Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Cei mai influenti oameni

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postanonimulno01, on Oct 18 2008, 21:01, said:

vorbesti prostii, bloggerii nu influenteaza opinia oamenilor.
ti-a influentat vreodata opinia vreun blogger? sau vreun jurnalist? sau un prezentator/reporter TV?
Hai s-o luam in felul urmator. Intra in acest moment pe un blog(  unul mai cunoscut). Vei vedea ca aproximativ 70% din articole au caracter personal, adica el is exprima opinia. Deschide pagina cu articolul repectiv si citeste comentarile, vei vedea vreo 30 de comentarii ale unor oameni ce il sustin. Acei 30 de oameni au fost cu siguranta influentati.
Marile bloguri au caracter personal nu profesional, deci sunt vizitate de oameni care sustin pe cei care scriu acele articole.
Unii bloggeri au devenit idoli deja, ii auzim la Radio, ii vedem la TV, citim in ziare, auzim la masa de langa noi discutii legate de ei.

Edited by Owidiu, 18 October 2008 - 21:44.


#38
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View Postlord_ice, on Oct 18 2008, 21:18, said:

Eu cred ca aici te inseli. Si faptul ca te inseli o demonstreaza atat de batjocoritul dar realul "efect de turma" si sa-ti amintesc vechea vorba din popor "a-ti mintit poporul cu televizorul" :lol:

Eu influentez opinii pe piata...
Poate ca adevarul e undeva la 50% intre opinia ta si a mea ;)
intradevar, este undeva la jumatate, ba chiar balanta inclina mai mult spre ce spui tu din nefericire pentru societatea umana...

View Postanonimulno01, on Oct 18 2008, 21:01, said:

presa, televiziunile, blogurile pot influenta doar opinia gibonilor, in nici un caz al oamenilor :lol:.
cel putin asta in teorie, daca intelegi ce vreau sa spun B)
mi se pare ca nimeni (inclusiv tu, lord_ice) nu a inteles aluzia (am fost mai "diplomat" in ceea ce am spus mai sus, ca sa nu se supere mod. si sa zica ca jignesc pe careva :lol: )

View PostOwidiu, on Oct 18 2008, 22:41, said:

Hai s-o luam in felul urmator. Intra in acest moment pe un blog(  unul mai cunoscut). Vei vedea ca aproximativ 70% din articole au caracter personal, adica el is exprima opinia.
Deschide pagina cu articolul repectiv si citeste comentarile, vei vedea vreo 30 de comentarii ale unor oameni ce il sustin. Acei 30 de oameni au fost cu siguranta influentati.
Marile bloguri au caracter personal nu profesional, deci sunt vizitate de oameni care sustin pe cei care scriu acele articole.
Unii bloggeri au devenit idoli deja, ii auzim la Radio, ii vedem la TV, citim in ziare, auzim la masa de langa noi discutii legate de ei.

prietene faci o confuzie.
una este sa rezonezi cu o idee a unui individ (lucru perfect normal si uman, pana la un anumit punct), alta este sa fii influentat de acea idee (lucru anormal si "animalic").
cat despre bloggerii aia de ii vezi la TV si deveniti idoli... nu doresc nimanui sa ii aiba ca idoli pe acei bloggeri.

Edited by anonimulno01, 18 October 2008 - 23:47.


#39
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postdarkangelbv, on Oct 6 2008, 19:46, said:

3. Liviu Dumitrascu - www.dumitrascu.ro - Scriitor carti pentru WebDesign

e doar potrivire de nume. e diferenta mare intre papagalul ala si CEO ejobs


apropo, nu-l vad pe moso pe aici...

vad ca e un autocorect. ma refeream la "z o s o", aka Vali Petcu

#40
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postanonimulno01, on Oct 19 2008, 00:21, said:

mi se pare ca nimeni (inclusiv tu, lord_ice) nu a inteles aluzia (am fost mai "diplomat" in ceea ce am spus mai sus, ca sa nu se supere mod. si sa zica ca jignesc pe careva :lol: )

Iarta-ne ca nu ti-am inteles exprimarea incurcata...chiar crezi ca avem un cititor de ganduri sau traim in aceleasi parti ale tarii?  -_-

Eu zic s-o dai direct data viitoare fara aluzii, nu au de ce sa te cenzureze moderatorii, nu mai suntem pe vremea comunismului ;)

Edited by lord_ice, 19 October 2008 - 10:51.


#41
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postanonimulno01, on Oct 19 2008, 00:21, said:

cat despre bloggerii aia de ii vezi la TV si deveniti idoli... nu doresc nimanui sa ii aiba ca idoli pe acei bloggeri.
Dar ce ai cu ei ? Ti-au facut ceva rau ?

#42
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View PostOwidiu, on Oct 19 2008, 15:12, said:

Dar ce ai cu ei ? Ti-au facut ceva rau ?
ca sa nu intru in detalii, sa spunem ca sunt de acord cu ce spune Mircea Badea despre ei,
ba chiar as mai adauga niste "complimente" pe langa cele spuse de el.

#43
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Eu cred ca blogerii ar trebui sa se trezeasca putin la realitate:)
Faptul ca posteaza 50 de oameni un comentariu la un post, nu inseamna ca esti persoana influenta sau ca schimbi istoria internetului. Inseamna ca ai 50 de prieteni care iti citesc "jurnalul" de plictiseala/fun.

Eu n-am vazut in ultimii ani nimic pozitiv adus de blogeri, o evolutie a internetului, o bomboana ceva... Doar cum sa postezi chestii gen stirile de la ora 5 folosind cat mai multe cuvinte si neologisme/arhaisme/etc sa faci bani din Adsense.

#44
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 04.09.2006

View Postmendis, on Oct 20 2008, 12:25, said:

Eu cred ca blogerii ar trebui sa se trezeasca putin la realitate:)
Faptul ca posteaza 50 de oameni un comentariu la un post, nu inseamna ca esti persoana influenta sau ca schimbi istoria internetului. Inseamna ca ai 50 de prieteni care iti citesc "jurnalul" de plictiseala/fun.
sau 50 de alti bloggeri "mai mici" adica noi, sau cu gandu la imbogatire rapida, care posteaza pentru a avea link pe blogurile "mai mari" si eventual daca are si dofollow e perfect. :naughty:

exista putine bloggeri care au ceva de spus, adica nu sunt destinate cititorilor de libertatea, click, cancan.
restul e pe baza de scandal si aruncat de rahat in diverse directii fara motiv, ba chiar cu motive false uneori (inventeaza baietii ca sa para mai real, ca doar mintea prostului e odihnita, deci inventiva la treburi d'astea), ca giboni sunt multi, si asta doresc, ei nu gandesc :naughty:

#45
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
Eu l-aș pune pe Zoltan Teszari pe primul loc.

#46
WBF

WBF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.12.2005
Oamenii cu adevarat infuenti nu apar cap de afis.
Influenta se masoara in puterea morala si financiara de canaliza un segment intr-o directie dorita.
Poate sa faca un blogger sau un mediawhore cat de mult zgomot poate.Influenta va fi minora.
Oamenii influenti trebuie cautati la asa numitul "foundation" si ne pe creasta valului.
Este perfect adevarat ca valurile se vad , fac zgomot si sunt spectaculoase.Dar atat

Ma distrez zilnic cand aud discutii incinse despre "norul" web2.0 , despre influenta covarsitoare a unui blogger sau despre dibacia unui mediawhore.
Cam fular 2.0 toata treaba.

#47
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
vorba lui WBF ..... rahat cu mac 2.0, ce pot influenta cei din lista? ..pretul petrolului in piata bobocica ? :)

#48
mrcalex

mrcalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2006
Ma amuza cand se fac topuri din astea :))
Majoritatea sunt dintre cei care au avut pile si relatii sa faca business (Emag)

#49
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Nu fiti rai mai baietii cu saracele VIP-uri ale internetului romanesc.
Si-au facut si ei reclama prin reviste, au batut toba, tot spera ca o sa ii bage cineva in seama.
WBF are dreptate, cei importanti nu ies in fata, pustimea nu are de unde sa ii stie.
Dar in tot acest timp pustimea are nevoie de eroi, de niste Zburlici si Cuc-ale moderni (pentru cei care isi mai aduc aminte).

#50
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

View Postmrcalex, on Dec 3 2008, 09:26, said:

Ma amuza cand se fac topuri din astea :))
Majoritatea sunt dintre cei care au avut pile si relatii sa faca business (Emag)
Prostii de topuri :)) spre exemplu eu am avut un site amarat de licitatii si aparusem intr`un ziar ca printre cele mai tari din Romania =)) si site`ul era pur si simplu un script null + cateva licitatii acolo =)) Romania :))

#51
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Demos, despre tine s-a scris de bine, despre mine s-a scris ca am 30 de ani si ca firma mea "promoveaza mafia pe web" dupa ce unul dintre clientii mei era anchetat pentru coruptie...ce vina aveam eu? :))

Ziarele romanesti :)

#52
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006
Pai esti mai tare tu :)) mafiot .... bani alea alea :)) mafia pe web?:)) Adica daca eu fac un site pentru unu de fura un casetofon si este anchetat :)) inseamna ca il sustin ?=))
P.S: Felicitari pentru gandire mi`a placut ce ai scris mai sus :)

Edited by demos, 07 January 2009 - 19:16.


#53
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Postdemos, on Jan 7 2009, 19:15, said:

mafia pe web?:)) Adica daca eu fac un site pentru unu de fura un casetofon si este anchetat :)) inseamna ca il sustin ?=))
P.S: Felicitari pentru gandire mi`a placut ce ai scris mai sus :)

La mine nu era neaparat vorba de asta... am un "prieten" la un cotidian local  B)  ce "ma iubeste" la nebunie si ar scrie orice, m-a "exmatriculat" de 3x pe timpul facultatii in "revista" facultatii  :lol: si tot am luat mai mult la licenta  :lol:

#54
xs1

xs1

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.01.2009

View Postbogdanan, on Oct 19 2008, 01:12, said:

apropo, nu-l vad pe moso pe aici...

vad ca e un autocorect. ma refeream la "z o s o", aka Vali Petcu


HAHA ma faci sa rad, cu ce te-a influentat afonu ala pe tine ? :)))))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate