Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Folie cu bule

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
As dori sa intreb pe cei mai intelepti ca mine si cu mai multe cunostinte cete ceva despre folia cu bule, mai ales despre r acestei folii, cea simpla fara folii aluminizate.
Ma gandesc la folosirea ei la o rulota pe care azi si a cumparat-o un amic si a descoperit ca izolatie canci....ne am dat noi cu capu de pereti, ceva ieftin si gratis, oricum cum se scrie pe aici pe forum, rulotele nu respira, deci folie cu bule, e gratis pt amicul, e reciclata....acum care o fi r acestei folii, da i si caute pe google, canci, numai r din alea  de iti statea minte in loc, 8, 10, 12....numai aberatii r asa de umflate ca imi venea sa plang.
Noi ne am gandit asa domne, aer prins in bule, izolator termic f bun, 3,4 folii impreuna, inseamna 6-8 bule de aer in paralel, cu 12-14 pereti, ce mai,  paradis....

Va multumesc anticipat, mai ales celor care pana acum mi au raspuns si m-au lumint si in alte privinte...orice info aveti, va multumesc.

PS....citisem undeva ca cineva a crescut temperatura intr-o sera doar punand o folie din asta cu vreo 8 grade...., apropo, nu vand, nu am, nu fabric.

pe aici sunt cei care denigreaza aceast tip de izolatie...
http://209.85.135.10...lient=firefox-a

Edited by easy_rider, 08 October 2008 - 03:50.


#2
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
si daca cineva imi explica treaba asta, ma dau batut si dau si un suc mare de tot de hamei....
http://eev.liu.edu/h...2/data/unis.htm

in plus multi fabricanti dau expresia urmatoare: r intre 1 si 20 in functie de instalare.....cum drecu?

Edited by easy_rider, 08 October 2008 - 04:41.


#3
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Posteasy_rider, on Oct 8 2008, 04:45, said:

...
Noi ne am gandit asa domne, aer prins in bule, izolator termic f bun, 3,4 folii impreuna, inseamna 6-8 bule de aer in paralel, cu 12-14 pereti, ce mai,  paradis....
....
Pai o folie parca avea un singur rand de bule si doi pereti (doua foi). Pune mai multa (3cm). Izoleaza bine si folia din spuma de polietilena ce se pune sub parchet, dar cred ca-i scumpa. Mai poti incerca si cu spuma de poliuretan, pentru prins tocurile de geam si usi.

View Posteasy_rider, on Oct 8 2008, 05:18, said:

....
in plus multi fabricanti dau expresia urmatoare: r intre 1 si 20 in functie de instalare.....cum drecu?
adica pun numai un cm sau 20.

------------------

Unde poate sa ajute intr-adevar sunt geamurile - se pot acoperi cu 1-2 straturi de folie cu bule. Se lipeste cu apa (se umezeste un pic)

Edited by blimpyway, 08 October 2008 - 08:10.


#4
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
inca o data multumesc blimpyway.
Acum vine o alta intreabare: are cineva idee unde exista un institut de calcul al rezistentei termice a materialelor..pentru ca sincer sa ma apuc sa il ajut pe amic sa scoatem totu, sa dam jos plasticul ala de pe pe pereti, dupa care alta structura si totul la loc, pt  ca sa punem ceva folii si sa vedem ca nu au efect....ma dau batut dinainte...si ma gandesc ca undeva printr-o facultate gen poli sau ceva un institut sa dau o proba de 3-5 cm sa vad ce si cum.... ce parere aveti si unde as putea incerca?

#5
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View Posteasy_rider, on Oct 8 2008, 05:18, said:

si daca cineva imi explica treaba asta, ma dau batut si dau si un suc mare de tot de hamei....
http://eev.liu.edu/h...2/data/unis.htm

in plus multi fabricanti dau expresia urmatoare: r intre 1 si 20 in functie de instalare.....cum drecu?

Vreu sa spuna ca "R" variaza in fc. de cat de bine poti sa pui folia. Daca ai spatii goale scade izolatia.

Parerea mea e ca nu este un f. bun izolant. Eventual puteti sa folositi partial folie si doar spuma poliuretanica in zonele mai greu accesibile (ceva de genul asta in sectiune: 2/3 din grosime folie, 1/3 spuma).

Alt izolant bun si ieftin: rumegusul.
Dar toate trei sunt cam imflamabile. Asa ca atentie cum lucrati cu ele.

#6
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
intr adevar sunt inflamabile dar intre 2 pereti metalici...sau de plastic care nu ia foc...ma rog.Problema e ca am dori sa facem aceasta rulota functionala fara cheltuieli, aceasta rulota a venit doar cu costul inmatricularii, amicul oricum nu are bani de investit in asa ceva, iar folia cu bule si ceva burete este gratis la el al servici...acum ne am gandit ca punem 5 cm de folie cu bule si ceva burete de 2 prin ea...dar nici sa muncim ca boii degeaba sa scoatel toate cele de pe acolo nu merita si sa dam chix, stiti cumva vreun insitut sau pe cineva prin poli sa faca un test de r?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate