Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nicaieri nu e ca acasa!

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 7 2008, 12:30, said:

nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca aveam o tara ca Japonia, lipsita de resurse sau una ca Olanda, vitregita de natura.
Ar fi trebuit sa ne punem mintea la contributie pentru altceva decit smecherie si mincatorie. Noroc ca ne-a ajutat Doamne-Doamne sa nu patim asa ceva.

#20
radiance

radiance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.09.2008

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 7 2008, 12:30, said:

sa stii ca da.

nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca aveam o tara ca Japonia, lipsita de resurse sau una ca Olanda, vitregita de natura.
In sensul ca avem multe dar nu stim ce sa facem cu ele,nu? :rolleyes:

#21
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postradiance, on Oct 7 2008, 12:56, said:

In sensul ca avem multe dar nu stim ce sa facem cu ele,nu? :rolleyes:


nu stim/nu putem/nu vrem/ne e lene/e si maine zi/

#22
radiance

radiance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.09.2008

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 7 2008, 12:58, said:

nu stim/nu putem/nu vrem/ne e lene/e si maine zi/
Da,ai dreptate.Recunosc. :) Din pacate,pentru ca resurse ar fi.

#23
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postradiance, on Oct 7 2008, 13:02, said:

Da,ai dreptate.Recunosc. :) Din pacate,pentru ca resurse ar fi.


Sunt,destule.Dumnezeu iti da, da' nu-ti baga-n traista.

O tara mica, cum e Ungaria, care are doar lacul Balaton si capitala Budapesta ca puncte turistice scoate mai mult din turism decat scoatem noi cu tot:mare,munte,delta,manastiri,etc.

Mare mirare sa nu fie si bulgarii in fata noastra in ceea ce priveste veniturile din turism.

De agricultura ce sa mai zic?vezi cat importam de afara..noi, care ar trebui sa exportam :rolleyes:

#24
radiance

radiance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 13.09.2008
Agricultura e marele meu of.Nu inteleg de ce nu se poate face nimic pentru ca de ceea ce producem sa putem beneficia in primul rand noi si apoi altii,din afara.Am vazut de curand un reportaj despre cartofii romanesti care nu sunt cautati din cauza ca ar fi mult mai scumpi decat cei turcesti,de exemplu.Total aiurea!

#25
hatebreed99

hatebreed99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.09.2008

View Postbrigazile_martirilor, on Oct 7 2008, 11:30, said:

sa stii ca da.

nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca aveam o tara ca Japonia, lipsita de resurse sau una ca Olanda, vitregita de natura.

iti zic eu. nu mai aveam peste jumate din populatie ocupata cu agricultura de subzistenta

#26
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007
Nimic nu e ca la noi, nici macar prostii lor nu se compara. ^_^

#27
Malkia

Malkia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.09.2008

View Postoldblack84, on Oct 3 2008, 13:46, said:

haideti acasa!

maybe in another lifetime !!!

casa mea este acum Elvetia... :inlove:

#28
tu_bizon

tu_bizon

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.10.2008
Ai dreptate. Nicaieri nu e ca acasa... din fericire.  -_-

Totusi sunt curios cati au trecut prin pasii astia:
1. inainte de a pleca: nu e nici bine dar nici naspa in Romania.
2. ajungi in alta tara: da, e fain aici, dar parca nici in Romania nu era chiar asa de naspa.
3. dupa doua saptamani: ce-as iesi acum la o bere in orasul din Romania unde am facut facultatea, impreuna cu vechii colegi/prieteni.
4. dupa doua saptamani +1 zi: mda, sincer parca mi se cam rupe de Romania.
5. dupa cateva luni: huh? Romania? asa, si?
6. la prima vizita inapoi in Romania... in timp ce pasesti cu frica pe trecerea de pietoni, poate poate se indura vre-un sofer si te lasa sa treci: ba, da jegoasa tara mai avem!
7. la prima vizita inapoi in Romania +cateva ore: ce pana mea caut eu pe-aici?

#29
hyperionx21

hyperionx21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.02.2006

View Posttu_bizon, on Oct 18 2008, 20:56, said:

Ai dreptate. Nicaieri nu e ca acasa... din fericire.  -_-

Totusi sunt curios cati au trecut prin pasii astia:
1. inainte de a pleca: nu e nici bine dar nici naspa in Romania.
2. ajungi in alta tara: da, e fain aici, dar parca nici in Romania nu era chiar asa de naspa.
3. dupa doua saptamani: ce-as iesi acum la o bere in orasul din Romania unde am facut facultatea, impreuna cu vechii colegi/prieteni.
4. dupa doua saptamani +1 zi: mda, sincer parca mi se cam rupe de Romania.
5. dupa cateva luni: huh? Romania? asa, si?
6. la prima vizita inapoi in Romania... in timp ce pasesti cu frica pe trecerea de pietoni, poate poate se indura vre-un sofer si te lasa sa treci: ba, da jegoasa tara mai avem!
7. la prima vizita inapoi in Romania +cateva ore: ce pana mea caut eu pe-aici?

Oho, nici macar nu am ajuns la trecerea aia de pietoni. Cand i-am spus "Buna ziua" baietasului care controla pasapoartele la Otopeni si singurul raspuns a fost o privire in scarba si un pasaport inapoiat dispretuitor am inceput sa numar zilele ramase pana la plecare.

#30
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postradiance, on Oct 5 2008, 12:05, said:

Chiar nu va e dor deloc? :rolleyes:

Cui ii poate fi dor de Romania ?  :thumbup:

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBitter, on Oct 31 2008, 13:27, said:

Cui ii poate fi dor de Romania ?  :thumbup:

Probabil ca fiecaruia dintre cei plecati ii este dor din cand in cand de tara unde si-a lasat copilaria si o parte din tinerete.
Diverse motive ne-au indemnat sa plecam dar asta nu inseamna si ca nu vrem sa ne mai intoarcem uneori sa respiram aerul copilariei si sa vedem mormintele parintilor sau ale bunicilor...
Faptul ca am plecat din Romania nu inseamna ca mi-am ingropat identitatea nationala.

Eu sunt Român si punctum!

#32
csongi12xme

csongi12xme

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.12.2007
Nu avem cum sa ne fie dor de Romania daca iesim intr-o tara curata sa zic asa(fara tigani,murdarie etc...).Eventual de cunostinte.

#33
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View PostBogdan R, on Oct 31 2008, 16:47, said:

Probabil ca fiecaruia dintre cei plecati ii este dor din cand in cand de tara unde si-a lasat copilaria si o parte din tinerete.
Diverse motive ne-au indemnat sa plecam dar asta nu inseamna si ca nu vrem sa ne mai intoarcem uneori sa respiram aerul copilariei si sa vedem mormintele parintilor sau ale bunicilor...
Faptul ca am plecat din Romania nu inseamna ca mi-am ingropat identitatea nationala.

Eu sunt Român si punctum!

Probabil te-a deranjat foarte tare intrebarea mea, imi pare rau, nu asta am intentionat.
Dar eu am ajuns sa ma simt ca un emigrant desi abia luna asta voi deveni unul ... simt ca Romania nu mai este a mea, imi este ostila, mult mai ostila decat oricare tara pe care am vizitat0 sau in care am trait pentru scurte perioade de timp.

Traiul in Romania a ucis in mine orice sentiment national. Sunt roman si voi fi roman pana la moarte, pentru ca nu eu am ales, ci asa m-am nascut si nu pot sa schimb acest lucru.
Pot sa spun ca prima oara cand am trait departe de Romania acum vreo 20 si ceva de ani, chiar am simtit dorul de casa, de Romania, apoi dupa alte perioade, ma intrebam de fiecare data cand ajungeam la granita, ce caut eu in Romania ... traitul in Romania excesiv este daunator, cel putin asa consider eu in acest moment ... probabil asta e valabil numai pentru cei care au iesit in afara garnitelor.

#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBitter, on Nov 2 2008, 12:03, said:

Probabil te-a deranjat foarte tare intrebarea mea, imi pare rau, nu asta am intentionat...


Nu m-a deranjat nimic, ai dreptul sa ai orice opinii (cat nu incalca regulamentul forumului) dar tine minte: in Occident daca iti vei renega neamul si tara vei fi rau privit si considerat un neica nimeni chiar de catre cei din tara respectiva.
Da, unii dintre noi am plecat, urmeaza altii...dar nu Romania e vinovata, nu totii romanii trebuie culpabilizati. Sunt vinovati o parte din conationalii nostri, cei care abdicand de la moralitate si corectitudine au facut din tara noastra un fel de satra tiganeasca.
Sa facem diferenta dintre  mana de parveniti care a pus mana pe ciolan si poporul roman.

#35
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Pentru cei care au uitat de unde au plecat:

http://video.google....2...mp;q=&hl=en

#36
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

View PostBogdan R, on Nov 2 2008, 22:07, said:

Sa facem diferenta dintre  mana de parveniti care a pus mana pe ciolan si poporul roman.

Si ei fix din poporul roman se trag. -_-

@Bitter De ce sa fii roman toata viata? Daca renunti la cetatenie in favoarea alteia, nu mai esti roman. Ca Romania e tara unde am copilarit si unde mi-am pierdut vremea sunt prostii pentru niste nostalgici inadaptati. -_-

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate