Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

AdSense multiple pubs

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ok. suna ciudat, dar vreau s afac un blog in care pe fiecare post pe care il face autorul sa-si pune propriul adsense pe pagina cu o pondere de 50% , inseamna ca la 50% din vizitatori la apare adesense-ul meu, la 50% adsense-ul autorului postului.

Acum, problema este ca desi am scriptul 100% functional, am o problema, practic eu generez adsense-ul meu, il pun in pagina si in loc de pub pun un cod php ce aloca dinamic pub-ul, acum daca eu am canalul meu, adsense-ul meu si pub-ul altcuiva atunci relcame lui vor apare pe site si vor fi contorizate?

Sincer, nu stiu asta....am vazut ca unele scripturi cer doar pub-ul si reclamele apar...cum pot face asta? Scot canalul? Sau ce? Exista vreun truc?

#2
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
Nu ai voie.
de exemplu tu sa ai pe index.php pub-codultau, si ala sa aibe index.php/4/loans ( exemplu la blog parca ) adsense lui o sa luati amandoi/multi ban/multiple.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcocoi89, on Oct 6 2008, 16:54, said:

Nu ai voie.
de exemplu tu sa ai pe index.php pub-codultau, si ala sa aibe index.php/4/loans ( exemplu la blog parca ) adsense lui o sa luati amandoi/multi ban/multiple.

lol, esti total pe langa omule!

Ai auzit de DigitalPoint?

http://forums.digita...revenue_sharing


View Postlord_ice, on Oct 6 2008, 14:32, said:

Ok. suna ciudat, dar vreau s afac un blog in care pe fiecare post pe care il face autorul sa-si pune propriul adsense pe pagina cu o pondere de 50% , inseamna ca la 50% din vizitatori la apare adesense-ul meu, la 50% adsense-ul autorului postului.

Acum, problema este ca desi am scriptul 100% functional, am o problema, practic eu generez adsense-ul meu, il pun in pagina si in loc de pub pun un cod php ce aloca dinamic pub-ul, acum daca eu am canalul meu, adsense-ul meu si pub-ul altcuiva atunci relcame lui vor apare pe site si vor fi contorizate?

Sincer, nu stiu asta....am vazut ca unele scripturi cer doar pub-ul si reclamele apar...cum pot face asta? Scot canalul? Sau ce? Exista vreun truc?

Pai renunta si tu la canal ca sa fii sigur ca totul merge ok!

PS: Crezi ca o sa "convingi" lumea sa posteze? asemenea site-uri gasesti pe toate drumurile, chiar si cu 70% rev share!

#4
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu-i nimic daca nu-i conving. Scriu eu :)
Cred ca nu am dat 70$ pe un plugin ca sa iau ban :) Anyway, vad ca unui prieten ii merge, nu-mi fac griji de ban ca nu iau, imi fac grija ca nu apar cateodata dar ma gandesc ca blogul e de azi si inca nu e nici indexat...

#5
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
fa scriptul in asa fel incat sa se schimbe tot codul adsense nu doar pub-ul ...

#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
<script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "<?php $id=$post->post_author; echo kd_get_google_id($id); ?>";
/* 468x60, creat 06.10.2008 */
google_ad_slot = "3009564145";
google_ad_width = 468;
google_ad_height = 60;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>

Again, tu zici sa fac dinamic tot codul acesta? Practic sa fie copy/paste pentru user?

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
exact
in loc sa fie dinamic doar "google_ad_client" sa fie de la <script> la </script>

#8
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007
@laffin

am auzit de forum ala :) am intrat pe link... si reclama aia care apare e banata :) eu doar mi-am pus parerea ca am incercat si eu alta modalitate si am luat ban pe 2 conturi :) deci.....

faceti cum vreti, eu doar mi-am zis parerea, SPER sa ma insel.

#9
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Voi face pluginul pentru un sistem propriu de ads, e mai sigur. Merci tuturor de opinii!

#10
maxx_bgd

maxx_bgd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 01.05.2008
Salut. As vrea sa stiu si eu cum sa fac sa imi apara banner de la google adsense dupa primele 2 posturi (ultimele publicate) , imi trebuie vreun plugin sau tebuie modificat template-ul.. si daca tebuie editat template-ul , exista vreun plugin pt asa ceva? precizez ca blogul meu e pe platforma wordpress si domeniul .ro

Edited by maxx_bgd, 07 October 2008 - 17:40.


#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,527
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcocoi89, on Oct 6 2008, 19:49, said:

@laffin

am auzit de forum ala :) am intrat pe link... si reclama aia care apare e banata :) eu doar mi-am pus parerea ca am incercat si eu alta modalitate si am luat ban pe 2 conturi :) deci.....

faceti cum vreti, eu doar mi-am zis parerea, SPER sa ma insel.

stii sa citesti?

Quote

For threads you start, your AdSense client ID will be used 50% of the time when the thread is viewed as a thread.

Sunt destui cu site-uri de manele pe aici care vin si se plang ca au luat ban.. ca ei sunt corecti domnle, nu au facut nimic...

#12
cocoi89

cocoi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.01.2007

View Postlaffin, on Oct 7 2008, 22:09, said:

stii sa citesti?



Sunt destui cu site-uri de manele pe aici care vin si se plang ca au luat ban.. ca ei sunt corecti domnle, nu au facut nimic...

Nu stiu limba romana e prea grele!

ps: Oamenii vor accepta ideea ta cu mai multa usurinta daca le spui ca primul care a avut-o a fost Benjamin Franklin.

#13
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Potoliti-va! Threadul asta ar putea ajuta oameni.

#14
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Lord_ice, din cate stiu nu mai ai voie sa faci acest lucru (ad revenue sharing), ci doar daca te inscrii separat pentru acest lucru (parca era un formular pentru acest lucru).

Nu mai stiu exact cum e (acum cateva luni am vazut acest lucru). Dar o sa caut raspunsul exact si daca il gasesc il scriu aici.

#15
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Am revenit cu un raspuns cat de cat.

Se pare ca poti pune si reclamele altor persoane pe site-ul/blogul tau.

Quote

Sharing your ad space
A number of publishers have asked us if it's acceptable to place multiple publishers' ad code on the same page or site. Often they'll run into this issue when two AdSense publishers manage a site together and both want to display their ads, or if a site owner hosts content and ads from other publishers on the same page as their own.

The answer is that yes, we do allow this. But before you place your ad code on the same page or site as another publisher, here are a few important points to keep in mind:

    * The maximum number of products per page will remain the same.
    * If you don't own the site, you'll need to receive permission from the site owner to display your ads on their pages.
    * We're unable to divide earnings between accounts, so any revenue generated will be credited to the account associated with the ad unit that was clicked or viewed.
    * Any shared site that displays Google ads must also comply with our program policies.
    * You're responsible for the content of any page where your ad code appears. Before placing your ad code on another publisher's site, we recommend reviewing the site for any policy violations.

And one final tip before giving your code to another publisher -- try using our Allowed Sites feature to monitor where your ads are appearing and keep your account in good standing.


Dar, am mai gasit inca ceva ... adsense API. Acolo vad ca scrie mai complet despre Revenue Sharing.

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Iti multumesc frumos. Investighez asap.

#17
iqphantom

iqphantom

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.09.2007
Buna ziua,

Mai intai am rugamintea daca se poate sa imi raspundeti ca unui incepator in ale blogului si ulilizarii Adsense.

Intrebarea mea este:

In conditiile in care stiu sigur ca pagina a fost accesata si reclamele puse de google vizualizate poate puteti sa imi explicati de ce nu apare contorizarea pe contul de adsense.
Am urmat pasii cu atentie.
Poate mi-a scapat ceva si voi stiti.

Apelez la voi pentru ca ati spus mai sus ca thread-ul acesta e pentru ajutat oamenii.
multumesc frumos

#18
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
statisticile Adsense nu sunt LIVE...
ele apar cu o intarziere de app. 10 - 30 minute (sunt cazuri cand s-au facut corectii chiar si dupa o zi)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate