Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxe pentru banii primiti prin Payoneer ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
user118

user118

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.08.2006
Salut.

Am o intrebare legata de cardurile Payoneer de la MasterCard.

Am conturi pe mai multe site-uri de freelanceri si carduri Payoneer de la site-urile respective. Am scos cateva mii de dolari de pe conturile mele prin aceste carduri Payoneer pana acum. Intrebarea mea este daca trebuie sa platesc taxe statului pentru banii acestia. (este vreo limita minima pentru care se plateste taxa ?)

Daca da, ce trebuie sa fac pentru a plati ? (si ce se poate intampla in viitor, daca nu platesc aceste taxe)

Astept raspunsurile voastre.

Multumesc.

Edited by user118, 05 October 2008 - 00:44.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Daca sari de 5000 sau 10.000 euro pe luna, nu stiu care este exact pragul, risti sa te ia fiscul in primire pentri evaziune fiscala daca nu ma insel.
Ai de dat la stat 16% din banii primiti.
Daca devi PFA sau SRL poti sa scazi cheltuielile tale pentru obtinerea venitului si platesti la profit sau la cifra de afaceri.

#3
user118

user118

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.08.2006

 Sorin84k, on Oct 5 2008, 04:32, said:

Daca sari de 5000 sau 10.000 euro pe luna, nu stiu care este exact pragul, risti sa te ia fiscul in primire pentri evaziune fiscala daca nu ma insel.
Ai de dat la stat 16% din banii primiti.
Daca devi PFA sau SRL poti sa scazi cheltuielile tale pentru obtinerea venitului si platesti la profit sau la cifra de afaceri.
Si cam ce trebuie sa fac pentru a plati ? Presupun ca am nevoie de niste acte ca sa arat cum am facut acei bani.

Si cand se platesc aceste taxe ? La ce intervale ? E de ajuns la sfarsitul anului pentru tot anul ?

Edited by user118, 05 October 2008 - 11:05.


#4
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

Quote

Daca sari de 5000 sau 10.000 euro pe luna, nu stiu care este exact pragul, risti sa te ia fiscul in primire pentri evaziune fiscala daca nu ma insel.
Ai de dat la stat 16% din banii primiti.
Daca devi PFA sau SRL poti sa scazi cheltuielile tale pentru obtinerea venitului si platesti la profit sau la cifra de afaceri.

lol.Ce fisc si ce evaziune atata timp cat banca este in US?
Payoneer-ul este una din metodele anonime de plata,oarecum noua.Cu ea se ocoleste fiscul.I love it.
Poti scoate linistit banii fara nici o grija.

#5
B3aT

B3aT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 02.03.2005
vorbesti cu un avocat sa faci un PFA sau firma, apoi faci contracte si emiti facturi pentru ce muncesti, apoi se ocupa contabilul (te costa 4-500 lei si ala pe luna). Se plateste trimestrial sau in functie de ce alegi.  O sa ceri mai mult (o sa dai si tva atunci), platesti impozit pe profit (16%) si altele.

Asta daca chiar vrei sa platesti tu la stat, baietii cu milioanele nu platesc, baga-le tu bani in buzunar :)

#6
adid22

adid22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 28.12.2005
payoneer,epassporte,ikobo.....instrumente de plata care sustin si incurajeaza evaziunea.Bravo lor!

morala:nu plati impozit.daca totusi vrei ceva legal,sa iei un credit sau sa-ti mearga vechimea ,stiu eu,inregistreaza-te ca platitor de impozite doar cu un card si cu restul mergi pe burta.

PS: cumva unul din siturile de freelancing cu care lucrezi este spam.spam din intamplare?

#7
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Conteaza ce cumpara de banii respectivi, daca face investitii de valori mari atunci nu conteaza cu ce card primeste banii, cred ca aceste date se centralizeaza undeva.

#8
ark

ark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2006
Am primit si eu cardul payoneer azi... am o intrebare: Imi poate spune cineva ce taxe se aplica pentru retragerea la bancomat?
Intreb asta deoarece pe situl lor apare $2.15 ATM withdrawal, plus o taxa intre zero si 2.2% daca scoti banii in alta moneda... procentul e in functie de banca al carei ATM il folosesti... cel putin asa mi-au spus cei de la support.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate