Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Argentina

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Postmoschino, on 16th September 2011, 07:44, said:

pentru ce perioada/?eu le-am cautat dar nu gasesc,banuiesc in urmatoarele luni nu?la 600 nu este nimic sigur nu le vad eu,oricum ofertele sunt super,pacat nu pot pleca in urmatoarea perioada,macar 10 zile in Argentina nu strica.

perioada e nov-mar, atat la iberia cat si la alitalia pretul e la fel, 598eur

#38
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postflc, on 16th September 2011, 08:36, said:

perioada e nov-mar, atat la iberia cat si la alitalia pretul e la fel, 598eur

da m-am uitat si eu. Trebuie sa ai plecare si intoarcere destul de flexibile. Avand in vedere numarul de zile de concediu pe care pot sa il iau trebuie sa plec in weekend si sa ma intorc in weekend. Am luat la 1.100 cu Alitalia. Au mai aparut ceva oferte si pe KLM si Airfrance dar la fel cu plecari si intoarceri in anumite zile.

#39
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Posticed_earth, on 21st September 2011, 09:10, said:

da m-am uitat si eu. Trebuie sa ai plecare si intoarcere destul de flexibile. Avand in vedere numarul de zile de concediu pe care pot sa il iau trebuie sa plec in weekend si sa ma intorc in weekend. Am luat la 1.100 cu Alitalia. Au mai aparut ceva oferte si pe KLM si Airfrance dar la fel cu plecari si intoarceri in anumite zile.

ce perioada ai luat, eu plec in martie

#40
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postflc, on 21st September 2011, 09:46, said:

ce perioada ai luat, eu plec in martie

26.11 - 19.12.2011

#41
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Posticed_earth, on 26th September 2011, 09:15, said:

26.11 - 19.12.2011

din ce am gasit eu pana acum si pot sa recomand, foloseste TAM pt zbor la Iguazu-220$ dus-intors la ciudad del este-, si LAN spre ushuaia, cam 230$ un dus.
mai ar fi o linie pe care s-o folosesti, este vb de lade.com, vezi daca au ceva ce te poate interesa. pentru un calculatopr de airpass foloseste asta la LAN, mie nu-mi e util un airpass din ce cred acum

#42
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postflc, on 2nd October 2011, 20:08, said:

din ce am gasit eu pana acum si pot sa recomand, foloseste TAM pt zbor la Iguazu-220$ dus-intors la ciudad del este-, si LAN spre ushuaia, cam 230$ un dus.
mai ar fi o linie pe care s-o folosesti, este vb de lade.com, vezi daca au ceva ce te poate interesa. pentru un calculatopr de airpass foloseste asta la LAN, mie nu-mi e util un airpass din ce cred acum

Mersi de ponturi.
Cred ca o sa imi iau airpass. Nu stiu daca este mai ieftin dar in mod sigur e mai rapid si cum 3 saptamani nu sunt de ajuns pentru Argentina...

#43
macrameu

macrameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2011

View Postflc, on 2nd October 2011, 21:08, said:

din ce am gasit eu pana acum si pot sa recomand, foloseste TAM pt zbor la Iguazu-220$ dus-intors la ciudad del este-, si LAN spre ushuaia, cam 230$ un dus.
mai ar fi o linie pe care s-o folosesti, este vb de lade.com, vezi daca au ceva ce te poate interesa. pentru un calculatopr de airpass foloseste asta la LAN, mie nu-mi e util un airpass din ce cred acum


Eu am mers cu busul in august din Foz do Iguacu pana in Buenos Aires - 450 pesos argentinieni. Cand ma duc acum in decembrie iau Aerolineas Argentinas - 880 pesos argentinieni. Din ce vad pe site-ul TAM, zboara din Buenos Aires doar in Foz do Iguacu, nu zboara in Ciudad del Este. Ciudad del Este este in Paraguay, nu vad de ce ar zbura TAM-ul intr-un aeroport din Paraguay cand il au pe al lor brazilian. Nu e o greseala cumva la tine?

#44
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
ati avut probleme la retragerea de numerar din bancomate? Intreb pentru ca de exemplu in Canada nu am putut folosi visa electron.
Legat de bilete de avion...le-ati cumparat din tara sau de acolo. Urmeaza sa imi rezerv air pass si ma cam incurca pentru ca trebuie sa imi rezerv de acum toate cele 5 zboruri si nu mai este loc de neprevazut.

Mersi

#45
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Posticed_earth, on 26th October 2011, 09:17, said:

ati avut probleme la retragerea de numerar din bancomate? Intreb pentru ca de exemplu in Canada nu am putut folosi visa electron.
Legat de bilete de avion...le-ati cumparat din tara sau de acolo. Urmeaza sa imi rezerv air pass si ma cam incurca pentru ca trebuie sa imi rezerv de acum toate cele 5 zboruri si nu mai este loc de neprevazut.

Mersi


vezi ca e o limita fosrte mica de cash per tranzactie la bancomate. mergi si cu o suma in euro sau dolari la tine pentru orice eventualitate si ia in calcul ca in multe zone mai retrase daca ajungi nu sunt bancomate, de ex, El Chalten. foloseste asta pentru informare asupra cursului valutar http://www.dolarhoy.com/
alege un airpass care sa permita schimbul datei de zbor pentru o suma oarecare, nu face greseala sa stabilesti acum asta pt ca elemente neprevazute pot aparea foarte usor.

View Postmacrameu, on 26th October 2011, 00:41, said:

Eu am mers cu busul in august din Foz do Iguacu pana in Buenos Aires - 450 pesos argentinieni. Cand ma duc acum in decembrie iau Aerolineas Argentinas - 880 pesos argentinieni. Din ce vad pe site-ul TAM, zboara din Buenos Aires doar in Foz do Iguacu, nu zboara in Ciudad del Este. Ciudad del Este este in Paraguay, nu vad de ce ar zbura TAM-ul intr-un aeroport din Paraguay cand il au pe al lor brazilian. Nu e o greseala cumva la tine?

salut, pai eu am verificat de mai multe ori aceste zboruri si astea erau preturile si aeroporturile.
deci ideea e clara: cel mai ieftin e sa zbori din argentina -bsas- spre un obiectiv din argentina-iguazu- cu o companie braziliana pe un aeroport din paraguay...e misto. apoi cel mai ieftin era cu o companie din uruguay tot spre ciudad del este, deci e clar ca acolo taxele de aeroport sunt mici
apropo de pretul pe care l-ai pus de la aerolineas, asigurate ca nu este pentru persoane de nationalitate argentiniana, sau asumati in mod constient riscul ca iti va fi refuzata imbarcarea sau mari pretul etc.  
preturile pentru argentinieni sunt cu aprox 30-50% mai mici decat pentru europeni la aerolineas...
ar fi foarte bine sa amendezi ce spun si sa completezi cumva aceste informatii, experienta pe care o ai calatorind in america de sud cred ca e foarte importanta in cadrul acestui subiect si sunt direct interesat.
mersi , drum bun

Edited by flc, 26 October 2011 - 12:27.


#46
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Posticed_earth, on 26th October 2011, 09:17, said:

ati avut probleme la retragerea de numerar din bancomate? Intreb pentru ca de exemplu in Canada nu am putut folosi visa electron.
Legat de bilete de avion...le-ati cumparat din tara sau de acolo. Urmeaza sa imi rezerv air pass si ma cam incurca pentru ca trebuie sa imi rezerv de acum toate cele 5 zboruri si nu mai este loc de neprevazut.

Mersi
am folosit visa electron,l-am folosit peste tot ,a mers si in Ushuaia,nu stiu de alte locuri izolate daca exista bancomate sau nu,dar oricum calatoresti in zone turistice,sigur se gaseste un bancomat.

#47
macrameu

macrameu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.09.2011

View Postflc, on 26th October 2011, 13:26, said:

vezi ca e o limita fosrte mica de cash per tranzactie la bancomate. mergi si cu o suma in euro sau dolari la tine pentru orice eventualitate si ia in calcul ca in multe zone mai retrase daca ajungi nu sunt bancomate, de ex, El Chalten. foloseste asta pentru informare asupra cursului valutar http://www.dolarhoy.com/
alege un airpass care sa permita schimbul datei de zbor pentru o suma oarecare, nu face greseala sa stabilesti acum asta pt ca elemente neprevazute pot aparea foarte usor.



salut, pai eu am verificat de mai multe ori aceste zboruri si astea erau preturile si aeroporturile.
deci ideea e clara: cel mai ieftin e sa zbori din argentina -bsas- spre un obiectiv din argentina-iguazu- cu o companie braziliana pe un aeroport din paraguay...e misto. apoi cel mai ieftin era cu o companie din uruguay tot spre ciudad del este, deci e clar ca acolo taxele de aeroport sunt mici
apropo de pretul pe care l-ai pus de la aerolineas, asigurate ca nu este pentru persoane de nationalitate argentiniana, sau asumati in mod constient riscul ca iti va fi refuzata imbarcarea sau mari pretul etc.  
preturile pentru argentinieni sunt cu aprox 30-50% mai mici decat pentru europeni la aerolineas...
ar fi foarte bine sa amendezi ce spun si sa completezi cumva aceste informatii, experienta pe care o ai calatorind in america de sud cred ca e foarte importanta in cadrul acestui subiect si sunt direct interesat.
mersi , drum bun

Salut,

Mi-a stat un pic inima cand am citit ce ai scris tu. Ai dreptate!!! Am sunat la Aerolineas Argentinas la suport, mi-au zis ca au avut o eroare pe site care a permis sa cumpar biletele respective. Daca vreau pot fie sa imi dea banii inapoi fie sa platesc cand ajung la aeroport un supliment echivaland 30 de Euro. In pesos argentinieni. O sa platesc diferenta.   :cheers: . Una cerveza virtual amigo. In Brazilia in schimb poti sa iei biletele de avion la niste super preturi daca le cumperi din agentii de turism. Preturi super bune in special cu webjet si bune cu azul. Daca ai un prieten pe acolo sau vorbesti cu o agentie, poti sa te aranjezi super ieftin. Am dat cam 120-140 de reali pentru zboruri. Intr.adevar, la unele decolarea e la 5 dimineata, dar e ieftin. Mersi inca o data de atentionare. ¡Suerte!

#48
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Intre timp a fost si je in Argentina.
Sunt foarte multe de povestit. Povestea aventurii, daca sunteti interesati o gasiti aici. Mai am de pus poze din ultimele zile.
Traseul a fost:

- Buenos Aires 6 zile din care 1 in Colonia - Uruguay si 1 in Delta Tigre
- Ushuaia 3 zile
- El Calafate 3 zile
- Puerto Madryn 3 zile
- Iguazu 3 zile
- Salta 4 zile

In Calafate, Madryn si Iguazu a fost efectiv 1 zi jumate restul au fost zile pe drum.
Transportul l-am facut cu 6 zboruri interne si 2 drumuri de cate 20-22 de ore cu autocarul. Avioanele sunt recomandate daca vreti sa vedeti mai mult. Sunt un pic mai scumpe dar nu am avut de ales pentru ca timpul a fost si mai scurt.
Cazarea a fost in hosteluri.
Nu ma apuc sa mai povestesc inca o data ce am facut. Pentru cine este interesat de destinatie il rog sa acceseze blogul.
A fost cea mai misto experienta pe care am avut-o calatorind pana acum.
Tara este fantastica si te surprinde in fiecare zi si cu fiecare loc nou pe care il vezi.
A meritat fiecare pesos cheltuit.

Daca sunt intrebari legate de logistica sau orice altceva va astept cu intrebari.

Baftutza.

#49
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Posticed_earth, on 20th December 2011, 12:04, said:

Intre timp a fost si je in Argentina.
Sunt foarte multe de povestit. Povestea aventurii, daca sunteti interesati o gasiti aici. Mai am de pus poze din ultimele zile.
Traseul a fost:

- Buenos Aires 6 zile din care 1 in Colonia - Uruguay si 1 in Delta Tigre
- Ushuaia 3 zile
- El Calafate 3 zile
- Puerto Madryn 3 zile
- Iguazu 3 zile
- Salta 4 zile

In Calafate, Madryn si Iguazu a fost efectiv 1 zi jumate restul au fost zile pe drum.
Transportul l-am facut cu 6 zboruri interne si 2 drumuri de cate 20-22 de ore cu autocarul. Avioanele sunt recomandate daca vreti sa vedeti mai mult. Sunt un pic mai scumpe dar nu am avut de ales pentru ca timpul a fost si mai scurt.
Cazarea a fost in hosteluri.
Nu ma apuc sa mai povestesc inca o data ce am facut. Pentru cine este interesat de destinatie il rog sa acceseze blogul.
A fost cea mai misto experienta pe care am avut-o calatorind pana acum.
Tara este fantastica si te surprinde in fiecare zi si cu fiecare loc nou pe care il vezi.
A meritat fiecare pesos cheltuit.

Daca sunt intrebari legate de logistica sau orice altceva va astept cu intrebari.

Baftutza.

bravos, deci nu numai ca ai fost dar ai si povestit...bravo de 2x  
daca am ceva intrebari bag acolo, numai bine

#50
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postflc, on 20th December 2011, 14:23, said:

bravos, deci nu numai ca ai fost dar ai si povestit...bravo de 2x  
daca am ceva intrebari bag acolo, numai bine

acolo, aici, PM cum iti este mai usor.
o sa revin cu un post despre logistica.

#51
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Intrucat nu am talentul lui Iced_earth la povestit, intru direct in subiect.

Attached Files



#52
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
superbe poze,Argentina este o tara frumoasa si sper sa ajung anul asta iar,macar cateva zile in Buenos Aires,m-am indragostit de tara asta:).
cat ati stat acolo?eu am fost in noiembrie-dec 2010 o luna ,am vazut aproape toata tara mai putin nordul,a fost o experienta tare interesanta.
ce obiective ati vizitat?

#53
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am stat 10 zile.Am fost in BA,Colonia(Uruguay),El Calafate,Ushuaia si Iguazu.Cel mai mult mi-a placut in Patagonia.Culorile sunt extraordinare.Am fost invidios pe Iced ca a mers cu autobuzul prin asa peisaj.Intr-o zi am vazut de pe catamaran cei trei ghetari iar ziua urmatoare a fost dedicata lui Perito Moreno.Am mai vizitat muzeul glaciatiunii si Laguna Nera.In Ushuaia am fost in Parcul Naional si pe canalul Beagle.N-am poza cu flag tree pentru ca am avut excursia de 3 ore si am ratat si pinguineria.In schimb am cascada si pe partea braziliana si pe cea argentiniana.Daca ar fi ceva la care sa renunt ar fi vizita in Colonia si ziua aceea as petreceo in Patagonia.Data viitoare va fi si Salta si Fitz Roy.Cele mai tari momente sunt atunci cand aterizezi in Ushuaia.

#54
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postsil200, on 18th March 2012, 00:06, said:

Am stat 10 zile.Am fost in BA,Colonia(Uruguay),El Calafate,Ushuaia si Iguazu.Cel mai mult mi-a placut in Patagonia.Culorile sunt extraordinare.Am fost invidios pe Iced ca a mers cu autobuzul prin asa peisaj.Intr-o zi am vazut de pe catamaran cei trei ghetari iar ziua urmatoare a fost dedicata lui Perito Moreno.Am mai vizitat muzeul glaciatiunii si Laguna Nera.In Ushuaia am fost in Parcul Naional si pe canalul Beagle.N-am poza cu flag tree pentru ca am avut excursia de 3 ore si am ratat si pinguineria.In schimb am cascada si pe partea braziliana si pe cea argentiniana.Daca ar fi ceva la care sa renunt ar fi vizita in Colonia si ziua aceea as petreceo in Patagonia.Data viitoare va fi si Salta si Fitz Roy.Cele mai tari momente sunt atunci cand aterizezi in Ushuaia.
Eu am mers doar cu autocarul prin Argentina,peisajele din Patagonia sunt unice dar la un moment dat esti satul de aceste peisaje,dar am tinut neaparat sa calatoresc asa decat cu avionul(ma costa cam tot atat),data viitoare Mendoza,Rosaria,Salta(o plimbare cu trenul prin nori).
Eu am ales excursia pe canalul Beagle,Farul,o insula cu pinguini dar fara sa coboram ,Estancia Harbeton ,o scurta opriere la o crescatorie de caini am uitat cum se numesc ,am stat 4 zile,2 zile au fost cu excursia si una la Parcul National,in rest m-am odihnit:).
ps- daca m-as muta din tara as trece Argentina pe primul loc, m-am gandit sa aleg varianta sa imi petrec cateva luni acolo in lunile de iarna de la noi,sa vad ce iese:),pana atunci sper sa reusesc sa plec 3 luni in America de Sud anul asta.
trebuie sa vad si eu cascada din ambele parti,data viitoare:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate