 1 W in regim continuu. Puterea depinde de marimea cavitatii.
DE Ex am un DVD sitrcat dar laserul merge...  E de culaore rosie lumina ...cu elpot topi diferite chesti?:-\... se paote face asta? daca da cum .. ala nu cred k mere la o tensiune mai mare de 10 V cel de  la DVD sau de la Cd-Rom am unu pe acasa stricat.. ce pot face cu laserul ala..pot topi sau pot incalzi obiecte? daca da ... cum ?! B)

marius_sorin

marius_sorin

Junior Member

q-s3r, on Oct 27 2008, 19:25, said:

DE Ex am un DVD sitrcat dar laserul merge...  E de culaore rosie lumina ...cu elpot topi diferite chesti?:-\... se paote face asta? daca da cum .. ala nu cred k mere la o tensiune mai mare de 10 V cel de  la DVD sau de la Cd-Rom am unu pe acasa stricat.. ce pot face cu laserul ala..pot topi sau pot incalzi obiecte? daca da ... cum ?! B)

Pai ala de la DVD are o putere de cel mult 10 mW, asa ca nu o sa poti topi ceva cu el. Un laser "cu care sa topesti ceva" trebuie sa aiba de la aproximativ 30-40 W in sus. Laserul pe care l-am descris pe scurt mai sus este cel mai simplu laser, care poate fi construit acasa. Chestia este ca pentru o putere de 50 W de ex. dimensiunile sale sunt destul de mari, si are un randament de maxim 4%, deci consum mare.

redfany

redfany

Member

ceva noutati ?

mymothman69

mymothman69

Senior Member

Uite aici articolul din Tehnium. Pentru partea optica poti sa cauti o firma care face reclame luminoase cu tuburi cu descarcare in gaz. Mai complicat cu pompa de vid si gazul. Ar merge si ca proiect scolar, sa primesti ajutor de la vreun laborator de fizica/chimie.

Attached Files

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate